PLATTE Dtmn STIJFS EL-GLANS. GRAAHMARSr-3 TE GOES MET DUBBELE RANDEN. VICTOR J0SS0N. coeos-z.EED. MET SCH11ACHERS POETSPOEDER dagen werd gemeld, maar tol 150,000 man zal wor den gebragt. De onzalige gevolgen van den oorlog als ellende woeker, gebrek aan arbeid en gemis aan vertrouwen, deden zich ook in de turksche hoofdstad gevoelen de prijzen der levensmiddelen stegen schrikbarend. Er schijnt een gevoelen te bestaan onder de turken, dat de geallieerden den Padischah (Sultan) afzetlenen het rijk verdeelen zullen. De bescherming over de grieken die Menzikoff vroeg, dus spreekt een ander, is niets, vergeleken bij de algebeele gelijkstelling der rajah's (Christenen) met de Muzelmannen. Men zikoff, zeggen de .orthodoxe Muzelmannen kwam te Konstanlinopel en vroeg om den Koran Hij bezag het boek, haalde eenige gedeelten aan, en zeide: Schrap die uit." De engelschen en franschen kwa men, en roegen insgelijks om den Koran. Na dien gelezen te hebben zeiden zij Werp dit boek in den Bosphorus. Men verwacht in de Oostzee nog eene engelsche flotille kleine oorlogsvaartuigen waarin de hrilsche admiraal groot belang stelt, omdat die verwoestings- middelen van geheel nieuwe vinding moeten aan boord hebben (de vroeger door ons vermelde.) DUITSCI1LAND. fVeenen 22 April. H. K, de hertogin Eli zabeth van Beijeren is gisteren rnet hare ouderen én verwanten te Linz aangekomen en aldaar door den keizer ontvangen. De toevloed van aanschouwers was ongemeen en de geestdrift onder dezelve ten gunste van het aanstaande keizer*paar niet gering De toevloed van vreemdelingen is overgroot. Aan elk van veertig onbemiddelde bruids-parenop wel ker zedelijk gedrag geene aanmerking kan worden gemaakt zal eene bruids-gift van 500 11. worden verstrekt. De keizerlijke regering heeft te midden van die algemeene blijdschap aan 356 personen ter zake van staatkundige misdrijven veroordeeld eene algeheele kwijtschelding van straf verleend. Te Praag waar de regtbank juist bezig was met de behan deling eener zaak wegens beleediging van den per soon des keizers, werd onmiddelijk na het ontvangen der tijding van de keizerlijke amnestie, de zitting op geheven en keerden ai de beschuldigden op vrije voeten huiswaarts.Ook de staal van beleg welke nog op Lombardije en het Veneliaansche drukkende was is opgeheven. kfeenen 25 April. De avondbladen deelen berigten uit Konstanlinopel mede van 15 dezer, volgens deze zou Odessa door de vereenigde vloot gebombardeerd en ge deeltelijk in brand geschoten zijn. De russische strand batterijen hebben een levendigen tegenstand geboden, doch zijn door het geschut der vloot tot zwijgen gebragt. Uit eene particuliere correspondentie verneemt men betrekkelijk het te Parijs verspreide gerucht van de inneming van Silistrie door de russen dal den 9 nog al eene schermutseling van ernsligen aard heeft plaats gehad; de telegraphische dépêehe dienaangaande luidt als volgt: 2000 russische jagers, die den 9 over den Doniu wilden trekken werden door de turken, onder Mussa-pacita teruggeslagen en tot op den linker Donou oever vervolgd. De lurken maakten 20 gevangenen en meer dan 40 russische jagers vonden den dood in de, golven. Het rerlies aan de zijde der turken moet 30 mari bedragen Onderscheidene bankiershuizen te Berlijn hebben de tijdingen ontvangen, dal een aantal groole handels huizen te St. Petersburg en Moskou hunne betalingen gestaakt hebben. ENGELAND. Londen Du Moi ning Chronicle meldt een schrijven uit Gallipoli van 1 I April. De troepen van het fransch- engelsch hulpleger zijn buiten de stad gecampeerd. Hel kamp digi bij de stad is bezet door de genie het volgende te Boquenne (de geheime fontein) door de jagers van Vincennes. het derde zijnde het grootste, door hel korps infanterie. Hel is een zeer gezond en schilderachtig oord. Het engelsche kamp is f mijl 7an hel fransche kamp verwijderd. De ontscheping der fransche troepen is in weerwil der vele hinderpalen met spoed be werkstelligd. Men kan zich onmogelijk een denk beeld rormen van de levendigheid en het schilder achlige dat er gelegen is in het schouwspel van de legering der turksche soldaten Ie midden der jagers van Vincennes. Zij doen zich onderling verslaun door gebaren en zoo als men ligt kari hegrijpen kost het dikwijls veel moeite om hetgeen men te kennen wil geven aan het verstand Ie brengen. Eene levendige discus