fioiwHi: COURANT. No. 65. 41s" Jaargang. MAANDAG 21 AUGUSTUS. GEMEÜMTE-RAAB TE GOES, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is ójl5franco per post f J,90. Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan óregels d f JfiQ. behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. mmmm OPENBARE VERGADERING VAN DEN TEN «AADHUIZE ALDAAR OP DONDERDAG DEN 24 AUGUSTUS J854. DES NAMIDDAGS TEN 6 URE. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Voorstel tot wijziging der instructie van den araanuënsis en rentmeester van bet algemeen armbestuurin ver band met de nieuwe armenwet. Voorstel tot bepaling van diens borgtogt. 3. Benoeming amanuensis en rentmeester van het algemeen armbestuur. 4. Vaststelling der rekening over 1853 en van den staat van begrooting voor 1855 van betzelfde armbestuur. 5. Verzotk van den heer J. de Fouw Wz.. om ontslag als lid van gemeld .armbestuur. 6. Vaststelling van de Gemeente rekening over 1853. 7. Aanbieding slaat van begrooting voor de gemeente over 1855. 8. Voorstel omtrent een hulponderwijzer voor de fransclie kostschool. 8. Mededeeling van ingekomen slukken. mmmLwmwmmmmm. GOES 21 Augustus. Door de provinciale commissie van geneeskundig ondeizoek en toevoorzichl in Zeeland is tot heelmeester ten platten lande en scheepsheelmeester bevorderd A. li. van den Sree Rij besluit van 18 dezer no. 47 heeft Z. M. goedgevonden op zijn verzoek ontslag te verleenen aan den heer J. van HlJoff&U directeur van den Noord polder bij Neuzen. Door sommige bladen is gemeld dat de heer Mulsaers, minister der roomsch-katholijke eeredienst «elligt den heer Benei, als commissaris des konings ui N oord Braband zou vei vangen terwijl alsdan de vacante ministeriële zetel ingenomen zou worden door Jhr. van Nispen van Sevenacr, thans lid der Tweede Kamer. De Nieuwe Noord-Brabander meent te kunnen verzekeren, dat van de aftreding van den heer Borrel geene spraak is. De tweede kamer der Slaten-Generaal heeft gedurende het laatste gedeelte van het zittingjaar 18531854 achlervolgens aangenomen, de volgende ontwerpen van wet, die nu aan de overwegingen van de eerste kamer zijn onderworpen (welke vergadering, zoo als men weel, Woensdag 23 dezer zal bijeen komen) als 1°. tol vaststelling van het reglement op het beleid der regering van Ned.-Indie; 2°. tot wijziging in hel tarief van reglen op den in-, uit- en doorvoer 3°. strekkende tot verhooging van hoofdstuk V der staats- begrooting en van de begrooting van het bijzonder fonds tot voldoening der uilgaven, voortvloeijende uit de koloniën der maatschappij van weldadigheid over 1854; 4°. lot goedkeuring eener ruiling lusschen het bestuur der domeinen en de gemeente Middelburg 6°. tol onteigening der perceelen tot uitbreiding van de gemeente Arnhem en 6°. lot wijziging en verhoo ging van hoofdstuk IX der staats- begrooting over 1853 Hel vroeger ontworpen plan om in de klooster kerk te 's Hage de plaats aan te wijzen waar Neêr lands geliefde volksdichter Cats, begraven ligt, heeft thans uitvoering erlangd, zijnde den 27 Jnlij li., aan de zuid-oostzijde van den ooslelijkslen der. twee pila ren, welke zich in de kloosterkerk bevinden een wit grijs geaderde marmersteen rondgebogen en om de pilaar sluitende gesteld, waarop de naam van Jacob Ca/s in verheven letters fraai gebeiteld is. Het hof zal voor den tijd van 14 dagen den fouw aannemen wegens het overlijden van Z. M. den koning van Saksen eene week den middelbaren en «aue week den ligten rouw heden ingaande. Men meldt als eene bijzonderheid uit Gelder- malsen dat een tweejarig ramschaap half engelseh bloed, dat