GOEMCHE No. 36. ilfff Mi AilIliiETMTia BEKENDMAKING. PUBLIEKE BESTEDING. BiiiiiCliïiwCTiJBiigio 41ste Jaargang. DONDERDAG 30 MAART. 1 De uitgave dezmr Courant geschiedt Maandags en Donderdag.1 avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f ^,75, franco per post f 3J90. De iriz De BURGEMEESTER van GOES maakt bij deze algemeen bekend.: Dat door hem zijn benoemd tot Policie-Dienaars van de tweede klasse dezer gemeente, óm in functie te treden den eersten April aanstaandede personen van HENDRIK ERENKS, JACOBUS MAARTENSE, DIRK DRONKERS en PIETER van LIEREalle wonende binnen deze gemeente. En opdat zij als zoodanig zouden erkend worden zal deze worden afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Goessehe Courant. Goesden 29 Maart 1854. De Burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. MWgs BURGEMEESTER EN WETHOUDERS ity^ van GOES, zullen op Zaturdag den 8 April J854des namiddags ten ééa ureten Raadhuize aldaar, publiek en aan den minstaannemende trachten aan te besteden Het Maken en Verleggen van STRAAT- en KLINKER WEIIKENbinnen deze ge meente. Volgens bestek en voorwaarden ter Secretarie ter le zing liggende van heden af lot den dag der besteding, op iederen werkdag, van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure. Zullende de aanwijzing der uittevoeren werken, geschieden op Woensdag den 5 dezer, beginnende des voormiddags ten tien ure in' de Ganzepoortstraat. Gedaan te Goesden 30 Maart 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. GOES, 30 Maart. Bij koninklijk besluit van den 27 Maart 1854, n°. 35, is benoemd tot inspecteur der registratie en do meinen van de eerste klasse in de provincie Zeeland, de heer P. J. Baehienethans inspecteur aldaar fungerende. Aan de liefhebbers van duiven deelen wij mede, dat dezer dagen in het locaal der duiven-socieleil Jacoba van Beijeren ter bezigtiging zijn gesteld de drie duiven welke in 1851 en 1852 voor hunne ongelooflijk korte reizen van Parijs, Orleans en Lon den, premien behaalden. De eene van den heer TP. van den Bungen, legde den afstand tusschen Parijs en hier in 6 uren de tweede van den heer P. H Timans van Orleans in 8 uren en de derde van den heer J. van den Bungen, van Londen in 12 uren af. 'tls eene fraaije groep en die zich met het opzetten belastte heeft er eer van, men zou meenen te levend zoor zich te zien ware het niet zij zich zoo rustig in bijzijn en onder bereik van hunnen groolsten vijand, eenen mede kunstig opgezetten volk bevonden 't is wel der bezigtiging waard. Wij kunnen onzen lezers berigten dat de heer Kayser.- ook hier ter stede zeer gunstig bekend door zijne uitstekende aaguerrotype portretten, in bezit zijnde van eene kleine maar uitgelezene verzameling schil derijen van oudeie en nieuwere meesters, waaronder tan Gr. Bou PP uuvucrmann de beide Ostades Palamades Otto P enins Jan Steen, PPynans O, Tenters, B. C. Koekkoek en anderen, die even ais te Zierikzee ten voordeele der armen ter be zigtiging wil stellen. De gunstige uilslag in gemelde plaats heeft hem op het denkbeeld gebragt orn ook hier zijne collectie aan een liefdadig doel dienstbaar te maken. Zij zal van af morgen (Vrijdag 31 Maart) tiding van adverteutien moet geschieden vóór drie uren des nam dagelijks van elf tot vier uren voor een ieder te zien zijn in een der localen van de Prins van Oranje, tegen betaling van minstens 10 cents de persoon of zoo veel meer als men Zal willen bijdragen lol gezegd doel der tentoonstelling waarvan de opbrengst door hem