GOME I «I RAM. No. 66. 4I8te Jaargang. SICTillI 4 MffilflCTMTIIlL llEVAINGEMVG. BÏMIik iHWCTMMML De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f d,75, franco per post f J,90. DONDERDAG 24 AUGUSTUS. Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan óregels d t' J,20. behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. OPENING GROOTE JAGT. De COMMISSARIS des KONINGS in de ïho- vinciE ZEELAND, maakt bekend, dat de opening der groote jagt in deze provincie, door de gedeputeerde staten is bepaald op Maandag tea 18 September aan staande. Deze kennisgeving zal in het provinciaal blad ge plaatst en aan de gemeente-besturen ter aanplakking- gezonden woeden. Middelbueg, den 21 Augustus 1854. De Commissaris des Konings voornoemd, VAN TETS. GOES 24 Augustus. In de raadsvergadering van heden avond is benoemd tot amanuensis en rentmeester van hel algemeen arm bestuur alhier de heer J. Disseeuwmet 7 stem men de heer JC. Dominicus van den Bussehe verkreeg 3 stemmen. Bij Z. M. besluit randen 17 Augustus II., zijn de beroepingen te Wemeldinge op Ds. S. Hoger- leil, Alst. en te Heinkenszand op Ds. B. A. Over man uitgebragtgoedgekeurd. Voor hel doen van beroepingen te Fort Bath dat vacant werd en te Cats dat slaat te vaceren is handopening verleend. Bij hel lossen van eenige goederen had eer gisteren schipper Alerisson het ongeluk van het gang» boord te storten en tusschen kaai en schip te vallen. Hoewel spoedig uit het water getogen, schijnt hij zich nog al belangrijk aan het hoofd waarmede hij op hel zwaard is neêr gekomen, bezeerd en gekwetst te hebben. Uit Meppe! meldt men van 16 Augustus: Uit het drietal predikanten is gisteren avond door den kerkeraad der Chr. Afgesch. gemeente alhier be roependen lieer de PFdalpredikant le Neuzen, in Zeeland. De Middelburg se he Courant maakt de regts- geleerdeii attent, dat volgens de nieuwe wet, houdende verandering in de bestraffing ran misdrijven de tijd van de voorloopige gevangenzetting in mindering strekt var. de bij het vonnis op te leggen gevangenis straf. De minister van justitie heeft gelijk blijkt uit het policie blad, den 17 dezer aan heeren procureurs generaal bij de provinciale geregtshoven de volgende circulaire gertgl: Het is eene bekende zaak dat het misdrijf van de bedelarij lol nog niet overal op voldoende wijze werd beteugelt!. Hel verzuim op vele plaatsen in de ver volging van dat wanbedrijf was voornamelijk toe te schrijven aan den last welke op de betrokkene gemeenten ruaite tot betaling der verplegings-koslen in het be delaars-gesticht waarheen het veroordeelend vonnis steeds de overbrenging moest gelasten. Aan de verpligting om bij iedere veroordeeling wegens bedelarij de overbrenging naar een bedelaars gesticht uit te spreken is bij art. 19 der wet van 89 Julij jl. (Staatsblad no. 102) een einde gemaakt Die overbrenging zal voorlaan alleen in geval van herhaling van dit misdrijf dooi- den regler moeten worden uitgesproken. Bij veroordeeling wegens bedelarij voor de eerste maal zal de regter de overbrenging wel kunnen, doch niet behoeven uit te spreken. Deze verandering welke op 1 September e, k. in werking zal komen, geeft mij aanleiding U WelEd Gestr. op dit voor de gemeente verminderd bezwaar san vervolging wegens bedelarij aandachtig le maken en op dien grond U WelEd. Gestr. tevens te verzoe ken de officieren van justitie tot vermeerderde waak zaamheid in de beteugeling en vervolging van dat wanbedrijf aan te sporen. De minister van