No. 50. 4Tte Jaargang. fi/l sviiDljifflcu De uit géve dezer Courant geschiedt ftlaandags en Donderdags y avondsi uitgezonderd op feestdagen. De prijs per'kwartaal is f J,75franco per post. f j DONDERDAG 2!) JUNU, Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan d6 regels d f* J,2Ö. behalve het zegelregi De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren. des namiddags. DE COMMISSARIS DES KONINGS IN DE PRO VINCIE ZEELAND ■Verwittigt de* iagezeténen dat de zomer-vergade- ring' der stalen van dit gewest zal geopend worden op Dingsdag dén 4 Julij aanstltande des avonds ten half acht ore j. irt de daarvoor bestemde zaal in dé abdij te Middelburg en dat de toegang- tot die zaal voor het publiek zal wezen de deur ter zijde tan het gebouw der cofieeftzkal óp de groenmarkt aldaar. NSiddelburg den 28 Jiinij 1854. De Commissaris des Konings voornoemd VAN TETS OPENBARE VERGADERING VAN DEN EEVEEITE-HAAD TE «OEI». ZITTING VAN 22 3USIJ 1854. (iSlot van ons vorig no.) Wordt gelezen het request van den heer A. P. Snoep verzoekende, om te worden toegelaten als huis-onderwijzer voor al die vakken, welke zijne acte van algemeene toela ting hem regtigt te onderwijzen. De sehool-commissie hierop gehoordadviseert tot inwilliging van het gedaan verzoek met dispensatie van het examen. De voorzitter zegt, dat bij het verzoekschrift zijn overge legd een aantal gunstige getuigenissen en aanbevelingen en burgemeester en wethouders op grond daarvan en van het rapport der sehool-commissie voorstellen het verzoek in te willigen. Dien conform wordt met algemeene stemmen besloten. Van den gemeente-ontvanger zijn ingekomen de staten van oninbare posten op den hoofdelijken omslag van voorleden jaar en de belasting op de honden- Deze voorgelezen en daarop geene aanmerkingen gerezen zijndewordt de ontvanger geautoriseerd die posten voor onwaarde in zijne rekening te brengen. Wordt gelezen eene missive van de directie van den Goes- sclien polder en extract uit de notulen van het verhandelde bij heeren ingelanden houdende verzoekdat de gemeente raad besluite, om, te beginnen van het einde der straat hij de hofsiede van den heer J. K. van Baaien tot aan de nieuwe begraafplaats, den weg te doen begrinden over eene lengte van p. m. 180 ellen en zich bereid verklarende des noodsl/3 gedeelte uit de kas des polders in de kosten van aanleg bij te dragen. Burgemeester en wethouders locale inspectie gedaan heb bende zijn het eens met de ingelandendat die weg drin gend verbetering behoeft; hoe wenschelijk evenwel, achten zij begrinding ondoelmatig, omdat de weg langs de teen van den dijk loopt; zij zouden dien liever willen bestraten en stellen voor die zaak aan te houdenten einde burge meester en wethouders in de gelegenheid te stellen in nader overleg met de polder-directie te trèden. Waartoe wordt besloten. Wordt gelezen de missive van heeren Gedeputeerde Staten van dén 10 Juhij 11. volgens welke HEd. de goedkeuring aan de gemeenté-begrooting moeten onthouden zoo lang bij de inzénding niet gevoegd worde een afschrift der door den raad gearresteerde diaconie begrooting. De voorzitter herinnert dat de begrooting na door den raad. te zijn vastgesteld is opgezondenmet een afschrift der diaconie-begrooting zoo als die door den kerkeraad was gearresteerd, zonder door dézen raad le zijn vastgesteld om dat dé som van 600,— als bijdrage voor de diaconie, was uitgetrokken onder voorbehoud van nadere beoordeeling en wanneer de raad die begrooting vaststelde, de diaconie werd eene gesubsidieerde instelling van liefdadigheid', welk uitërste men liéist wilde vermijden; die zelfde redenen be staan nog en intiisschen is ei4 Urgentie dat de begrooting der gemeente worde goedgekeurd zoo 'voor liet maken Van den omslag als om, andere redenen en daar de kerkeraad, zoo als daar straks behandeld is, ongezind is om zich naar het bestuur te regelen en de diaconie-zakeu nog niet geschikt zijn, stelt hij namens burgemeester en wethouders voor, dien post van 600,van de begrooling te doen wegvallen en den post