bestemd is voor de Zuid- Bevel indsche Dorcas. Uit de handelingen van de algemeene Synode der Christelijke Hervormde Kerk in het koningrijk der Nederlanden in den jare 1853, blijkt, dal door de synode op voordragt van de algemeene synodale kommissie de volgende naamlijst van medewerkers tot de vertaling des Nieuwen Testaments is goedge keurd de hoogleeraren PP. ,4 van Hengel, NIC Kist II Scholten A Niermeïjer P. Hof stede de GrootL. G. Pareau en PPMuurling de predikanten dr. II.J. Spijker, dr J. ah Utrecht Bresselhuis dr. C. IJ, van Herwerden, dr. Prins, dr. A. H. Blom en J. B. PPernink; voorts de hoogl. A. des Amorie van der Hoeven dr H N. van Teulent (remonstranten) dr, D. Bailing en ds. G. Pissering (doopsgezinden). Het is be kend dat de ulrechlsche theologische faculteit de volgende geleerden genoemd had als in aanmerking kunnende komen voor de bijbelvertaling, prof. A, des Amorie van der Hoeven dr. Th. K. Mvon Bavm hauerdr L. IJoedes prof PP. Moll dr. J. Jvan Oosterzee ds. G. Pissering ds. 3. PPernink. De synodale kommissie heeft daaruit de heeren des Amorie van der Hoeven, Vissering en PP ernink overgenomen. In de zitting der Tweede kamer van de Stalen Generaal zijn aangenomen de navolgende wetsontwer pen als tot verhooging van het budget van oorlog,tot wijzigingen der wet van 12 Maart 1818. nopens de v issch er ij lol het verleunen eeher bijdrage voor het scheepvaart kanaal tusschen Assen en Groningen, en tol verhooging van hoofdstuk V der slaatsbegroo- ting voor 1854 (vergoeding van rente aan de Nederl. Bijn-spoorweg maatschappij Uit Petersburg wordt gemeld da! aldaar om trent 30.000 lasten goederen ter verscheping iri de aanstaande maand Mei gereed liggen of gecontrac teerd zijn, alsmede dal men in genoemde haver) be zig is eene geregelde gemeenschap over land met Memel daar te stelien om de goederen daareen Ie kunnen brengen. Uit Groningen berigl men dat bijna geen w in ter de arme kinderen in de verschillende gemeenten ten platten lande, zoo getrouw ter school zijn geko men als in den afgeloopen waartoe wel veel de inenschliefende maatregel zal hebben bijgedragen om tweemaal per dag 't zij boterhammen, 'tzij warme soep aan die kinderen uit te reiken. Blijkens de Javasche courant van 4 Februarij is op non activiteit gesteld de officier van gezond heid der 3de klasse C. N. Cruque. Zierikzee 29 Maart. Heden nacht is alhier uit het huis van arrest uitgebroken en ontvlngt Charles PP ietemans of genaamd Jan Haekens geboren te Denderinonde welke zich alhier in voorloopig arrest bevond als beschuldigd zijnde van in Noord- Braband en Limburg verschillende diefstallen te hebben gepleegd en valsche wissels te hebben gemaakt. Hij is klein van persoon, doch gezel, pokdalig spreekt met een' belgischen tongval is 26 jaar oud van beroep koperslager, lang 1 el 6 palm, haar bruin, wenkbrouwen idem, oogen donker bruin, neus dik aangezigt ovaal, voorhoofd laag kleur bleek baard bruindoch weinig kin plat mond ordinair ziet slecht met een oog, ofschoon dit oppervlak kig niet merkbaar is. Hij is gekleed met een bruine jas en blaauwen broek. Beventer27 Maart. In de heden gehoudene zitting van den gemeenteraad is, naar aanleiding van een ingekomen verzoek, bij meerderheid van stem men beslist dat het veJeenen van autorisatie tol het Gewone adverteutien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodberigten, van d6 regels a f i,20, behalve het zegelregt. iddags. opiiglen eener bijzondere school der tweede klasse niet behoort te geschieden