sie had er reeds plaats bij de eerste uitdeeling van sehapenvleesnh. De lurken gaven aan de franschen het eigenlijke ligchaam der schapen en bewaarden de poolen, De jagers -an Vincennes gaven hierop hun ne verwondering te kennen dat men hun daarvan niets toediendeen deden door teekens begrijpen dat zij daarvan ook iets wenschten te hebben. De turken gaven alstoen te verstaan dat zij alleen uit onderscheiding jegens hunne hondgenooten deze dee len niet hadden uitgespeeld daar zij ze steeds als onrein beschouwden en ze wegwierpen. De tenten der lurken worden zeer zindelijk ge houden, Hoewel de zonnestralen op den dag zeer steken dragen de turken steeds eenen dikken man- te) over hunnen uniform. 'sNachts is het er zeer koel. Voor de afrikoansche soldaten is dit minder hinderlijk deze toch zijn tegen een zoodanig kli maat gehard.— Een speculant te Smirna is op het idéé gekomen om in de legerplaatsen eene restauratie op de Europesche wijze in te riglen met het op schrift Restauratie voor het hulpleger Te turksche markt is ruim voorzien van levens middelen. Helvleesch kost er omstreeks 8 a 10 cent het pond; de wijn van Tenedos20 a 25 cent deffesch, welke zoo veel bevat als een fransche liter. Hel ge vogelte kost er 40 a 50 cent. Rijst, spek gezouten vieesch en wijn. zijn door de fransche regering naar de legerplaatsen verzonden. Ieder soldaat heelt da gelijks een rantsoen koffij of wijn. Reeds is te Smyrna een koop gesloten voor de levering van 2000 ossen ten behoeve van het leger. Langs de geheele kust der Dardanellen en voor namelijk langs de Europesche kust, berinden zich scha pen bij duizendtallen die allen bestemd zijn voor het leger. Er heerscht overal bij de troepen eene vol maakte orde. De turksche trouwen en kinderen loopen temidden der soldalen in de stad. Alleen de grieksche vrou wen waren bang voor de franschen, veroorzaakt door dien de grieksche bisschop een oud monnik een verschrikkelijk tafereel had opgehangen van de onze delijkheid der franschen. Deze geestelijke heeft echter bevel ontvangen om de stad te ruimen die weldra hel voorkomen zal hebben van eene fransche stad in Algerie. Een dagblad deelt de volgende tragische ge beurtenis mede welke onlangs in Wisconsin in de Vereenigde-Slaten heeft plaats gehad Een pachter verkocht een koppel Ossen aan een zijner naburen ontving den prijs daarvoor in papieren geld, legde dit te huis op de tafel neder en keerde toen terug om den kooperop diens verzoek bij het in het juk brengen der ossen te helpen. Huiswaarts ge keerd zag hij een zijner kinderen met het papier in de hand en op hel punt om dit in den brandenden kagchel te steken Door den indruk van het oogen- blik overmeesterd bragl hij het kind een zoo har den slag toe dal het nederviel en zich de hersenpan legen den kagchel verbrijzelde. De moeder in een naburig vertrek met het wasschen van haar jonger kind in eene watertohbe bezig, liet dit op het hoe ren van het gerucht vallen en was op het zien van hel vreeselijk schouwspel zoo zeer ontsteld dat zij gedurende eenigen tijd aan het jongste kind niet dacht en dit bij hare terugkomst in de tobbe verdron ken" vond. Op liet zien zijner tweè op zoo ramp spoedige wijze omgekomene kinderen greep de on gelukkige vader na verloop van eenige oogenblikkeu zijn geweer en schoot zich door de hersenen. FRANKRIJK. Parijs, Een rijk engelschinan heeft in de wijk Tivoli al hier een zoo zonderling huis doen bouwen, dat zulks het onderwerp der gesprekken van geheel Parijs uit maakt. Het is cirkelvormig en heeft noch deuren noch vensters. Om er binnen te komen moet men langs een grooten molenaarsladder die in verband met eene ophaalbrug op en neder gelalen wordt, naar het dak klimmen. Dit huis heeft slechts ééne ver dieping. welke achttien groolere en kleinere vertrek ken bevat tot verblijf voor deri engelschman diens vrouw acht kinderen en hunne dienstboden ingerigt. Aan de binnenzijde is een rond plein, met een glazen koepel gedekt hetwelk des winters door middel van een grooten kagchel moet verwarmd worden en des zomers tol bloemtuin strekken. Al de vertrekken komen uit op een groot balkon van hetwelk men den toegang tot dat plein heeft. Dit vreemdsoortig huis betaald geeoe belasting voor deuren en tenslers en is tevens tegen alle ondernemingen van dieven be veiligd. BELGIE. Brussel. Den 23 April ontving de hertogin van