tlOENNC'HE €OTJRAM1^ 4Ttc Jiwgaaig. m%ym& liiiüiifMTia, SCHUTTERIJ. DONDERD.iti 4 MEI. BEBEirDiiAKiiia. PUBLICATIE oiweeiitehraad te sois, No. 35. tf -vi» tm De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags j avondsuitgezonderd op feestdagen. 1 De prijs per kwartaal is f ,75franco per post F .1.90. De inzending van advertentie» moet. geschieden vóórdrie uren des naimddat Gewone advertentie» worde» d 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigtenvan .1—0 regels d .1,20 behalve het zee el r egt. OPROEPING va* EERLOFGANGERS VER NATION A LiC MILITIE BURGEMEESTER en 'WETHOUDERS van GOESontvan gen hebbende eene circulaire van den Heer Commissaris des Ronings in deze provincie, van den 23 April 1854, A. No. 29341 lsle afdeeling a Povineiaal Blad No. 43)volgens welke ten gevolge van de daartoe door Z. M. den Koning gegevene bevelen de Miliciens der ligting 1853 die bij de verschillende korpsen der armee in reserve zijn geplaatst, daaronder ook begrepen die miliciens welke in dat jaar voor het buitengewoon konlingent, in vervanging van manschap pen van de ligting van 1850 1851 en 1852 zijn ingedeeld, op den 10 Mei aanstaande bij hun korps tegenwoordig moe ten zijnom gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden. Terwijl wijders door hoogstdenzelven is bepaald dat op den 15 Juli) daaraanvolgende, bij de onderscheidene korpsen, onder aide miliciens uit de reserve in active dienst opgeroepen, eene loling zal plaats hebben, welke zal uit maken wie hunner tot zamenstelling van dat gedeelte der nationale militie hetwelk den koning voorbehouden is te doen zanien blijven voor zoo veel de dienst bij de verschil lende wapens zulks mogt vorderen, langer in werkelijke dienst zullen moeten blijven, ofwel later weder onder de wapenen geroepen zullen kunnen worden. Geven daarvan hij deze den belanghebbenden kennis, met bcrigl, dal zij verpligt zijn zich in werkelijke dienst te be geven le weten Marcus Boddingius. Dmgenis Proqs. uibregt Bruggeman Jacob de Ruijter. Cornells Vooijs. Bartel Janse. Wilhelmus Biriks. Franciscus Vonk. en /fnlhonij Paassc. allen behoorende tot het 8e regiment infanterie. Cornells Anlhonij Ver dood. en Bartholomeus Knieriem. behoorende tot het regiment grenadiers en jagers, Gillis Warrens. behoorende tot het regiment veld-artillerie. Cliristiaan Maas. en Thomas Back. behoorende tot het 2e regiment vesting-artillerie. Om op Maandag den 9 Mei eerstkomendedes namiddags ten drie ure, present le zijn aan het Veer van SloeZtrd- Bevelandschc zijde, van waar zij naar de hoofdplaats der provincie zullen geleid worden. En opdat zulks algemeen bekend zij, zal deze worden afgekondigd en in de Goessche Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 13 Mei 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES Gezien de wet van den 11 April 1827 (Staatsblad No. 17). betrekkelijk de OPRIGTING van SCHUTTERIJEN en speciaal de artikels 1, 2, 7, 8 en 9, luidende als volgt: Art. 1. Ieder Ingezetenen van het Rijk die op den 1 J^anuarij yan elk jaarzijti 25ste jaar zal zijn ingetreden en zijn 34ste niet voleindigd zal hebbenzal ingevolge de be palingen dezer wet, daartoe opgeroepen zijnde, verpligt wezen de Schuttcrlijke dienst uit te oefenen. Art. 2. Als ingezetenen worden met betrekking tot de toepassing dezer wet, beschouwd a. Alle Nederlanders, binnen het Rijk hun gewoon ver blijf houdende. b. Alle vreemdelingen, binnen het Rijk woonachtigwel ke hun voornemen om zich aldaar te vestigen zul len hebben aan den dag gelegdhetzij door eene uitdrukkelijke verklaring heizij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan. De tijdelijke uitoefening van hun bedrijf of handwerk in eenige ondergeschikte betrekking gelijk die van leerling, knecht, enz., kan op zich zei ven niet beschouwd worden als een bewijs van het voornemen om zich in dit Rijk te vestigen. Art. 7. Zij die in meer dan eene gemeente hun gewoon wrblijf houdenof den zetel van bun vermogen hebben gevestigd, zullen tot de. inschrijving verpligt zijn,, binnen die gemeente alwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is. Bij aldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoen de of alleen rustende Schutterijen heslaan zullen zij zich doen inschrijven