«OËSSCHE No. 38, mmmm Miiiii'gTMTiia GEMEENTE-RAAD TE GOES, PUBLIEKEBESTEDING. ^^ïiSaTTSSwifiiSïi^iio 4ïste Jaargang. DONDERDAG APRIL. 1 MWIk HMSWiTHlliai De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f d,75, franco per post f De inze OPENBARE VERGADERING van den tbs r aadhutze aldaar OP MAANDAG DEN JO APRJL J854. dbs avonds ten 6 übe. 1. Voorstel omtrent het armwezen. 2. Voorstel van de commissie voor het finantie-wezen omtrent schoolgeld van minvermogenden. 3. Verzoek J. Olbertijn om vermindering van erfpacht op zijn' molen. 4). Verzoek koekbakkers om afschrijving van nitvoer van tarwe gebak voor minder hoeveelheid dan bepaald is. 5. Bedenking plaatselijke verordening op het intreden in de woningen. Mededeeling van ingekomene stukken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES tullen op Zaterdag den 15 dezer, des namiddagsten één uie ten raadhuize publiek en aan den miiislaan Hemenden trachten aan te besteden Benige TIMMER METSEL e« SCHILDER WERKEN. aan het lokaal bestemd voor bewaarschoolop de Beestenmarkt in deze gemeente. Waarvan lokale aanwijzing zal geschieden op maan dag den 10 dezer des middags ten twaalf ure zul lende liet bestek en de voorwaarden van besteding daarna dagelijks ter secretarie ter lezing liggen. Goes den 6 April 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUUEEN. De Secretaris H. C. PI LA A R. GOES 6 April. Een droevig ongeluk had gisteren iu de gemeente Kappelle plaats. Een jongeling zekere M. N. met een ledigen mestwagen hu.swaards keerende ge raakte op bol door liet stoolen van eene zijplank te gen een der paarden.Al hollende van den wagen geraakt en verward in de strengen of lijsten werd hij een groot eind van den postweg naar Yerseke zoodanig mede gesleept tot eindelijk de paarden ge sluit werden,Men heeft slechts weinige teckenen van leven meer van hem ontvangen en bij onder zoek bevonden dat het gebeele ligchaam zeer zwaar gekneusd was, zoodal hij onuiiddelijk overleden is. Bij koninklijk besluit van 2 April 1854 no. 16 is bepaald dat de thans bestaande drie bureaus van verificatie der comptabiliteit van 's rijks belastingen te's Hertogenboscli Arnhem en 's Gravenhage zullen worden ingedeeld in dezer voege: de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zeeland en Limburg residentie 's Bosch de provinciën Friesland Overijsel Groningen en Drenthe residentie Zwolle en de provinciën Zuidholland Noord-Holland en Utrecht residentie 's Gravenhage, Men verneemt dat de nieuwe munt-biljetten van f 100 eerlang zullen worden vervangen door eene beter van de overigen te onderscheiden soort. De miliciens der ligting van* 1853 zijn tegen 10 Mei aanstaande opgeroepen om onder de wapens te komen. Tengevolge van de daling der graanprijzen is de prijs van het tarwe brood te 's Gravenhage ver minderd met een cent en het rogge brood met een halve cent. iding van advertentien moet geschieden vóór drie uren des nan Mel den 15 April a. s„ zal naar wij vernemen te Middelburg een nieu.w weekblad verschijnen, geti teld «de Telegraafhetwelk zich voorneemt uit de geloofwaardigste bronnen verslagen van derussisch- turksche questie te leveren. Uil Rotterdam meldt men. dat den 4 van daar per stoomboot naar London de eerste kokommcs van dit sajsnen vertrokken. Dit vroeger voor uitvoer ge heel onbekende artikel, wordt thans op groole schaal geforceerd gekweekt, gepasseerde jaar zijn er belang rijke hoeveelheden naar de verschillende havens van Grool-Briltannie uitgeroeid en dit saizoeu belooft niet minder te zullen wezen. Iu hel vlek Balk bij Sloten (Friesland) ver dronk den 30 Maarteen meisje van omstreeks 6 jaren. Haar lijkje werd door de moeder zelve, die aan de wal iéts te verrigten had daar drijvende gevonden. Men spreekt te Antwerpen vari een reusachtig letterkundig banket dat de Zuid-Nederlanders bij de opening van den spoorweg, aan de Noord-Neder landers zouden aanbieden Men berigt uit Moergestel dat den 3 dezer in bet dorp Udenhout een felle brand was uitgebarsten en I 1 buizen waarin 22 woningen in de asch gelegd zijn. Meer dan 100 ingezetenen zijn door dit onge luk van hun middel van bestaan en dak beroofd. Te Parijs ziet men reeds nieuwe aardappelen aardbeziën en asperzies. Men leest in eene conespondentie van de Indé pendanee Beige Het vertrek der voorhoede van het Oosleiscire leger te Marseille, heeft tol een voorval aanleiding gegeven, dat misschien niet genoeg is opgemerkt geworden. Terwijl de fransche stoomschepen stookten om zee te kiezen, hadden de engelsche nederlandsche, zweed- sohe en deensche koopvaardijschepen al hunne vlaggen gehesehen gelijk een nieuwsblad zegt, ten teeken van vreugd en eerbetoon. Van de zijde der engelschen waarvan de vlag lot de expeditie behoort, had die demonstralie niets buitengewoons wat de onzijdige natiën betreft dat is iets anders en men ziet in de uiterlijke manifestatie van de koopvaardijkapiteins het bewijs hunner heerschende denkwijze. Men heeft te gelijker tijd opgemerkt het vriendschap pelijk banket door onze zee-o(heiers aan den staf der twee nederlandsche schepen