mmmw mmmmurwM, No. 63. 418te Jaargang. 1854. DONDERDAG 10 AUGUSTUS. 90 9D1I8JI«JJX f «BB fllB 511101 19 De itgave. dezer Courant geschiedt Maandags eh Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen De prijs per kwartaal is f ^,75, franco per post f J,90. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigtenvan .1 óregels a f 0. behalve het zegelregt. ADVERTENTIE. B RG E M E EST R e k W ET HO U D R S v a n G O ES verwittigen bij deze de belanghebbenden Dat de gewone JAARMARKT binnen deze gemeente ïal worden ingeluid op ZATURDAG ÓEN 19 AUGUSTUS en beginnen op DINGSDAG den 22 daaraanvolgende en eindigen op DINGSDAG den 5 SEPTEMBER daarna. Dal op dezelve geene Kwakzalvers Horoscoop trekkers en dergelijke toegelaten, en alle Draaibor den Dobbelspelen Ilij/elaars en Bedelaars ge weerd zullen worden. Dat de aanvragen om plaatsen, vóór den hierboven bepaalden aanvang der jaarmarkt vrachtvrij en inet opgave der benoodigde breedte in nederlandsche elle- tnaat zullen moeten geschieden aan de marktmeesters AJ. A. P. vak Cai.mthovt en J. Kjsser Az., aan welke een ieder alvorens Ie kunnen worden toegelaten deszelfs palent zal moeten verloonen. Voorts dat geene nadagen zullen worden toe- geslaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 22 Juli) 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBËEN. De Secretaris H. C. PILAAR. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat l)at de gemeente-raad in zijne openbare vergade ring van heden, overeenkomstig het bepaalde bij art. 265 der gemeente- wet heeft vastgesteld het kohier van den HOOFDKLIJKEN OMSLAG voor deze gemeente over den jare 1854. hetwelk Ier secretarie dezer gemeente ter lezing gelegen heeft van den 21 Jul'ij jl. tol en met den 5 dezer. Dat genoemd kohier andermaal Ier lezing is neder- gelegd ter secretarie dezer gemeente, van den I I tot en met den 19 dezer van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure. En dat ieder aangeslagene binnen dien tijd legen zijnen aanslag bij heeren gedepuleerde staten in beroep kan komen. En opdat zulks algemeen bekend zij, zal deze wor den afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Goes soke Courant. Gedaan ten Raadhuize van Goesden 7 Augustus 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAl'BEËN. De Secretaris H. C. PIL A A R. OPENBARE VERGADERING VAN DEN GUIIEEÏÏT E-It A AD TE «SOES. ZITTING VAN 7 AUGUSTUS 1854. Afwezig dhr. mi', de Knokke van der Meulen. De notulen dei', vorige vergadering woi den gelezen en ge arresteerd. Ju de eerste plaats wordt overgegaan tot de benoeming van een' onderpoekhouder der leenbank, waartoe de lijst van aanbeveling ter vorige vergadering is medegedeeld. De voorzitter benoemt tot steni-opnemers de heeren Smal- legauge en Souten dam. Uit de geopende stemhrieijes blijkt, dat op A. Schraver 7 en C. P. Elsman 3 stemmen zijn uitgebragt, zoodat eerst- gemelde benoemd is. Vdn heeren régenten over den algemeenen armen is ont vangen de aanbeveling ter vervulling der met 1 September e. k. vacerende betrekking van rentmeester qn amanuensis bij dat collegie. Op die aanbeveling zijn alphabelisch geplaatst C. D. van den BusscheJ, He Pouw Jz. en J. Risseenw. De adressen van den le en 3« sollicitant worden voorge lezen zullende de benoeming in de volgende vergadering geschieden. De instructie voor den genoemden ambtenaar wordt voor gelezep en door alle da léden zonder eeuige aanmerking guedgékeurd. Wordt gelezen de missive van het algemeen armbestuur, daarbij inzendende de rekening zijner administratie over 1853 en de begrooting voor 1855. Deze stukken worden gesteld in banden der vaste commis sie voor het financie wezen op rapport. Door burgemeester eu wethouders wordt overgelegd bel kohier van den hoofdeiijken omslag met de 46 ingekouiene reclames. De voorzitter voegt daarbij, dat van de 5.47 contribuabeien slechts 46 reclames zijn ontvangen, waaronder er nog zijn, die geene reclames kunnen genoemd worden, andere die op een verzuim in de aangifte voor de bevolking berusten. Naar dit uiterst gering getal meten burgemeester en wet houders de waarde van liet werk niet af; zij erkennen gaarne dat vele leemten en gebreken daarin bestaan en beschouwen bet berusten in de aanslagen als een blijk van tpegevenbeid en vertrouwen van de burgerij dat door burgemeester en wethouders lipog geschat wordt; intusschen zullen zij zich bevlijtigen om te verbeteren, wat te verbeteren is en zullen daartoe de ingekomene reclames zoo straks in eene beslotene