BIITIik illiWMSIMIi ABÏIB' STRANDVONDERIJ. OPENBARE VERROOPXNG REVALENTA ARABIC A. bezwaren te wenden tot de Tweede Kamer der Stateu-gene raal, en niet alleen op grond der onregtvaardigheid dier be paling, maar ook van haren strijd met het beginsel en het doel der wet, hare verwerping eerbiedig en met aandrang te verzoeken. Hij veroorlooft zich het volgende deswege in het midden te brengen. De genoemde bepaling is onregtvaardig. De overbrenging der bedelaars, na den afloop der hun opgelegde gevangenis straf, wordt bij de strafwet geboden en wel zo'o gebiedend, zo'o onvoorwaardelijk, dat bij elk vonnis ter zake van bede larij de regter verpligt isde overbrenging van den veroor deelde naar een bedelaars-gesticht te bevelen. Dit gebod is dus, volgens de wet zelve, een bestanddeel van het vonnis evenzeer alsten aanzien der landloopersde ter beschik king stelling van de hooge regering- Onverschillig dus of men die plaatsing in een bedelaarsgesticht beschouwe als straf dan wel als polic.ie-maatregel in het belang der maatschappe lijke ordedit staat vast, dat zij bij vonnis wordt bevolen niet in 't belang van deze of gene gemeente, maar in 't be lang van het algemeen; voorts, dat het verblijf in een zoo danig gesticht gelijk staat met het verblijf in eene gevange nis en dat mitsdien de onderhoudskosten der bedelaars in die gestichten, evenzeer hehooren te komen ten laste van den staat, als die der gedetineerden in de gevangenis. In dien geest en onder die verpligling is dan ook door den frauschen wetgever de overbrenging naar een gesticht van veroordeelde bqdelaars bij art. 274 van het pode péuaï bevolen, ïmmers niet alleen werden in de fransche departementen de dépots de mendicité successivelijk opgerigt en éven als de ge vangenissen onderhouden maar werden ook de daarin op genomen bedelaars, even als de gevangenen verpleegd ten koste van den staatdie, daar en tegen genoot de vruchten van hunnen handen arbeid. Zoo werd bij keizerlijk decreet van 7 Oct. 1809 bevolen dat een verslag zou worden uit- gebragt over les depóts de mendicité et les mnisons centrales de detention; wat betreft de kosten van daarstelling en on derhoud en de contingenten, door de departementen en de gemeenten daarin Ie dragen; zoo draagt de 6de titel van het keizerlijk decreet van 11 Junij 1810, waarbij de departeinen tale uitgaven over dit jaar worden vastgesteld, ten opschrift des prisons terwijl daarin voor de gevangenissen niet alleen, maar ook voor de bedelaarsgestichten, de benoodigde fondsen worden toegestaan. En teregt! Het fransch gouver nement voorzag in het onderhoud der gehouwen en de ver pleging der bedelaars, uitgaven, waartoe de departementen en gemeenten hunne respective contingenten bijdroegen maar nimmer werden vooreen, in die gestichten opgenomen individu verplegingskosten gevorderd van deze of gene ge meente, waartoe zoodanig individu door geboorte of inwo ning behoorde; ware dit het geval geweest, dan zou gewis de fransche wetgever nimmer op het denkbeeld zijn gekomen, om het overbrengen der veroordeelde bedelaars in die ge- slichten zoo onvoorwaardelijk te hevelen niets toch moet onbillijker geacht wordendan om eene gemeente te ver- pligten.de kosten te dragen der verpleging eens veroordeelden, eene veroordeeling waarvan zij niets weet, waarin zij niet gekend noch geraadpleegd is, die zij niet heelt kunnen voor komen, eene verpligting, waartoe zij, meestal tot haar groot nadeel, gedwongen wordt, gedwongen