oorlog heeft bij dispositie van den II dezer goedgevondenJin twee calegoriën mi liciens wijzigingen le maken, gegrond op den laitgeren duür van het onder de wapenen blijven der gewone jaarlijksche lotelingen namelijk dat de miliciens buiten 's landszeevarenden van beroep en de mili ciens met hoofdzeer behebt geweest, voortaan met de miliciens die tot dé reserve van een vorig jaar belmo ren in werkelijke dienst zullen opkomen aan de loting voor hel bhjreud gedeelte deelnemen e» in alle gevallen met die lotelingen gelijk gesteld worden, ook ten aanzien van het vertrekken met onbepaald verlof. De daling op den prijs der granen 1.1 woens dag te Brussel verkocht bedraagt niet minder dan twee franken drie centimen voor de taiwe, en een frank drie-en-veertig centimen voor de rogge per halven hectoliter. Hoever de industrie in deze dagen gaat en waar van inen al niet een middel van beslaan vormt blijkt hieruit, dal er honderde processen verbaal in het ar rondissement 's Bosch woiden opgemaakt wegens dief stallen van koemest, die, gebrand zijnde, eene asch soort geeft 'welke verkocht wordt De eerste commissaris van policie le Arnhem ver zoekt in hel belang der justitie, de ambtenaren van justitie en policie om le willen opsporen muntbiljetten groot 10 gulden waarop aan de keerzijde geschreven staat: Clear Leveringion; verzoekende hij bij ontdek king daarvan terstond berigt. Eenige landverhuizers naar Amerika uit Aalten ondervonden dezer dagen nog ai eenige beletselen die hun vertrek verhinderden of uitstelden; een hun ner geraakte tusschen twee elkander voorbij rijdende wagens en brak zijn been zijne vrouw en kinderen zijn noglans vertrokken een 70jurige grijsaard stierf op den dag tot de afreis bepaald, en had dus mede het geluk niet het zoo zeer gewenschte land te aan schouwen, een derde had het hoofd zoo zeer met de schoorie vooruitziglen gevuld dat bij zijn kind vergat, 't welk men met eene volgende boot nazond. Ofschoon men dikwerf hier le lande de kunsten en krachtinspanningen van zoogenaamde hardloopers heeft gezien en dos het verschijnen van een nieuwen kunstenaar van deze soort de aandacht niet algemeen zoude opwekken maakt echter een engefsch stap voellooper, de heer Aiiarns hierop eene uitzonde ring, want reèds sedert 5 Augustus zet deze man in den des avonds met veelkleurige lantaarns fraai ver lichten tuin Spoor- en Amstelzigtdag en nacht onafgebroken en welgemoed zijne voor drie weken aangenomen wandeling voort. Het is inderdaad on begrijpelijk dal hern bij dezen reuzen arbeid de krachten niet begeven en wel voornamelijk dat hij den slaap van zich weet verwijderd te houden, Wie hem nog niet heeft zien loopen haasle zich want met Zondag 27 Augustus ten 6 ure namiddag is de weddenschap geëindigd. (R.) Hel zooveel besproken nederlandsch kofschip de Jonge Albert, is Vrijdag den 18 Augustus als engelsche prijs van Harlingen le Hartwig binnen gedrag!. Naar men zegt zal het nieuwe ontwerp van wet op de jagt en visscherij veel mildere bepalingen dan de thans beslaande wet bevatten. Men verwacht, dal dit ontwerp bij den aanvang van de zitting der kamer spoedig zal behandeld worden, zoodat de nieuwe wet bij het volgend jagt-saisoen in werking zal kunnen treden. Wij vernemen zegt de Ai. R. Ct. dal ter ge legenheid van de gemeente feesten te Antwerpen ge houden, de heer mr. J. van Lennep, van Amsterdam, twee malen het woord heeft gevoerd en door zijn talent alle redenaars heeft overschaduwd. Verschillende an dere hollandsclie letterkundigen eu eenige leden van de amslerdamsche lederijkers-kamer .