GOESSCHE COURANT. Wh No. 48. JBBSTO»»! lïiliiiiM'filio DONDERDAG JUNIJ. ''-ivOU ft't M-Hji r\ >'J De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdag! avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f ó,75, franco per post d,90. De inz BEKENDMAKING BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van GOES, gezien de circulaire van den heer Commissaris des konings in de provincie Zeeland, van den 8 Februarij 1854, A. no, 9981ste afdeeling Provinciaal blad no. 13-,) mitsgaders de missive van de districts commissie tot AAN MOEDIG IMG en ONDERSTEU NING van de GEWAPENDE DIENST, alhier ge vestigd in dato heden brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente. Dat op (Foensdag den '2fi Junij e. k. aan de huizen der ingezetenen de gewone jaarlijkscbe in zameling ten behoeve van gemeld fondszal ge schieden. Daar het fonds bij voortduring behoefte heeft aan de onbekrompen» ondersteuning der ingezetenen zal ieder gevoelen de dringende noodzakelijkheid mil- delijk bij te dragen tot instandhouding van eene in* rigling welke de hoop en het vertrouwen uitmaakt van zoo vele oude krijgslieden die aan het behoud van het vaderland hunne gezonde ledematen ten offer gebragt en der betrekkingen van hen die daarbij hun leven gelalen hebben. Dat iedeT derhalve gevoelende de nuttige en wel dadige strekking van dat fonds en het pligtmaiige om hetzelve in stand te houden naar vermogen daartoe bijdrage om alzoo het lot te helpen verzachten van de verminkte helden des vaderlands en da nagelatene weduwen en weezen der gesneuvelden. Gedaanten raadhuize van Goes, den 21 Junij 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PI L A A R. Biiiiik mmmmmwm* GOES 22 Junij. De arrondissements-regtbank alhier heeft in hare openbare lereg.tzitting van jl. donderdag bij vonnis, eene acte in het register der geboorten van den bur gerlijken stand, behelzende de geboorte van een jongen, in die van een meisje veranderd. Het betrof zekere Lucia Cornells van Overslagh, die als tol de man nelijke kunne behoorende ingeschreven was. Uit het openbaar gemaakte jaarverslag dezer gemeente ontleenen wij het volgende Op den 31 December 1852 bedroeg de weltige bevolking 2522 rm, 2878 vr.; zarnen 5400 deze is vermeerderd met 90 m., 38 vr,, zamen 128. zoodat de bevolking op 31 December 1853 bedroeg 2612 m,, 2916 vr. zamen 5528. 1 huisgezin van 4 personen is naar Noord Amerika vertrokken. Het getal kiezers voor de staten-generaal en prov. staten bedroeg 213; dat voorleden van den raad 335. Van het archief bestaat inventaris; êenige merk waardige oudheden zijn voorhanden doch niet gerang schikt door het overlijden van den archivarius. De toestand der. geldmiddelen was gunstig, van de aanzienlijke schulden zijn 3000,— afgelost. Voor begrinding dér wegen is/ 4100,uitgegeven. In de maand, October zijn 21 personen door de cholera asiatica aangetast, waarvan 17 overleden. Tot wering der ziekte werd eene voedzame spijs aan de behoeftige klasse uitgereikt en eene verordening op de reinheid afgekondigd. Het getal ingeschrevenen voor de nationale militie bedrieg 53 hét contingent 14. Ei' waren 5 kerkgemeenten te weten hervormd, catholijk afgescheiden doopsgezind en Israëlitisch waarvan de doopsgezinde als uitgestorven te beschou wen is. 4!ste Jaargang. nding van advertentien moet geschieden vóór drie uren des nan Op de scholen gingen gemiddeld ter school 298 jongens en 235 meisjes zapnen 533,' Op de kleine kinderscholen zes in getal (102 