No. 30. 41"e Jaargang. /•v siil mmmmimm (■oixMiir. 1 I De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f ^,75, franco per post F J,90. i De inzending van adverteutien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. DONDERDAG 13 APRIL. Gewone adverteutien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan J— 6 regels a F' -f20, behalve het zegelregt. Mei het Paaschfeest zal aanstaande maandag de Goessche Courant biet worden uitgegeven. In een afzonderlijk blad zal onzen lezers en geabbomeerden worden toegezondenverslag van het verhandelde in den gemeente-raad te Goes op den 10 dezer. GOES, 13 April. Bij Zijner Majesleits besluit randen 10 April 1854. no. 38 is benoemd lot plaatsvergandend kantonreg- ter te Hulst Mr. F. van Dèinse. Naar men verneemt, hebben zich ruim een 40lal adspiranten aangemeld tot het doen van ezamen voor de telegraphie, dat den 1 Mei zal gehouden worden, Zoo als men wéét, zijn er iVérhaaldélijK dob'r landbouw-maatschappijen prefóiërt vo'ór de beste breek- molens uilgeschreven en toegekend gn zelfs nog in het vorig jaar zijn door Z M. den Koning premiën daarvoor gegeven. Willen wij in onze veernesterij niet geheel bij de engelsche sasers franschen enz. ten achteren raken, dan moet zich in onzen landbouw hel gebruik van lijnzaadkneuzersboonenbrekers en haverkneuzers meer en meer uilbreiden, Onderlus- scheu is in de laatste dagen aan den verdienstelijken fabriekant van landbouw-werktuigen den heer Jenten te Utrecht, door een hoofd-ambtenaar bij de accijnsen beleekend. dat de minister de vergunning voor lijnzaad en haverbrekers niet meer geeft en dat het maken mitsdien vei boden wordt. Er waren bereids twee afgewerkt en bovendien had de fabrijkant aan mate* riaal voor eenige hooderde guldens aan waarde opge slagen. Ziedaar weder een bewijs, hoe ook de accijns op het gemaal aan de productie in den landbouw schaadt.- (Gw.) Uit Middelburg wordt gemeld dal darir voor engelsche rekening walchersche paarden worden op gekocht om naar Londen verzonden Ie worden. Men veronderstelt die in Engeland voor den land bouw zullen gebezigd worden omdat daar door de tijdsomstandigheden behoefte aan werkpaarden beslaat. Te Ellemeet is in den stal van den landbou wer Langeraad de longziekte onder hel vee ont slaan. Ter voorkoming van verdere verspreiding zijn al de beesten van dien stal afgemaakt er. men hoopt hel zich tot dien stal bepalen zal opdat onze vee stapel voor grootere verliezen bewaard blijve. Te Kralingen had dezer dagen een aandoenlijk dóch gelukkig zeer zeldzaam voorval plaats. Eene moeder stond haar eenig kind een aanvallig meisje van circa 3 jaren aan eenen schipper zonder kinde ren af. De talrijke daarbij zijnde toeschouwers wa ren getuigen hoe dit kind als het ware verhandeld werd zonder dal de moeder eenige de minste aan spraak daarop voorbehield. Het kind was geheel lij delijk en het is Ie hopen dat de nieuwe verzorgers hél schoone kind eene betere opvoeding geven zullen dart de ware moeder (eene gehuwde doch gescheiden vrouw) doen konde. Uit Boskoop schrijft rnen Zoo voorbeeldeloos als het tegenwoordige voorjaars weder is, zoo gunstig is de gesteldheid van den land bouw. Beeds sedert veertien dagen zijn de boeren begonnen hun vee in de weiden te brengen dat is ruim eene maand vroeger dan gewoonlijk. Koren en oliezaad staan voortreffelijk en beloven eenen goeden oogst. In weerwil, dal in 1853 ruimschoots voorraad was van appelen en peren beloven ook dit jaar die boomen en vooral appelen eene massa vruchten In weerwil echter van het schoone weder komt het groen toch weinig vooruit hetwelk loegeschre ven moet