«OËSSCHE COURANT. No. 39. 418te Jaargang. DONDERDAG 18 MEI. BIOTTOil MlIigWEifflB» GEMEENTE-BAAD TE GOES, BIIIHk IIIiWOTMBIKIS. BSIflIL i^;-rrr\ De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. J De prijs per kwartaal is f .^,75, franco per post f J,90. Gewone advertenties worden d 20 ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan dóregels d f d,2lf behalve het zegelregt. De inzending van advertenties moet geschieden vóór drie uren des nam OPENBARE VERGADERING VAN DEN TEN RAADHUIZE ALDAAR VP ZAIURDAG DEN 20 MEI J854. DES NAMIDDAGS TEN 6 URE. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Nader rapport en voorstel betrekkelijk de regeling van het armwezen. 2. Benoeming lid der schoolcommissie. 3. Intrekking koninklijk besluit van 15 April 1848 (Staatsblad n°. 13) nopens den verkoop van het brood. 4. Verzoek van den heer H. C. Pilaar, om eervol ontslag als rentmeester en amanuensis van het al gemeen armbestuur. 5. Onvoorziene uitgave over 1853. 6. Gewijzigde staat van begrooting der gemeente over 1854. 7. Mededeeling van ingekomen stukken. GOES, 18 Mei. Bij gerucht is bekend dat te Middelburg eene associatie bestaat, met het voornemen om eene sloom- sleepdienst voor de haven aldaar op te rigten. Waarschijnlijk zal den 31 dezer het thans in 's rijks dok te Vlissingen geheel afgetuigd liggende russisch korvetschip Navarino verkocht worden. Aan het Zondagsblad is uit Zeeland geschreven: De werkzaamheden van de landaanwinning-maat schappij zijn thans zoo wel te Bath als Ie Hans- weert geheel gestaakt. Een groot gedeelte van het personeel is reeds vertrokken en zal weldra door het overige worden gevolgd. Men betreurt het alge» meen dat de onderneming die aanvankelijk veel be loofde, zoo is afgeloopen en hoopt nog steeds dat het thans zoogoed als onbegonnen werk eenmaal zal wor den hervat. Fransche dagbladen melden het overlijden van den baron van Huijssen van Kal ter dij ke oud mi nister van buitenlandsche zaken van den koning der Nederlanden. Hij bereikte den ouderdom van 71 jaren en woonde laatstelijk te Parijs. De commissie van rapporteurs is gereed met haar algemeen verslag over het ontwerp «an wet tot uit breiding van de regtsmagt der kantonregters in straf zaken. De dag der discussie zal nader worden be- De beraadslagingen over het ontwerp van wet tot regeling van hel armbestuur zijn voortgezet. Art. 1 10 zijn aangenomen. Z. M. de Koning is aan een ernstig gevaar ont komen. Maandag middag jl. ten half een ure, toen Hpogstdezelve zich naar het Huis ten Bosch zoude begevengezeten in een rijtuig bespannen met twee paarden rijdende van het zadel gingen de paarden door, van uit hét Heulstraatje tol voor hét ministerie van marine, alwaar zij werden tegengehouden; hel eene paard was reeds over de strengen Dadelijk was eene ménigle menschen toegeschoten om hulp te bieden, waarin een persoon zich moedig onderscheidde. Z. M. was rustig in hel rijtuig blijven zitten, gaf nadat net span weder in orde was gebragt Hoogsldeszeifs dank minzaam Ie kennen en reed vervolgens gelukkig zonder eenig letsel door. Men verneemt dat H. M de Koningin het voornemen heeft om even als in het vorige jaar eene reis naar Duitschland te doen en aldaar een ge- ruimen tijd te verblijven. Jl. Maandag verloste de huisvrouw van G. te Amsterdam van drie welgeschapene kinderen twee zoons en eene dochter. Opmerkelijk is het dat tns« schen de geboorte van elk der drielingen eenige uren verliep. De moeder 28 jaren oud had reeds aan vier kinderen het leven geschonken. Volgens