\o. 63. 41*" Jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags j -avonds Viéiigézondèrd öp feestdagen. J De prijs per kuhartadl is f 3.15^ fiüncóf per p&st 1' .1,90. j De inzending van advertentien moet .YJAÜND U; 14 AUGUSTUS. eschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst, Geboorte-huwelijks- en doodberigtenvan 3— 6 regels d 3.20, behalve het. zegelregt PUBLIEKE BESTEDING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, zuilen op Zaturdag den 26 Augustus eerstkomende des namiddags teil één ureten raadhüize aldaar, pu- pliek en aan den minstaannemende trachten aan te be steden Eenige HERSTELLINGS- en VERNIEU- WINGS-WERKEN aan de buitenhaven van het GüESSCHE Sas. Waarvan daags te voren en dus op Vrijdag den 25 dezerdes voormiddags ten 10 uré, locale aanwijzing zal geschieden terwijl het bestek en de voorwaarden van besteding ter secretarie dezer gemeente ter lezing zullen liggen, van den 18 dezer tot den dag der be steding op de werkdagen, van des morgens negen tot des namiddags twee ure. Gedaan ten raadhüize van Goes, den 12 Augustus 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BL A AU BEEN De Secretaris H. C. PILAAR. GOES 14 Augustus. Wij vernemen, dat de wet houdende de verande ring in de bestraffing van misdrijven, en die, hou dende uitbreiding van de regtstnagl der kantonregters, met den eersten September aanslaande in sterking zuilen komen. liij missive van 26 Julij jl. lett. D, 6de afd heelt de minister van binnenlarnisclie zaken de heeren commissarissen des kortings iu de verschillende ptovin- oien aangeschreven, om opgave te doen betreffende tien aanstaanden oogst, den voorbanden zijnden voor raad en de prijzen van de granen en alzoo welke iiilzigten bet te velde staande gewas opent, en verder zoodanige opgaven als de comtnissien en maatschappijen van landbouw en andere te raadplegen» deskondigen zulten verschaffen en wel om eene aanvraag van het fransche gouvernement ten deze Ie kunnen voldoen Den lOden dezer is te A rnsterdam de jaorlijksche algemeene vergadering van liet nederJ. bijbelgenoot schap gehouden otider voorzitting van den heer rrir. N. baron na» Heemstra. In het door den secretaris, mr, B. J. Ploos, van Omstel, uitgebragle verslag werd herinnerd aan het veertigjai ig beslaan van het genootschap, én jd'é bloei, waarin het verkeert, aan geweten. Het getal der afgeleverde bijbels en tes tamenten heeft bedragen 33 730. CJit het door den secretaris prof, J. van Gilse medegedeelde verslag o|bjc£bt cfe werkzaamheden van bet genootschap in qn vopr.de jovarzeesche bezittingen, bleek, dat door dein afgevaardigde Gericke de herziene tekst is toe-, gezonden van de javaansche vertaling der evangeliën VaiiJgaÓfaki. Marcus en Lucas, en naar aanleiding van een in de vorige vergadering genomen besluit, <fe noodigë maatregelen zijn voorbereid oin liet javaan- Test. 'in een kleiner formaat te drukken en t.egen ean geriogpn .pr jjs verkrijgbaar te stellen. De versipreiding der R Schrift op Java is, even als vroeger, naar gelang dér behoefte onbelemmerd voortgezet. De rekening en verantwoording welke bij voorl- (jor.ng getuigde tan den goeden slaat der geldmid delen van hel genootschap is door de vergadering goedgekeurd en ten slotte zijn de ingezonden voor- Stallen behandeld en de opengevallen plaatsen in hel boofd-beslunr (vervuld Johann Henrich Kemper, blijft voortdurend zjjne Schuld'aan den bekenden moord ontkennen. In de laatste dagen echter moet men eene veranderde ge moedstevntning ontdekt en hem verscheidene malen m tranen gevonden hebben. Men verwacht spoedig eene volledige bekentenis. Volgens een brief van IJsland den I