worden aan de droogte; maar een zachten regen wordt dan ook zeer verlangd voor alle takken van den landbouw. Te Groningen is door eenige aanzienlijke inge zetenen eene proef genomen met een maaltijd be staande uil onderscheidene geregten van paaidenvleesch. Overliet geheel schijnt men dat v leesch met vrij veel smaak te hebben genuttigd, doch vond men het wat zoet. (Hel paard was jong en vel.) Men meent dal het gebruik van gerookt paardenvleesch ook hier meer en meer ingang zal vinden. Naar inen verneemt zal de eeisle kamer den 25 April hare werkzaamheden hervatten. - Het Handelsblad deelt het volgende mede om trent den baron Faeel, onzni voormalige» gezant te Parijs Toen liet officieel bekend was dat de generaal fagel zijn ontslag had verzocht wilde het corps diplomatique door een gastmaal hem zijne hoogach tende sympathie betuigen. In eer.ige uren was de inleekenlijst overdekt met de onderleekening van de hoofden der gezantschappen er. vergezeld van eene memorie van toelichting. Die leden begaven zich bij den eerwaardigen grijsaard om hem de uitnoodiging Ie doen deze gal het volgende antwoord waaide amblgenooten ik ben diep getroffen door het denk beeld dot u lot dezen slap geleid heeft. Het kroont met eene bijzondere eer mijne langdurige diplomatieke loopbaan die zoo nabij het einde van mijn leven sluit (hij is 84jaren oud) Vergun mij echter tl te zeggen, dal het gastmaal dat gij mij komt aanbieden niets zou négert bij de waarde welke de achting mijner ambl genooten voor mij heeft. Ik verzoek u dus de cote- lelten en den champagne achterwege te laten en mij deze lijst ten geschenke te geven die de onderteeke ning draagt var. alle diplomaten waarmede ik het geluk heb gehad in betrekking te staan; deze zal voor mij een nieuwen brief van adeldom zijn Ik zou er niets weten bij Ie voegen dal ve eerender was Daar de gedelegeerden hem niet konden iiewe gen van zijn vooi nemen al Ie zien gaven zij toe aan zijn verlangen. Eenige dagen later nam de genei aal officieel afscheid en woorii nu rustig Ie Parijs. Volgens beriglen uil de Vereen. Stater, vonden in den tijd van twee weken niet minder dan 240 per sonen hunnen dond door onderscheidene stoomboot ongelukken. goud, is met den telegraaf last gegeven, om 800,000 imperialen die aan (Ie grenzen aangekomen waren naar de hoofdstad terug te zenden Men berekent, dat liet russische leger nu meor dan één milliocn manschappen telt. BUSLAND—TUBKIJE Behalve de reeds tot stand gebragle verbonden namelijk hel nieuwe prolokol van Weenen en hel of- en del'ensif verbond lusschen Oostenrijk en Pruisseri, is een derde verdrag geteekemi en ivel een aanval lend en veidedigerid verbond lusschen Frankrijk en Engeland afgescheiden van liet trnctaal dal deze mogendheden bereids met Turkije gesloten hebben. Volgens beriglen uir Peterburg van den 27sten Maart was de scheepvaart op de New» sedert zes dagen hersteld Het gerucht van een groolen slag welke bij Rassowa tusschen de russen en lurken zou geleverd zijn blijkt ten eenenmale ongegrond te zijn, de ge neraal Luders is zonder de turken te ontmoeten tol aan den muur van Trajanus voorlgerukt. Hel lijdt nogtans geen twijfel dal de laatster) zich in die streken zamen trekken zoodat hoogstwaarschijnlijk eerlang de lijding van een ernstig treffen te verwachten is. Het officieel rapport dat prins Gortschakoff aan den keizer van Rusland gezonden heeft nopens het overtrekken van den Donau eindigt aldus. De krijgslieden van uwe majesteit san den generaal af tol den eenvoudigen soldaat verdienen allen den groolslen lof. Zij zijn vol geestdrift en slaan gereed om voor uwe roem te