GOESSCHE IOURA1T. DER MATEN EN schutterij" No. 36. 4fste Jaargang. maandag 8 mes. ill'] bi ij ia publicatie HERDK DER MATEN EN GEWIGTEN. PUBLICATIE. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags j avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f dfï5. franco per post t J,9Ö. j De inzending van, advertentien moet geschieden vóór Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan d6 regels a f J,2Ö, behalve het zege Ir egt. drie uren des namiddags. ■pp uil! DE GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND doen te weten, dat door hen, in hunne vergadering van heden, is vastgesteld hetgeen volgt Art. 1. De herijk, over het jaar 1854, van de nederlaud- sche maten en gewigten, welker gebruik in liet vorige jaar verpligtend is geweest, en mitsdien van alle gewigten, lengte maten, inhouds-maten voor drooge waren, vocht-maten voor den handel in het klein en in het groot, mitsgaders van de wissezal in deze provincie worden aangevangen met den d5 Mei aanstaandeen gesloten op den d5 Augustus daar aanvolgende. Art. 2. De letter (Gothische vorm) zal voor ij klétter f;edurende dit jaar gebezigd wordenen op al de geijkt oi' ierijkt wordende maten en gewigten, benevens liet bijzon dere merk van den arrondissements-ijker, worden afgedrukt of ingebrand. Art. 3. De arrondissements ijkers zullen overeenkomstig art. 5 van het reglement op den herijk, van den 15 Febru ary 1822, behalve in de plaats hunner woning, nog tot den herijk vaceren in die gemeenten van derzei ver arrondisse ment als door ons bij resolutien van den 10 April 1840, no. 46, van den —iïrj 1841, no. 24, Provinciaal blad no- 34:), van den 30 Junij 1843, no. 11, van den 17 April 1846, no. 27, Provinciaal blad no. 48) en van den 21 Junij 1850, no. 33, zijn aangewezen, en op de dagen, gedurende welke zij niet in de gemeenten huiten hunne woonplaats vaceren, ten minste gedurende vier uren daags, hunne kantoren ge opend houden, om aan de ingezetenen gelegenheid te geven tot de verificatie hunner maten en gewigten. Art. 4. Zij zullen van de uren waarop hunne kantoren zullen geopend zijn, mitsgaders van de dagen op welke zij, uit hoofde der vereischte vacatiën in andere gemeenten, niet tot den herijk der maten en gewigten ten hunnen kantore zullen vacerenaan burgemeester en wethouders hunner woonplaats kennis geven, welke daarvan, door publicatie en door insertie in de stedelijke, of in de binnen hunne stad meest gelezen wordende courant, aan de belangheb benden zullen doen kennis dragen. Art. 5. De arrondissement-ijkers zullen burgemeester en wethouders der gemeenten, in welke zij, in overeenstem ming met hel bepaalde in art. 3, lot den herijk zullen va ceren, van hunne op handen zijnde komst ten minste acht dagen te voren informerenen zullen deze gehouden zijn den burgemeesters en wethouders der andere gemeenten, voor welke gelijktijdig wordt gevaceerd daarvan kennis te geven, ten einde de ambtenaren, publieke administratien kooplieden, winkeliers en andere belanghebbenden door hen worden verwittigd van de plaats en van den tijd waarop tot den herijk zal worden gevaceerd en van hunne ver- pligting om de bij hen in gebruik zijnde maten en gewigten, mitsgaders de strijkels der halve en quart mudden te doen herijken; zullende de plaatselijke besturen, behalve de ten deze vereischte openbare bekendmaking, tevens, zoo veel mogelijk, den belanghebbenden ingezetenen hunner gemeente, welke zij weten dat van malen en gewigten gebruik maken, ten hunnen huize eene waarschuwing of kennisgeving laten doen. {Vervolghierna.) {Vervolg en slot vcm ons vorig nummer.) Art. 9. Die bevonden zullen worden zich niet voor den 1 Junij te hebben doen inschrijven zullen door het plaat sefijk bestuur ambsthalve ingeschreven worden, en door den na te melden Schuttersraad worden verwezen tot eene geldboeteterwijl zij daarenbovenzonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden Gezien Zijner Majesteits besluit van den 21 Maart 1828 {Staatsblad No. 6) speciaal de artikels 3 en 4 van den vol gende inhoud Art. 3. In het jaar na de eerste oprigting der Schutte rijen in ieder der volgende jaren, zal, voor den 1 Junij, de inschrijving zich tot zoodanige ingezetenen bepalen die op den 1 Januarij van dat jaar hun 25ste jaar zijn ingetre den; het register waarop dezelve worden ingeschreven, zal altijd het eerste register uitmaken en zal voorts van de registers der vorige jaren het laatste of tiende komen te vervallen. Art. 4. Tot deze inschrijving zullen zich ook moeten aangeven, die genen, welke, schoon in