door het collegie van burgemeester en wethouders maar door den raad. De burgemeester heeft terstond verklaard krach tens art. 70 der gemeentewet het genomen besluit niet Ie zullen uitvoeren, daar hij liet strijdig achtte met de bestaande wetgeving. PPillemslad, 28 Maori. Als eene bijzonderheid kan ook van hier gemeld worden dat de lotelingen van deze ligting zoo bijzonder klein van gestalte zijn. Van de 26 lotelingen dezer plaats zijn er maar een derde tot de dienst geschikt. De overigen zijn bijna allen onder de maat. - - Voor plaatsvervangers wordt hier en in deze omstreken van 550 tot 600 betaald. ÜÜSLAN DTUBKIJE Aan alle hoop die oog door sommigen inogt zijn gekoesterd op eene vredelievende beslechting van hel Oostersche geschil, is thans voor goed een einde ge maakt. Da keizer van Husland heeft geweigerd op het ultimatum van de Westersche mogendheden te antwoorden, zoodat de oorlog onherroepelijk een aan vang zal nemen en wel binnen kort daar volgens berigl uil Londen van den 25 eene aldaar ontvan- gene telegrapliiscbe depêche uit Bucharest ineldt dat keizer Niko/aas de verovering van Kalefal verlangt ten kosle van wat ook en dal ter bereiking van dat oogmerk inenschenlevens noch geld zullen worden ge spaard.' Men verwacht dat hel daar in de eerstvol gende dagen tol. bloedige gevechten zal komen. Uil Konslantinopel zijn tijdingen van den 14 ontvangen die geen belangrijk nieuws behelzen. De firman aangaande de voorreglen len gunste van de Christenen was nog niet geleekend maar eerst aan de goedkeuring van der, mufti onderworpen. liet turksche gouvernement heeft lot de organisatie besloten var, gemengde geregtshoven voor welke het getuigenis der Christenen zal worden toegelaten op den voel van gelijkheid met die der Muselrnannen. Een Christen de pruissiscbe officier v. Kurez- kowskij is onlangs door den sultan tot pacha ber noemd wegens zijne groote verdiensten tot verbete ring der turksche artillerie, hel aanleggen van ver- sterkingswerken enz. De grieksche opstandelingen zijn er lhans in geslaagd orn Janina geheel in te sluiten. De turken bieden den hardnekkigsten tegenstand. De Moniteur geeft den opstand der Grieken op als afnemend dit stemt zeer goed overeen met de berigten over Triest bekend geworden. Volgens berigten evenwel uit Patras var. den 14 nam de geestdrift onder de opstandelingen meer en meer toe. In de vertrouwelijke correspondentie tusschen de kabinetten van Lontien en Petersburg komt o. a. ook de verklaring voor van keizer Nikolaas dat hij zonde oorlog voeren zoolang hij een enkel man. een' enkelen roebel bezat om zoowel de herstelling van het oude Bizanlijnsche rijk, als de uitbreiding van het tegenwoordige Griekenland waardoor de inagt van dat land zou toenemen te verhinderen. Deze verklaring zal zeker aan veleillnsiën te Athene den bodem hebben ingeslagen. Ook uit de Oostzee kan men alle oogenblikken het berigl van belangrijke gebeurtenissen tegemoet zien Busland rust zich met alle nriagt ter verdedi ging toe De maritieme vesting Kroonstad", wordt zoo krachtig mogelijk versterkt de liuizeh zijn er door de bewoners ontruimd en die welke niet vat baar voor verdediging bevonden werden, nedergewor- pen, terwijl men de overige bevestigd heeft. Hel is als of rnen de belegering »an Saragossa wil herhalen. De inwoners van Kroonsladt verkrijgen eene schade vergoeding. In den Finnischen zeeboezem, dien linie schepen slechts tnet moeite kunnen bevaren en die

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1