No. 56. 41ste Jaargang. 1854, DONDERDAG 20 JE LU. 'T V f v2§|| De uitgave dézer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsUitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f' d,75, franco per post f J,90. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren de: Gewone advertentien worden d W ets. de regel geplaatst Geboortehuwelijks- en doodbevigtenvan d6 regels d JfZO. behalve het zegelregt, namiddags. BEKENDMAKING BURGEMEESTER es WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis san een ieder die liet aangaat Dat bet kohier ran den HOOFDELIJKEN OM SLAG, voor deze gemeente, volgens besluit van den gemeenteraad van den 8 Augustus 1853 goedgekeurd bij koninklijk besluit van den 16 November deszelfden jaars, no. 47, over den loopende jare, ter voldoening aan het bepaalde bij art. 264 der gemeentewei, door hen voorloopig vastgesteld van vrijdag den 21 dezer tot en inet zalurdag den 5 Augustus aanslaande, van des voormiddags negen lot des namiddags twee ure, van iederen werkdag, ter secretarie, ter visie zal liggen ten einde ieder belastingschuldige in de gelegenheid te stellen om zijne reclames gedurende die veertien dagen bij het gemeente bestuur in te dienen. En opdat een ieder hiervan kennis drage, zal aan deze op de gebruikelijke wijze publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes den 15 Julij 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN De Secretaris H e. PI L A A B. INGEZONDEN. DE KOEPOKINENTING. Vervolg.) De gevolgen der circulaire van den minister van binnenlandsehe zaken aan de heeren gouverneurs der provinciën waren voor Zeeland 1Eene circulaire van den heer gouverneur dd. 11 April 1825, no. 2959, gerigt aan de hoofden der ge meenten houdende dezelfde explicatie. 2. Een extract uit het verbaal der gedeputeerde sta tenvan 23 Januarij 1826, houdende uitvoerige aam duiding der voorbehoedmiddelen tegen de kinderziekte, waarhij sub. 3c. de opwekkingom den onderwijzers hunne pligten ernstig te herinneren 3. De circulaires van 18 Maart 1826, A le afd. n°. 2831, aan de hoofden der gemeenten en aan de school opzieners en schoolcommissienwaarbij deze werden aangemaand om de onderwijzers ernstig te herinneren aan de afgelegde beloften, en de,.nalatige onderwijzers en onderwijzeressen kenbaar te maken ten einde te hunnen opzigte ernstige maatregelen te provoeéren of //aan te wenden,// hoedanige door de wet van 6 Maart 1818, Staatsbl. n°. 12, als van zelve werden aangeboden. Het werd intusschen 4. nog bestemder aangedrongen bij circulaire van 4 Aug. 1828, n°. 7949, .Prow Blad. n». 120, gerigt aan burgemeesters en wethouderswaarbij aan dezen werd voorgeschrevendat zij alle ongevaccineerde kinderen uit de scholen zullen weren%n de onderwijzersin wier scholen zij gevonden zijn, aan den heer gouver- neur kenbaar inaken, ten einde omtrent dezen nadere //maatregelen te nemen of te provoceren.// In de andere gewesten had men meestal nog krach tiger doorgetast, en waren dédr bijzondere reglementen ter bevordering der koepokinenting ingevoerdzoo als voor Zuid-Holland 9 September 1825Groningen 17 November 1825 enz. Men wil hierin thans zien eene overschrijding van ipagtdoch men ziet voorhij dat 1». De Souvereine Vorst reeds bij besluit van 20 Maart 1814., no. 20, de wet van 8 April 1806in hare volle kracht had hersteld. 