«OESSCHE COURANT. DONDERDAG 8 JUNIJ No. 44. 4Iste Jaargang. liïTilk IfiiW!Tïai«IS- IDDEMIJZl, BlIIlik MlMfSJSMIo De inzending van advertentie» moet geschieden vóór drie urén' des namiddags. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f .1.7.0franco per post F .1.90. Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigtenvan d6 regels d F .f20. behalve het zegelregt. dig aan eenén daarnangrenzende timmermanswin- kél met houtwaren opgevuld mededeelde. Deze Inal- steo met het schuurtje zijn totaal verbrand. Het huis van dén timmerman de f' qs werd van boven zeer beschadigd doch is verder gespaard. Slechts vijf minuten later en men had den dood betreurd van twee kinderen reeds had het beschot der bedstede waarin zij slapende waren vlam gevat en was deze vol rook. De vaste goederen waren voor brandscba de verzekerd, vier spuhen waarvan twee uit Goes eene van Kappelleen ecne uil den Wilhelmina polder waren dé dprpsspuil ter hulp gekomen. De oorzaak is onbekend de schuur waarin de brand ontstond moést welligt dienzelfden dag worden afgebroken en waren voor dezelve reeds nieuwe raamkozijnen enz. in gereedheid gemaakt. Zoowel mannen ais vrouwen beijverden zich out behulpzaam in het blus sen te zijl, Door den Kerkenraad der hervormde gemeente te Heinkenszand is met eenparigheid van stemmen tot herder en leeraor beroepen Ds. B. A. Overman. predikant te Cats. Ds. flvan Slrien Ie Kléverskerke heeft voor bet op hem uitgebragte beroep naar Schoreen Vlake bedankt. Door burgemeester en wethouders van Middel burg is bekend gemaakt dat bel telcgi aaf-kanloor der lijn vau Vissingen naar Breda zal gevestigd wor- dpn in net gebouw staande op de koopmansbeurs bij. de ingang van de Bogaardstraat aldaar. De tweede kamer der Stalen Generaal is op den 3 dezer op reces,, men zegt tot den loden Julij e. k. uiteengegaan De werkzaamheden te Brouwershaven lot het stellen der palen voor de telegraaflijn van Brouwers haven naar Botterdam zijn begonnen. Men schrijft ais eene zeldzaamheid uit Btjssel dat op den 31 Mei baar beslag heeft gekregen en geëindigd is eene procedure die in het jaar 1420 is begonnen en aizoo 424 jaren hangende is geweest tussclien de inarke Motter eo Zona ter eenre en die ran Noetsele ter andere zijde over de grensschei ding der beiden marken. Jammer dat geene volledige nota der verbazende geldsommen is gebon den die deze procedure heeft veroorzaakt en wel reeds bel dubbele der waarde van de betrokkene gronden zullen bedragen. Bij het onweder dot den 4den te Maastricht heerschte, is de bliksem op de groote markt neder- gekomen doch zonder den grond te raken. Hij is vervolgens door den glooien ingang van het stadhuis gedrongen, den toren opgeklommen en boven, zonder eenige schade aan te riglen, weder uitgekomen Twee mannen, die aan den ingang ran hel gebouw stonden en een 'norlogiemaker die aan het uurwerk bezig was hebben de vloeistof voelen voorbijgaan doch zijn er met eene ligte jeuking der huid afgekomen, Eene sterke zwavellucht was in de stad merkbaar. Langen lijd verkeerde men te Druten in on zekerheid omtrent den ouderdom van zekeren stuka door JM. Bieff, aldaar. Men hield hem voor oud, en heeft thans het bewijs ontvangen dat hij in 1746 in Tyrol is geboren en bijgevolg den buitengewoon hoogen ouderdom van 108 jaren heeft bereikt Op 15jarigen leeftijd kwam hij bier Ie lande en oefende van dien tijd af tot omstreeks 3 jaren geleden zijn beroep uit na dien tijd was hij uithoofde van ver zwakking verpligt dit te staken. Driemalen gehuwd zijnde, kan hij binnen kort met zijne derde vrouw gouden bruiloft vieren. Nog geen vier jaren geleden was hij nog steeds van der. vroegen morgen lot den laten avond werkzaam en mogt zich in hel volle bezit zijner zintuigen verheugen. Men meldt uit Noord-Amerikanederlandsche kolonie Sheboygan dat aldaar du loling heeft plaats gehad vanjwege het landverhuizers genootschapen hel lot is gevalleu op eene Gocssche familie. Het genoot schap had 200 dollars in kas. Te Zeeland, Mich,' werd eerstdaags eenen grooten toevloed van land verhuizers voornamelijk uit dit Zeeland gewacht. De waarde der vaste en onbebouwde eigendommen nam verbazend toe en golden reeds 25°/0 hooger dan voor weinige weken. Te Milwoukie werden in de eerste dagen van Mei eene aanzienlijke hoeveelheid bustels tarwe a I 50 dollar per bussel (dat is juist a f 10,00 het ned mud.) verkocht. BÜSLANDTURKIJE Naar het schijnt, moet men thans eerlang hel be rigt te gemoet zien van een' gevvigtigen veldslag aan de oevers van den Donau. De fransehe Moniteur heelt gemeld dat Omer-pacha zich gereed maakte om Schuirrla aan het hoofd van zijn legerkorps te verlaten, ten'einde Si list ria dal den 26sien nog te genstand bood, na vier aanvallen van alle op dit punt van den Donau vereenigde russische strijdkrachten te hebben afgeslagen te ontzetten. Men voegt er bij dat dit besluit bet eerste gevolg zou zijn van den te Varna gehouden krijgsraad, en dat een legerkorps van 25,000 rnan engelsch fransehe