GOEME No. 40. «wiis ADVERTENTIE 4lsle Jaargang. MAANDAG 22 MEI. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f «*,7.5, franco per post 1' 3,90. De inzi het volgend nummer dezer courant zal aan staanden vrijdag in plaats van donderdag (he- melvaartdag) worden uitgegeven. PTOLISATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan GOES, brengen ter kennis van een ieder die het aangaat: Datten gevolge van eene verandering in den tijd van vacatie voor den Herijk in Noord-Beveland, hunne publicatie van den 6 dezer wordt gewijzigd als volgt: Dat, tot den herijk binnen deze gemeente, ook spe ciaal voor de gemeenten 1slleer Hendriks/einder en, Gra venpolder, Kattendijke, sHeer Abtskerke, Wolphaars- dijk en Kloetinge, alsmede voor de overige gemeenten van dit district van waar men zulks verkiezen mogt zal worden gevaceerd in het gewoon lokaal van den ijk, van Maandag den 15 Mei tot en met Zaturdag den 1 Julij dezes jaars en vervolgens van Zaturdag den 22 Julij tot en met Dingsdag den 15 Augustus daaraan volgende, des voormiddags van negen tot een ure, da gelijks zon- en feestdagen uitgezonderden dat het kantoor zal gesloten zijn van den 3 tot den 21 Julij eerstkomende.. Dat, wat de gemeenten in Zuid-Beveland betreft, tot de verificatie en den herijk der nederlandsche maten en gewigten zal worden gevaceerd als bij de aangehaalde publicatie is vermeld maar met nadere bepaling voor de gemeenten in Noord-Bevelandte weten Te Kolijnsplaatook voot Kaktop Maandag den 17 Julijvan des voormiddags 10 tot des namiddags '2 ure, voor Kak; en des namiddags van 21 tot 8|ure, voor Kolijnsplaat. Te Wissenkerkeook voor Kortgeen op Dingsdag den 18 Julij van des voormiddags 9 tot des namid dags 3 urevoor Geersdijk en Kamperland en des namiddags van 4 tot 8 ure, voor Wissenkerke; verder op Woensdag den 19 Julij, van des voormiddags 7 tot desnamiddags 2 urevoor Kortgeen en denzelfden dag des namiddags van 3 tot 8 urewederom voor Wissenkerke; eindelijk op Donderdag den 20 Julij, des voormiddags van 7 tot 11 ure, nog voor Wissenkerke. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden gepubliceerd, geaffigeerd en geïnsereerd in de Goessche Courantmitsgaders exemplaren van dezelve gezonden aan de plaatselijke besturen der betrok kene gemeententot informatie. Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 20 Mei 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd M V. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PIL A AR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, verwittigeningevolge publicatie van de heeren gede puteerde staten dezer provincievan den 13 October 1820alle gebruikers van landen, boomgaarden', plan- tagientuinen huizen enz. .hetzij dezelve eigenaars paehters, baanders of huurders dier goederen zijn, als mede alle directien over kérken, toïens en, andere der gelijke gebouwen, dat zij, in de laatste tien dagen van de maanden April, Mei, Junij en Julij van eik jaar, alle de in dezelve aanwezige vogelnesten van Reigers, Eksters Kraaijen Kaauwen Vlaamsche Gaaijen Wond- of Calduiven en Mussc/ien moeten verstoren en uithalenen zulks of dezelve gevonden Worden in boomenhagen, struiken en dergelijkén of wel onder de daken der gebouwen. Hebbende deswegens gelegd schouwing, op woensdag, den 7 Junij 1854; zullende iedere overtreding worden gestraft ingevolge de wet. Goes, den 20 Mei 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PIL A A R. I •uling van advertentien moet geschieden vóór drie uren des nam BERENDSSSfcT0 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, hebben eeue aanschrijving ontvangen van den heer Com missaris des Kouings in deze provincie van den 20 dezer, A N° 3186' 1ste afdeeling, houdende mededee- lingdat door het rijk zal worden opgerigt eene TELEGRAAEUIJN van Vlissingen naar Breda langs MiddelburgGoes en Tholen en andere plaatsen in dit gewest en dat in deze gemeente de lijn komt van af de zeedijken van het oude vaarwater het Schenge en den dijk van de breede watering langs den straatweg tot het Zwarte Sluisjeom van daar langs den cingel der gemeente Goes en vervolgens achterom Kloetinge haren loop verder te vervolgen. Zij doen daarvan bij deze openbare bekendmaking, met herinnering aan de bepaling van art. 12 der wet van den 7 