- Door den lijd wordt de spruit een boom woonden de feeslelijk heden bij. Men leest in de Invalide Rasse Een onbekend inwoner der Nederlanden heeft ge dreven door verkleefdheid aan Husland eene som van 20 hollandsche guldens aangeboden ten behoeve der kosten van den tegenwoordige!) oorlog. Z. M. de keizer liee/l goedgevonden, dal offer aan te nemen en er zijne dank haai lieid aan den gev er over te beluigen Ten toordeele der gekwetsten en der nagelatetie betrekkingen van de gesneuvelden bij de omwenteling in Spanje zal te Madrid een groot stierengevecht ge houden worden. Des moigens en 'savonds zullen 8 stielen gedood worden. liUSLAND TUIS KI JE Uit Koiistantinopel zijn lijdingen ontvangen vun den ICden dezer. Zij houden in dal de espeditie naai de Klim uil hoofde van de hitte, lot liet laatst van deze maand is uitgesteld. Men verzekert dat 60 000 man der geallieerde troepen bestemd zijn om, bij den aanval van de Krim, of eenig ander gedeelte van (den russisehen bodem te worden aangewend. Uit Varna meldt men dd. n Augustus dat aldaar eene verbazende hoeveelheid krijgsmateriëel werd in gescheept. Omstreeks 200 sloom en andere paili- kuliere of oorlogsvaartuigen waren te Varna, Mangolia en Kustendji gereed om troepen in te schepen. De parlikuliere raai tuigen zijn voor eene maand in dienst genomen met bestemming naar de kust Circassie. Al de vaartuigen der vereenigde violen, die in station of kruisende waren, hadden bevel ontvangen om uiter lijk den 15den Augustus le Buldjick vereenigd te zijn. De inneming van Bomarsnnd op 16 dezer wordt bevestigd eene depeche van den admiraal Aapier le Londen ontvangen, werd van daar onmiddelijk naar Parijs gezonden waar salvo's uit het geschut weldra de behaalde overwinning verkondigden; 2000 russen werden krijgsgevangen gemaakt, terwijl het verlies der geallieerden, zoo aan dooden als gewonden, op 120 man geraamd wordt. De schrijvers van het Journal des Déhats voe gen bij de mededeeling van heldoor de fransche wa penen behaalde voordeel hel navolgende Wij zullen ons onthouden van aanmerkingen aangaande liet plaats gehad hebbende wapenfeit lot dal wij nadere omstandigheden zullen vei nomen heb ben, die ons niet dan na twee of drie dagen kunnen geworden. Alleen zuilen "ij hier nog bij aanmerken, dal, naar luid van dobr ons oulvangene bijzondere brieven de vesting op Woensdag den 16 heeft gekapiluleerd. De troepen bevinden zich niet langer dan acht dagen aan land en volgens telegrafische depêches welke wij zeiten hebben ontvangen of aan builenlandsche dagbladen ontleend, was met den aanleg van de wer ken tot het aanvallen van Bomarsnnd slechts vierdagen een begin gemaakt. De door onze troepen beloonde moed en geestdrift bij het bestormen van twee torens en het terug drijven van de ritssische krjjgsmagl, die een uitval had beproefd moeten wel zeer groot zijn geweest, daar zij lol uitkomst hebben gehad de over gaaf eener vesting welke men ons als zeer sterk en goed verdedigd had voorgesteld. Voorts schijnt het te blijken, dut de schepen mede van hunne zijde aan den strijd hebben deelgenomen. Vermoedelijk heeft de artillerie, dooi de juiste en krachtige werking va» haar geschut, niet weinig bijgedragen tot de volvoe ring van het wapenfeit. De stukken geschut, op Bomarsund genomen, zullen op het plein der invaliden worden geplaatst.

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1