GOESSCHE COURANT» mwmm&w No. 43. 41"" Jaargang. BlHIIk IIIiWWiMIlSfe Hot/ öe uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. 1 De prijs per kwartaal is f ^,75, franco per post F J,90. j DONDERDAG 1 JÜNlJ. De inzending van advertentien 'moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan J6 regels d f dfkQjf behalve het zegelregt. Het volgend nummer zal uithoofde van het Pink sterfeest, maandag aanstaande met worden uit gegeven. BEKGHSKEASma BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennisse der ingezetenen dat er thans goede koepokslof in deze gemeente aanwezig is en ue heeren L. C. dePEVAL en T. PIETERSE, ge neesheer en heelmeester dezer gemeente, tot het vac cineren of liet vaccineren zullen vaceren in het wees huis iederen zaturdag in deze maand Junij des avonds ten zes ure. Zij noodigen met aandrang de ingezetenen uit. om van deze aangebodene gelegenheid gebruik te maken en met ter zijde stelling van alle vooroordeelen, een middel aan te wenden dat door de Voorzienigheid is aangewezen om tegen de ooK in hare gevolgen, verschrikkelijke kinderziekte zich en de zijnen te be hoeden. Tevens verwittigen zij alle ouders in dezegemeente dat geene kinderen op eenigerlei school binnen dezelve zullen worden toegelaten dan die gevaccineerd zijn of de natuurlijke kinderziekte gehad hebben. Goes den I Junij 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C PILAAR. GOES 1 Junij. De eerste nieuwe aardappelen zijn hier gerooid en worden a 1.30 de 5 kop verkocht; de smaak is goed cn zal onmisbaar nog veel verbeteren. De ons aangebodene waren bijzonder groot van stuk. Bij gunstig weder zullen die na drie weken hier in over vloed voor de consumptie zijn. Mogen zij voor de sindsjaren in dezelve heerschende ziekte bewaard blij ven. beloven die eenige tegemoetkoming in de duurte der eerste levensbehoefteu, Z. M. heeft aan de wed. van A. J. van der beldenin leven commies 3de kl. bij 's rijks belas tingen te Bath een pensioen verleend van f 73.en aan den minderjarigen zoon van wijlen gezegden A. J. van der Velden f 18, Men verneemt dat zekeren J. M. te Hein- kenszand door van een trap te rallen spoedig aan de gevolgen zou overleden zijn, nadere bijzonder heden onlbreken ons nog. Uit Hontenisse wordt gemeld, dal een reiziger uit Belgie terugkeerendein de omstreken van Gent eene soort van ziekte aan de gerst had opgemerkt. De stengels worden tot eenen voet boven den grond geel var. kleur en breken vervolgens af. Uithoofde der verschrikkelijke duurte van het vleesch is in het koningrijk Polen de uitvoer van paarden hoornvee en schapen verboden. De Eerste Kamer der Slalen-Generaal. is tegen Donderdag 15 dezer bijeengeroepen tot hervalling barer werkzaamheden. In de zitting van de tweede kamer der Staten- Generaal is verleden dingsdag de wels voordrag! tol wijziging der wetten omtrent den accijns op het ge maal na langdurige discussien aangenomen met 36 legen 24 stemmen. Wij hebben vroeger melding gemaakt van eenen Giraud, die verschillende dagen in een put doorge- bragt heeft en met zooveel moeite gered is. Men dacht eerst dat dit verschrikkelijk voorval geen nadeel op zijn gezondheids toestand zou uitoefenen. Evenwel zijn er nan een zijner voeten verschijnselen van koud vuur waargenomen welk kwaad zoo is toegenomen dal men tot de afzetting van hel been heeft moeten besluiten. Dit heeft den snellen voortgang van het kond vuur niet kunnen tegengaan 'l welk zoodanig is toegenomen dat men aan het behoud van den onge- lukkigen wanhoopt en zijn naderend einde tegemoet ziet Middelburg3d Mei. Men schrijft ons uit Vlis- singeo van 3G dezer: Ais eene bijzonderheid kan men melden dal gis teren alhier voor Antwerpen bestemd passeerde eene russische schooner, genaamd Juno, gezagvoerder Burg mankomende van Sierra Leona en geladen met nolenmuscaat welke hel had mogen gelukken te ontsnappen aan de engelsche oorlogschepen die in het kanaal en voor onze kusten speciaal op onder die vlag varende schepen kruisen. Eene stoomboot be nevens een zeilschip moeten bepaald jagl hebben ge maakt op dien bodem, doch juist toen zij hem ach terhaald hadden had de schooner de Schelde bereikt en moest de vervolging dus worden geslaakt.» -De Midd. Courant meldt dat de ontwerpeis van het plan eener sloomsleepvaart op de Wester- Schelde, in afwachting der vereisehte concessie de stoomboot Princes Marianne daarvoor aangekocht hebben, en, Indien (Je met dit vaartuig te nemen proef gunstig uitvalt, zoo als stellig verwacht wordt, het voornemen bestaat om hel betioodigde kapitaal te doen storten en naar gelang der behoefte nog eene of meer sloombooten te doen aanbouwen. Men ineldt uit Zwolle, dat men zich niet be grijpt, waarom de regering niet eene. verordening Vaststelt tegen bet indringen der belgisc.he koperen munt zoo als die in die stad bestaat namelijk dat men del en 2 centimes-stukken een geregelden koers heeft gegeven en wel tegen 6 2-centime-slukkeri voor een stuiver. Alle winkeliers die dit vastgesteld had den. zijn zonder moeijelijkheden van dit geld ontsla gen geworden en men