vergadering ter tafel brengen. Worden medegedeeld dat zijn ingekomen een adres aan den raad houdende bezwaren tegen de grondslagen van den hoofdeiijken omslagonderteekend door 68 ingezetenen. Het adres wordt voorgelezen daarin zeggen adressauten hoofdzakelijk dat bet bun niet ontgaan is, dat bij de behandeling van het plan tot regeling van bet belastingstelsel bet stilzwijgen der ingezeteuen als een bewijs van goedkeuring is aangevoerd; dat de wijze waarop de ingezetenen toen zijn uitgenoo- digd hunne bedenkingen in te dienen, in den regel zonder gevolg moest blijven, omdat eén zóó overdacht plan niet juistheid te beoordeelen en te wederleggen hoogst moeije- lijk en tijdroovend is en het wenschelijker geweest ware dat eeuige ingezetenen daartoe waren uitgenoodigddewijl zij anders welligt aangemerkt zouden zijn als opposanten quand même; iets waarvan adressanten ten eenen male af- keerig zijn. dat nü het plan waarheid en het idee van eenigen eene verpligting voor allen is geworden, men met waai'hèid een herder stilzwijgen van adressanten zou kunnen wraken hetgeen zij wenscben voor te komen. dat het vinden van inkomsten voor ieder bestuur inoeije- lijk is en zij zich niet vleijen kunnen, met' eene keuze aan allen welgevallig, maar wel daarmede, dat de heffing ge grond zij, op billijkheid, zekerheid en zedelijkheid. dat adressanten, wat den perstenen derden grondslag be treft, vermeeuen, dat die algeineene regelen zijn uit het oog verloren en daarenboven in strijd zijn met de belangen der volksnijverheid. dat het voornemen der adressanten niet is om zich op het cijfer hunner belasting le beroepen dewijl zij daardoor de kracht hunner redeneriug zouden verzwakken en zich eene critiek aanmatigen op de plaats gehad hebbende beoordeeling van personenwaartoe zij den moed niet bezitten en die daarenboven zou kunnen leiden, om onrust en wrevel onder hunne medeburgers op te wekken of te verhoogen, waarvan zij wars zijn- dat de eerste grondslag (de waarde der consumptie voor een derde gedeelte) reeds geheel opL gissing en onzekerheid berust, of zal men de accijnspligtige goederen cathegoriseren en klassificeren en met naast zekere billijkheid voor ieder gezin kunnen toepassen dat de meer gegoedden in den regel de minste hoeveelheid brood v^bvuiken en evenwel treft hun hel hoogste cijfer. Eten de meestgegoeden wel het meeste vleesch, drinken zij wel den meesten wijn? en is er niet eene zekere klasse van gegoede burgers die hen daarin te boven gaan? verdienen zij het verwijt nietdat men uiterst afgemeten en minder ruim is dan in den burgerstand? dit zullen de dienstboden kunnen uitmaken. dat alverder de eenloopende in deze klasse veel minder betaalt, dan hij die met veel kinderen gezegend is, terwijl de dienstboden de eer genieten, dat zij in tie consumptie zijn opgenomen als leden, die aan een en dezelfde tafel gezeten dezelfde spijzen genieten met hunnen heer en vrouw. dat door sterfgevallen, verandering van woonplaats enz. eene eindelooze verandering ontstaatdie op het geheele cijfer der belasting van invloed is en wier opbrengst onze- ker wordt. dat uit dien hoofde, dusdanig beginsel onbillijk is en men tot andere middelen de toevlugt moet nemen, ook omdat de opkomende nieuw belastbare de plaats niet kan innemen van den afvallende. Nopens den tweeden grondslag cc den aanslag in 's rijks personele belasting zeggen adressanten dat zij daartegen geene hoofdbedenkingen hebbenvoor zoo, veel pen hoofdelijke, omslag voor deze gemeente onver mijdelijk' is, hetgeen adressanten nog niet als uitgemaakt beschouwen, maar dat zij het niet ouopgemerkt mogen laten, dat voor hetzelfde voorwerp (de dienstboden) twee malen be taald wordt, onaangemerkt dat het verre weg de behoefte en niet de weelde is, die de dienstboden onderhoudt. Nopens den derden grondslag de bekende of vermoede lijke bezittingen en middelen van bestaan voeren adres santen aan dat zij uit de redactie van het primitief plan én de daarover gehoüdene^delrberatiei^, vermoed' hadden, dat tusschen den eersten en derden grondslag verhouding- zou bestaan en van zoodanige uitkomst niet blijkt, daar de derdede meest bezwarendemtest onzekeregemiddeld gelijk staat met het bedrag der heide eerste. dat, had men' liet plan gevolgd waarin slechts één grond slag wérd voorgesteld, men alleen tegen de indeeling bezwaar zou hebben kunnen inbrengen, terwijl nu geen maximum meer bestaat, dan de uitkomst, door toevallige, onzekere of willekeurige tauxatie ontstaan. dat adressanten