de Prov. Or. Cl circuleert te Seilin gen thans een rekwest ter onderteekening aan de tweede kamer, om afschaffing van de belasting op liet getnaal. Het is opgesteld door een iiu dier kamer den heer Zylker die mede lot hetzelfde doel voor eenigen tijd vele ino'enaars te Winschoten heeft bijeengeroepen. Uil Rotterdam berigt men dal daar eergiste ren de eerste meloenen «an dit saisoen naar Londen verzonden werden. Het koude weder had de ver zending van dit en dergelijke artikelen eenigen lijd terug gezet waardoor de prijzen dan ook niet zoo aanlokkelijk waren als in vorige jaren, Uit een overzigt van de opbrengst der rijks middelen (hoofdsom en opcenten:) over de vier eerste maanden van 1854, in vergelijking gebragt met der-- zelver opbrengst over de vier eerste maanden van 1853. blijkt dat het jaar 1854 het jaar 1853 in bedoelde vier maanden heeft overtroflen met een bedrog van f 213,716 525. Men schrijft uit Oostzaon: P.O..., een op passend jong mensch daglooner van beroep was gisteren den 14den Mei gehuwd en heden naar zijn vaders woning eene der poedermolens gegaan om nog eenige hem toebehoorencle zaken naar zijne reeds betrokken woonplaats af te balen; onder deze bevond zich ook een jagtgeweer waarop zich nog een schot bevond, hetwelk daarop reeds weken lang gestaan had. Onder vele vruchlelooze pogingen om dit schot van het geweer te trekken is hel plotseling afgegaan en heeft den ongelukkige» joist in het hart getroffen zoodat hij terstond dood is nedergevallen. Nog geen vier jaren geleden was de in wanhopige droefheid verkeerende weduwe, met een even oppassend en braaf jongeling die mede op de jagt door een dergelijk noodlottig toeval den dood vond verloofd Amsterdam J2 Mei Volgens een berrgt uit 's Hage, is door hel gouvernement concessie verleend tot het rerbinden van Amsterdam met de Noordzee, door middel van eene doorgraving van Noordholland op zijn smalst. Te Dragten heeft in den loop der vorige week bet brabandsche konijn dat verleden jaar op de ten toonstelling aldaar bekroond is geworden, en in eigen dom behoort aan den lieer IIP. Duursma zoo als het berigt luidt, niet minder dan twintig jongen geworpen, die allen in leven zijn; de vader dier tel gen is een rammelaar van engelsch ras RUSLAND—TURKIJE Volgens berigten uit Konstantinopel van den 5 Mei waren prins Napoleon en lord Raglan aldaar aangekomen. De Presse zegt, dat het bombardement van Silis- tria, den 28 April hervat, door de Turken goed werd beantwoord. Na dien dag was er tegenbevel gekomen; het vuur was gestaakt, maar den 30 hadden de rus sen lusschen Orsowa en Silislria getracht den Donau over te trekken Mustapha-pacha viel echter uit Silistria en Namik-pacha uit liassowa, elk met 2000 man Itavalleria en eenig geschut de reeds overgebragte russen in de flanken aan en noodzaakte hen tol den teruglogt. De fransche Monileur berigt op grond van par ticuliere correspondentiën dat koning Otto bereid is een' tweeden opstand aan den gang te helpen, om welk voornemen uit te voeren hij van Rusland iedere maand een millioen onderstand zou ontvangen. Wegens het ongunstige weder had de vloot van admiraal Napiervolgens de jongste berigten, reeds weder op de Zweedsche kust het anker geworpen. Niet verre van Helsingforsontmoette admiraal Plum- ridge acht russische oorlogsschepen die hem met kanonschoten begroetten, hetgeen door de Köln. Zlg. wordt medegedeeld als een bewijs, dat de russen geens zins afkeerig zijn van een zeeslag. Naar luid dipr berigteg uit de Oostzee ziel men weldra eene