Maart 1852 Staatsblad no. 48) dat art. 257 van het strafwetboek toepasselijk is op moedwil lige beschadiging en verstoring van telegrafische toe stellen. En opdat zulks algemeen bekend zij, zal deze worden afgekondigd aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan te Goes den 22 Mei 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H C. PILAAR. OPENBARE VERGADERING van den GEMËEITE-KAAD TE ««ES. ZITTING VAN 20 JI lil. 1854. Afwezig de heeren KahebeekcMrs. S. Vader en de Knokke van der Meulen de eersle mei kennisgeving'. De notulen der voorgaande vergadering zijn gelezen en gearresteerd. De voorzitter deelt mede dat van de vaste commissie voor het armwezen is ingekomen haar rapport en voorstel op het laatste antwoord van den hreeden kerkenraad der her vormde gemeente* betrekkelijk het door dezen raad genomen besluit lot reorganisatie van het armwezen. Deze stukken zullen worden rondgezonden bij de leden om in eene volgende vergadering behandeld te worden. Door den voorzitter wordt voorlezing gedaan van de mis sive der plaatselijke school commissie van den 10 Mei, daarbij ter aanvulling harer vroeger gedane aanbeveling voordragende den heer J. F. JV. Conrad. ZEd. stelt voor, om, coniform het vroeger gedaan berigt der schoolcommissiealsnu den heer Mr. J. L. H. Liebert als lid derzclveeervol te ontslaan en in ZEd. plaats tot benoeming over te gaan. Daartoe besloten zijnde, worden tot slem-opnemers be noemd de heeren Smallegange en Soutendam. Uit de stembriefjes blijkt, dat de eerst voorgedragene, de heer J. A. A. Fransen van de Putte 5 de tweede de beer Conrad. 2 stemmen beeft bekomen terwijl een biljet in blanco was gelaten. De heer van de Putte voornoemd, alzoo ver kozen zijnde zal tot het aanvaarden dier betrekking wordeu uitgenoodigd. Wordt voorlezing gedaan van de circulaire van de heeren gedeputeerde stalen dezer provincie, houdende mededeeling, dat Z. M. de koning heeft ingetrokken bet koninklijk beslui t van den 15 April 1843houdende nadere algemeene bepa lingen nopens den verkoop van bet brood en het werk der broodzetting en daar de thans geldende plaatselijke veror deningen op het bakken en verkoopen van brood en der broodzetting, op het besluit van 1843 zijn gegrond en voor zoo veel de bestraffing barer overtreding betreft, naar art. 12 van dat besluit verwijzen zal het noodig zijn, indien men die bepalingen wil handhavendie verordeningen door nieuwe te vervangen. De voorzitter zegt, dat naar aanleiding dezer circulaire, burgemeester en wethouders hebben overwogen, in hoeverre het wenschelijk en noodzakelijk kon worden geacht de be slaan hebbende bepalingen te doen herleven zij zijn van oordeelook omdat de raad tot de afschaffing der brood zetting besloten heeftdat zoodanige verordening niet be hoeft in het leven geroepen te worden, en stellen dit voor, met overlating van het geheele hakkers bedrijf aan de vrije concurrentie. De heer van den Bosch vraagt wat het aangehaald art. 12 van het koninklijk besluit zegt, daar dit hem niet zoodanig bekend is, dat hij juist weet wat daar geschreven slaat. De voorzitter leest het art. voor en voegt er bij dat in de plaatselijke verordeningen de strafbepalingen waren vast gesteld bij dat art. bedreigd en door het vervallen van het art. mitsdien ook de veroudeningen hunne kracht verliezen doch zulks hier, waar geene verordening bestaat van geene toepassing is. Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodberigten, van 3— 6 regels d f 3,20, behalve, het zegelregt. Niemand verder liet woord verlangende brengt hij het voorstel in omvraag, hetgeen met algemeene stemmen aan genomen wordt. Wordt voorlezing gedaan van liet verzoekschrift van den heer H. C. Pilaar, om met 1 September e. k. eervol ont slagen te worden als rentmeester en amanuensis van het algemeen, armbestuuruithoofde zijner toenemende jaren en menigvuldige andere bezigheden hem niet toelatendie langer met de vereischte zorg te blijven bekleeden. Dit verzoek, volgens hel reglement van orde, eerst in eene volgende vergadering kunnende behandeld worden, wordt aangehouden. Door den voorzitter wordt medegedeelddat door het overlijden van den policie agent Prins eu de beuoeming van W. kVolfers, ,op het artikel, kleeding der polieie-dienaars, over 1853 te