4iste Jaargang. 8541, MAANDAG 31 JIJ LIJ. BIOTilII MMÏIlOTMfïHo PUBLICATIE. VERORDENING betrekkei,ijk de OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN BEKENDMAKING. GEMEËKTE-UA4D TE «OE§. No, 59, ;»ri HH.n.., rt.::rüQ>t .J3iSf em Z>e uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags j •avonds, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f d,75, franco per post f ö,90. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodberigten. van 6 regels d f J,20. behalve het zet De BüKGEMEESTEB f.n WETHOUDERS van GOES doen te weten, dat door den raad dier gemeente in zijne vergadering van den 22 Junij 1854 is vast gesteld de volgende in de gemeente GOES. Art. 1. Zonder schriftelijke vergunning van den bur gemeester is verboden: a. het aanleggen en houden van openbare dans- en muzijkpartijenopenbare tooneel- of kunstvertooningen en soortgelijke openbare vèrmakelijkheden. b. het daartoe verleenen van zijn lokaal. Art. 2. Geene muzijkanten, orgelspelers, liedjeszan gers, goochelaars, springers, vertooners van kijkkasten en dergelijke meerzullen op de openbare wegen en pleinen in herbergen tapperijenkroegen of andere openbare plaatsenhun bedrijf mogen uitoefenenzon der schriftelijk verlof van den commissaris van policie. Art. 3. Zonder schriftelijke vergunning van den burge meester is verboden het plaatsen, doen plaatsen of ge plaatst laten van tenten, loodsen, toestellentalels of wat dies meer zijbestemd om te worden gebruikt tot het geven der in art. 2 bedoelde openbare vermakelijkheden. Art. 4 De overtreding van art. 1 wordt gestraft met eene geldboete van f 1 tot f 10die van art. 2 en 3 met eene geldboete van f 1 tot f 3. Art. 5. Bijaldien aan den last tot staking der over treding niet terstond wordt voldaan worden de muziek instrumenten liedjes, toestellen, getimmerten en audere .voorwerpenwelke tot de overtreding zijn gebezigd door of onder toezigt der policie-beambten weggenomen. De regter is bevoegd de weggenomen voorwerpen verbeurd te verklaren of te bevelen dat dezelve vernietigd worden. Art. 6. De bepalingen omtrent de openbare verma kelijkheden en vertooningen, vastgesteld bij het raads besluit van den 30 Julij 1849 en alle andere met deze verordening strijdige bepalingenzijn ingetrokken Art. 7. Deze verordening verbindt op den eersten dag na dien waarop zij is afgekondigd. Zijnde deze verordening aan de gedeputeerde staten van Zeeland volgens hun berigt van den 22 Julij 1854 No_ - - - -- k 33(46 a 33»ö 56in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschiedwaar het be hoort den 29 Julij Ï854'. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOESdoen te WDa" de REKENING en VERANTWOORDING r^ir de INKOMSTEN en UITGAVEN dezer Gemeente, over het dienstjaar 1853, heden aan den gemeen te-raad is overgelegd, en dal dezelve voor een,ieder ter lezing zal worden neder- Selegd ter secretarie der gemeente, van den eersten lot en 26 Augustus eerstkomende; terwijl afschrift van dezelve, tegen betaling der kosten, aldaar verkrijgbaar wordt gesteld. Alles tei voldoening aan het bepaalde bij art. 219 der ge meentewet. En ppdat zulks algemeen bekend zij, zal deze worden af gekondigd en aangeplakt,, mitsgaders geplaatst in de Goes- schei Courant. Gedaan ten Raadbuize van Goes, den 27 Julij 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. OPENBARE "VERGADERING van den ZITTING VAN 27 JULIJ 1854. Afwezig dhm Verschoor en van den Boschuitlandig en dhr. Kakebeeke welke laatste onder het lezen der notulen binnen komt. De notulen der voorgaande vergadering worden gelezen en gearresteerd. Wordt gelezen eene missive van den kerkeraad der her- Vormde gemeente van dén "17 Julij, waarbij hij, na kennis neming van het vorig besluit van den raad, oiri over te gaan tot de orde van den dag, de vrijheid neemt aan den ge meente raad de vraag te rigten hoedanig de toestand der diaconie voor de dienst van 1855 m betrekking tot het stads bestuur door den gemeen te-raad wordt beschouwd Buigemeester en wethouders stellen voor om daarop te antwoorden: dat ten gevolge van het overgaan tol de orde van den dag, het raadsbesluit van den 10 April defïnilivelijk is bevestigd geworden en voor dezen raad