Braband de deputatie der stad Gent die haar hel kanten hoofdtooisel overhandigde als eene hulde dier stad voor de vorstin vervaardigd. Ten gevolge van vertoogen der fransche rege ring, zijn zeer gestrenge waarschuwingen aan de wapen fabrikanten te Luik gezonden, en zijn eenige bestel lingen van Rusland afgewezen. DINGSDAG 25 APRIL 1854. Tarwe 11,11,50. Kogge 9,75 9,90. Zomer gerst 4,50. Blaauwe erwten f 7,Paarde- boonen f 5,60. De naamlooze maatschappij van DAKPANNEN TEGELS en STEENEN, berigt bij deze, dat zij van bovengenoemd artikel tot haren Depothouder heeft be noemd, den heer DEKKER LZ., voor het eiland Zuid-Bevelmd. De directeur der maatschappij Oegstseest 26 April 1854. MZaturdag, den 29 April 1854, des avonds ten 7 urein het koffijhuis het Slot Oostende, hij Jan Koens, zal, ten overstaan van den notaris VAN DEN Bussohe andermaal geveild en alsnu definitief verkocht worden Dü BROODBAKKERIJ in de Voorstad te Goes, benevens nog een WOON HUIS en EKF aldaarwijk E. n°. 59beide aanko mende J. BE DEKE1V. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den heer Mr. P. J. A. VAN Dam en bij genoemden notaris. Een ongehuwd heer vraagt zoodra mogelijk TWEE ONGEMEUBILBERDE KAMERS te HUREN, waarvan een tot kantoor geschikt. Adres bij de uitgevers dezer. DEZE ZEEP schuimt sterkreinigt oogenblikkelijkis be vorderlijk voor de gezondheidheelt schrampen en schavingen zeer spoedigzuivert en ontneemt alle scherpte aan de huid maakt haar zacht en blank en geeft haar een jeugdigfrisschen tint. Men koopt een groot stuk voor 35 c. 'Zij is ook verkieslijk boven andere zeepen voor het wasschen van gekleurde goederen en zijden en wollen stoffen daar zij van eene zuiverder en minder scherpe loog bereidde kleuren minder aandoet en de wol niet hard maakt. De gcede echte soortdie in onderstaande depóts te ver krijgen isheeft den naam H. KERKHOFFzooicel op de zeep als op het etiquet. kan men het spoedigst en op de gemakkelijkste ivijze het zilver, tinkoper en alle andere metalen poetsenhet is zoo fijn dat het volstrekt geene krassen maakt en de voorwerpen zoo blinkend en gepolijst zijn als of ze nieuw waren. Men neemt daarvan een weinig in de holle hand of op een vochtig lapje, naar dat de voorwerpen zich het gemakkelijkst laten wrijven. Het neemt oogenblikkelijk vuil en aanslag weglampenglazen spiegels oliefleschjes en andere krilstallen voorwerpen kan men er het bes te mede reinigenvoor militairen is het van het grootste gerief Een deel van dit poeder op acht deelen stijfselmet elkan der opgelostmaakt het strijken veel gemakkelijkerhet ijzer loopt glad en gemakkelijk over het goed heende strijkster kan eens zoo veel werk doenhet goed krijgt een mooijen glans en wordt minder bordig. Het wordt in zakjes van 2 loodoud gewigt verkocht voor 33 cents in onderstaande depóts- Deze hoeveelheid is berekend op een half pond stijfseloud gewigt. Amsterdam Verkoophuis Axel. J. IV. Verbeek Vrolyk. Ber gen op Zoom. D. Pouwels. en C. II. Veraard Goes C- VREE- KE. en J. BOUWENS. MiddelburgA. Engeler Co. D van Es en J. M. Atiwer. TholenT. J. Maas. Vlissingen A. M. Kalbfleisch. ZiekikzeeOchtman en Ball. En in de bekende depóts in de andere steden- He zalf en pil len van HOLLO- WAYzijn zeer aanbevelenswaar dig voor de gene zing van open bee- nen. Mejufrouw Aikenhofmees teres op eene stoomboot te Li verpool, in de Willemstraat, had sedert verscheidene jarten een ziek been gehad met eene ingewortelde verzwering, wel ke aan de behandeling van eenige bekwame mannen steeds had weerstaan. Eindelijk moest zij van hare betrekking afzien, en zich in het ziekenhuis te Liverpool begeven, waar zij vijf weken ook zonder gevolg vertoefde, zij verliet vervolgens dat gesticht, en gebruikte alseen laatste hulpmiddel HOLLOWAY's zalf en pillen, waardoor haar been binnen kort werd genezen, en zij bovendien weder volmaakt gezond en sterk werd. Door bet vermeerderd debiet, zijn de prijzen als ?olgl:t Doosjes pillen a f' 0.80. fj,85,? 3,00, f6,75, f.*3,50, f 20^0. Potjes zalf a f 0,80, f .*,85, f 3,00 f 7,05, f .*3,85. f 20,95. zijn op franco aanvragen h contant te nekomen bij J. W. Verbeek Vrolijk, te Axel. J. P. Verlinden, te Ber- gen-op-Zoom. Den heer J. Straatmanhoofd-depóthouder te 'sBosch, alsmede te Londen Strant 244, HOLLOYVAY'S éta blissement. te goes, rij e. kt.eeuwens zoon.

Goessche Courant | 1854 | | pagina 2