«OESSCHE No. 38. 4Iste Jaargang. 1854. MAANDAG 15 MEI. BggroaaH mmMmmrim» BEKENDMAKING. BEKENDMAKING- HUL MOTCTIffllMI. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f i,75, franco per post F 3J90. Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan dóregels d f ^,20, behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis ran de belanghebbenden in deze gemeente, dal de blanco verzoekbiljetlen om acten en vergunningen voor de JAGT en VIS- SCHERIJ vermeld in art. 5 der wet van den 6 Maart 1852, (Staatsblad n°. 47.) van heden af, op de gemeente-secretarie kosteloos verkrijgbaar zullen zijn, en dat die verzoekschriften, behoorlijk ingevuld en onderteekend, in den loop deter maand, moeten worden ingediend bij den burgemeester, ter opzending aan den heer commissaris des konings in deze pro vincie. En opdat zulks algemeen bekend zij, zal deze wor den afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Goes- sche Courant Gedaan ten raadhuize van Goes, den 13 Mei 1854 Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris H. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, verwittigen bij deze een iegelijk die zulks zoude mo» gen aangaan Dat de lijst der bij besluit van de Heeren Gedepu teerde Staten dezer provincie. van deit 28 April 1854. N°. 70, (Provinciaal Blad N°. 49), bevoegd erkende beoefenaren van de onderscheidene lakken der GE NEESKUNST in deze provincie over het jaar 1854, mitsgaders de lijsten van de heelkundige werktuigen, welke de plattelands-heelmeesters en der geneesmid delen en werktuigen welke de apothekers genees- heeren, heel- en vroedmeesters ten platten landege- ëtablisseerd of in plaatsen alwaar geene plaatselijke commissie van geneeskundig ioevoorzigt gevestigd is, woonachtig moeten voorhanden hebben, van de voor werpen welke de droogisten niet beneden de bij elk derzelve bepaalde hoeveelheden mogen verkoopen en van de vergiften welke in de winkels moeten afge sloten worden zoo als dezelve bij besluit van wel gemelde Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie van den 6 en 13 Mei 1853, N°. 10, (Provinciaal Blad N°. 73)zijn vastgesteld van heden af ter Griffie voor de belanghebbenden ter visie liggen, da gelijks uitgenomen Zon- en Feestdagen van des voormiddags negen lot des namiddags twee ure. Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 13 Mei 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris H. C. PILAAR. GOES 15 Mei. Den 12den dezer arriveerde alhier kapitein J. Stasse, voerende hel nederlahdsche schip Op hoop van Zegen, met eene lading hout van Drammen in Noorwegen voor rekening van Gebr. Harinck. Ter secretarie dezer gemeente ligt ter lezing eene circulaire van het hoofd-bestunr van de vereeniging van het Metalen Kruisin daloden 31 Maart 1854, houdende uitnoodiging tot het verstrekken van bij dragen voor een binnen Amsterdam Op le rigter: na tionaal gedenkleeken ten einde het aandenken aan dat kruis voor het nageslacht te bewaren benevens eene daartoe strekkende lijst van inteekening. De door den Kerkenraad van Heinkënszand ge vraagde dispensatie van art. 55 van het reglement op de vacaturen is op advies der algemeene synodale commissie geweigerd en kan mitsdien hel aldaar uitgebragte beroep op Ds. G. de Wildeman van Lakerveld Keilerman predikant te 'sHeerenhoek niet worden goedgekeurd. Op den 10 dezer is door den Kerkenraad van de Hervormde Gemeente te Schoreen Vlake, ter ver vulling der aldaar bestaande vacature met eenparig heid beroepen de WelEerw. ZGel Heer H. van Slrien CV thans predikant te Klererskerke in Walcheren Bij beschikking van den II Mei 1854, n°. 162 heeft de minister van binnenlandsche zaken als leer ling voor de telegraphie toegelaten onder meet deren Johan Adriaan Fleischer te Hontenisse. Ter vergadering van ingelanden der breede wa tering bewesten Yerseke gehouden 10 dezer, waren 106 ingelanden tegenwoordig. De polder-lasten zijn door het meerder benoodigde voor zinkwerken van f 7,50 op f 8.25 per bunder gebragt. Tot candidateri eener vacerende gezworensplaats zijn gekozen fozias de Jager, Cornells Westveer en Jan van Duine de beide eerste raadsleden de derde burgemeester te Kappelle. Ten einde de gemeente-besturen in staat te stellen zich die opgaven uit de kohieren tan's rijks personele belasting le verschaffen welke zij ter opmaking der kohieren van hoofdelijke omslagen behoeven zijn de rijks-ontvangers bij missive tan den minister tan bin nenlandsche zaken van den 27 April jl tan wege het departement van financien aangeschreven, om ten hunnen kantore, aan hen die daarmede van wege de gemeente-besturen worden belast, inzage der kohieren 7an het personeel te geven mits dit geschiede op een tijd dat daardoor aan de geregelde ontvangst hinder nog stoornis worde toegebragt. Er circuleert te dezer slede eene lijst van in teekening voor een door de rotleidarnselie harmonie Caecilia op maandag den <2 Juntj e. k. alhier te geven concert. Den bijval welke dit gezelschap steeds vondt dadr waar het zich deed hooren en den lof welke hetzelve in verschillende bladen werd toegebragt doet ons hopen, dal de inteekening voldoende mag zijn ter bestrij ding van de nog al aanzienlijke kosten aan deszelfs komst verbonden opdat wij zelf hooien