No. 64. 4l8te Jaargang. DONDERDAG 17 AUGUSTUS. BCTfilijè MiiimiffllE, BEKENDMAKING. iiIIWCTIMÖI0 De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags j avondsuitgezonderd op feestdagen. I De prijs per kwartaal is f i,75, franco per post F J.90. Gewone advertentien worden d 20 ets. de Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan .1— behalve het zegelregt. regel geplaatst. 6 regels d f .1.2({. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags Bij dit nommer wordt aan de geabonneerden toe gezonden het bijblad behoorende tot de Goessche Courant van den 10 Augustus 1854behelzende een gedeelte van het verhandelde in den gemeente raadvan den 7 te voren. De BURGEMEESTEU va» GOES, maakt bij deze aan 'Je Ingezetenen dezer gemeente bekenii Dat het kohier no. 2. der PERSONELE BELAS TING, over het dienstjaar 1854, op den 3den dezer, door den heer Commissaris des Konings in deze pro «incie executoir verklaard op heden ter invordering aan den ontvanger van 's Rijks Belastingen gezonden is. Zullende dus een iegelijk na bekornene kennis geving van zijnen aanslag, verpligt zijn, dien over eenkornstig de bepalingen der wel te voldoen op straffe van anderzins daartoe te zullen worden ge dwongen; terwijl diegenen, welke hun aanslag-biljet niel zullen ontvangen hebben zich van een dubbeld van hetzelve ten kantore des ontvangers zullen kunnen voorzien en zij die zouden vermeenen dat de aan slag niet overeenkomstig is rnet hunne opgave ofinet de plaats gehad hebbende tauxalie, opneming en lel ling zich deswege schriftelijk met inachtneming der voorschriften ten dien aanzien, wegens de directe belastingen in het algemeen bestaande, door tusschen- komsl tan den controleur der divisie kunnen beklagen. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wende zal deze worden afgekondigd op de gebrui kelijke wijze. Gedaan te Goes den 16 Augustus 1854. De Burgemeester voornoemd. M. P. BLAAUBËEN. I let volgende is ons ter plaatsing toegezonden Aan Heeren Gedeputeerde Stalen Geeft O. Vwonende te Goesmet de meest verschuldigde eerbied te kennen. Dat door burgemeester en wethouders van Goes het kohier van den hoofdelijken omslag is ontworpen en door den raad vastgesteld, volgens de grondslagen, bij raadsbesluit van 8 Augustus 1853 gearresteerd en door 'L. M. den Koning in der tijd goedgekeurd. Dat de grondslagen waarop die hoofdelijken omslag zou worden geheven in voornoemd, raads-besluit van 8 Augustus 1-853 waren uitgedrukt en omschreven als volgt a. De waqrjlp der consumtie voor J. b. De aanslag der belastingschuldigen in 's rijks per sonele belasting voor l. c. De bekende of vermoedelijke bezittingen en mid delen van bestaan voor het overige i. Dat door niemand tegen die grondslagen zoo als zij toen omschreven zijn, èenige bezwaren konden wor den ingebragt om dat men niet in staat waszonder dezelve in toepassing te zien gesteld, een overzicht te hebben van de uitkomsten derzeive. Dat echter nu die grondslagen in toepassing zijn gebragt en bekend zijn gewordenhet bewijs voor ie- deren onpartijdigen beoordeelaar voor de hand ligt, dat de eerste en tweede grondslagen alleronbillijkst zijn en tot de meest onregelmatigste uitkomsten aanleiding geven ten bewijze waarvan, alleen behoeft gewezen te worden op het verschil in den aanslag tusschen per sonen van dezelfde klasseimmers men vindt volgens het ontworpen kohier ia de 1 kl. personen aangeslagen op 121 en f 153. 2 n ff - 55 - 106. a 3 - 82 - 120. 