kort komt 97,31. Hij stelt voor die te voldoen uit de onvoorziene uitgaven der begroeting van 1853 en daartoe magtiging te verzoeken van heeren gedeputeerdestater]. Waartoe zonder discussie besloten wordt. Aan de orde is de gewijzigde gemeente hegrooling voor het loopende jaar. Deze door den burgemeenter in handen gesteld zijnde van de vaste commissie voor het finantiewezen, wordt aooj' den heer tra» Kerkwijkvoorzitter dier commissie voorlezing ge daan van bet deswegéns opgemaakt rapport. Daarbij gfeeft de commissie te kennen, dat de wijzigingen der begrooting zich nagenoeg bepalen tot diewelke het noodzakelijk gevolg zijn van het veranderd belasting-stelsel en hesluilen van den raad terwijl de commissie met bij zonder genoegen heeft opgemerkt, dat de ten voorleden ja re als geldleening gebragte som in eens kan worden gekweten, waardoor het finantieei beheer van de gemeente geheel zal zijn ingerigt naar de gegevenè voorschriften. Daar de begrootingals hét ware een overgatigs maatre gel is, merkt zij op, dat het eindcijfer ruim 15000 hooger is dan anders het geval zou wezen en daar de hegrooting tot geene bedenkingen bij de commissie heeft aanleiding ge geven stelt zij voor die te arresteren. De posten die gewijzigd zijn, té beginnen met de uitgaaf, worden daarna door den secretaris voorgelezen-, zij bestaan in Jaarwedde secéetaris van f 900,gebragt op 1000, conform Z. M. besluit van 8 December 1853. Jaarwedde van ambtenaren belast met liet toezig't op de plaatselijke belas tingen 2701,— nu 1184,75, doordien de meeste dier ambtenaren met 1 April hebben gedefungeerd. Den heer van den Bosch komt de specificatie van de jaaiv wedde van den ontvanger niet duidelijk voor, hij verzoekt daaromtrent te worden ingelicht. De voorzitter zegt daarop, dat de jaarwedde des ontvan gers altijd was gesplitstals ontvanger genoot hij 800, en als belast met de perceptie der belastingen 600,—: de eerste post is onder de vorige afdeeling overanderd gebragt; maar voor de perceptie der belastingen is over de eerste drie maanden uitgetrokken' 150. omdat toen het afgeschafte belasting-stelsel nog bestond doch conform liet raadsbesluit van 24 Januarij over dé overige 9 maanden gebragt ad 400, in het jaar en dus met f 300,uitgetrokken. De heer van den Bosch acht die splitsing niet goed en zou dit liever alles oïider een' post gebragt zien. De voorzitter antwoordt, dat zulks voor alsnog niet kan, daar ook de jaarwedde des ontvangers door den koning moet bepaald worden en zoo lang dit niet geschied is, op den ouden voet moet gebragt worden. Met welke inlichting de heer van den Bosch genoegen neemt. Jaarwedde van onderwijzers van 3200,nu 2650, doordien de secondant ter fransche school nog niet benoemd is en de bewaarschool 3 maanden later is in werking gebragt. Voor jaarwedde van policie-dieuaars 620,—, nu 1394,50, doordien in plaats van 2 nu 7 agenten dienst doen. Voor de nachtwakers 810,nu 202,50 en poortiers 300.nü 75,omdat die betrekkingen met 1 April afgeschaft zijn. Voor collecte loon 664,'nu 577, ingevolge nader voorschrift. Aan den ontvanger der begrafenis-regten 25,zijn ge heel vervallen, als begrepen onder de jaarwedde des ge meente-ontvangers. Voor brandstoffen 350,nu 250, doordien de nacht wacht en poortiers zijn afgeschaft. Voor schrijfbehoeften470, nu 300, hoek- druk- en bindwerk - 200,- 450, zegelkosten- 280, - - 170, ingevolge de iugekome rekeningen over 1853. Voor aanleg en beplanting der wallen ƒ400, nu 1200, doordien sommige daaronder liggende riolen zijn ingestort. Voor verleggen van stralen 1285, nu 1389,— inge volge gedane besteding. Voor nieuwe eiken eb-deuren was vroeger voorgedrageu 2000,dit is nu veranderd in metselwerk aan liet sas - 1000,—. De jieer van den Bosch zegt geene aanmerking daarop te maken, maar dat liet hem toch frappeertdat een zco be langrijke post, vroeger op de begrooting als noodzakelijk was gebragt en nu blijkt onnoodig te zijn. De heer van Kerkwijk beantwoordt dit eu zegtdat de eiken eb deuren wel noodzakelijk waren, maar dit jaar uog kunnen en moeten vermeden worden, omdat de begroptiug bet na de wijzigingen niet toeliet en er een paar grein e eb deuren voorhanden zijn, die dezen winter kunnen ingelian-

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1