en oordeelen. Met het stellen der palen ten dienste der tele graaflijn van Vlissingen in verbinding met de lijn van Antwerpen naar Rotterdam heeft men aan de Zuid- Bevelandsche zijde een aanvang gemaakt en is men bereids een eindweegs gevorderd. Naar wij vernemen heeft de minister van bin nenlandsche zaken de gedeputeerde staten der ver schillende provinciën uitgenoodigd de gemeente-be sturen aan te schrijven om hoezeer het gebruik van gekleurd papier voor de stemming ter keuze van leden der tweede kamer der Staten Generaal en van leden der Provinciale Slaten door de wet niet be paaldelijk verboden is echter dat papier voor de stembiljetten niet mag gebruikt worden vermits daar door een ieder die bij het openen der briefjes te genwoordig is, kan blijken van waar de biljetten af komstig zijn en alzoo de bepalingen van art. 59 der kieswet hare bedoeling missen waarbij voorgeschreven wordt dat de briefjes zoo er verschillende bussen te ledigen zijn ongeopend moeten worden ondereenge- mengd. In de zitting van de tweede kamer der Stalen Generaal van jl. zaturaag is ingekomen eene missive van den heer Groen van Prinstererten geleide van een voorstel van wet tol wijziging van de bestaande verordeningen tot oprigling van bijzondere scholen strekkende, om bij afwijzing door gedeputeerde staten van èene aanvraag tot oprigling eener lagere school de bevoegdheid te verleenen de beslissing des Konings te kunnen vragen. De missive was vergezeld van eene memorie van toelichting. In dezelfde zitting zijn de beraadslagingen over het ontwerp van wet tot regeling van hel armbestuur voort gezet. Uit Volienuam wordt gemeld dat daar denet ien gedeeltelijk gebreid zijn en gedeeltelijk gebreid worden tot de ansjovis-vangst op groole schaal in de Zuider zee. Eenige ondernemers volgens zeggen te Amsterdam, zullen lot die vangst eene kleine stoom boot uitrusten. Men hoopt dat die onderneming niet ten nadeele zij sar.de kleinere visschers, die met kleine vaartuigjes op die vangst uitgaan en daardoor verleden jaar een goed beslaan vonden. Verleden Zaturdag vierde een schuitenjager te Amsterdam zijn 103den verjaardag. De man is nog gezond en sterk. Men schrijft uit Arnhem dat jl. Vrijdag 800 landverhuizers die stad passeerden om van Rotterdam zich naar Noord-Amerika in te schepen. Dienzelfden dag vertrokken tol gelijk einde van Westkappele (Walcheren) naar Rotterdam ruim 60 personen, waar onder een beambte welke een jaarlijksch tractement van ruim 1000 genoot. De vleescnouwer van Rijn, uit Groningen heeft te Rotterdam een rund ter bezigliging gesteld, dat uithoofde van zijne zwaarte grootte en fijnheid de aandacht overwaardig is Men zal zich van den bui tengewonen omvang vat hetzelve een denkbeeld kunnen vormen ais men nagaat dat eene lijn om den buik gespannen eene lengte heeft van 3.26 nedel. en die lijn van de hoorens tot den staart eene lengte van 3 12 bij eene hoogte van I 77. Het dier weegt meer dan 3000 ponden en is slechts vijf jaren oud. De landbouwers te Dragten lijden bijzonder groo- ten last van de mollen; zoodat reeds eenigen voor elk dezer dieren die in zijn land gevangen wordt een stuiver geven. Gisteren werden op hel land van ze keren landman meer dan 10 en op dat van eenen an deren zijner na reeds te zamen 105 gevangen. Op de teJoure den II Mei gehouden veemarkt zijn ruim 600 runderen aangevoerd de handel was levendig; voor het jonge vee besteedde men 45 tot 70, melkkoeijen van 80 tol/ 100, verschgekalfde koeijen van f 96 tot 130; gelde koeijen waren lot hooge prijzen vrij gezocht. 's GravenhageJ2 Mei Sedert de laatste dagen wordt door de visschersboolen le Scheveningen met de beug of hel hoekwant veel schelvisch gevangen. Eene enkele boot, die Woensdag des ochtends en des avonds met schelvisch was oangeweest, heeft f 96 besomd heigeen als eene groole zeldzaamheid mag worden beschouwd. De engelsche dagbladen beiigten, datdepolicie le Londen er in geslaagd is M. ffartog op te sporen, die te Antwerpen eene aanzienlijke som (ƒ50 a 80,000) had ontvreemd ten nadeele van het bankiershuis de Cock, Het hoofd van laatstgenoemd huis werd lerslond met den telegraaf uit Antwerpen ontboden en nadat ook, op aanzoek van den nederlandschen consul, reg- terlijk bevel tot aanhouding was verleend werd M. ffartog gevat en de ontvreemde som bij hem ge vonden. De heer de Cock verleende aan de twee policie-commissarissen die zich in deze onderscheiden hadden ieder 100 guinea's. Op den 10 Mei 's avonds omstreeks elf uren arriveeide le Nieuw Leusen een agent, van policie uit Arnhem, twee deserteurs uit de Ominerschans geboeid terug brengende. Hen door spijs en drank willende verfrisschen ontsloot hij ze en volgde een hunner die ter voldoening aan behoeften naar buiten moest. Terugkomende was de achtergeblevene die intusschen zijne schoenen had uitgetrokken uit het slecht ver lichte vertrek verdwenen, zonder dat iemand dit ge merkt had. Een onderzoek terstond gedaan en door lichte maan begunstigd was vergeefsieder der ver volgers kwam onverrigter zake terug. De ontvlugte J. v. K. te Leijden te huis behoorende oud 21 jaar vroeger matrooswas reeds voor de 4 maal van de Ommerschans gedeserteerd.

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1