andere gemeenten ingeschreven, sedert de laatste inschrijving in de gemeente zijn komen wonenalsmede vreemdelingen die sedert de laatste inschrijving in de termen gevallen zijn, om volgens art. 2 der wetals ingezetenen te worden beschouwd. De inschrijving van deze personen zal geschieden in dat regis ter, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Gezien Zijner Majesteit beslui,!, van den 7 September 1828 {Staatsblad No. 55) voornameiijkv".de bepalingen van art. 7 en 8, aldus luidende: Art. 7. De gehuwden en weduwenaars een of meer kinderen hebbende, door sterfgeval of anderzins in de ter- men vallende om in de eerste klasse te worden overgebragt, zullen voor de eerstvolgende jaarlijksche inschrijving, bij publicatie worden opgeroepen om daarvan kennis te geven aan het plaatselijk bestuur; wanneer deze kenisgeving mogt worden verzuimd en de nalatige, ten gevolge van dit ver zuim niet hij de Schutterij is ingelijfd geworden, zal des wege door het plaatselijk bestuur proces-verbaal worden op gemaakt, en aan de bevoegde regtbank toegezonden ten einde de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6 Maart 1818 {Staatsblad No. 12) op de nalatige» toe te passen. Art. 8. De nalatige in het vorig artikel vermeld zal da delijk bij de Schutterij worden ingelijfd tegen ontslag van hemdie in zijne plaats wordt opgeroepende diensttijd door hem te volbrengen, zal ingaan met het jaar waarin hij is ingelijfd geworden.» Roepen bij deze opalle mannelijke ingezetenen dezer gemeente, welke op den 1 Januarij dezes jaars hun 25ste jaar zijn ingetreden, hoedanige zijn, die geboren in denjare 1829, oin zicli van den 15 tot en met den 31 der ioopende maand Mei, voor de schutterlijke dienst dezer gemeente, ter griffie, alwaar daartoe dagelijks zal worden gevaceerd, (uitgenomen des Zondags) des morgens van 9 tot des na middags 2 ure, te doen inschrijven, en zich vooraf te voor zien van een geboorte of doop extractten einde zich van hunnen juiste» ouderdom ter behoorlijke inschrijving te ver zekeren, en zich door eene verzuimde of onbehoorlijke in schrijving niet bloot te stellen aan de straf hij hoven geïn- sereerd 9de artikel der wet van den 11 April 1827 vastgesteld. Terwijl tevens worden opgeroepen, om zich Ier bovenge noemde tijde en plaatse te doe» inschrijven alle mansper sonen, geboren in de jaren 1820 tol en met 1828, welke in vorige jaren elders ingeschreven zijndoch sedert diep tijd binnen deze gemeente zijn komen wonen met over legging van het bewijs der vroeger gedane inschrijving in eene andere gemeente, alsmede zoodanige ontslagene mi litairen en vreemdelingen, als sedert de laatste inschrijving in de termen der Schutterij gevallen en binnen deze ge meente woonachtig zijn. Wordende de personen, welke reeds ingeschreven zijnen deel aan de loting genomen hebben, behoorende lot de tweede klasse, zijnde gehuwden en weduwenaars met een of meer kinderen, welke door sterfgeval of anderzints als nu in de termen der eerste klasse vallen, aangemaand om daarvan almede ten boven bepaalde tijde en plaatse, ken nis te geven. Zullende de onderscheidene daarvan te houdene registers op den 1 Junij eerstkomende worden gesloten en degenen welke bevonden zullen worden ten deze nalatig te zijn ge weest, en zich na dien tijd komen aangeven of ontdekt worden aan het einde der registers ambtshalve worden in geschreven, onverminderd de daarop vastgestelde hoeten en straften. En opdat niemand hiervan onkundig zij zal deze wor den gepubliceerd geaffigeerd en geïnsereercl in de Goessche Courant. Gedaan ten Raad huize van Goes, den 1 Mei 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. RL A AU REEN. Re Secretaris, II. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan GOESbrengen ter kennis van een ieder die het aangaat Dat, bij resolutie van de Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie, van den 28 April 1854, No. 79, Provinciaal blad N°. 