2». Dat art. 21 van die wet voor het hoofd des bestuurs reserveert het vaststellenvan alle zoo- danige nadere reglementen, verordeningen en in- n structien, als ter geregelde en krachtdadige in- voering der wet en ter. bevordering van het lager scnoolwezen, enz., dienstig en noodig zul- len geoordeeld wordenen 3°. Dat nogmaals de wet van 6 Maart 1818, staats blad no. 12, dtór is, die strafbepalingen bevat op de overtreding van dergelijke verordeningen Met de schoolverordeningen zijn ze voorkeker niet in strijd. De beide schoolorden van 23 Mei 1806 en 20 Mei 1821, schrijven bij art. 11 voor: //.dat de meester de meeste zorg zal dragen voor de gezond- heid der leerlingen. Hiermede moeten alle bijzon dere schoolorden overeenkomen, met aanduiding van de algemeene en bijzondere gezondheids-voorschriften, welke behooren te worden nageleefd en waarbij de goedkeu ring der regering noodzakelijk is. Het reglement op de koepok-inenting voor de pro vincie Groningengoedgekeurd bij koninkl. besl. van 17 Nov. 1825, n°. 172, weert alle niet gevaccineerde:! van de scholen. De provinciale staten van dat. gewest wilden dit in 184-6 wijzigen en alzoo aan de gemoe delijke godsdienstige bezwaren van sommigen te gemoet komendoch de minister bood het nieuwe reglement niet aan den koning ter goedkeuring aan. Het 'werd teruggezonden met de bemerkingn datdaar in de genoemde artikelen uitzonderingen waren toegelaten aan een godsdienstig bezwaar ontleend welke stvij- dig werden geacht met een politie maatregel, het voor geene goedkeuring vatbaar was. Nagenoeg tezelfden tijde werd ook in Vriesland het reglement ter bevor dering van de koepokinenting van 19 Oct. 1832, n°. 93, herzien en versterkt, en eindelijk goedgekeurd bij besluiten van 13 Oct. 1845, n°. 54 en 20 Jan. 1846, n°. 105terwijl het telkens in de consideranten is den Raad van State gehoord (advies 10 Oct 1845, n°. 20 en advies 5 Jan. 1846, n5. JIs dit een uit vloeisel van een koninklijk besluit alleen Hebben ook de besluiten van den Souvereineu Vorst hunne kracht verloren de heeren adressanten mogen hier op antwoord geven. GOES 20 Julij. Gisleren is alhier gevankelijk in het huis van arrest Gerard Kosten, arbeider le Kloelinge, overgen^a krachlens een bevelschrift dezer orrondissemenls regl- bank van den 15 dezer, waarbij legen hem regtsin- gang is verleend bij bevel van gevangenneming Ier zake van hel moedwillig in brand steken van zijne schuur te Kloelinge, in den nachl van den 5 op den 6 Junij 1854. Men heeft hier bereids een begin gemaakt met het snijden der winter gerst, en spoedig volgt dal der rogge, deze zoowel als de tarwe blijven veel be loven. Op de erwten en het koolzaad heeft het natte weder eenigen nadeeligen invloed gehad. De wolmarkt is thans in gang, de prijs op f 2 ingezet is reeds tot f 2,25 geslegen Heden heeft hier een vergelijkend examen plaats tnsschen de mededingsters naar den vao.erenden post van Fransch-schoolonderwijzeres, enz. alhier waartoe zich hebben aangeboden nfejuf". /7. Dunnes van Assen, J. F. C. Enkhart, van Winschoten en ff. L. Heering, van Middelburg;den uitslag ons nog onbekend hopen wij nader mede de deelen. Men schrijft uit Zierikzee Van den 24 Junij tol en met 14 Julij zijn alhier in de registers van den burgerlijken stand slechts vijf overledenen ingeschreven waaronder 3 elders overle den zoodat er in een tijdsverloop van drie wellen slechts twee sietfgevallen alhier hebben plaats gehad, hetwelk voor eene gemeente van ruim 7300 zielen wel als eene bijzonderheid mag vermeld worden. Naar men verneemt zuilen de