gegeven die inde haren van Toulón zijn aangekomen. De antwoorden tan den admiraal Bouricius en zijne officieren zijn de uit drukking geweest der vriendsehappelijkste gevoelens. De tijd der de Ruiters en Tromps is veire van hen die de fransche en nederlandsche officieren aan het zelfde feestmaal zien. En als de engelschen zich ver zoenen en met onze sc.heepsmagt zich tereenigén, dan moet men gelijk Napoleon het woord onmogelijk uil het woordenboek schrappen. Hopen wij overigens dal die gezindheid der mindere zeemogendhedenoin zich rondom Frankrijk te scharen, meer en meer zal aangemoedigd worden; 'tis niet slechts in het belang van ons land. maar ook in dat van Engeland dat elk overwigl zijn evenwigt hebbe en dat het evenwigt der mag! evenmin ter zee als te land verbroken worde. Onlangs melde een N.-Amerikaansch dagblad het volgende verschrikkelijk too val. Een neger sloeg een blanke Onmiddelijk werd hij gearresteerd. De justitie stond gereed den schul dige te oordeelen, maar den opgewondener! inwoners duurde die regtspleging Ie lang. De menigte maakte zich meester van den slaaf, bragt hem een eind wegs buiten de plaats en daar werd al spoedig het besluit genomen om hem Ie verbranden. Er moest een schitterend voorbeeld voor de overige negers worden gegeven Gedurende de toebereidselen kw amen ook de planters op het tooneel met hunne zwarte bedienden, en weldra stonden om hunnen makker 40,000 slaven. De neger was met een' keten aan eenen boom gehecht, in welks nabijheid eene houtmijt vyerd opgeiigl. 't Zij nil ii .ui Gewone advertenlien worden a W ets. de regel geplaatst, boor te-, huwelijks- en doodberigtenvan óregels a f J,20, behalve het zegelregt. piiveisa&gdheid '1 zij uil ongevoeligheid - de onge lukkige gaf geen teeken van vrees. - Men vroeg hein, of hij voor zijn dood nog iets te zeggen had. Hij wierp een onverschilligen blik op de negers en gal' deze den raad. om zich zijn ongelukkig lol te herin neren verzocht hen voor hem te bidden en toen zich naar een zijner beulen wendende vroeg hij om een glas water. Langzaam dronk hij dat ledig en riep' Steekt de mijt in den brand ik ben gereed om te vertrekken Weid ra steeg de vlam op heroikle en kronkelde zich om haar slagtoffer. Toen week zijne onverschil ligheid Hij h ief een vervaarlijk geschreeuw aan schudde zijne kelens omvatte den boom en iri een oogenblik sloof hij uil den lielsclien kring, waarin de verschrikkelijkste dood hein dreigde Maar 't was slee.hls eene korte verademing. Vijf en twintig ka rabijnen losten hunne kogels op zijne horst. hij viel dood ter aarde! Oogeriblikkelijk sprongen er et- telijke mannen toe en wierpen het ontzielde ligchaam inde vlammen! f)e geregtigheid - zoo luidt het ook daar - was voldaan. RUSLAND—TURKIJE Volgens de laatste beriglrn bevond zich de engel sche vloot iri de Ooslzee. in de baai van Kiöge, ten zuiden van Kopenhagen. De russische regering heeft algezien van hel voor nemen om het ijs door Ie zagen ten einde lusschen Kroonstadt en Sweaborg een doortogl van 30 mijlen lengte te ban in. De uitvoering van dit plan is on mogelijk bevonden. Men is in het lui ksche lioofd-kwartier door den overtogt der russen over den Donau verrast geworden en Omer-bassa wordt door de vreemde officieren beschuldigd van zorgeloosheid. Hij zelf heeft zich in allerijl naar Rudschuck begeven, en zal, zoo men verzekert, uit Tiirlultaï eenen inval in Wullacliije beproeven. De Pelersb. Zeil beval, nadat zij den vorigen dag een kort berigt van den overtogt der russen over den Donau medegedeeld had eenige dichtregelen waarin op den eisch van Engeland en Frankrijk, om de vorstendommen te ontiuiipen door Rusland ge- antwooid werd dat helde vorstendommen werkelijk ontruimt maaraan de andere zijde In de laatste langs den gewonen weg uit Kon- slantinopel ontvangen herigten welke de dagteeke- ning voeren van 20 Maart wordt gewaagd van het lusschen de russen en lurken hij Furtukaï plaats ge had hebbende gevecht 'l welk ten nadeele van cerst- genoeinden zou zijn uitgevallen met bijvoeging dat hetzelve zeer ernstig geweest is dal de russen tus- sChen 12 en 13 Maart eene brug hebben willen slaan naar het in den Donau voor Furtukaï gelegen eiland dat de turken dil hebben weten te beletten echter niet dan na een strijd van twee dagen en met aan wending van al het daar ter hunner beschikking zijnde grof geschut. In Konslantinopel werd het aantal dooden en gekwetsten aan de russische zijde op niet minder dan 2500 begroot, liet verlies aan den kant van het turksehe leger zou betrekkelijk zeer gering zijn geweest. Russische gevangenen welke dezer dagen in handen der turken zijn gevallen hebben verklaard dat de troepen welke thans over den Donau zijn gegaan in last hebben om al de turksehe vestingen die zij mogten innemen dadelijk Ie sloopen. Uit Stockholm wordt ttellig verzekerd dat de engelsche regering aan Zweden en Noorwegen zeer belangrijke subsiën heefl aangeboden ingeval deze met 30.000 man hare opeialiën tegen de russische kusten zou willen ondersteunen.

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1