G0ESSCHE COURANT. No. 54. 41ste Jaargang. M wmmw k MIIIITMTIM. PUBLIEKE BESTEDING. Jinui-I u -kr-rrr üf Die uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags I avondsuitgezonderd op feestdagen. i De prijs per kwartaal is f ^75, franco per post f .*,90. j DONDERDAG 13 JOLIJT. Gewone adverlentien worden d 20 ets. de regfl geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodberigtenwa« J6 regels d f J,2i behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van GOESzullen op Zatur- dag ilen 22 Julij J85Jdes namiddags ten een ure, ten raadhuize aldaarpubliek en aan den minstaannemenden trachten aan te besteden Het BOUWEN van een WOONHUIS vjor den sas-hnechl, in de nabijheid van het Sas van Goes. Waarvan lokale aanwijzing zal geschieden Woensdag den J9 te vorendes voormiddags ten tien ureter wijl het bestek en voorwaarden van besteding op iede ren werkdag ter lezing zullen liggen ter secretarie de zer gemeentevan des voormiddags negen tot des na middags twee ure. Gedaan te Goes, den 12 Julij 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H. C. PILAAR. Bïiiiik ««TOM» GOES 12 Julij. De dag ran heden was voor onze weezen een blijde. Hoewel eenigszins voorbereid, klonk hun toch beden uiorgen verrassend het berigl van den heer president der godshuizen dal zij des middags zouden gaan wande len en kerssen eten. Eerst verrukt door deze nog onver wachte tijding, vulde dra de grootste blijdschap hunne magen nog vóór dat de beieid staande schotels gele digd waren. Ten een ure wandelden zij gezamenlijk naar buiten en nieuwe verrassingdaar stonden elf daartoe bestemde wagens, die zoo gaarne vrijwillig en kosieloos door eenige boeren, ingezetenen van Nisse worden afgestaan, om onze negentig weezen optenemen. Onder vrolijk gezang reden zij voorts door *s Gra venpolder naar Kwadendamine daar stapten zij voor eenige oogenblikken af en wandelden het dorp door. Verder naar Nisse waar zij zich tot half acht ure gedeeltelijk in de open lucht vermaak ten en te goeil deden aan de volle manden met uitgezochte kersen. Nieuwe blijdschap trof liun ook daar. De dames regentessen zoo gaarne getuigen van de vrolijkheid der aan hunne zorg toevertrouwde kinde ren kwanten hun bezoeken en namen gaarne duel jn hunne onschuldige vreugde. Geliefkoosde spe len deden maar al te spoedig den lijd voorbij snel- Jen toen ter bepaalder ure hel sein voor de temg- ,reis gegeven werd welke na eene versnapering van ,brood kaas en koilij over Heinkenszand 's lieer Arendskerke enz werd aangenomen ten half tien ure arriveerden zij, opgetogen voor het weesbuis waar .eene belangstellende menigte hunne aankomst afwachtte Niet zonder aandoening zag men die schaar van ..negentig blijde kinderen des 'middags heen rijden, en gewis verheugde zich ieder in het soboone weder dat dit uitstapje begunstigde. Gelnkkig zijn zij bij linnne groote verliezen Ie mogen roetnen op den zoo lief derijken omgang der dames en der directie op de deelneming die zoo van alle zijden in bun lot wordt gesteld en de zórg welke voor hunne stoffelijke enzé- delijke belangen wordt gedragen, 't geen haar wij ver trouwen door hun op hoogen prijs zal blijven gesteld en waarvoor zij steeds dankbaar mogen zijn vooral aan Hem van wien ulie goede gaven worden ontvangen. GOES, 13 Julij. Gisteren werd alhier de algetneene vergadering ge houden van de leden en begunstigers der Zuid- en Noord-Bevelandsche afdeeling van het Ned. Bijbel genootschap. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat zich de afdeeling verheugen mag in de aanwinst van een paar leden en dat men niets onbeproefd laat orn de H. Schrift ,op de meest gepaste wijze alom te verspreiden Ook de Zondags- school te Goes is mede bevorderlijk tian bet doel des genool- schaps en werd in den laatstleden winter door veertig leerlingen bezocht. Van harte wenschen en bidden wij dat de belangstelling in deze gewigtige er. heil rijke zaak meer algemeen moge worden en dus aan de aanvraag naar hel Woord Gods ruimschoots tegemoet worde gekomen door die Christelijke liefde, waai in hel waarachtig geloof zich werkzaam beloont. Dij Z. M. besluit van 7 Julij 1854 no. 66 is benoemd lot plaatsvervangend kanlouregter alhier ter. J. van der Mandere, advocaat Ie en secretaris van de gemeente Kapelle, De h ooihouvv wordt bier op het eiland voort gezet. de inzameling gaal door de gedurige regens bezwaarlijk op verschillende plaatsen is men be gonnen met zaadsnijden de oogst belooft steeds eene gezegende uitkomst, de tienden worden duur verpacht. Er loopt een gerucht dat in het Schengen bij het bedijken eene belangrijke geldsom zoude ge vonden «ijti. De juiste heriglen daaromtrent die ons nog ontbreken, deelen wij in een volgend no. medé Door den commissaris des koniugs in déze pro vincie is bekend gemaakt dat de opening 'Ier jagt op ganzen eenden en watersnippen is bepaald op Dingsdag I Augustus Als eene zeldzaamheid wordt gemeld dal in de gemeente Nuenen in eeri essen boom ij op een jeugdig en bladrijk takje, eene zwaluw haar nest ge bouwd heeftiets dal als geheel vreemd moet be schouwd worden. Volgens d« londensche beiiglenwas de prijs der tarwe flaauwer bij veel aanvoer. Bij Z M. besluit is bepaald dat de manschap pen der nationale militie voor zoover zij verlangen bij de marine oéer te gaan en geschikt worden bevonden voor ligt matroos daartoe zullen worden toegelaten, tot een engagement voor acht jaren in plaats van vijf jaren zoo als zulks tot nog toe beeft kunnen geschieden. Z. M. heeft de wetsontwerpen houdende: ver andering der straffen op misdrijven gesteld en uit breiding van de reglsmagt der kantoniegters, bekrach tigd - en den minister van justitie gernagtigdj, om aan deze zoodanige dagteekening te geven dat zij gelijkelijk den Isten September e. k. in werking zullen treden. Eergisteren heeft de tweede kamer der Slaten- Generaal hare werkzaamheden hervat. De N. B. C. meldt onder dagteekening van 10 Julij het volgende: Heden nacht omstreeks half een ure is een gedeelte der nieuw gelegde kade van bazalt langs de Boomljes in de nabijheid van de groote Dtaaisleeg, over eene breedte van acht kapitale huizen met een verschrikkelijk geraas in den grond gezonken, Beeds eenigen tijd bad men eene verzak- king opgemerkt, en thans slaat er op de plaats, waar gisteren nog de bazallkade lag zijn wij wel onder- rigl niet minder dan 14 voet water. Dat zich daar eene onderaardsche ruimte heeft bevonden schijnt bui te» kijf Uit Rotterdam wordt gemeld, dat de repetition geregeld worden voortgezet de stad heeft door de menigte van vreemdelingeneen vrolijk en feestelijk aanzien dal door het weder begunstigd wordt. De ruimte en pracht der zaal laat niets Ie wenschen over orkest en koor zijn goed geplaatst en voortreffelijk bezet alle leden van verdienste waren bij hel feest tegenwoordig. Volgens de Utrechtsche Courant zou de jeugdige koning van Portugal ter gelegenheid zijner reis door ons rijk Rotterdam met een bezoek vereeren en het feest bijwonen. Reeds zou er aanschrijving zijn, dat Z. M. aanslaande Vrijdag Ie 'sHage zal arriveren en worden er vertrekken voor de vorstelijke personen en H. D. talrijk gevolg in het Hotel de Bellevue in gereedheid gebragt. De tweede dag van het muziekfeest liet zich