zittingen van de sijnodale vergadering tot de eerste dagen van Augus tus voorlduien alsdan zal er eeri reces van veertien dagen plaats hebben waarna de sijnode hare werk zaamheden zal hervatten. Bij de korpsen is van hoogerhand aanschrijving ontvangen, (lat de geheele. ligling van 1851. die zich met groot verlof bevindt als ook dat gedeelte der ligling van. 1852 hetwelk gepasseerde jaar slechts vier maanden onder de wapenen is geweest, tegen den 20 der volgende maand bij. de kprpsen iu activiteit zal terug komen, pin de verschillende oefeningen en ma noeuvres in de maand September aanslaande hij le wonen. In de zitting: van dé tweede kamer/der .Staten Generaal van j). Zalurdag, is de beraadslaging voort gezel over de voordrag) van deri lieer Groenbetref fende de bijzondere scholen. Nadat verschillende leden hierover het woord hadden: gevoerd zijn de beraad Hogingen gesloten en is helpeerste artikel, in stemming gebragt, mei 31 tegen 17 «lommen afgewezen. Die heer Groen heeft daarop zijn voorstel ingetrokken. Te Parijs zijn jongstleden Zalurdag ruim 200 huwelijken gesloten. Een melk verkooper aldaar is lot 6 maanden gevangenisstraf en 20 000 francs boete veroordeeld wegens het verknopen van vei valschte melk gedurende een tijdvak van ruim 3 jaren. Men meldt uil Breda dal men aldaar reeds druk bezig is met het in oirde brengen van hel benoo- digde tol hel houden van den koninklijken nationale» wedstrijd der iu Nederland gevestigde hand boogschot- lerijen, op Maandag 7 Augustus a. s. Reeds hebben een aantal haridboogschutlerijen uil alle borden van- hel land aan de commissie herigl gegeven, (lat zij deel aan den wedstrijd zullen' nemen' Ook hebben reeds eenige. muzijkvereenigingen hnn voornemen doen ken nen, om het inuzijkfeesl, hetwelk dien dag zal plaats hebben te komen bijwonen.- Gelijk het zich laat aanzien zal dit feest zeer druk bezocht worden. Uit eene officieele opgave van'de opbrengst (lef belastingen en middelen, gedurende (Je 6 eerste maan den van dit jaar 1854 blijkt dal die opbrengst is geraamd op 27 297.513; dat zij heeft bedragen 27 374 143 en dal die opbrengst gedurende de 6 eerste maanden van 1853. is geweest van ƒ27 056 469. Te Amsterdam zijn eenige chinesche kunstenaars gearriveerd, van wier zeldzaam sterke proeven de ame- rikaansche engelsche en fransche dagbladen als om strijd gewag hebben gemaakt. Onder ben bevindt zich een dwerg van 29 jaien die slechts eene hoogte van 80 centimetres bereikt. Men zegt van deze, dot zijne ouders hem 12 jaren in een hok hel ben opgesloten gehouden om zijne groeikracht le beletten De konijnen wekelijks te knop gesteld op de markt te Eecloo werden lol dus ver tot tamelijk hooge prijzen voor Engeland gekocht maar II. maan dag zijn er kooplieden bij de konijnen-fokkers aldaar aangekomen om de grootste dezer dieren voor Hol land te koopen Zij hebben er een bOlal gevonden, welke zij tol 10 a 17 francs het stuk betaalden. Bij den heer Lagaet hebben zij een konijn, van buiten gewone grootte voor 35 francs 50 cent gekocht. Onder de paarden van Z. K. H. prins Hendrik welke op den 17 dezer op het Loo verkocht zijn, waren er waarvoor enorme hooge prijzen zijn besteed, onder anderen voor eene merrie met veulen 1000, twee zwarte hengsten, een a 1100 en een a 1200, een vos hengst f 1000, enz Den 17 dezer zijn te Weenen een paar in den echt getreden, man en vrouw zijn doofstom.

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1