mmmw mmmwrnmrnh No. 58. ADVERTENTIE. 41ste Jaargang. DONDERDAG 27 JULIJ. 1854 De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdag. avonds uitgezonderd op feestdagen De prijs per kwartaal is f ^,75, franco per post t' J,90. De inzt BURGEMEESTER p» WETHOUDERS van GOES, verwittigen, ingevolge publicatie van de heeren ge deputeerde stalen dezer provincie, van den 13 Oc tober 1820 alle gebruikers van landen boomgaarden, plantagien, tuinen huizen, enz. hetzij dezelve eige naars pachters, baanders of huurders dier goederen zijn alsmede alle direclien over kerken torens en andere dergelijke gebouwen dat zij in de laatste lien dagen van de maanden dprilMei, Junij en Julij van elk jaar alle de in dezelve aanwezige vo gelnesten van Reigers, Ekslers, Krnaijen, /{aan wen Vlaamse he Gaatjen IVoud- of Valduiven en Musschen, moeten versloren en uithalen, en zulks of dezelve gevonden worden in boomen hagen, slrui ken en dergelijken of wel onder de daken der ge bouwen. Hebbende deswegens gelegd schouwing, op Woens dag 9 Augustus 1854, zullende iedere overtreding worden gestraft ingevolge de wet. Goes den 22 Julij 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Goes, maakt bij deze bekend, dat bij haar wederom fijn ont vangen eenige stukken den buiten- en binnenlandschen handel en de nijverheid betreflende, welke van heden af gedurende acht dagen bij den secretaris ter inzage zul len liggen. Goes, Op last der kamer voornoemd, Hl Jnlij 1854. De Secretaris, H. K. DOM1NICUS van dkn BUSSCHE. INGEZONDEN. In de Middelburgse/te Courant van den 13 Julij 11. wordt het publiek medegedeelddat een knaapjehet welk uit het weeshuis dezer stad in het gasthuis alhier wegens blindheid gebragtdoor de menschlievende be- moeijing van heeren regenten der godshuizen ter be handeling naar eenen doctor de Leuw, te Grafrathbij Solingen was heengezondentot herstelling van zijn gezigten na een jaar aldaar onder behandeling van gemelden doctor geweest te zijn, in het bezit van dat edel zintuig is terug gekomen. In die zelfde courant wordt over die herstelling eene overdrevene lofspraak ophemelden geneesheer geuit, en om verdere leugentaal voor te komen, vind ik mij verpligt het geëerde publiek ter kennis te brengen, dat gemelde knaap in dezelfde ongelukkige toestand is teruggekomen als hij daar henen is gezonden, dat is: even blind als toen. T. PIETERSE j: Heelmeester der godshuizen te Goes. GOES 27 Julij. Bij besluit van den 18 Julij jl. no, 81 heeft Z. M. goedgevonden goed Ie keuren.het beroep door den kerkeraad der hervormde gemeente Ie Hailem onder de classis van Harderwijk uitoebragt op IEP van Zadelhoff, predikant te Fort Bath c. a. Bij besluit van 20 Julij jl. no. 96. heeft Z. M, goedgevonden, op daartoe gedaan verzoek, eervol ont slag te verleenen aan inr. 3, Verseletvcl van der Bilt, als lsle luitenant bij het 3e bataillon der rus tende schutterij ju; Zeeland, en te benoemen lot 1ste luitenant van gezegd ba taillon no. 3 C. P. Lenshoek thans 2e luitenant tot 2e luitenant IV. d. de Laat de Kanter Jr., thans schutter. Tot kapitein bij hel bataïllnh nV; 8 R. H. F. I riding van advertenlien moei geschieden vóór drie uren des nam IVMathan, vroeger 2e luitenant bij de dienstdoende schutterij te Eindhoven. Bij besluit van den 22 Julij 1854 no. 59. heelt zijne Majesteit'goedgevonden 1°. Ontslag te verleenen aan den lieer d. d. Mooi jaarl uit de betrekking van beheerder van den polder Allekleiri provincie Zeeland 2°. Ie benoemen lot dijkgraaf van den WilheJmina- polder Zuid-Bevelarid provincie