GOESSCHE I0IIUYT. No. 46. 41ste Jaargang. 1854 m k m htaaolbnh t'mt -imA De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f df5franco per post f J,90. donderdag 15 jen ij. I üsggs-LJ-. f Gewone udvertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan dóregels a f J,20. -J?;;'". behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. »f»n èsmmm&Mgh bebendhkasimo De BURGEMEESTER van GOES, brengt bij deze Ier kennis van de belangliebbenden Dat het suppletoir kohier wegens het PATENT- REGT over hel jaar 1853 op 1854 voor deze ge meente, over het vierde kwartaal van dat jaar door den heer commissaris des konings in deze provincie, den 7 dezer executoir verklaard heden aan den ont vanger van *s rijks belastingen, ter invordering volgens de wel toegezonden is. Wordende ieder belastingschuldige mitsdien ver maand en gelast, om, na bekomene kennisgeving van geinelden ontvanger, zijn verschuldigde overeenkomstig de bepalingen der wet te voldoenop straffe van daartoe anderzins te zullen worden gedwongen. Terwijl diegenen welke hun aanslag-biljet niet zullen ontvangen of verloren hebbenzich van een dubbeld van hetzelve, ten kantore van den ontvanger zullen kunnen voorzien, en zij die zouden verrneenen dat hun aanslag te hoog of niet overeenkomstig is met hunne opgave zich deswegens met inachtne ming van de voorschriften te dien aanzien wegens de directe belastingen in het algemeen bestaande door tusschenkoinsl van den controleur der divisie kunnen beklagen. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wende. zal deze worden afgekondigd en in de Goessche Courant geplaatst. Gedaan te Goes, den 14 Junij 1854. De Burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. it» iffiiwctianaso GOES 15 Junij. Op verzoek van de heeren J. A. A. Fransen van de Putte c. s. is de vergunning, die hun den 11 den Maart 1854 voor eene sohroefsloombooldienst van Goes op Rotterdam en tusschenplaalsen heen en terug tot vervoer van personen, goederen en vee, werd ver leend bij beschikking van den lOden dezei overge schreven op de Goessche maatschappij voor sloom- en zeilvaart onder bestuur van de heeren J, A. A. Fransen van de Putte te Goes als directeur mr. MP Blaaubeen en S. A. Knitelals com missarissen. De groote verwachting welke men hier hadl van het concert der muzikale vereeniging Ccectlia van Rotterdam, is dingsdag avond niet teleurgesteld. De uitvoering der verschillende nummers volgens pro gramma dat reeds getuigde met kennis en goede smaak te zijn daargesleld liet niets te wenschen over, zij was keurig, ook de solo's deden de meesters kennen. Het talrijk opgekomen publiek verliet de zaal met den wensch, dat de vereeniging door den genoten bijval lust gevoeledit bezoek te herhalen. Verhaalt men de waarheid dan zou dit herhaald bezoek in Au gustus aanslaande plaats hebben, Bij het overlijden des heeren A. Buize, herin noren wij gaarne de Goessche en Zierikzeesche schut lerij hunnen wapenbroeder, iu der tijd kommandant van de 4e- compagnie Iste balaillon, Ds. FFP. Zadelhojfpredikant te Fort Bath. c. a.. heeft het beroep naar Hattein aangenomen. Bij de laatst gehoodene stemmingen zijn in de navolgende hoofd-kiesdisfriclen tot leden der tweede kamer verkozen 's Gravesande P. Delprat Delft Mr. FF. PFintgens Rotterdam Mr. A. Hoynch van Pa- pendrechtLeijden, P. 11. baron Taels van Ame- rongen. Haarlem. Mr. J. Heemskerk, Bz., Arnhem, Ai. baron Mackay. Herstemming te Dordrecht Amsterdam en Utrecht. Aan de eerste kamer der staten-generaal is toe gezonden het gewijzigd ontwerp van wet tol wijziging heffi lig van ueii accijns op der wetten betreffende bet gemaal. Nog zijn bij die kamer ingediend het gewijzigd ontwerp van wet, houdende eenige veranderingen in de straff.