in de gemeente, alwaar zij voor de perso nele belasting zijn aangeslagen en de ambtenaren in die gemeente, alwaar zij amhsthalve verpligt zijn hun verblijf te houden- Art. 8. Die van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs ge ven zulien door hol plaatselijk bestuur worden ingeschre ven, naar deszells oordeel, onverminderd de bevoegdheid van den ingeschrevenen, om van zijnen juistcn ouderdom nader le doen blijken. Slot hierna OPEN BARE VERGA DE RT NG VAN DEN ZITTING VAN DONDERDAG DEN 27 APRIL 11154. Afwezig dhr. de Knokke van der Meiden. De notulen der vórige vergadering worden gelezen en ge arresteerd. De voorzitter deelt mede, naar aanleiding van de zno even voorgelezene notulen dat op het voorstel tot reorganisatie van het aunwezen een berigt van den kerkenraad is inge komen, hetgeen door hem wordt gesteld in handen der vaste commissie voor het armwezen, ten einde zoo noodig nader rapport en voorstel te doen. Nog is, in verband met die notulen ontvangen hel rap port der vaste commissie voor het armwezennopens de spaarkas. Dit rapport wordt voorgelezen en in handen gesteld van de commissie voor de calicots fabriek ten einde ook haar rapport le erlangen. Het jaarverslag nopens den toestand der gemeente over 1853, wordt door burgemeester egt wethouders overgelegd; dit zal ter nadere kennisneming bij de leden van den raad worden rondgezonden ter visie van het publiek gelegd en in afschrift tegen betaling der kosten veskrijgbaar gesteld. Aan de orde zou zijn de benoeming van een lid der school commissie. Van die commissie is ontvangen eene missive houdende dat zij met aanneming van de consideranlia, voor- voorstelt het verzoek van den heer Licbertom ontslag toe te staan en voordragende een. dubbeltal ter vervanging van dien heer, bestaande uit „de heeren Mr. G. de Knokke van der Meiden en J. A. A. Fransen van de Putte. Intusschen heeft de voorzitter van den eerst voorgedrage nen heden eene missive ontvangen waarin zijn ZEd. ver klaart uit hoofde zijner veelvuldige bezigheden, in geval van benoeming, «lie betrekking in geen geval te kunnen aannemen, waarom de voorzitter voorstelt, de schoolcom missie uit te noodigen in plaats van dien heer, een ander op de voordragt te plaatsen. Hetgeen goedgekeurd wordt. Burgemeester en Wethouders hebben de begrooling thans omgewerkt en op het nieuwe belastingstelsel geschoeid en dienen deze aan den raad in; zullende dezelve 14 dagen ter visie leggen en daarna in deliberatie worden gebragt. In verband met die begrooling is nog ingekomen, een be sluit van den directeur der directe belastingen en accijusen, houdende magtiging voor de rijks-ambtenaren, om tevens de surveillance op de plaatselijke belastingen uit te oefenen mits de voorgestelde belooning van 312,ouder hen ver deeld worde zoo als door hem clirècteur wordt voorgeschreven en daarvan 25,aan den heer controleur worde uitgekeerd en aan de ambtenaren een aandeel worde toegekend van de boeten in geval van bekeuring of wel eene gratificatie. Daar burgemeester en wethouders dit laatste niet wel oyer een te brengen achten met de gemeentewet, hebben zij nader aan den lieer directeur voorgesteld om in plaats van een aandeel in de boeten of gratificatieaan de commiezen de volle f 312,toe te kennen eti aan den controleur boven dien 25,waarmede de directeur genoegen heeft geno men blijkens zijn besluit van 30 Maart. Worden medegedeeld dat zijn ingekomen: Missive van heeren gedeputeerde staten van den 7 April houdende goedkeuring van het kohier van belasting op de honden voor 1854. Gelijke missive van den 21 dito dat geen bedenking be staat tegen de verordening op de intrede in de woningen. Afschrift van het koninklijk besluit van den 30 Maart jl. bepalende den tijd van aftreding des burgemeesters op 1 Januari] 1857. Missive van den Hoofdcommissaris der stedelijke werklie den ten geleide van de rekening dier vereeniging over 1853. Deze stukken in handen gesteld zijnde van de commissie voor het finantiewezen, wordt het deswegens opgemaakt rapport door den heer v.Kerkwijk voorgelezen en conform haar voorstel. lo. De rekening gearresteerd in ontvang 4846,162 d uitgaaf 4851,87 Met een kwaad slot van 5,711 en eene nog le doene betaling van 190,71 2o. Autorisatie verleend tot verkoop van 400,—2| pet. W. S. ten einde de nog te doene uitgave te kwijten. 