iecil.) Twee scholen voor vrouwelijke handwerken met 47 leerlingen. Eene zondagschool met 49 leerlingen. Eene gymnastieschool met 100 leerlingen. De leekenschool als niet voldoende aan hare bestem ming is in 1853 opgeheven De verschillende instellingen van weldadigheid be staan in Een algemeen armbestuur hetgeen aan 692 bedeel den heeft verstrekt f 14290,—. De diaconie die aan 365 bedeelden heeft verstrekt f 5176,—, De Zuid-Bevelandsche dorcas die aan 260 personen in kleeding heeft uitgegeven 222,95. De commissie tot spijsuitdeeling, heeft aan de min vermogenden 36000 portien soep veischaft, met eene uitgaaf van f 1706,422. De bevolking van het gasthuis bedroeg 41 oude lieden29 gebrekkigen Zomen 70. Die van het weeshuis 80. De uitgaven voor die gestichten bedroe gen te zamen 32566, De weezen en armenschool kostte f 1000,voor 254 leerlingen. De bank van leening leverde met een kapitaal van f 15000,eene winst op van f 333,66', dus even 2 pCt. Verder wordt in dit hoofdstuk nog vermeld de begrafenis-bus der stedèlijke werkliedeVi, eene begra fenis sociëteit van aanzienlijke ingezetenen en de spaar kas, welke laatste geenszins aan het doel beantwoordt, door gebrek aan deelneming bij den arbeiderstand. In de policie werd voorzien door een commissaris en twee agenten van policie en acht nachtwakers. Dc brandbluschmiddelen bestaan in vier spuiten alle in goeden staat. De toestand van den landbouw is voldoende. De veestapel in eenen gewenschten toestand, evenwel zon der merkbaren vooruitgang. Nopens de fabrieken vindt men dal in de beide meestoven 77 vaten onberoofde, 2 K i2 G I 29 M., 32 verst, muilen gereed ztjn en 157227 N. pd. racine. In de fabriek Zuid-Beveland is 240,000 N. pd. racine gemaakt en in die genaamd de stad Goes ruim 221,000 N. pd. krap. In de eerste is een stoom tuig geplaatst van 30 paardenkrachten met twee ke tels, in de laatste een van 12 paardenkrachten met een ketel. De opgaven der andere fabrieken, hoewel zeer be langrijk laten wij kortheidshalve achterwege. In de beurtvaartenen diligence diensten wasgeene verandering gekomen Terwijl de broodzetting is afgeschaft. Irt de aanbesteding der bedijking van eenige schorren en slikken inde schenge tegen gisteren aan gekondigd is men niet geslaagd niet tegenstaande een buitengewoon groot getal aannemeis van verschil lende plaatsen waren aangekomen waarvoor de loge menten naauwelijks toereikend waren. De laagste in- schrijver was de heer D. Dronkers van Middelburg voorf 72,800. Gisteren zijn door den heer regler-eommissaris verhoord een vijftiental getuigen, ter zake van den brand te Kloelioge; of dit over die zaak eenig licht zal hebben verspreid is ons nog onbekend. Tot vader in het weeshuis alhier is benoemd, de heer JFKorthals, van Dordrecht. Den 17 dezer promoveerde te Utrecht lot doctor Q. J. M. Janssen, na verdediging van zijne diss, med. inauguratesconlinens casum, compressionis Medullas spinalis. Het beroep van ds. Overman, predikant Ie Cats naar Heinkcnszand is door dezen aangenomen. - - I Wi|,| Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst'. Geboorte-, huwelijks- en doodberigtenvan J6 regels d f J,20. behalve het zcgelregt. 