door eene be paling van het strafregt! Ongegrond schijnt dan ook de vrees, dat, werd de staat verpligt de bedoelde kosten te dragen, de armenlast, onder den vorm van wering der bedelarij of landlooperijvoor <r een groot en vermoedelijk steeds toenemend gedeelte op den staat zou worden overgebragl. Immers de strafwet geeft daarvoor eenen genoegzamen waarborg door bepaalde aanduiding der categorie van be delaars «lie door haar mogen bereikt worden, t. w- hen, die bedelend gevonden worden in eene plaats, waar een werkhuis bestaat, of die in eene andere waar zulk eene in- rigting niet bestaat hun dagelijksch werk maken van bede la rij of dit bedrijf uitoefenen onder verzwarende omstan digheden. Worden deze artikelen slechts streng toegepast, zoo als nog onlangs geschied is hij arrest van het hof in Drenthe van 80 Januarij jl. dan voorzeker zullen die ver oordeelingen niet zoo menigvuldig geschieden, dat de ver plegingskosten een voor den staat drukkend bezwaar zullen opleveren. Maai- bovendien is de onderwerpelijke bepaling in strijd met hel systeem der wet, en wel in tweeërlei opzigt. In de eerste plaats doordien ze aan de gemeenten oplegt een' rerpliglen onderstand; in de tweede plaats omdat zij, alléén de zedelijke verpligting tot ondersteuning van armen ei kennend, niettemin op dit punt een' burgerlijken pligt oplegt. Vooreerst, zal liet wel geen betoog"behoeven, dat de kos ten voor onderhoud enz. van bedelaars enz., daadwerkelijk onderstand zijnevenmin dat deze in het gegeven geval verpligt is voor de gemeenten, waarin zij domicilie van on derstand hebben. Die verpligting nu is zonder twijfel in tegenspraak met het systeem der wet in dit opzigt. Immers wanneer in de memorie van toelichting gezegd wordt: niemand heeft regt onderstand te eischen en men brengt «laarmede in verhand art. 22 der wet, waar gezegd wordt: de onderstand Wordt nimmer verleend dan hij volstrekte onvermijdelijkheid. dan schijnt daarmede hel stelsel aan geduid te worden, dal de onderstand onverpligt is, dat alleen de op eigen onderzoek van het "individueel geval berustende overtuiging der onvermijdelijkheid van onderstand aan de gemeente of het armbestuur de zedelijke verplig ling oplegt, om te ondersteunen. Men stelle nu het geval, dat hij gemis aan die overtuiging onderstand is geweigerd aan een' persoon, omdal hij in staat werd geacht zijn brood té verdienen, of omdat hij aan dronkenschap of eene andere ondeugd was overgegeven; de man gaal bedelen, doet dit onder verzwarende omstandigheden, wordt gevat, veroor- deeld en het bestuur wordt in strijd met het beginsel der wet, verpligt hem als colonist onderstand te verleeneo. Maar ten andere, is die verpligting in strijd met het sys teem der wet: dat «het ondersteunen van arinen een ze- delijke, geen burgerlijke pligt is.» (Mem. van toel.) Beide zijn, zoo 'tschijnt scherp genoeg, afgescheiden. «Aan de <r gemeenten de zedelijke pligt, tot ondersteuning der armen «uit besef der eischen van weldadigheid en menschenliefdc, geregeld door het voorschrift om alleen bij volstrekte on vermijdelijkheid de gevraagde hulp te verleenenaan den staat de burgerlijke pligt, om te waken legen het gevaar, waarmede de bedelarij, orde en rust bedreigen en dus eene policie zorg uit te oefenen met opzigt tot de armoede. (Mem. van toel.) En wanneer nu, 'tgeen een onmiddelijk en noodzakelijk gevolg is dezer policie-zorg, wanneer 'tgeen in hel belang van orde en rust der geheele maatschappij