dezer te Vlaardingen ontvangen daterende 10 Julij. was de visscherij eenigzins verbeleid en bad de stuurman C. de Hoog, op dat oogrenblik 10 last aar» bootd a In Busland - zoo las men onlangs in de Ar chives du Chrïstianisme is' geene godsdienstige vereeniging geoorloofd. Hel is verboden dan bijbel in het russisch te drukken. De invo-r van de H. Schriften is verboden behalve in de talen van het Westen. Geen enkel exemplaar van Gods woord in de nieuw russisehe taal de eeltige die het volk ver staal, mag in omloop gebragt worden. Tegen de over treders zijn de zwaarste straffen vastgesteld en rnen gelooft dat sedert 1823 geen errkel exemplaar der schriften in de russisehe taal iu geheel liuslarid ge drukt is. Twee tnillioén Israëlieten zijn in hel kei zerrijk woonachtig maar de keizer beeft op de stel ligste wijze dén invoer tan tie II. Schriften in hel hebreeuwsch verboden. Wal evangelische zending be treft, die worden met de naauwletlendsle gestrengheid iveerd niet slechts onder de grieksche bevolking zelve, maar ook zelfs onder de (allooze beidenen, die aan den russischen scepter onderworpen zijn.» «In Turkijewordt in dat zelfde blad berigt is gedurende de laatste twintig jaren de bijbel in eene schier ongeloofelijke veelheid verspreid geworden. In meer dan twintig plaatsen zijn protesVantsehe gemeen ten uil bekeerde grieken gevestigd. Vijfenzestig onderwijzers zijn onder'de jeugd werkzaam. In Kon- stantinopel alleen vindt men veertien evangelische scholen. Daar en in andere groot ere steden zijn ge stadig de II Schriften in de talen van het Oosten met name in bet lurksch ter perse. De bijbel telt in Turkije 40 verkoophuizen en eene menigte van bijbélverspreiders en 'evangelisten gaan ongehinderd het land door met hunne boeken en hunne prediking.» Den 25 Mei werd. te Bjiandjoer (Oost Indie) een openbaar examen gehouden van inlandsche school kinderen. Dé laagste klasse voldeed vrij goed in het lezen en schrijven var, soendaarrsch met eigenaardige en het maleisch met hollandsche karakters maar muntte nil in het vlug uil het hoofd rekenen. De middelste klasse vertoonde schoon hollartdsch schrift zoo ook de leerlingen der hoogste klasse, die o. a. opstellen uit het hoofd vervaardigden, vlug re kenden en blijken gaven dal hel onderwijs irr de aardrijkskunde, sinds kort eerst onderwezen, goede vruchten zal opleveren. Deze school kwam eevst in 1852 tot stand. In het Journal denvers leest men bel vol gende Sederl een paar dagen had een bewoner van de St. Jansstraat niemand van de leden van een gezin zien naar beneden komen dal bij hem inwoonde en uit man vrouw en drie kinderen bestond toen heden morgen zijrre aandacht werd getrokken door de kreten van een der kinderen. Door nieuwsgierigheid gedreven klom hij naar boven en trad de kamer van zijn huurder binnen waar hij ooggetuige werd van de vreesselijkste elleude. De huurder, kleeder maker van beroep was sedert eenigen tijd zonder werk en bij gevolg zonder middelen van bestaan, en toen de voornaamste huurder van hél lrnis de deur opende, vond hij den man, de vrouw en de drie kin deren flaauw van den honger. De vrouw lag op bet bed waarvoor de kleedermaker en de kinderen ge knield lagen. Door lusschenkomsl van een' on- intddelijk gehaalden geneesheer zijn de slagtoffers van den honger ten spoedigsleit naar hel hospitaal gevoerd, waar ze gespijzigd werden, reeds was,een der kin deren zoo uitgeput, dat zijne maag naauwelijks voed sel kon verdragen. expeditie der Nederlanders legen de Chinezen op Bor neo, sedert een geruiriien tijd in gereedheid gebragt, is gelukkig geslaagd; Monlradojs ingenomen; de kor* vet Sumatra is bij