van onvoorziene uitgaven daarmede Le verhoogen- ZEd. voegt er bij dat dit voorstel niet geschiedt met het doel om, indien de diaconie zaken mogten geregeld worden en het blijkt noodig* te zijn, daaraan alsdan niet te voldoen, maar omdat de tijd voor de getneente-begrootingf dringt. Dit wordt zonder discussie aangenomen. Bij missive van den schuttersraad van den, 20 dezer, zijn ontvangen de rekeningen der schutterij over 1853 en de be gvootipg voor 1855; dat eerstgemelde, ook om redenen buiten den schuttersraad gelegen, reeds eenigen tijd geleden hadden behooren ingezonden te zijn is de rekening door hem ge steld in hapden der vaste commissie van finantien, welke haar rapport heeft ingediend, hetgeen wordt voorgelezen en conformhetwelkzonder eenige aanmerking de ontvang wordt vastgesteld op 618,57? uitgaaf - 420,24 En het goed slot op198,332 Wordende de bégrooting in handen van de voornoemde fmantiële commissie gesteld. De voorzitter deelt mede: dat de bewaarschool den 8 Mei is geopend met 23 leerlingen, dat thans reeds 60 kinderen ter school gaan en nog meerdere aanvragen waren inge komen dat de onderwijzeressen zich naar behooren van hare taak kwijten en orde en tucht voorbeeldeloos worden gehandhaafd. Dat het lokaal thans doelmatig is ingerigteen gedeelte met planken vloer is belegd en de overdekte speelplaats nog moet beklinkerd worden; dat de commissie, daarmede belast steeds niet zorg en ijver werkzaam is en van tijd tot tijd de school bezoekt; dat het aan de léden van die commissie en die des raads vrijgelaten blijft de school te bezoeken doch burgemeester en wethouders liet noodig oordeeleu dien toegang niet zoo geheel vrij te laten aan iedereen en zij daarom voorstellen, dat voortaan tot -het bezoeken dier school geene andere zullen worden toegelaten dan deleden der commissie'met hunne huisgenooten of andere personen die daartoe vooraf van eenig lid der commissie schriftelijk verlof hebben erlangd. Hij beveelt verder die school in de zorgen welwillendheid der raadsleden aan, met uitnoodiging om daar waar zij leem ten of gebreken mogten ontdekken, zoodanige verbeteringen voor te dragen als zij zullen noodig achten. Al verder deelt ZEd. mede, dat burgemeester en wethou ders hebben getracht bet geraamde metselwerk aan bet sas te besteden doch daarin niet zijn geslaagd door het groot verschil tusschen de raming en inschrijving; dat alsnu aan staanden Zaturdag de herbesteding zal worden beproefd, doch voor het geval ook deze vruchteloos inogt afloopenburge meester en wethouders wenschen geautoriseerd te worden om de henoodigde materialen zeiven in te slaan en alleen de werkzaamheden aan te besteden, langs welken weg zij zich vleijen gemakkelijk tot hun doel te zullen geraken. Waartoe Wordt besloten. De voorzitter doet mededeeliug van de volgende ingeko men stukken: a. Brief van den heer D. C. Keetlaerzijnen dank betui gende voor het gedurende 24 jaren in hem gesteld vertrou wen en zijn eervol ontslag verzoekende als onder-boekhouder in de leenbank welke betrekking door hem nu laatstelijk 4 jaren hek leed is. Dit verzoek wordt zonder discussie in gewilligd en het verzocht ontslag verleend in te gaan 1 Julij dezes jaars. b. Van de commissie \oor de ceconomische spijsuitdeeling berigt, dat zij op Maandag den 3 Julij e. k. des namiddags ten hal F twee ure, in het gewone lokaal openbaar rekening- zal doen harer gehoudene administratie Naar aanleiding van het reglement van orde, benoemt de voorzitter de leden der vaste commissie voor het armwezen, om namens den raad de rekening te helpen opnemen en sluiten. c. Het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van den 19 Mei 11., waarbij de termijn tot het inzenden der gemeente rekening bepaald wordt voor of op 31 Augustus. Welk besluit aan den ontvanger medegedeeld is en in voldoening daaraan door ZEd. de rekening bereids in concept is gebragt. d. Missive van dezelve Heeren van den 2 dezer houdende goedkeuring van verzochte af- en overschrijving op posten der begrooting. e. Missive van den 16 dezer