belangrijke daad te gernoet hetzij dat er een zeeslag zal geleverd worden hetzij dat een der twee sleden Reval of Helsingfors zal bezet worden, hetzij dal de admiraal Napier Kroonstad zal aantasten. De Chronicle zegt, dat het dezer dagen door Zweed sche dagbladen gegeven berigt als zoude hel den kapitein van een door de engelsche kruisers buit ge maakt russisch schip gelukt zijn om weder te ont snappen nadat hij ue engelsche soldaten die ter bewaking op zijn vaartuig waren gesteld had be schonken gemaakt een verzinsel is. Er is geen gebrek aan geruchten als: inneming van Silistria door de rossen, beinagliging van Sebaslopol door de vereenigde vloten, ontscheping van 8000 f ran schen vn de Krim, enz. De waarheid is, dat er geene nieuwe berigten zijn ontvangen. De fransche oostzeevloot is de groote Belt binten- gestevend en zal zich nu weldra bij de engelsche voegen. Er wordt gezegd dat te Parijs de door Oos tenrijk op nieuw aan Rusland gerigte nilnoodiging om de vorstendommen te ontruimen als een ultimatum beschouwd werd, waarvan, bij verwerping, eene oor logsverklaring het gevolg moest zijn. Er is sprake van het toetreden van Zweden tot het verbond tusschen Engeland en Frankrijk; zooveel is zeker dat de gezindheid van Zweden en van De nemarken zeer gunstig is voor de westersche mogend heden die op eene toetreding der noordsche staten hopen en zich een Itrachligen steun daarvan voorspellen. Door geloofwaardige personen, die onlangs van het tooneel des oorlogs te Triest zijn aangekomen wordt eenparig verzekerd, dal alles wat door russisch gezinde dagbladen over het fanatismus en de bloed- gierigheid der turksche soldalen verspreid wordt, zeer overdreven is Waar is het echter dat zij met eene groote verbittering tegen de russen vechten en dezelve niet gaarne tot gevangenen maken, maarzij laten zich ook liever neder sabelen dan pardon te vragen. Te Folsshaai is het algemeen depot van de ar tillerie en de ammunitie der russen uit wraak door de inwoners in brand gestoken. Het daardoor geleden verlies is onberekenbaar. Een Keulsch dagblad beval eene telegraphische dépêche uit Weenen volgens welke Silistria door de russen zou verineeslerd zijn. Vermoedelijk is dit be rigt voorbarig ofschoon de jongste tijdingen van den Donau den toestand dier vesting als zeer hagcheltjk voorstellen. DUITSCHLAND. Te Bexbeden in Zweden is een landman Jan Masbo genaamd, in den ouderdom van 110 jaren overleden, Daags vóór zijn dood had hij te voet nog 4 mijlen afgelegd. De staatkundige verwikkelingen van den tegen- woordigen lijd hebben te Berlijn ook een nadeeligen invloed op den handel en de industrie uitgeoefend blijkbaar in de stemming van onderscheidene takken van handel en geringe bestellingen in de fabrieken. In de laatste dagen heeft een bankiersbuis van den tweeden rang aldaar zijne betalingen gestaakt en men ziet ineer andere faillissementen te gemoet. In Boheme en andere Slavonische gewesten van Oostenrijk is men woelingen op het spoor gekomen door russische agenten voorbereid. Ook in Hongarije zijn russische zendelingen ontdekt. Den 11 dezer is te Munchen het doodvonnis op den 19 jarigen moordenaar Bussendör/ervol trokken. doch op eene verschrikkelijke, ijzingwekkende wijze, daar het den scherpregter eerst bij den zevenden houw gelukte het hoofd van den romp Ie scheiden. IVeenen. Dezer dagen zijn in Zevenbergen twee zendelingen van Kossuth van hun misdrijf overtuigd, opgehangen. Aan een derden is lijfsgenade verleend.

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1