Herna in brand geraakt en ver ongelukt de equipage is gered. Men meldt uit Poéirworedjo lil den namiddag van Tien 5 Junij keerden eeltige Javaansche kinderen uit de dessa Kagoegan. onder hel district Kaliwiro, in de afdëeling Ledok (tesid. Ba- gelen), huiswaarts, het vee, hetwelk zij gewijd had den voor zicit uitdrijvende Een dezer kinderen genaamd Saïdo oud vijftien jaren werd, door de geoogste sawa lo')pende door eene slang bekend onderden naam van Oslo Iroerio matjan aangevallen; aan den linkervoet gebeten, is het gevallen waarop de slang zich om zijn geheelc ligchaam heeft gekron keld, met dal gevolg dal Saidu daaraan is bezweken. Zijne rnédgezellen, die mei genoemden jongeling den- zelfden weg hadden genomen spoedden zich na dit voorval waarvan zij zonder eerrige hulp Ie kunnen aanbrengen getuigen waren geweest, naar vie dessa, waarna de bevolking van wapenen voo'zien. het dier heeft gedood terwijl het reeds bezig was liet ligchaam van meergemelde!) jongeling beginnende met hel hoofd, i:t Ie slikken Bij onderzoek is ge bleken dat Saïdo aan zijn linkerbeen slechts ligt gewond maar (Jat het geheele ligchaam verbrijzeld was. De slang had eene lengte van 16 voet en een omvang van 2 voet en 4 duim. Hare kleur was zwart wil en geel in ruiten zij behoort niet lot de giftige soorten. B8iY&aL, jgiewCTimiai- OOST-INDIE. Uit Bombay zijn berigten van den 1 Julij. Dr HU SLA ND TUB KIJK De fransche Monifeu'r bevat eeri uittreksel vaneen bevel, hetwelk den 30 Julij aan den vice-,admiraal Parceval Deschenes tiaar Ledsuud is opgezonden. De Keizer wi.l niet dat de werkkring der vloten be perkt worde lol het blokkeren van een streek kusten van 500 mijlen lengte. Hij heeft haar een ander ge- wigtiger doel aangewezen. De generaal Baragttay d'Hïlliers hééft met 10 000 man Hoepen zich bij de vloten gevoegd om aan de noordelijke streken van Europa te tuorien, wal de wil van Frankrijk vermag. De londeosche Globe van jl Zaturdag zegt aan gaande de expeditie naar de Kriul in een hoofd-arti- kel Tenzij door onvoorziene hindernissen vertraging veroorzaakt Ware', is door eene aanzienlijke krijgs- magt, bestaande uit nagenoeg 100,000 man eitgelsehé en fransch troepen, onder het opperbevel van de» maarschalk de Saint Jrndud thans reeds eeoe lan ding op de hoogten boven Sehaslopol beproefd. Ter w ijl deze uiterst gevaarlijke onderneming in de Zwarte zee aanvangt zullen wij waarschijnlijk eerstdaags ge- wigtig nieuws uit de Oostzee vernemen. De onlangs te Calais ingescheepte expeditie is met verzegelde otders vertrokken maar er is alle reden om Ie gclooven dat zij bestemd is omniet de vlolende vesting Sweahorg aan te tasten. «Indien wij ever Benige o eken in het bezit van Sweaborg en Sehaslopol zijngullen wij kunnen bogen op wapenfeiten zonder weerga in de geschiedenis. In allen gevalle gullen wij niet ophouden. Sehaslopol to bestoken, voor dat wij.de vesting ingenomen of hare bezetting door uithongering tol overgave geooodzaukt zullen hebben. De uitvoering mag veel tijd vorderen, maar het besluit slaat vast om Buslands o<erwigt in de Zwarte zee Ie vernietigen en wij zullen vlooi op vloot en leger op leger uitzenden lot dat dit besluit zal uitgevoerd zijn. De Times van jl. Zaturdag Zegt in een hoofd artikel dal eenige weken geleden Keizer Nikolaas op hel punt is geweest van krijgsgevangen te worden. «Toen de vereenigde vloot voor Kronsladt lag zoo wordt door het genoemde blad als zeker verhaalt doch zonder opgave der bron van zijn berigt waagde een engelsch jacht behoorende aan lord l.ichjield. en lord Kust an met lord Clarence Pagngt aan

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1