Zeeland, den heer f?. J. van den Bosch tot gezworen van den polder Oosfer- en sir Jans- iand, provincie Zeeland den heer Jde Rycke. tol gezworen van den polder 's Heer Arendskerke, provincie Zeeland den heer Hde Jonge. tot gezworen van den polder de Breede-Watering, bewesten Yerseke prov. Zeeland den heer J. van Duine. lot beheerder van den polder Alleklein provincie Zeeland den heer F. Maat i tot dijkgraaf van den polder Ellewoutsdijk e. a. provincie Zeeland den heer J. T. Prumers Jz. Den 25 Julij hield alhier de Zuid Beveland- sche onderwijzers-vereeniging bestaande uit de onder wijzers-gezelschappen Goes, Heinkenszand, ?s Graven polder en Krabbendijke bare algemeene vergade ring, waartoe ook onderwijzers van elders waren op gekomen. Het bleek dat men met ijver op den ingeslagen weg trachtte voort Ie gaan en dat de inriglingen bij de vereeniging beslaandeaan haie bestemming beantwoordden. De deelneming aan eenen wedstrijd in hel schoon schrijven voor aankomende onderwijzers in Zeeland, was thans eenigermate grooter maar voldeed nog niet aan de rei wachting. Zaken hel onderwijs betreffende en die gedeeltelijk ook voorl- vloeijen uit de betrekkingwaarin deze vereeniging lot hel nederl. onderwijzers genootschap staat, werden veelzijdig besproken hetgeen tol eenige resultaten heeft geleid die naar men hoopt voordeelig op het onderwijs zullen werken. Verleden dingsdag zag ons eiland zich vereerd door de komst van Z. Ex den heer Commissaris des Konings in de provincie Zeeland. Na gedineerd te hebben bij den heer E. P. Lenshoek te Wolphaarlsdijk stapte Z. Ei. des avonds van denzelfden dag aan het logement de korenbeurs af. Z. Es. begaf zich gis teren morgen naar Kloelitige Kapelle, Schore en Kruidingen om eene inspectie te maken en logeeil bij den heer Dominions. Naar men verneemt zon Z, Ex. heden de reis door hel oostelijk gedeelte van Zuid-Beveland voortzettenterwijl liet verdere doel van de reis ons onbekend is; a. s zaterdag zon de terugreis worden genomen. Van eene geachte et) naar wij rr.eenen goed ónderrigte zijde zegt de N.-Brab., wordt ons verze kerd dal bepaaldelijk besloten is tot het daarstellen van eenen spoorweg van Maastricht over 's Bosch naar Breda en verder naar Middelburg, en dat dezelve reeds voor het einde van 1855 in werking moet zijn. Hoewel de aardappelziekte ziel) thans nagenoeg oveial vertoont blijkt uit de beriglen desaangaar.de dat op slechts weinige plaatsen de knol besmet is en de prijs steeds afneemt. Over liet algemeen ge nomen is zooveel meer van dit product gezet dal men uit hooide van den overvloed steeds lot vermin derde prijzen moet verkoopen. Nog altijd geeft de bij Amsterdam gepleegde gruwelijke misdaad bij voortduring slof tot allerlei gissingen omtrent den dader en de aanleiding tot zijn gruwelijk feit. Wat den bedrijver van den moord betreft, beslaat er een stellig vermoeden op zekeren Jöhnn ffeinrich Kamper of Kemper, geboren Ie VVelltindorf ambt Hurg koningrijk Hannover die vroeger bij Prik- winkel diende, tijdens de vermoorde vrouw van dien boer bij dezen als meid in dienst was. V'for'timler- Gewone advertentien worden a 20 ets. de rig el geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberiglen, vail J6 regels a f J.20. behalve het segelregt. 