vroeger eene premie op de tentoonstelling behaald had ter zwaarte van loO neu, pd. voor/50 is verkocht. Het is meer dan 50 jaren geleden, schrijft men uit Frankrijk, dat men zulke schoone vruchten te velde niet gezien heeft als thans, liet- graan daalt aldaar dagelijks in prijs. Wij vernemen zegt V Echo dal de minister van financien zich ijverig bezig houdt met aanmer kelijke verbeteringen in hel postwezen in te voeren. Reeds in meer dan 70 rigtingen binnen 's lands zijn er goede veranderingen tot stand gekomen. Ook is er sprake van eene vermindering van hel zegelregt op de buitenlandsche dagbladen. Van Karitnon (Java) 13 Mei wordt hel vol gende gemeld Een jeugdige Madurees, met name Manie, beboe rende tol de equipage eener alhier ter reede liggende praauwtoop van Ponlianak, plotseling iri razernij ont stoken, bragt verraderlijk met zijne kris eene doode- lijke wonde toe in de borst van het 1 öjarig dochtertje van den ingezetene Sodjoijolei wijl zij zich in de keuken der ouderlijke woning met het bereiden van het middagmaal bezig hield. De moeder op de hulp kreten van het kind uit een aangrenzend vertrek toe geschoten, zou onder wanhopig worstelen bijna mede hel slagtoffer dezer wreedheid zijn geworden en ont ving eene belangrijke wonde in den arm. Hoezeer het tooneel slechts weinige schieden van de hoofd wacht verwijderd voorviel, en allen in hetzelfde oogen- blik gewapend derwaarts snelden, was hel den woes teling reeds gelukt de kris uit de wond te rukken en langs een binnenweg Ie ontkomen. Nog in het ge zigt zijner vervolgers bragt hij een zeer bejaard ja- vaan Pa Rakkah genaamd die voor zijne woning gezeten door een gebrek aan den voet het nakend gevaar niet kon ontsnellen een krisstoot in den rug toe, welke onmiddelijk den dood ten gevolge had. Hel oponthoud bij deze daad ware bijna toereikend geweest den booswicht te vatten, doch bij het zien der reeds op hem gevelde bajonetten doorboorde hij zich met zijn eigen moordtuig de borst en stortte le venloos voor de voelen zijner vervolgers neder. Blijkens onderzoek zou de oorzaak van dit onheil geweest zijn de hinderpaal door die madurees ondervonden bij zijn voorgenomen huwelijk met genoemd meisje en zijne woede zijn opgewekt bij de herhaalde bewering der ouders d3t hun de verbindtenis tegenstond met een vreemdeling als hij, met wiens op handen vertrek zij van hunne lieveling moesten gescheiden worden Ook verspreidt zich het gerucht, dat door de ouders hetzij onvoorziglig of voorbedacht, soms eenig geschenk van hem zou zijn aangenomen en het vei keer der min- nenden althans oogluikend was gedoogd. Hoe dit zij zonder veel woordenwisseling deswege schijnt hij het daarop gevolgde vertrek des vaders te hebben afge wacht om den noodlottigen moord aan zijne beminde te begaan. BilTHL SffiiWITIJlIIÖi- RÜSLAND TURKIJE. De jongste beriglen uit Konstantinopel melden, dal het espeditie-korps naar het Aziatische tooneel des oorlogs. op Napoleonsdag, den 15den Augustus zal vertrekken. Dost Mohamed en Schamyl hebben door gezanten aan de engelschen hunne definitive en opregle ondersteuning in den oorlog legen de russen beloofd. Berigten uit Bucharest van den Sslen deelen mede dat dien dag Halim-pacha met 10,000 inan turken die hoofdstad onder het gejuich der bevolking binnen gerukt is. Gemelde pacha heeft de vroegere woning van prins Gortschakoff betrokken; daarentegen denkt Omes'-pacha, die den lOden te Bucharest te gernoel gezien wordt zijnen intrek in hel paleis van vorst Slorbey te nemen. Generaal Gortschakoff bevindt zich nog Ie Buseo. Het korps van generaal Luders heeft den 7den