'ddags. Heden heeft op do daartoe bestemde weide hel concours plaats;, dat door de handboog-schutterij Jan coba van Beyeren was uitgeschreven. Verschillende gilden worden vertegenwoordigd, als: de koninklijke handboogschutter!) «Altjdin Boeren» te Goes, «De drie Korenbloemkens» met de spreuk: «In minnen versaemdvan Kruiningen, «La Fraternitèvan Waarde St. Sebastiaan of altijd aanklevende van Kwademiamme«Soranus en St. Sebasliaan» beide van Hei.nkenszand «Slot te E llewoutsdijk» van Ellewoudsdijk eri St. Sebastiaan van Ovezande. LI. vrijdag morgen is, in. tegenwoordigheid vqn den heer hoofd-ingenieur en drie ingenieurs van den waterstaat in Zeeland de electro-niagnetische draad van 's rijks tellegraaf gelegd door dc Opsler-Schelde van den Yersekendain op Znidbeveland naar Goris- 'noek, op het eiland Tholen. Deze draad besloten in een ijzeren kabel, heeft eene lengte van juist 3600 ellen. De werkzaamheden zijn in de meeste orde af- geloopen, even gelijk die lijn onlangs door hot vaar water het Sloe (lusscheij Walcheren en Zuidbeveland) is gelegd, zoo dat de gpheele toestel van den tele graaf door Zeeland, die te Vlissingen aanvangt en over Middelburg, lungs Goes en Tholen. naar Breda loopt, weldra zal zijn voltooid en onze provincie in gemeen schap met de telegraaflijn van ons rijk en met die van alle builenlandsclie rijken zal zijn gebragt, Bij beschikking van den Minister van Binnen- landsche Zaken, is met ingang van den 1 Julij 1854 benoemd, tot opzigter van den waterstaat van de 2e klasse A. Fagelthans opzigter van de 3e klasse. Bij koninklijk besluit van 17 Junij no. 60 is een pensjoen verleend van 220, aan F. FF, Ecken- hausen, commies der 2e klasse bij 'srijks belastingen te Hulst. Bij besluit van 18 Junij no. 56 heelt Z. M. goedgevonden, op zijn verzoek eervol ontslag te ver- leenen aan den heer J, van JHojf, uit de betrek king van dijkgraaf van den Serlippenspolder gemeente Nenzen. Gisteren heeft Ie Hulst de aangekondigde ten toonstelling van de maatschappij ter bevordering van den landbouw en veeteelt plaats gehad. Niettegenstaande helzeer ongunstige weder, was er eene menigte lond- bquw-werktuigen en vee aanwezig, en had deze ten toonstelling een vrij (alrijke menigte vreemdelingen herwaarts gelokt. Des avonds is het stadhuis, alwaar de leden zich aan den maaltijd vereenigd hadden, smaak vol geillumineerd geweest terwijl het feest door het afsteken van vuurwerk werd besloten. De JV. R. C. van heden deelt een antwoord mede van den minister van marine, op heldoor ver schillende handelaren aan Z. Ex. ingediend adres, lot plaatsing van een vuurschip ter aanduiding der ge varen van den Banjaard en den Ooster, of wel van de gevaarlijkste punten dier banken door meerdere duidelijk te onderkennen zeetonnen aan te wijzen. De daarbij opgegevene beschouwingen hebben tot het besluit geleid, dat een vuurschip op dat gedeelte der kust niet noodig geacht wordt maar in de verdere aftonning van den Banjaard eene aanmerkelijke ver betering zal worden gebragt. Uit 's Hertogenbosch schrijft men van 18 Jnnij: Te Wijk bij Heusden had II. maandag brand plaats, en het vermoeden bestond, dat zekere B. G. het huis zijns buurinans had in brand gestoken om zoo doende ook zijn voor brandschade verzekerd pand te doen afbranden hetgeen gelukte deze nieuwe manier otn het vermoeden van brandstichting bij ver zekering van zich af te keeren schijnt echter te zijn mislukt, althans gisteren morgen is B. C. in hechte nis genomen en naar deze stad overgebragt. Van eene gewoonlijk wel onderrigte zijde wordt berigt, dat de luisterrijke inwijding van den anlwerp- schen rotterdamsehen spoorweg, thans stellig bepaald is op Maandag aanstaande. Hel programma is nog niet bekend gemaakt.

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1