door den slaat, overeenkomstig dien pligt wordt bevolen, ten laste gebragt Wordt der gemeenten, dan is dit ontegenzeg gelijk in strijd met het beginselhet ondersteunen der arinen is alléén een zedelijke pligt. v Eindelijk en ten laatste mag niet uit het oog verloren worden, wat in de memorie van toelichting van het laatst- voorgaand ontwerp is gezegdmaar in die tot het nu aan geboden ontwerp niet is overgenomennamelijk dat de bedelarij meer dan thans geweerd zou worden, indien de kosten van verpleging ten laste van het rijk werden ge bragt. Dat die opmerking volkomen waar is, blijkt ter stond wanneer men, om slechts iet? te noemen, bedenkt, hoe bezwarend, inzonderheid voor kleinere gemeenten, de verpleging van bedelaars in koloniën is en dat zij dus baars ondanks het bedelen liever duldendan zich met zulke aanzienlijke uitgaven te bezwaren. En wanneer men nu verder bedenkt, dat voorkoming en wering van bedelarijof, om met de memorie van toelich ting te spreken, a beperking'der aan ieder, die ondersteuning «behoeft, toegekende natuürlijke bevoegdheid tol vragen,» in het doel van iedere, en dan ook van deze, wettelijke regeling van het armwezen, ligt opgesloten, dan zal het toch wel vaststaan, dat, zal de wet aan hare bedoeling beantwoorden, dé meergenoemde verplegingskosten hehooren gebragt te worden ten laste van den staat, evenzeer als het vast staat, dat het brengen er van ten laste der gemeenten, in strijd is met het doei der wet. Goes, 16 Maart 1854. pe gemeèhtê-raad voornoemd. Volgens annonce zijn Ditjgsdag avond de prijzen uit geloot welke voor de Tombola waren ingezondeneen talrijk personeel woonde dit hij. De vergadering werd met eene korte rede door een der heeren bestuurders geopend, waarin het doel der oprigling werd medegedeeld. De gunstige uitslag hopen wij in een volgend nummer ter kennis van onze lezers te brengen. De trekking die tot Iaat in <len nacht duurde, werd aangenaam afgewisseld door eenige muziekstukken welke door hot harmonie gezelschap Con cordia werden uitgevoerd. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten Gene raal van Zaturdag 18 Maart zijn? al de aanhangige ontwerpen tot het verleenen van naturalisatiën aangenomen. De beraadslagingen wordeni geopend over het ontwerp van wet tot heffing der paardenposterij hetwelk na eenige discusie tusschen de heer van''Lijnden en den minister van financiën wordt aangenomen met 55 tegen 2 stemmen. Men verneemt dat door de koornmolenaars te Rotterdam aan de Tweede Kamer een adres is ingediendten gevolge van het wetsontwerp tot wijziging der wetten betreffende den accijns op het gemaal. De Amst. Cour. zegt, dat de reorganisatie van het per soneel hij het ministerie van justitiezeer aanstaande zou zijn, tengevolge waarvan eenige ambtenaren zouden uitvallen en nieuwe benoemd worden. Men meldt uit Kampen, dat dezer dagen weder eenige jongelingen tot onder-officieren zijn aangesteld, waarvan enkelen naar Oost-Indie zullen vertrekken. NOORD-AMERIKA Nederlandse he kolonie SHEBOYG AN2J Februarij. Levensmiddelenvooral meel en spek stijgen hier dage lijks in prijs; meel wordt hier thans verkocht voor 9| dol lar per barrel en spek voor 6f dollar per honderd pond iedereen ziet reikhalzend uit naar het nieuws dal met de stoombooten van Europa verwacht wordt. Het hoog geregshof van Pennsylvania verwierp onlangs de appellatie van een omnibus-drijver, die lot eene boete van 4 dollars was veroordeelddewijl hij op Zondag den 