sterven.» Hel huis Stephenhoffis met achten een halve ton hollandsch gefailleerd; ook heeft hel huis Jensen Ie Riga zijne betalingen gestaakt. Zijn passief beloopt 500.000 holl. Uit Moskou verneemt men evenzeer verscheidene faillissementen. Tengevolge van hel verbod van uitvoer van DUITSCIILAND. De stad Neuienbuig werd eenige dagen geleden door een verschrikkelijke!! brand bezocht. Des mor gens ten twee me bemerkte men namelijk, dat de benedenwoning van de fabriekanten, Gebr.Pusch.er. in brand stond en vóór men de nondige hulp kon halen, had de ilam reeds de bovenste verdiepingen bereikt waai de pakhuismeester met zijne familie woonde. De man die zich door middel van een touw trachle te redden storte tan eene belangrijke hoog te op de straat neder en verloor door dien val liet leven, de vrouw spiong hem na en bekwam minder doodelijke wonden. Hare moeder en de dienstmaagd kwamen in de vlammen om. Hel vuur deelde zich aan vie naburige huizen mede onder wier puinho pen onderscheidene arbeiders liggen. In liet alge meen hebben acht personen door deze ramp het le ven verloren behalve degenen, die door het instor ten van muren min of meer gevaarlijk gekwetst wer den. Van alles wal zich in het magazijn bevond, i niets gered zells de boeken niet. De paaschmis heelt eene onverwachte gunstige wending genomen. De groothandel in laken zomer- 'artikelen en modewaren is Zeer gunstig uitgevallen. Voor den leder handel zijn de uitzigten zeer vonrdee- lig de prijzen zullen aanmerkelijk stijgen. Berlijn. De russisch gezinde partij heeft de boven hand verkregen en zegeviert. De ridder Bomen gezant ran Pruissen bij het engelsche hof, is terug geroepen. In de nabijheid van Luneberg heeft men in kwarlsachtigen zandbodem eene kwikzilvermijn ontdekt Uil M anheirn wordt zeer geklaagd over den lagen waterstand van den Rijn, waardoor de scheepvaart op nieuw zeer wordt belemmerd. Dit is even zeer op den Neckar liet geval waar eergisteren een groot vaartuig aan den grond geraakte en na zich losgewerkt te hebben vervolgens zonk. In de nabijheid tan Knielingen is zoo weinig water in den Rijn dot deze rnet zand banken ais bezaaid was. ENGELAND. De londensehe Times roept den jongelingen toe dal ze goed mogen toezien wat heden geschiedt in betrekking lol den oorlog Alhoewel de mogelijkheid zeker bestaat, (iat de krijg van korten duur zal wezen, is locli de waarschijnlijkheid, dal zij alleen hel einde zullen zien van 'tgeert thans aanvangt Voor 60 jaren begon men ook den oorlog rnet geestdrift tegen een volk dat alleen stond en dat wij haatten en die oorlog heelt een kwart eeuw geduurd Europa ver woestende en de geheele wereld verscheurende. Thans heelt men niet met een' staat inaai triel een vast land. niet met een volk, maar met een deel der menschhtid Ie doen. Met bepaalde krachten gaan wij strijden legen eene onuitputtelijke menigte legen eene rnagt die binnenslands door dwingelandij bui tenslands door verovering beslaat. Onze vijand beval in zich de oorspronkelijke be- slantldeelen dier horden welke eenmaal de wereld bedreigden en veroverden! Toen men oniangs er op wees, dat deze crisis was voorzien en moest, uitbreken, deed men er Ie meer de grootschlieid van uitkomen. Eenig krijgsgeluk met wijsheid in den raad des Czaars zou den oorlog spoedig kunnen doen eindigen maar de rnagt der staten die aan den strijd deel nemen de omvang van de zaak die hem heelt uil- gelokt hel belang van de beginselen die in het spel zijn dat alles doet een' oorlog voorspellen zoo langdurig en zoo gewaagd als er nog nooit een ge voerd is.

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1