Braila verlaten. Het blijkt nu dat de russen tijdens de laatste beriglen Bomersund nog niet ontruimd, maar zich in hel fort.teruggetrokken hadden, het geheele eiland in de magt der engelschen en franschen latende, die daar ruim 3000 man aan wal hebben gezet. Het was op hunnen lerugtogt naar het fort, dat de russen 8 stuks geschut achterlieten. Het bombardement duurt van den Ssten dezer onophoudelijk voort. Naar men met zekerheid wil welen, heeft Oos tenrijk verklaard met de westei'sche mogendheden in te stemmen op de navolgende punten ter onderhan deling, den grondslag uitmakende van en breedvoeriger ontwikkeld in eene op den 11 der. dezer naar Peters burg afgezonden nota, namelijk: 1) opheffing van het russisch protectoraat over de vorstendommen; 2) verklaring der onafhankelijkheid van de orthodoxe kerk in Turkije; 3) onbelemmerd vrije scheepvaart op geheel deri Donan 4) openstelling van eene vrije haven in de Zwarte zee: 5) herziening van al de be staande rnssisch-turksche traktaten. Eene telegrafische dépêche uit Petersburg - welke echter nog bevestiging schijnt te behoeven, meldt, dat de russische generaal ÏVrangel eene groote overwinning bij Bajazet (aan de grenzen van Perzië) over de turken heeft behaald. Drieduizend lurken zouden daarbij zijn gesneuveld terwijl de russen 4 stukken geschul en 17 vaandels rurorerd 2 kampen ingenomen en Bajazet bezet hebben. ENGELAND. LIMVPEK, Den 17 Augustus is te Londen eene hevige brand uitgebarsten inde werkplaatsen van de heeren Cubitt in de Cily. De vlammen deelden zich aan al de ge bouwen ir.ede, die in het front honderd vensters tel len. Bij het vertrek der post woedde het vuur voort. Meer dan 20 000 personen verdrongen, zich op de bruggen van Westminster en hei Vanjhall om dit verschrikkelijk schouwspel Ie zien. Eene zonderlinge weddingschap heeft in de laatste dagen van Junij te San Francisco plaatsgehad. De Echo of the Pacific verhaalt dienaangaande hel volgende De heer Hughes had voor eene som van 1000 piasters eene weddingschap aangegaan, dat hij gedu rende tachtig achtereenvolgende uren onafgebroken zou loopen op eene 15 voel lange en 3 voet breede plank; hij vond eene tegenpartij, die de weddingschap aannam. De plaats welke het schouwtooneel van deze zonderlinge weddingschap zoude zijn was een huis in de commercial straat digt bij den unlon- schouwburg. Eene zaal. welke een honderdtal toe schouwers konde bevatten was ten dien einde behoor lijk ingerigl. De ruimte, waar Hughes moest loopen, was van eene balustrade omringd, en getuigen, welke elkander op bepaalde tijden aflosten waakten voor de zorgvuldige nakoming van de gestelde voorwaarden. Den 29 Junij ten 2 ure «les namiddags, begon Hughes den geforoeerden rnarsch welke eerst den daaropvolgenden Zondag, ten 10 ure des avonds, moest eindigen hetgeen juist het getal van tachtig uren uitmaakt. De toeschouwers betaalden een entree van 25 cents en voor den Zondag was dit op het dubbele bepaald. Voor hel geval, «lal Hughes róór hel verstrijken van dien lijd de onderneming mogt opgeven zoude de opbrengst dezer gelden in het weezén-geslicht gestort worden. Hughes heeft even wel zijne weddingschap gewonnen. Die man, van eene waarlijk buitengewone ligchaainskracht heeft gedu rende drie dagen en acht uren de vermoeijenissen van eenen aanhoudenden moiscli doorgestaan, hetgeen des te bezwaarlijker wasdaar hij zich in eene zóó be perkte ruimte .-noest bewegen, en bij elke vijf of zes stappen omkeeren; hij heeft aan den slaap weerstand kunnen bieden en gedurende den ganschen tijd da

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1