4 - 63 - 90. h 5 v - 70 ff - 92. rr 6 - 51 v - 80. 7 h - 4-6 - 78. j in de 8 kl. personen aartgesldgen op 40 en 69. 9 f - 41 - 52. n 10" - 2 5 - 61 "11// - 17 - 58. 12 - 15 - 45. 13 - 12 - 43. 14 - 11 - 37- 15 - 10 - 39- 16 - 9 - 24. 17 - 6| - 271- IS - 62 - 20i. 19 - 4j - 241 20 - 3f - 20. Daar de derde grondslag de bekende of vermoede lijke bezittingen en middelen van beslaan de klasse aanwijst waartoe men behoort, zoo ziet men dat som migen wien men op dien grond in de laagste klasse plaatst, dat zijn dezulken wier vermoedelijk inkomen op f 300,h f 4-00,— wordt gerekend, f 20,zou den moeten betalen en dus drie gouden meerder als sommigen van de elfde klasse die geacht worden een inkomen te hebben van 1400,h f 1600,ter wijl de eerstgenoemden door de heffing der opcenten op de personele belasting tot het maximum van 25 opcen ten nog eens getroffen worden, dat whl het sprekendste bewijs zal zijn van het onbillijke dier grondslagen. Er is echter meer. De gemeentewet verbiedt in art. 242 uitdrukkelijk de opeenten op de rijks perso nele belasting hooger oji te voeren ills rijf en Iwinlig. Door den rijks-ontvanger ie Goes nu, wordt voor 1854 teu behoeve der gemeente, het bij de wet toe gestane maximum dier opcenten geheven en boven dien wil men door middel van de tweede grondslag voor het hoofdgeld nog vijf en dertig percent op dat zelfde personeel heffenwaardoor de opcenten op de personele belasting door het rijk geheven wordende tot het enorme getal van zestig worden opgevoerd. Het komt den adressant voor, dat dit is in strijd met de wet en wel bepaald met het voorschrift van art. 242 en 24S der gemeentewet waaromtrent in de memorie van toelichting is aangeteekend Werdt de beperking van art. 243 in de wet niet opgenomen, de gemeenten konden dan onder de benaming van hoofdelijkenomslag, heffen, het- geen zij als opcenten op het personeel niet zou- den mogen vorderen. Op grond van het aangevoerde en met het oog op art. 236 der gemeentewetin verband met het tweede lid van art. 266 dier zelfde wet, wordt eerbiedig ver zocht het door de gemeente-raad van Goes vastgestelde kohier voor den hoofdelijken omslag, niet goed te keu ren als zijnde één der vroeger goedgekeurde grond slagen, in de locpassing gebleken te zijn, in strijd met de wet 't Welk doende Y. Men verneemt, dat door denzelfden petitieonaris aan den raad andere grondslagen zijn voorgesteld die op pervlakkig beschouwd zeer aannemelijk zijn, vooral met het oog op de plaatselijke omstandigheden dezer ge meente waar onder meerder twee belastingen zijn af geschaft die te zamen plus minus 8000opb'rag- ten en die sedert jaren uitsluitend op de gebouwen rus tende door de eigenaren dier gebouwen zonder be zwaar werden betaalden daarom wenschelijk schijnen in den vorm van een hoofdgeld als eerste grondslag te worden overgebragt, terwijl als tweede grondslag één percent van het vermoedelijk inkomen (nu de derde grondslag) geheven wordende ruim 13000,zou worden verkregen. Het is echter bekenddat aan den raad van Rot terdam. geweigerd is, om dé lOpercent der huurwaarde van de gebouwde eigendommen als grondslag voor het hoofdgeldin die gemeente aan te nemenmaar de aanvrage daartoe door de regering van Rotterdam gedaan geeft reeds grond tot het vermoedendat door dien raad geen strijd met de wet werdt gezien en bij de telkens door het ministerie vooropgezette verklaringen dat men geene algemeen geldende grondslagen kan vast stellen maar dat men de plaatselijke