van die Heeren, met afschrift van Z. M. besluit van 31 Mei II., waarbij goedgekeurd wordt de heffing van schoolgeld voorde school van minvermogen den als belasting. Welke zal worden afgekondigd. Missive van de sehool-commissie van den 7 Junij» hou dende berigt van de installatie des heeren J. A. A. Fransen van de Putte. g. Adres van het bestuur óver de bijzondere school der le klasse alhier (geteekend door den heer A. de Bruij.ne. als voorzitter en den heer C. C. van den Boschals secre taris) waarbij de adressanten te kennen geven dat aan hen tot oprigling dier school autorisatie is ver leend, onder - voorwaarde dat voor. de opening dei' school de bijzondere schoolorde moest worden ingezonden en goedge keurd. dat daaraan voldaan en de goedkeuring gevolgd is, edoch met inroeping van art. 13 van het vigerend plaatselijk school reglement, bepalende: adat geene kinderen op eenigerlei «school zullen worden toegelaten, dan voorzien van het bewijs dat zij de natuurlijke kinderziekte gehacl of de koepok- inenting ondergaan hebben, waaromtrent ieder onderwijzer «alvorens in functie te treden belofte zal móeten afleggen.» dat zij gemeend hebben zich daaraan te moeten onder werpen en de onderwijzeraan het hoofd der school ge plaatst, die belofte heeft.afgelegd. dat de bepaling van art. 13 zoo even genoemd, alleen berust op een koninklijk besluit en ministeriele resolutie, waarbij de plaatselijke besturen worden verzocht zoo veel mogelijk te zorgen dat van de koepok-inenting een vlijtig gebruik gemaakt worde. dat hierbij dus alleen sprake is van de intentie der rege ring en dien ten gevolge de meeste gemeente besturen in hunne verordeningen, eene gelijke bepaling als in art. 13 hebben vastgesteld. dat inrusschen hij velen tegen de verpligte vaccine gemoeds bezwaren bestaan, die hun beletten van de school gebruik te maken, waardoor het school onderwijs veelal wordt verzuimd, En dat zij mitsdien eerbiedig verzoeken, bij eene herzie ning van het plaatselijk school-regleinent, aan dit bezwaar zoo veel mogelijk tegemoet te komen De voorzitter stelt voor dit adres aan te houden lot he t school-reglemeut zal worden herzien, ten einde dan, zoo noodig daarop te attenderen. Waarmede de vergadering zich vereenigt. h. Missive van J. Adriaans e van den 21 Junij, daarbij zijnen dank betuigende voor de gunstige beschikking op zijn vróe ger gedaan verzoek om grond op erfpacht en zijn leedwezen te kennen gevende, dat hij zich verpligt ziet daarvan ont- hefling te verzoeken, omdat de door hem geraadpleegde des kundige zoodanige bezwaren oppertdat zij hein van de stichting daar ter plaatse moeien terug houden. Waarmede de raad genoegen neemt, zullende hij Adriannse indien noodig, worden aangeschreven, het bereids eenigzins geëffend terrein in den vorigen toestand terug te brengen. i. Eenige staatsbladen en daarna de vergadering gesloten. G0l£S 29 Juuij. Wij vernemen, dal de klassikale vergadering, gis teren alhier in de kerk der hei somden gehouden door 24 predikanten en 20 ouderlingen uit de ge meenten afgevaardigd werd bijgewoond Tevens zijn wij onderrigl dat de werkzaamheden naar de Jgenda zijn ten einde gebrngl en de met ultimo December e. k. aftredende leden allen herkozen zijn, uitgenomen één enkeie, die tol leedwezen dei verga dering van nieuwe benoeming verschoond wenschte te blijven. Het voor de derde maal door den kerkeraad der hervormde gemeente le Weineldinge nitgebragt beroep op Ds. Hog erzeilpredikant le Scherpenisse is door ilei.en aangenomen;twaalf maal werd door gezegde keilteraad beroep gedaan. De gewone jaarlijltsche inzameling ten beliueve van bet fonds tot aanmoediging en onuersleuning van de gewapende dienst gisteren alhier door de corrf- missie gedaan heeft 31,90s opgebrngt. Er is sprake van eene uitvinding welke te Zaamslag zoude gedaan zijn bestaande in eene soort van houten schaatsen, waarmede men op een elfene haan zelfs op eenen grindweg wanneer die goed gezeten is, met spoed zal kannen vooruit komen.

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1