meent, dat op die wijze al het belgische kopergeld uit liet land zou kunnen worden geweerd. RUSLAND—TURKIJE. Er zijn berigten van Konstantinopel tol den 18 dezer welke meiden dal de engelsche troepen ge reed zijn Ie vertrekken om zich naar Varna te be geven, terwijl de franschen naar het Balkan gebergte oprukken. De berigten van het Ottomanische leger uit Azië luiden niet zeer gunstig. Er schijnt eene volkomen desorganisatie onder hetzelve plaats te hebben Den 15 is vorst Paskewitsch den Donau overge trokken en den volgenden dag heeft hij aan de stad Silistria voorwaarden tot een verdrag gesteld die echter door Mussa-pacha zijn afgewezen waarop de russen de vesting op nieuw begonnen te beschieten. De Triester Ztg. deelt het be igt mede, dat op den 22 dezer koning Otto van zijn' troon verval len is verklaard. (Dit berigt zegt liet Handels blad is voor het minst voorbarig, althans zoo het waar is, gelijk uit Athene gemeld wordt, dal de ter mijn van beantwoording van het ultimatum tot den 23 Mei was verlengd.) Er is te Weenen een berigt uit Bucharest ont vangen van den 22 dezer, te middernacht, bevattende tijdingen uit Kalarasch welke melden dat de voor werken van Silistria door de russen zijn ingenomen De kommandant der vesting had een parlementair aan den veldmaarschalk Paskewitsch gezonden. Een brief uit Odessa van den 16 Mei meldt, dat de vlootvoogden der vereenigde smaldeelen in een brief aan den generaal Oslen-Sacken de uitwisse ling der gevangene bemanning van het gestrande schip de Tiger gevraagd hadden tegen gevangen russen. Osten-Sacken antwoordde, inslructien van den veld maarschalk Paskewitsch te moeten afwachten, waar op de admiralen den 20 als termijn stelden voor een bepaald antwoorden dreigden, als de gevangenen op dien dag niet uitgeleveid waren Odessa in puin te zullen doen verkeerert. De jongste berigten uit Duilschland hebben te Parijs zoo groole gerustheid te weeggebragt, dat men zich aldaar niet alleen verblijdt iri het vooruilzigt van een gunstigen afloop der krijgsverriglingen aan den Donau in de Zwaite of Oostzee maar dal men zich zelfs vleit met eenen aanstaanden, ja zelfs eerstdaag- sciien vrede. Voortaan zegt men kunnen Piuissen en Oostenrijk beschouwd woideri als ééne lijn te trek ken met Frankrijk en Engeland tegen Rusland; Oos tenrijk en Pruissen zullen door geheel Duitschland op dezen weg gevolgd worden; ja ook de Skandinavische stalen worden zoowel door de olgemeene stemming als door den invloed van de beide westelijke mogend heden lot deelneming aar, den oorlog medegesleept, zoodat Rusland van bet Noorden tol het Zuiden door al de legers van Europa bedreigd wordt, en de Czaar, door deze ontzaggelijke krachtsontwikkeling vervaard en de onmogelijkheid van eene ergere worsteling be grijpende, onverwijld aanbiedingen zal doen lot het sluiten van den vrede of het oor aan nieuwe vredes voorstellen leenen. Men behoeft naauwelijks te zeg gen dat al deze fraaije vet wachtingenzachtst geno men op zijn minst zeer overdreven zijn. Ten gevolge van te Koppenhage op den 27 Mei des avonds, aangekomen geloofwaardige berigten, lag de admiraal Napier jl. Zondag slagvaardig voor Gustavswem. Den volgenden dag hoorde men eene zware kanon» nade in die rigting. Volgens berigt uit Kopenhagen van 28 Mei welk berigt door den Moniteur bevestigd wordt hebben drie engelsche stooinfregalten de buitenwerken van de sterkten op het eiland Hango vernield. De russen hebben een aanzienlijk verlies geleden. DUITSCHLAND. Van eene geloofwaardige zijde wordt ten stelligsten het berigt tegengeproken dat er tusschen Oostenrijk en Pruissen eene overeenkomst zoude gesloten zijn houdende dal zij welken loop ook de krijgsge- beurtenissen inogten nemen in geen geval eene ver kleining van hel turksche grondgebied zouden dulden. Sedert de opening van hel saizoen zijn te Baden- Raden reeds 2354 vreemdelingen aangekomen onder welke zich vele vorstelijke personen bevinden. ENGELAND. Londen Onder de Israëlietische bevolking van Pallaestina heerschl, gedeeltelijk ten gevolge van het laatste mis gewas gedeeltelijk door de stremming van het ver keer, die de oorlog veroorzaakt, hongersnood in den letterlijken zin van het woord. Volgens het geschrei om hulp dot van Jeruzalem, Zaphel Hebron en Tiberias komt is de nood grenzenloos. De Paiaes- lijnsche joden werden anders door hunne geloofsge- nooten in Rusland naai vermogen ondersteund maar deze bron is geheel afgesneden daar de russische joden zelve door de ondragelijke lasten die hun de Czaar opgelegd heeft, in diepe ellende geraakt zijn. Er worden in Engeland en ejders onder hunne ge- loofsgenooten koliekten gedaan, waartoe Zeker ook van de zijde der Christenen zal bijgedragen worden. FRANKRIJK. Parijs. Te Ivrjj, bij Parijs, iseen grondbezitter van honger gestorven. In zijne secretaire vond men aan bank biljetten eene som van 7500 fr. benevensnog bewijzen voor 2364 fr. rente, De onder-prefect van Senlis heeft aan de doops gezinden verboden hunne godsdienst in het openbaar uit te oefenen.

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1