'ddags. half jaar heeft hij Prikwinkel verlaten, zijn pas is be» rustende bij liet getneènte-bëstuur van Nieuwer A instel, alwaar zijn signalement bekend is. hejwelk naar meit verneemt wordt opgegeven als volgt oud 22 jaar polderwerker lang 1 el 75 duim voorhoofd laag haar eu wenkbiaauwen licht bruin, naai hel blonde; neus en iiiotid gewoon kin rond aangezigl ovaal blozend van kltur spraak plat duilsch bijzondere teekenen een eenigzins langwerpig lidleeken op de linkerhand, gekleed met pet, lakenscii buis en zwail bombazijnen of engelscli ieder en broek. Bevel tol aan houding van dien persoon is uitgevaardigd. Tijdens bedoelde persoon de daad vermoedelijk volbragl, woonde hij nog in den omtrek naar den kant van Zeeburg zoo als men aanvankelijk vermoedde. Hij was arbeider in den Haarlemmermeer-polder achter Zwanenburg, van waar hij zich des avonds te voren verwijderde, zeg gende, dat hij in de Watergraafsmeer eenig geld moest gaan ontvangen, hij is er sedert niet terug gekomen. De maatregelen om hein in handen te krijgen zijn zoo danige dat men aan zijne aanhouding bijna niet Iwij- fell. De aanleiding tot den niooid vinden sommigen in diefstal terwijl anderen van oordeel zijn dal nog eene andere beweegreden den booswicht lot zijne gru weldaad moet hebben aangezet Men zegt vrij algemeen, hoewel niets met zekeibeid bekend is dal bel volkomen zijne bedoeling geweest is aan de vrouw van Prikwinkel liet leven Ie be nemen en wel nil wraak omdat zij. toen zij nog dienstbode bij Prikwinkel was üe huwelijks aan zoeken van hem geweigerd en den baas boven den knecht verkozen had. Hij moet haar toen hebben gedreigd, dat hij den een of anderen tijd lia.r die versmading betaald zou zeilen. Naar het gevoelen van enkelen zou de moordenaar hel openbreken van de kast niet hebben kunnen volbrengen zonder geboord te worden, omdat de bewoners tan het huis reed* op waren én de vrouw zelfs genoegzaam reeds geheel gekleed was, ill welk getal de diefstal zou Zijn gepleegd na liet tnl- lueogen van den moord. Behalve de gespaarde gelden van deri knecht, die, naar men wil het hez.it dier Opgelegde penningen, onvuorziglig zou hebben veraden. zijn ook aan Prik winkel 200 uit diens bureau ontnomen. De plaats der misdaad die door tnllooze belangstellenden en nieuwsgierigen wordt bezocht, weidt bij voortduring' streng bewaakt Hel huis is door veldwachters bezet. Het buis heeft twee keukens en tusschen deze is dé' binnendeur, die door de meid op zulk een noodlottig oogenblik geopend weid. In de buitenkeuken is. vlak aan de deur een trap die naar de slaapplaats der knechts leidt. Personen die vrijdag en zaturdag in huis waren verzekeren dat alles aanduidt dat eerie verschrikkelijke worsteling moet hebben plaats gehad. Alles is met bloed bedekt niet alleen maar alle voor werpen die iets bevatten kunnen zijn met bloed ge vuld vooral noemt men als zoodanig een regenbas met boog gemelselden mond. De dmslerdamsche Courant durft verscheidene andere bijzonderheden haar ter oore gekomen niet bekend inaken ze moeten van ijzingwekkenden aaid zijn. Overigens is het van algemeene bekendheid dat het nog levende kind herhaaldelijk den naam vair Hein uitsprak waaldoor men eenige aanwijzing, hoe flaauw en onbestemd dan ook verkreeg om den misdadiger op hel spoor te komen. Naar uien verneemt moet iiet bedoelde kind nog in buis zijnde en uil deszelfs bewustelooze'n toestand ont wakende, geroepen hebben: Ochlaat oome Dein toch niet wéér komen, anders slaat hij mij nog eens dood! Aan moordaanslag op de kinderen Werd, bij de eerste ontdekking van liet tneWhonleerend feit, niet gedacht en eerst ten 10 ure heeft eene der toe- geschotene vrouwen, de kinderen willende kleeden ontdekt dat ook zij doot de mooidetiiie hand des boos wicht* niet waren gepaaid

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1