3». Den hoofdcommissaris uitgenoodigd om in overweging te nemen of de vereeniging en haar reglement wel is overeen le brengen met. art. 238 en 291 der gemeentewet en in hoever hef. behoud als gemeente iurigttrjg wenscheliik of noodzakelijk te achten is. Missive van heeren regenten der godshuizen inzendende de statistieke tabellen van het gast- en weeshuis over 1853. Deze zullen worden rondgezonden en daarna gedeponeerd. Missive van heeren regenten over de algemeene armen, houdende verzoek lot af en overschrijving op sommige posten der begrooling en beschikking over de onvoorziene uitgaven. Hetgeen zonder discussie wordt ingewilligd. Missive van den gemeente-ontvanger met de staten van restitutie voorde belastingen, ook van die met 1<> April zijn afgeschaft. Welke te gelijk met de hegrootiug zullen behandeld worden. liet proces-verhaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger met een saldo van 15021.66*- Mededeeiing dal de inrigting der bewaarschool is aanbesteed aan Johannes Goossen voor J 550. In verband daarmede zegt de voorzitter, dat alle hoop bestaat dat de bewaarschool spoedig zal kunnen geopend worden. Intusschen zal het noodig zijn dat voor die school even als voor die van minvermogende eene afzonderlijke commissie benoemd worde en daar het eigenaardig het best aan die zelfde commissie zou opgedragen wezen ook voor de in werking brenging van die school de bemoeijingen op zich te nemen, heeft Ztül.de individuele leden uitgenoodigd en hebben allen zich daartoe, «net de meeste welwillendheid bereid verklaard; hij stelt voor die commissie daartoe uitte noodigeu. Waartoe besloten wordt. De staatsbladen no. 19—26, welke worden gedeponeeid. Waarna de vergadering gesloten wordt- BUIIIIio IllliWIl GOES 4 Mei. liij besluit van (Jen '25 April jl.no 50, fioeft Zijne Majesteit goedgevonden le benoemen bij de rus tende sehulterij in Zeeland batai 1 Ion no. 3. lot 2den luitenant den lieer II. K. I), ran den Russc/ic. Benoemd tot secretaris bij hel gemeen Ie-best uur te 's Heerenhoek L. Potfliet aldaar, Men leest tegenwoordig veel ton de zoogenaamde Ite ten Ier-kunstboter, waardoor liet oude pond lot op een derde van den prijs der tegenwoordige markt wordt gebragt, de uitvinding daarvan, zoo het schijnt, eerst thans bekend geworden is evenwel ter dezer stede niet vreemd velen die gedurende de laatste jaren van duurte met onze mingegoeuen omgingen, zal deze oeconomie reeds bekend zijn, Gisteren zijn in liet huis tan arrest alhier ge vankelijk oveigebragl twee personen naar men ver neemt zekere Peter err Wilhelm Corbach. de eerste voerman de andere timmerman te M -inertshageri iu l'ruissen welke op een engelsch schip liggende ter reede van Neuzen met bewilliging van deszelfs ge zagvoerder zijn geat resteert!, als beschuldigd van valsr.h held in kovpmanspa.pier, terwijl men zegt dat door de pruissische regering hunne uillevering volgens hel bestaande traclaat zal worden verzocht. Genoemde gearresteerden waren voornemens om met eene vrij aanzienlijke soin geld en goederen hetgeen mede is gesaisisseerd inet achterlating van vrouwen en kin deren heimelijk de wijk naar Engeland te nemen, De gedeputeerde stalen onzer provincie hebben eene lijst vastgesteld van 52 hoogst langeslagenen in 's rijks directe belastingen, welke geacht worden ver kiesbaar te zijn tot leden van de Eerste kamer der Staten Generaal'. -Volgens de rnaandelijksche opgaaf van den slaat der Ned. bank bedroegen de ornlooperide bankbil jetten 95,087,60,de saldo's van rekeningen courant 20,455,410 38s; de munt en het tnunt- materiaal 102,609.354 52s. De opzieners der jagt zijn dezer dagen door de heeren inspecteurs der jagt en visscherij aangeschreven, om zooveel mogelijk tegen le gaan het verstoren van pairijzen- nesten en het losloopen van ongomuilde honden. Men wil, dat reeds personen zijn gecalangeerd wegens bet zoeken of rapen van ijeren De ministers van marine en oorlog hebben als een vervolg op de aankondiging van den 6 April jl. ter kennis van ouders en voogden gebragtdie ver langen mogten dat hunne zonen of pupillen te dezen

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1