verbindend is 5 dat mitsdien aan deu kerkeraad de keus overblijft, oj te bestendigen den tegenwoordigen toestand onder stipte nale ving van het contract van 1846, zonder eenige andere of meerdere opofferingen van bet gemeente-bestuur te vragen, dan bij dat besluit zijn vastgesteld; of toe te treden tot bet raadsbesluit van 10 April zoo als dit ligt. De deliberatien geopend zijnde vraagt dhr Smallegange of hij het voorstel wel begrepen heeft en dit strekt, of, om zich geheel le houden aan bet contract, of zich te gedragen naar het raadsbesluit. Waarop de voorzitter antwoordt, dat dit bet juiste gezigts- punt en een natuurlijk gevolg is van de orde van den dag. Dhr S. Vader vermeende, dat dit niet kon afgeleid wor den uit hel besluit van den raad bet raadsbesluit van 10 April, was slechts eenerzijds aangenomen en zonder assen- timent der diaconie kon dit dus niet in werking treden. De voorzitter licht dhr Vader toe door te zeggen, dat de zaak alzoo moet worden voorgesteld Er wordt ingedieud door de vaste commissie voor het arm wezen een plan tot reorganisatie de kerkeraad. daarop in hei belang der diaconie administratie gehoord, geeftbehoudens enkele bedenkingen toe; van daar liet nader voorstel der commissie van Januari) II., hetwelk den 10 April na rijpe discussie door den raad is gemaakt tot besluit; dit. besluit wordt gezonden aan den kerkeraad en deze maakt daarop bij vernieuwing bedenkingen die wederom door de com missie voor het armwezen zijn wederlegd daarop wilde ik. omdat ik vermeende, dat dit liet verlangen der commissie was, die punten nog eens in behandeling brengen: de leden van den raad intusschen begrepen dit anders en men besloot over te gaan tot de orde van den dag; die orde van den dag betrof dus alleen de voorgestelde wijzigingen geenzins bet eenmaal vastgesteld besluit nopens een vastgesteld punt kan inen niet meer overgaan tot de orde van den dag, wel nopens eene aanhangige zaak dit brengt de orde van den dag altijd mede; bet besluit van den raad van 10 April bleef alzoo in zijn geheel onveranderlijk bestaan. Dhr Vader vermeent, dat dit het denkbeeld niet kan ge weest zijn van de meerderheid der leden die voor de orde van den dag hebben gestemd, althans hij heeft het niet zoo begrepen altijd heeft bij hem op den voorgrond gestaan dat 0111 het raadsbesluit verbindend te maken de diaconie moest toetreden; zoo lang dit niet geschiedde was bet besluit slechts voorwaardelijk; nu heeft men gezien, dat de diaconie beter ingelicht, van eene vroegere dwaling, nopens de be schikking over de revenuen der diaconie terug kwam en nieuwe wijzigingen verzocht: het overgaan tot de orde van den dag, had dus z. i- dit gevolg, dat de zaak in statu quo werd gesteld even of er niets gebeurd was. De voorzitter antwoordt daarop, dat dit onjuist is en bet besluit van 10 April voor den raad verbindend bleef, door het overgaan tot de orde van den dag nopens de voorge stelde wijzigingen; hoedanig of welke de bedoeling is bij de stemming der leden, kan hij niet beoordeelen of afvragen, hij neemt de stemmen op en hel besluit erlangt volgens de stemming kracht. Dhr. Vader is het niet duidelijk dat de orde van den dag medebragt, dat daardoor liet raadsbesluit van 10 April be vestigd werd de deliberatie over dat besluit kon niet van invloed zijn op de diaconie en hij gelooft niet datopgevat in de meening des voorzitters, de orde van den dag de bedoe ling was, van de meerderheid der leden die daarvoor slemden. Het voorstel van burgemeester en wethouders in omvraag gebragtwordt met algemeene stemmen uitgezonderd die van den heer Vader aangenomen: waarvan aan den kerke raad mededeeling zal geschieden. (1) (1) In ons vorig raadsverslag nopens de diaconie was eene ergerlijke misstelling ingeslopendie wij gaarne herstellen. DhrVader zeidedat dwaling van de zijde der diaconie vitieertdit is in ons verslag juist omgekeerd, vermeld het woord niet behoort daar weg te rul Ion. Wordt gelezen missive van gemelden kerkeraad van 17 Julij ten geleide der diaconie-rekening over 1853 en verkla ring van heeren diaconen dal over dat jaar alle entvangsten zijn verantwoord de uitgaven gedaan en geene posten meer te betalen zijn; de