4 September 1853 eenige personen door de straten eener stad gereden had. De uitspraak luidt, dat reizen op den dag des Heeren noch een werk van noodnoch der liefde is. RUSLAND—TCJRKIJK. Volgens te Londen ontvangen berigten. heeft de Sultan bevel uitgevaardigd, om twee nieuwe legerkorpsen, ieder van 30,000 man geregelde troepenonder de wapenen te brengen alsmede 15.000 man ongeregelde troepen en een artelerie trein van 45 stukken geschut voor iederen pacha. Dezelfde berigten maken gewag van veelvuldige deserliën uit het Donau leger. De tijdingen uit Konstautinopel van den 5den, door de Nil te Marseille aangebragl, zijn slechts eene herhaling van de reeds via Triest ontvangen berigten. Alleen blijkt er uit, dat de Engelsche en Fransche stoom schepen Fury en Vauhan den 2<len dezer in den Bosphorus zijn teruggekeerd nadat men te Sebastopol geweigerd had hunne dépêches te ontvangen, die nu in flesschen werden in zee geworpen. Men wist zelfs niet dat doov de gezanten of de admiralen van Engeland en Frankrijk dépêches waren gezonden iïaar Sebastopol. Het doel daarvan is dus ten eeneninale onbekend. Heden overleed tot onze droefheidonzen waaidigen vader en behuwdvader A. de JONGE, Gz. in den ouderdom van drie en-tachtig jaren. Gobs, Uit aller naam, 22 Maart 1834. G. de JONGE, Az. Aan de belanghebbenden wordt voor de tweede maal kennis gegevendat aan de stranden der gemeente Wissen- ke/lcc en Geersdijk c. a. zijn aangespoeld en aldaar geborgen twintig blokken ongezaagd MAHONIJHOUT, van verschillende afmetingen ter lengte van 1 el 90 duim tot 8 el 50 duim, ter breedte van 29 duim tot 60 duim en ter dikte van 20 duim tot 40 duim. De duidelijke merken op deze blokken zijneen driehoek en cijfer in witte verw, te weten: No. 1, 2, 3, 4, 4, 6, 9, 11, 13, 13, 14, 14, 13, 13, 23, 16. 20, 13, 12 en 3. Wordende diegenen ter reclame opgeroepen, welke tot het geborgene zouden kunnen geregtigd zijn. Wissenkerke den 21 Maart 1854. De burgemeester der gemeente Wissenkerke, c. a. J. H. L. VADER. Het HUIS van den heer J. SCHLUMBER- fiiiiijiiiii HER op de Kleine Kaai te Goesbewoond door den heer A. SCHRAVER, zal Zaturdag den 25 Maart 1854, des avonds zeven ure, in het logement de Oude Zoutkeet, worden herveild en alsdan finaal verkocht. 1». 2». Op Woensdag den 29 Maart 1854, des morgens te 11 uren, in de herberg bij P. de Broe- kert, te s Gravenpoldervan: 59 Roeden07 Ellen BOUWLANDgelegen in de gemeente van Hoedekenskerkein Slab- bekoom, sectie A N°. 307bis. 79 Roeden, 10 Ellen BOSCH, aldaar sectie A N° 315 beplant met 135 stuks OLMEN BOOMEN. Informatien zijn te bekomen ten kantore van den Notaris a Smallegamge te Goes. BARRY DU HARRY'S REVALENTA ARABICA maakt eene grage maag eene gezonde spijsverteringsterke zenuwen en een helder hoofd. Het zuivert de sappenmaakt gezond bloéd en geneest eene menigte ziektendie door eene sléchte spijs vertering ontstaanals Hardlijvigheidonregelmatigheid in de verrigtingenver stoppingenzuur, krampbuikpijnstuipenmaagwaterdiar rheal zenuwziektegalachtigheid, aandoening van lever en nieren, windzucht, opgezetheidhartkloppingenzenuwachtige hoofdpijndoofheidsuizen in het hoofd en in de ooren, ijl hoofdigheid, pijn tusschen de schouderbladen en in bijna alle deelen van het ligchaam, slepende ontsteking en verzwering in de maaghuiduitslag, scheurbuikkoortsklierziekteonzui verheidbloedarmoedetering wanneer zij niet hopeloos is,) waterzuchtrhnmatiekjichtinfluenza, griepmisselijkheid, en