overigens zich refereren tot de bezwaren in den raad te berde-gèbragl en in de tweede kamer tijdens de voordragt vaiiden minister van Hall, voorgedragen, wiens ontwerp van leening'gewaarborgd werd door bet plan van hoofdeiijken omslag, welk laatste der natie als liet zwaard van Damocles boven het hoofd hing, tot de leening voltee- kend was. dat in en om Goes veel., is opgeofferd aan de nijverheid en niet alle ondernemingen aan de verwachting hebben be antwoord, zoodat liet uiterlijke een merkelijk verschil geeft met het innerlijke en de nijvere klasse door dezen grond slag diep wordt getroffen, zwaarder dan zij kunnen ver moeden, die met de uitvoering heiast zijn en dat alzoo won den zullen worden geslagen die de nijverheid verlammen. dat de maatstaf van dezen grondslag («den rang, liet ver- «keer, de ondersteuningen, aankoopen opvoeding der kin- «/dered, enz.»1) verkeerd zijn, omdat de rang niet de maat staf van bet vei mogen is, hel verkeer dat men houdt, van den rang afhangt, de ondersteuningen die men verleent uit verschillende beginsels (ook uit hovaardij) ontstaan en de opvoeding der kinderen niet. tot maatstaf mag strekken, om dat dit leiden zou tol ontzenuwing en teruggang. Ten slotte, zeggen adressanten dat ofschoon bij deze be lasting geen eed gevórderd wordt, eene verklaring gelijke kracht heeft, en dus liet weglaten van den eed als eed alleen een woordenspel in casu .is. Adressanten wenden zich alzoo lot den raad inet liet ern stig en aandringend verzoek dat het den raad heli age te overwegen to. Of de hoofdelijke omslag niet door eene meer billijke belasting kan worden verwisseld. 2o. Wanneer dit niet kanof dan de grondslagen door geene andere meer billijke zekere en zedelijke kun nen vervangen worden. 3o. Wanneer dit voor 1854 niet meer lot stand mogl kun nen komen, alsdan zoodanige wijziging voor te berei den voor 1855. Was geteekend door dhr van Dam en 67 andere onder-, teekenaren. Na de voorlezing van dit uitgebreid adres, zegt de voor zitter, dal, welke nuttige en heilzame wenken dit adres bevatten mogehet ondoenlijk zijn zal daarvan nog voor dit jaar gebruik te maken. Burgemeester en Wethouders zouden dus hebben voorge steld om liet adres ter griffie neder te leggen om daarop voor een volgend jaar te letten, ware liet niet, dat daarin eene protestatie voorkomtwaaromtrent zij bet stilzwijgen niet kunnen of mogen bewaren n. I. dut de adressanten wars zijn ran het opwekken oj verhoogen van onrust en wrevel onder hunne medeburgers. Burgemeester en wethouders willen vertrouwen, dat zoo- dauig boos opzet de pen van den geacht en steller niet heeft bestuurd, daar zijn stand inde maatschappij en zijne betrek king- in de provincie, zoodanigen dunk niet zouden wettigen; maar zij bejammeren bet dat de tijd waarin en de wijze waarop dit adres tot stand gebragl en bevorderd is, regtma- tigen grond geeft voor het vermoeden dat daarmede juist zoodanig doel beoogd is, als waarvan de steller zegt wars te zijn. Het plan en voorstel toch dagteekenl van 29 Junij 1852. werd openbaar gemaakt en zooveel mogelijk verspreid, met eene herhaalde en openlijke uitnoodiging aan de burgerij om betere plannen, andere inzigten aan bel. bestuur te sup ped! ieren. Ofschoon burgemeester en wethouders vertrouwden dal deze oproeping niet zonder gevolg zou zijn gebleven en deze of gene, het .gewigt beseffende en de belangen der burgerij heoogende, hetzij alleen, hetzij met anderen vereenigd, dat plan zou hebben onderzocht en de dajjjTegen bestaande bezwaren in het midden gebragtis deze verwachting te leur gesreld en heeft niemand eenig aanbod of aanzoek tot wijziging of verbetering gedaan. Wij hebben alzoo het kohier naar de vastgesteldegrondslagen met zorg, naar ons beste weten en met stipte eerlijkheid ontworpen en ter visie gelegd en nu na een stilzwijgen van ïuiin twee jaren, met het bewustzijn, dat bij de invoe ring van iedere nieuwe belasting de gemoederen gespannen en te vatbaarder zijn om de zaden van onrust en wrevel op te vangen juist nu brengt men op eens een bezwaar schrift le berde, lot tien bladzijden uitgedijd en schier van buis tot huis rondgedragen Indien geen onedel doel de pen van deu steller heeft be stuurd, dan toch zal hij moeten erkenneu een zeer ongeschikt .pogen bj ik te hebben gekozen en dat liet kiescJier en wel willender zou zijn geweest of voor het opmaken of na het vaststellen van het kohier met die bezwaren le voorschijn te treden

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1