omstandigheden daarbij in acht moet nemen zoo zoude voor deze ge meente eene poging ter goedkeuring van eeneu zooda- nigen grondslag, welligt niet zonder gewenscht gevolg blijven, terwijl bij weigering daarvan, de derde grond slag- alléén zoodanig zou kunnen worden gewijzigd dat niemand op onbillijkheid zou kunnen wijzen wat het beginsel betreft. X X. GOES 17 Augustus. Heden middag had bier bet examen dei zangschool van de maatschappij tol bevordering der toonkunst afdeeling Goes plaats; vele ouders en belangstellenden waren getuigen van de gemaakte orderingen der leer lingen waarvoor hen door hel bestuur den lof werd loegebragl ook tie lieer hrénsmann oogsle den welverdienden dank voor zijrie pogingen welke hij als onderwijzer in bet werk stelt om met zijne kennis en leiding de steeds toenemende lust naar bet edele en sehoone der muziek nog meer aan Ie wakkeren. -Omtrent hel sedei I eenige dagen alhier vei haalt) wordende betrekkelijk eene nachtelijke geld-afpersing onder de gemeente Kvabbendijke bcrigl men ons bet volgende In den nacht van zalurcbig op zondag 5 Augustus zijn op de hofstede bewoond bij Jacobus van Marris landbouwer onder Krahbendijke (Nieuwlande) naar gissing 5 a 6 onbekende personen komen aankloppen, na eerst denkelijk in de schuur te zijn geweest, dewijl, toen de bewoner naar huilen zag er enkelen met hooivork en stokken gewapend waren. Ter vervolging hunner reis aan van Mevr is om geld gevraagd hebbende is dit geweigerd zij hebben daarop geen geweid ge bruikt, doch in den kelder zich van eenige brooder), boter en eene teel met ve! voorzien na aan een jongen die door zijn baas werd uitgezonden om de arbeiders in de nabuurschap ie roepen den uitgang belemmerd te hebben. Zij schijnen op een afstand van de hofstede een en ander te hebben genuttigd althans men vond daar nog e'eriig overschot zoo ook de teel inet vet Verder weel men er tol heden niet van wel heefi van Marris hen gezien en met hen gesproken doch niemand herkend! De telegraaf van Vlissiugen op Breda nadert zijne vollooijing, men berigt ons dat de lijn langs het ganscho tiaject geieed is en ook aan de stations ijverig wordt voortgewerkl. Volgens de bbriglen heeft J. f]Kemper, zeer omstandig zijne misdaad bij Prikwinkel heieden en tevens bekend dat hij geene inedepligligen had. Uit ile afgelegde vei klaring moet blijken dat demisdaden alleen uit hébzucht zijn gepleegd. Door den minister van hinnenlaudsche zaken is ter kennis van belanghebbende» gebragt dal bij het toenemend telegrafisch vei keer bel getal leerlingen voor de telegrapliie niet meer toereikend is en lol opleiding van telegrafislen voor de dienst van den rijks telegraaf, na vergelijkend onderzoek, een aantal van h()0gs|ens 26 leerlingen zal toegelaten worden om nnderigl te ontvangen waai toe de asperanten zich vóór of uiterlijk op 30 November bij het genoemd departement moeten aanmelden met overlegging van een op zegel geschreven adres, houdende naauwkenrige opgave van naam voornaam eri woonplaats Uit Harlingen meldt men van den 13 dezer het volgende {11 den nacht van tusschen gisteren en heden is het kofschip de Jonge Albert uit de haven vertrokken en door een der harlinger loodsen in zee gebragt om naar ineu zegt verder regtstreeks naar Engeland te stevenen. Men heeft opgemerkt, dat dit jaar bij het ove rigens goede gewas der rogge het Moederkoorn ook wel Hanensporen genoemd I Senate vorntrtum

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1