50) is bepaald Dat de herijk der nederlandsche inaten en gewigten over het jaar 1854, in deze provincie zal wor den aangevangen den 15 Mei aanstaande en gesloten op den 15 Augustus daaraanvolgende- Dat, tot dien herijk binnen deze gemeente, ook speciaal voor de gemeenten 's Heer Hendrikskinderen's Gravenpolder, Kattendijke 's Heer Abts leer fee Wolphaartsdijk en Kloetinge. alsmede voorde overige gemeenten van dit district van waar men zulks verkiezen zal zal worden gevaceerd in het ge woon lokaal van den ijk van Maandag den 15 Mei tot en met Zaturdag den 1 Julij eerstkomende en vervolgens van Dingsdag den 18 Julij tot en met Dingsdag den 15 Augustus daaraanvolgende, des voormiddags van negen tot een ure, dagelijkszon- en feestdagen uitgezonderd. Dat, wat de gemeenten leri platten lande betreft, tot de verificatie en den herijk der nederlandsche inaten en gewig ten zal worden gevaceerd als volgt Te Krabbendijkeook voor RillandBath en Waardeop Maandag den 3 Julij des namiddags van 2 tot 7 ure voor Waavde. Op Dingsdag den 4 Julij des voormiddags van 8 tot 12 ure voor Bath en des namiddags van 2 tol G ure voor Rilland. En op AVoensdag den 5 Julij des voormiddags van 8 tot 12 ure en des namiddags van 2 tot 4 ure voor Krabbendijke Te Kminingenook voor Tersekeop Donderdag' den 6' Julijdes voormiddags van 8 tot 1 ure en des namiddags van 2 tot 4 ure voor Kminingen. En op denzelfden dag des namiddags van 4 lol 7 ure voor Terseka. Te Kapalle, ook voor Wemcldinge en Schare; op Vrijdag den 7 Julij, des voormiddags van 8 tot. 12 ure, voor We- meldinge des namiddags van 1 lot 8 ure voor Kapelle en Schore. Te Baarlandook voor Hoedeleenskerke Ellewoutsdijk en Oudelaude op Maandag den 10 Julij, des voormiddags van 9 lot 1 ure voor Ellewoutsdijk en des namiddags van 2 tot 8 ure voor Hoedekenskerke Oudelaude en Baarland. Te Heinkenszandook voor 's Heer ArendskerkeNisse BorsselenHccvenhoek. Ocezande en Driewegenop Dings dag den 11 Julij, des voormiddags van 8 tot 12 ure voor Borsselen; des namiddags van 1 tot 8 ure voor sUeercnhoek en s Heer Arendskerkeop Woensdag den 12 Julij, des voor- middags van 8 tot 1 ure voor Nisse en des namiddags van 2 tot 8 ure voor Ovesande en Driewegen. Te Wissenkerkeook voor Kort geenop Donderdag den 13 .iulij, des voormiddags van 10 lot 2 ure voor Kortgeen en des namiddags van 3 tot 8 ure voor Wissenkerke- Op Vrijdag den 14 Julij des voormiddags van 7 tot 11 ure voor Geersdijk en Kamperland. Te Kolijnsplautook voor Kuis; op Vrijdag den 14 Julij, des namiddags van 4 tol 8 ure voor Kolijnsplaal en op Za turdag den 15 Julij, des voormiddags van 7 tot 10 ure voor liats. AVordende de belanghebbenden herinnerd dat de malen en gewigtenwelke niet behoorlijk gezuiverd schoon ge maakt, droog en voor den ijk bekwaam worden aangeboden, onherijkt terug gezonden zullen worden; alsmede aan de bepalingen van art. 4 van het reglement op dén herijk dei- maten en gewigten in deze provincie, van den 15 February 1822, volgens welke een iegelijk zijne maten en gewigten ter herijking moet aanbieden aan den arrondissements-ijker van het district in hetwelk hij woont. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden gepubliceerd, geaffigeerd en geïnsereerd in de Goessche Courantmitsgaders exemplaren van dezelve ge zonden aan de plaatselijke besturen der gemeenten ten plat ten lande van dit district tot informatie. Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 6 Mei 1854. Burgemeester en AVethouders voornoemd M. P. BLAAURKEN. De Secretaris II. C. PILAAR. GOES. 8 Mei. Heden morgen werd alhier de bewaarschool dei- minvermogenden. in tegenwoordigheid der commissie, met een getal van 25 kinderen tan 3 tot 6 jaren geopend. Bij Z. M. besluit van 3 April is aan de hee ren JAAFransen van de Putte mr. Jll. P. Rlaaubeen en F. S. AKnitelden eersten als di recteur en de heide anderen als commissarissen be williging veileend tot de oprigting eener alhier geves tigde Goessche Maatschappij voor Stoom- en Zeil vaart welke ten doel heelt passagiers, vrachtgoede ren en vee lusschen Goes Botterdam en tussehen lig gende plaatsen te vervoeren. Op een adres in der tijd door de boekhande laars F. Kleeuwens Zoon en L. de Fouwaan de kamer van koophandel en fabrieken te Goes in gediend houdende bezwaren omtrent misbruiken welke in den boekhandel uit de handelingen van Post directeuren ontstonden en door deze met hare beschou wingen aan den minister tan finanlien ingezonden ontvingen adressanten dezer dagen de volgende dispo sitie «Ofschoon ik niet instem met alle de beschouwin gen in uwen brief' van 9 December Jl. en diarbij ge voegd adres voorkomende omtrent den werkkring der postdirecteuren, bepaaldelijk in zooverre zulks zoude kunnen betreffen hunne bevoegdheid en zelfs ver- pligting tot het leveren van abonnementen op nieuws papieren en tijdschriften 't geen ten allen tijde tot hunne attributen heeft behoord en geenszins in strijd is met het algemeen belang der ingezetenen zal de kamer echter de administratie steeds bereid vinden om wezenlijke misbruiken tegen te gaan en geve ik volkomen toe, dat de postdirecteuren zich niet met het

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1