braking gedurende de zwangerschapna het eten of op zee, neerslagtigheidmiltzucht, algemeene verzwakking, verlamming, hoestaamborstigheidbt naauwdheid op de borst, slijmziekte, ongedurigheidslapeloosheidblozen zonder aanleiding, beving aj keer van de zamenlevingongeschiktheid tot studiezins- verbijsteringen, verlies van het geheugenduizelingophooping van bloed naar het hoofduitputtingmismoedigheid, onge gronde vreesbesluiteloosheidwanhoopzucht tot zelfmoordenz. Het is ontegenzeggelijk het beste en zachtste voedingsmiddel voor kleine kinderen en ziekendaar het in de zwakste magen het zuur verdrijft. Het verstrekt een aangenaam ontbijt en avondeten, versterkt, de spijsvertering en deelt aan het zenuw en spierstelsel nieuwe*krachten mede. Wij meen en niet genoeg té kunnen waarschuwen tegen den ongeoorloofden handel en kwade praktijken met erwten, boonen- of linzen meel, die men voor revalenta arabica verkoopen wil Die meelsoorten mogen zeer goed en voedzaam zijn voor een sterk gestel bij zwaar werk en buitenlucht.eene zieke zwakke •maag zon. het gebruik daarvan duur bekoopen. De p/iarma- copaeade Al-koran der geneeskundigenzegt: Unzenmeel is verhittend, zwaar te verteren, schadelijk voor de oogenver oorzaakt indigestie, verstoppingen, winderigheid en bij aan houdend gebruikzwakte in de beenen. Boonen- en erwtenmeel hebben dezelfde of gelijksoortige hoedanigheden Der Rev^lent^. wordt in de onderstaande dépots verkocht. 87^ Ct. 2 Guld. 3 j Guld. 8 Guld. 16 Guld. kleine buss. 1 pd. 2 pd. 5 pd. 12 pd. Eng. gew>- dubbel gezuiverde i fl f 16 jf24 1 pd. 2 pd. 5 pd. 10 pd. De groote roemdien de REVALENTA ARABICA in,alle landen genietis oorzaak dat eene zekere soort van menschen er zich op toeleggen door bedriegelijke vervalschingen hun voordeel daarmede te doen. Zoo is dezer dagen weder den 6den Maart J85ï zekere hzfred hoover he vil, in Lon den, veroordeeld wegens namaking der revalenta arabica, die als gevaarlijke bedriegerij ten toon gesteld ware. Amsterdam, Verkoophuis. Axel, J. W. Verbeek VrolijkGoes C. VREEKE. HontenisseJ. van Braband. Middelburg A. Er/geler en Co, Jufvr. J. IIAuwer. en J. v. d. KamerVlis- sin genA. M. Kalbfleisch. Zierikzee, C. van Schaick. De zalf en pillen van HOLLOWAY hebben de genezing ten gevolge gehad van een zieke voet en hebben het afzet ten van denzelven verhinderd. De heer Jacab P&lmel', woonachtig te Liverpool-BIakestvaat no. 1* leed aan eene he vige kwaal aan een zijner voeteneenige voorname heel kundigen bedienden hem en oordeelden het noodzakelijk een der toonen aftezetten. Alvorens dit genezen was, vertoon de zich de kwaal hooger op en men wilde toen ook den ge heelenvoet afzetten. Hiertoe verzette zich echter de lijder en besloot de zalf en pillen van Holloway te beproeven, waar door hij spoedig werd genezen, zoodat hij thans kan gaan en zijne bezigheden verrigten Als te voren. Het vooraangé- haalde kau bewaarheid worden door den heer Martin chi* mist te Liverpool op den Copperashil no. 20. Door het vermeerderd debietzijn de prijzen als volgt Doosjes pillen af 0,80. f 1,85, f3,00. f6,75 f 13.50, f 20,'50. Potjes zalf a f 0,80, f 1,85, f 3,00 f 7,05; f 13,85. f 20,95. zijn op franco aanvragen a contant té Dekómen bij J. W. Verbeek Vrolijk, te Axel. J. P* Verlinden, te Ber- gen-op-Zoom. Den lieer J. Straalman, hoofd-depóthouder te 's Boschalsmede te Londen Strant 244, HOLLOWAY'S éta blissement. te gors, BIJ p. kleeijwens zoon,

Goessche Courant | 1854 | | pagina 2