-n op misdrijven gestéld en eene verandering in het ontwerp ran wet tot verlenging van den ter mijn bij art. 293 der gemeentewet gesteld. De Staats Courant van 13 dezer deelt uitvoe rige rapporten mede omtrent de landverhuizers uit Nederland in 1853. Hel getal der vertrokkenen uit de verschillende provinciën bedroeg 1646 waarvan uit Zeeland 262 en liieionder één vermoedelijk met een kapitaal van 4 000. Na Noord-Braband en Gelderland, was dan ook in onze provincie de ver huizing het sterkst. Hel grootst aantal bestond uit landbouwers en landbouwersknechts, arbeiders dienst boden timmermans sinids kleermakerswevers en particulieren, meest van lusschen de 19 tot 40jaren met het doel om hunnen stand te verbeteren. Door den algemeenen kerkenraad der nederduitsch hervormde gemeente te Utrecht is aan de eerste kamer der Stalen-Generaal een adres ingezonden in hetwelk het verzoek voorkomt om het door de tweede kamer der staten-geneiaal aangenomen ontwerp van wet ter regeling van het armwezen Ie verwerpen. Dit ge schiedt ook voornamelijk op grond dal adressanten groote tegenstrijdigheid ontwaren lusschen de memorie van toelichting en het wets-ontwerp en verder ook dat zij het in strijd achten met het synodaal reglement op de diakotiien. Sinds jaren is hel gewin der bijen niet zoo voor- deelig geweest als het tegenwoordig is. Tot staving van dit gezegde kan men aanhalen, dat vele landlieden in het begin van dit voorjaar de bijen naar de klei brengende om het gewin op het koolzaad enz. thans genoodzaakt zijn om ze van daar terug te halen, uit hoofde der Ie groote hoeveelheid honing, die ze daar inzamelen. Onder de ifi het voorjaar naar de klei gebragte bijen, waren er, die in het verloopen najaar bij de opzetting slechts vijftien halve tied, ponden ge- wigl hadden en die thans reeds eene zwaarte hebben van p, m. veertig nederl. ponden. Met één woord, alles is nagenoeg honing en het gewin is dezer dagen nog zoo sterk dal de bijen in het werk te kort schieten zoodal de honing uit de vlugtgaten en van onder uit den korf loopt. Zoo de boekweit en de heide (want de wfTte klaver geeft reeds ruimschoots gewin) in het gewin niet tegenvalt, of liever als hel inden tijd als het gewin op deze gewassen daar is hel weder niet ongunstig is dan gewis bekomen de korven eene ongehoorde zwaarte door den honing hetgeen voorzeker dit handelsproduct een' lagen prijs zal doen bekomen. Men verzekert, dat de tweede kamer der staten generaal vroeger dan men eerst gemeld had hare werkzaamheden zal hervatten. Uit Bordeaux wordt van den 10 Junij gemeld, dat hel vooruitzigt van den volgenden wijnoogst on gelukkiger wijze niet voldoende is. Tengevolge daar van zijn dan ook de prijzen steeds stijgende. Uit Coevorden meldt men als eene zeldzaamheid de geboorte van een zwijn ihet acht poolen twee staarten een dubbele ruggegraat en een kop veel gelijkenis met dien van een inensch hebbende. Men heeft de dwaasheid begaan het te dooden. Uit Naarden schrijft men aan het Handelsblad dat door het departement van oorlog bevel is uiige vaardigd alle onder deze vesting behoorende forten te wapenen. De Amsterdamscke Courant verklaart dit berigt, tengevolge van een particulier schrijven uit 'sHage, onjuist en meent, dat de aanleiding tot dat gerucht waarschijnlijk niets anders is dan het overbrengen van het materieel der artillerie, dat tol die forten behoort, om aldaar geborgen of opgelegd te worden, zoo als dit ook naar de andere plaatsen van het rijk geschied is of geschieden zal. De minister van justitie heeft bij circulaire van den lOLfunii., Ifl54. aan (je commissien van admi nistratief! 