troepen den regter- rleugel van hel turksche leger zouden uitmaken, ten einde liet des noods te ondersteunen. Laatstgenoemde bijzonderheden zijn nog slechts geruchten doch het vertrek ran Omer-pacha lot ontzet van Silistria schijnt officieel. Er zijn berigten ontvangen meldende, dal Silistria den 28sten Meiden rossen nog steeds weeisland bood. De turksohe bezetting legde de grootste dapperheid aan den dag. üit een rapport van admiraal Dundas blijkt dat de schansen Ka|ch en Poti op de cirkassjsche kust, zich aan het vereenigde fransch-engelsch eskader hebben overgegeven; dat eene groote hoeveelheid ammunitie in circassië is ontscheept en dat de landing troepen de gemeenschap met Schamyl ondei houden. Meer dan immer wint het gerucht reld, dat aan Abdel- kader een kommandement in Azië zal worden toevertrouwd. Men wil den zedelijken invloed van den beroemden Emir aarrwehden ten einde de turksche ongeregelde troepen in bedwang te houden en voor den oorlog Ie deciplineren. Hel is toch bekend dat zelfs de strengste straffen onvoldoende zijn bevonden, orrr die ongeregelde manschappen tot bunnen pligt te brengen; de reputatie van Abd-el Kaderen de kracht zijner taal zoo dikwerf beproefd op de Bedouinen zou denkt men liet krachtigst werken op die wilde horden. Volgens de Moniteur hebben de russen bij de 3 belegeringen van Silislrii 1500 man aan dooden en 3000 aan gewonden. Volgens de Patrie hebbende turken bij hunnen uitval 3000 man in de pan gehakt en zouden de russen de belegering opgebroken hebben. De Errgelsche dagbladen melden dat de blok kade ran Riga werkelijk een aanrong heeft geno men een schip dat naar de haven bestemd was is door de engelsche kruisers afgewezen en te Piliau binnengelooperr. Van de volgende Artikelen le Goes, Van den 1 tot den 15 Mei 1854. Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe f 14.75. Rogge f 12,50. Vroege Gerst f0,00 Late Gerst f 5 80. Boekweit f 0.00. Haver f 0,00. Bruine Boonen f 0,00. Witte Erwten f 0 00. Groene Erwten f 8,75. Graauwe Erwten f 0,00. Tarwe Meel f 16,75. Rogge Meel f 1 4,15, allen per mudde. Boter f 0 95. Noord-Hollandsche Kaas 50 cl. Stolk- GOES 8 Junij. Verleden vrijdag nacht ontstond er brand in eene schuur te Ovezand, toebehoorende aan den klompen maker G. Aerts weike zich spoedig aan het woon huis en nog twee nabijslaande huisjes mededeelde die mede der vlammen prooi werden. Twee var kens en allen inboedel zijn verbrand. De oorzaak is onbekend en alleen huis en schuur van gezegden Aerts was voor brandschade geassureerd. De bewo ners der andere huisjes beide talrijke gezinnen zijn daardoor zelfs van het onmisbaarste beroofd en roe pen de liefdadigheid hunner medemensehen in. Elke geringe bijdrage kan veel toebrengen om in hunnen stand eenige te gemoelkoming in hun groot verlies le schenken. Riep het muziek van het harmonie gezelschap Concordia, dat onder geleide van hunnen directeur een speelreisje ondernam verleden maandag in den vroegen morgen vele inwoners op de been minder aangenaam werden onze ingezetenen den nacht daar opvolgende circa een uur gewekt door de brand klok. Spoedig werd ondekt dat er brand op hel naburige dorp Kloetinge was ontstaan en wel in een sinds drie weken onbewoond en ledig huis met schuur aankomende G. Kosten welke zich spoe- PUBLIEHE BESTEDIffG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, zullen op ZalUrdag den 17 Jünij 1854 des namid dags ten een ure ten raadbnize aldaar publiek en aan den minstaonnemende trachten te besteden Het uitvoeren van eenige VERNIEUWINGS- kn IJEBSTELLINGS-WERKEN aan de SCHUTSLUIS, gelegen aan den mond de It Goessche Haven; bestaande hoofdzakelijk in metselwerk en het leveren oer daar toe benoodigde materialen. Waarvan lokale aanwijzing zal geschieden des Vrij dags den 16 dezer des namiddags ten een ure en hel bestek en de voorwaarden van besteding, inmid dels dagelijks, uitgenomen des Zondags, ter Secretarie Ier lezing zullen liggen. Gedaan le Goes den 3 Junij 1854, Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. BSBEMMKABING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bjj déze bejtepd': Da: aan de. Miliciens-Verlofgangers van de ligting van 1850, véfgiulnjflg kan worden verleend lot uil oefening; van ,de 11 UITENLAN DSCHE ZEEVAA BT, ofschoon zij dat, beroep vóór hunne inlijving niet hebben uitgeoefendonder.voorwaarde noglhans, dat zij vooraf bij het korps, waartoe zij behooren bel nudeelig saldo aanzuiveren hetwelk bij het sluiten hunner rekening op het kleeding- en reparatie-fonds mogt bestaan. En dat voor hen welke deze vergunning verlangen, de noouige aanvrage zal worden gedaan wanneer zij zich daartoe ter Secretarie der gemeente vervoegen. En zal hieraan 'door aflezing aanplakking en op neming in de Goessche Courant algetneene bekend heid worden gegeven. Gedaanten Baadhuize van Goes, den 3 Junij 1 854. Bursqineester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C PILAAR.

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1