rekening in ontvang op ƒ5297,055 uitgaaf 5064,60 en met een goed slot van 232,45s door den kerkeraad vastgesteld, zal worden gesteld in han den der commissie voor het armwezen tot meerdere kennis neming en daarna ter griffie worden gedeponeerd ter inzage der leden. Wordt gelezen missive van het diaconie armbestuur alhier, van 22 Julij verzoekende om eene geldelijke tegemoetkoming tot verpleging eener krankzinnige in bel geneeskundig ge sticht voor krankzinnigen te Doultrecbtomdat de fondsen der diaconie eene dergelijke bezwarende en buitengewone uitgaaf niet toelaten. De voorzitter zegt, dat de toestand der bedoelde lijderes van dien aard was, dat bij als hoofd der policie zich beeft verpligt gezien een bevel te provoceren tot verpleging in een krankzinnigenhuis; reeds in vroeger daarover gevoerde correspondentie opperde de diaconie, geldelijk bezwaar maar heeft inmiddels aan het verlangde gevolg gegeven intus schen is het bekend dal de middelen der diaconie te beperkt zijn om dergelijke buitengewone uitgaven te bestrijden en daar in den regel het rijk en de provincie, eene tegemoet koming ieder van 40 tot verpleging van onvermogende lijders bijdragen, stellen burgemeester en wethouders voor de resterende beuoodigde 130 voor inkomst en verplegings- kostenuit de gemeentekas le verstrekken en die te betalen uit de onvoorziene uitgaven ha bekomen magtiging van heeren gedeputeerde sta te u. Waartoe met algemeene stemmen besloten wordt. Wordt gelezen eene missive van bel bestuur over de spaar kas van den 3 Julij 11. kennisgevendedat de gelegenheid tot deelneming aan bare inrigting voor den arbeiders stand den 8 Julij wederom wordt opengesteld eri verzoek om door middel der courant de ingezetenen uit te noodigen aan die goede en hoogst nuttige inrigting deel te nemen. Conform besloten. Wordt gelezen missive van heeren gedeputeerde staten van den 30 Junij j!., terugzendende de goedgekeurde begroot ing der gemeente voor de loopende dienst en aanbeveling om voor bet vervolg daarop te brengen een post voor het aan nemen van vrijwilligers der nat. militie, zoo als bij art. 324 der wet op dat stuk is voorgeschreven. Waarop bij de vol gende begroot ing zal worden geattendeerd. De begrooting der. schutterij voor 1855, ter vorige veran dering gesteld zijnde in banden der vaste commissie voor bet. financiewezen heeft -leze daarop hoofdzakelijk berigt dat hel aantal voorbanden zijnde rokken, pantalons, cha- cols en balsdassen gevoegd bij die, welke bij de vervaugiug der inauschappeu zullen worden ingeleverd en die dit jaar uit de toegestane gelden der begrooting worden aangekocht, ruimschoots voldoende zullen zijn om in de dienst van dit en bet volgend jaar le voorzien. Dal voor onderhoud van wapenen f 5,— meer is uitge trokken dan ten voorleden jare eri de gewone som meer dan voldoende is om in hel onderhoud te voorzien, daar c!e kommand an l nog eerst onlangs beeft verklaard dal de ge weren in goede orde zijn en bij bet schijfschieten geene en kele baan gesprongen is. zoodat dit, opgegeven bezwaar van den schuttersraad niet zoo belangrijk is, als deze zulks doel voorkomen. en dal volgens ingewonnen informatien van ineergemel- deu beer kommaudant, de voorraad runnnanlden toereikend is. Op grond waarvan de commissie voorstelt de sommen voor aankoop van rokken, pantalons, chacot.s en ruimnaalden uitgetrokken, te doen wegvallen en die voor herstelling van wapens te verminderen met 5,en alzoo de toelage dér gemeente te verminderen met ƒ216.30, daarbij levens in bedenking gevende om aan den schuttersraad de bevreemding le kennen te geven, dat bij zoodanige overtollige uitgaven voordraagt, ten èinde die aaumerkingen voor te komen die men als het ware jaarlijks verpligt is, op die begrooting te maken. Nadat dit rapport was uilgebragl, zijn bij burgemeester cn wethouders nog ontvangen tw.ee aanschrijvingen, do eene tot invoering van nieuwe chacots de andere om liet contin gent te vergi'ooten en bet kader niet langer le begrijpen als tot het contingent behooreude. wanneer 11. I. liet contingent in dat geval ds verhouding tol de tegenwoordige bevolking, niet te hoven gaat.

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1