'over de gevangenissen in Nederland het wenschelijke doen kennen om bij ontslag van gevan genen deze op eene indrukwekkende wijze toe te spreken en bun Ie vermanen den vroeger door hen ingeslagen verderfelijken levenswandel vaarwel te zeg gen alsmede om aan de mindere beambten in de gevangenissen ten strengste te verbieden om van de gevangenen eenige kleine diensten Ie vergen als wordende daardoor de goede orde en lucht zeer inde waagschaal gesteld. Men deelt als eene zeldzaamheid mede, dat de post van eerste graveur aan de koninklijke munt van Zweden opengevallen zijnde de regering besloot, dat tot het begeven dier betrekking een wedstrijd zou worden uitgeschreven. Talrijke mededingers boden zich aan en de commissie van beoordeelaars heeft den zegepalm toegewezen aan eene vrouw mevrouw A/ilborn geboren Lea Lundgreendie werkelijk aangesteld is en hare betrekking reeds sedert 1 April te blokholm waarneemt. in Londen, in bet west einde, niet verre van Clareinonl heeft eene moeder in den nacht san vrijdag op zaturdag hare zes kinderen waarvan de oudste naauwelijks 1 1 jaren had bereikt en het jongste slechte 2 jaren oud was inet een scheermes den hals afgesneden en daarna getracht zich zelve op ge lijke wijze van 'lieven te berooven 't welk echter niet is gelukt zoodat zij tengevolge van spoedig aangebragte heelkundige hulp hare misdaad heeft kunnen belijden. Zij is minne geweest van den prins van FVales maar wegens wangedrag weggezonden, en leefde ter zake van verregaande losbandigheid met haren man in onmin. Zij heeft erkend dat zij vijf der kinderen in hunnen slaap heeft vermoord maar veel moeite had gehad met hel zesde 't welk wakker geworden zijnde, haar smeekte te mogen worden gespaard, Men leest in de Antwerpsche Prècurseur w De russisclte regering heeft de vergunning weder ingetrokken welke zij, in weerwil van den staat van oorlog tot de oprigting eener stoombootdienst tus- schen Rotterdam en Kroonstad heeft verleend. Het eeisle vertrek zon op I Junij plaats gehad hebben met het hollandsche stoomschip Gironde van 700 tonnen, met machines van lage drukking voorzien en dat in Schotland gebouwd is, Onderscheidene pas sagiers hadden reeds plaats genomen toen het berigt der intrekking bekend werd. NOORD-AMERIKA. Uit hetgeen de jongst ontvangen New-Yorkscho dagbladen loopende tot den 23 Mei mededeelen omtrent de zittingen van het congres der Unie, blijkt dat het wets ontwerp strekkende om de landstreek Nebraska tot eene afzonderlijke aanhoorigheid der unie te verheffen, hij het huis der volksvertegenwoor digers nog in behandeling was en dat deszelfs bepa lingen betreffende het toelaten der slavernij in het nieuwe gebied, lot hoogst onstuimige beraadslagingen aanleiding gaven. In eene zitting, die van Donder dag middag den II Mei tot Vrijdagavond laat, alzoo nagenoeg anderhalf etmaal, duurde, ontstond een zoo hevige twist onder de sprekers, dat zij, naar gemeld wordt alleen door de tussohenkomst van den deur waarder belet werden handgemeen te worden. In een berigt leest men dat verscheidene leden gewapend ter vergadering kwamen. Er helpt niets tegen die half waanzinnige stoom boot-kapiteins, De toon van verontwaardiging klinkt te vergeefs. Den 22 Mei maakten de groote stoom schepen Jacob Strader en Alvin Adams op hare reis van Louisville naar Cincinnati eene wedvaart

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1