treurig aanzien. Van derr vroegen morgen tol laat in den namiddag hield het niet op met regenen' 'tgeen de feestvierenden in vele plannen stoort. In den afgeloopén nacht zijn te Vlaaidihgen aangekomen de dei Je haringjager met 13 Ion en de vierde met 33 ton haring. De gewone hoeveelheid is anders Ie zinnen 270 a 350 Ion. Er blijkt alzoa daaruit dat de vangst tot liieitoe aller ongunstigst is. Naar men verneemt, bestaat bij het gouverne ment gegronde reden on te vermoeden, dat de val- sohe 25eenls stukken waarvan in deri iaalsten tijd vele voorbeelden zijn voorgekomen worden vervaar digd Ie Birmingham. De ambtenaren van justitie en policiezijn diensvolgehs vermaand, om iu voorkomende gevallen, naar aanleiding van dit vermoeden, zoo mogelijk -tot :1e bron op te klimmen. Door den heer James Annes/ey consul van Engeland voor Nooi d-Holland is aar: de redactie van hel Handelsblad een brief gei igt waarin te kennen gegeven wordt dal Zijn E(l. niet bewust is dat de ertgelsehe legering den eisolr lot revindicatie van het door hare zeernagt prijs gemaakt schip den Jonge Albertkapitein van der Zee met de lading en de overlevering van gezégden kapitein heeft laten varen, en ook niet gelooft dat dit haar plan is. De zaak voor hooger autoriteit gebragt kan slechts door ile gouvernementen van Grool-Br iltannieen de Neder landen geschikt woi den In de zitting van liet prov. gereglsh. van Zuid- Holland, van eergisteien, is G van Kruksmid, rij tuigmaker en rijtuigverhuurder te Dordrecht schul dig verklaard aan bankbreuk door na als koopman Ie zijn gefailleerd, te zijn gebleken geette hoeken te hebben gehouden, waren ekoopmanschappen, tot den boedel beboerende, te hebben verduisterd en aan den boedel onttrokken ten nadeele van zijne credi teuren; en te dier zake verklaard Ie zijn eerloos, ver oordeeld lot tuchthuisstraf voor den lijd van vijfjaren, met last dat een extract van liet arrest zal worden gedrukt en aangeplakt Ie'sGravenhage en Dordlrechl en geplaatst in de Dordtrechtsehe Courant Bij het afbreken van eenige gebouwen in de nabijheid der gereformeerde kerk te Breda en het daarstellen van fondamenten voor nieuwe gehouwen, heelt men groote massa's mensrhen beenderen valt daar in hel binnenste der kerk overgebragl. Bij het plaatsen dier overblijfselen ontdekte men de kist van een koperen plaat voorzien waarin rust Adriaan Janszoon van Bergen, turfschipper van de Leur die in 1590 de soldaten verholgen had waarmede het kasteel van Breda werd genomen. De kist. be nevens die van zijne vrouw en een kind bevonden zich nog in allezins gaven toestand. Rij die gelegen heid heeft men het deksel der kist van A. J. van Bergen geligt en om het geraamte een flanellen hemd bevonden, dat geheel onbeschadigd was het garen in de naden was enkel verleerd. RUSLAND TURKIJE- Volgens eene telegrafische depèohe. die uit Orsovva den 7 dezer ontvangen is kon de stoomboot Arpad, die op maandag den 3 dezer van daar naar Giurgewo en Rnstschuk vertrokken is, slechts tot Sistova komen, daar noch Simnitzn rrorh Giurgewo door de russen ontruimd is en daarenboven de linkeroever van den üonan bezijden de Alula tot onder Sistova door tal rijke kozakken-patrouilles was bezet. Tegenover Ballio een uur beneden Sistova slaat eene russische batterij die de naar het dal varende schepen bestrijkt. De Arpad zelfs werd op hare terugreis bij Flamnndu door de kozakken beschoten zonder evenwel eenige schade te hebben geleden. De Arpad heeft gisteren avond te Turn Severin het anker geworpen. Bij gevolg zijn alle tijdingen die tot heden over

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1