No. 24. «TOÊII d Miiirftiffiö BEEfeïIBVAHINCh OITOARE VERGADERING GEMEENTE-RAAD TE GOES, 418,e Jaargang. DONDERDAG 23 MAART. v. -■ MMMÏÏL mmmmimii* De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f d.75franco per post 1' J,9Ö. De insi BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, gezien hebbende het in hunne handen gestelde schriftelijk verzoek aan de heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie gedaan door de heeren P. A. ilOCHART ZOON, Apothekers, wo nende te Goes, om binnen de gemeente, in hun Laborato rium wijk D. No. 14 en 15 staande op den hoek van de kei zerstraat en Sint Magdalenastraat, sectie D No. 1141, te mo gen plaatseneen STOOMKETEL van GESLAGEN IJZER van drie atmospheren hoogste drukking, met vrijen uitgang van stoom. Gelet op het koninklijk besluit van den 31 Januarij 1824, (Staatsblad no. 19,) mitsgaders op het besluit van heeren Gedeputeerde Staten dezer provincievan den 7 October 1842, No. 17, (Provinciaal Blad No. 98.) Overwegende: dat tot het opmaken van proces-verbaal de commodo et incommodo, gevorderd bij art- 4 vau welgemeld koninklijk besluit, de eigenaars en bewoners der naastge legene panden in hunne belangen moeten worden gehoord en dat het tevens nuttig kan zijn, om een ieder in de ge legenheid te stellen zijne bezwaren aan het gemeente be stuur kenbaar te maken. Brengen bij deze ter kennis van een ieder die daarbij be lang kan hebben, dat de adressanten benevens dè eigenaren, bewoners en gebruikers der nabij gelegene eigendommen, zijn opgeroepen, om op Zaturdag den. J April eerstkomende des middags ten één ure, voor Burgemeester en Wethouders in hunne gewone vergaderkamer, ten raad huize te verschij nen ten einde ter zake voorschreve in hun belang te worden gehoord en dat te gelijker tijd, aan een ieder die zulks mogt, verlangen, de gelegenheid zal gegeven worden, oin zijne bezwaren daartegen op te geven, ten einde in het proces verbaal vermeld te worden En zal hiervan door insertie in de Goessche Courantpu bliciteit gegeven worden. Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 22 Maart 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. 1 I L A AR. yan den DES 16 MAART 1854. Vervolg en slot van ons vorig nommer. Art. 2. betrekkelijk de regeling der policie.) bepa lende dat de vereischten om tot agent benoemd te wor den zijnde leeftijd van 23 jaar, een gezond en sterk ligchaams-gestelgoed gedrag en kennis in lezen en schrijven, komt nu in behandeling en geeft dhr van der Meiden daarbij zijnen wensoh tekennen, het maximum van leeftijd bepaald te zien. De voorzitter vermeent dat dit moeijelijk is; som mige zijn op 50 a 60 jarigen leeftijd nog met jeug dige krachten werkzaam en om dan uit hoofde van den leeftijd op zijde gesteld te worden, zou welligt' wat hard zijn. Dhr. van der Meulen, vindt den leeftijd van 23 jaar wat jong, hij zou dat liever bepaald zien op 30 jaar, wanneer de krachten meer ontwikkeld zijn. De voorzitter vraagt of het amendement v#n dhr. van der Meulen ondersteund wordt? Dhr. van den Bosch wenscht daar over het denkbeeld Van den voorzitter kennen Deze antwoordt dat het niet in hem zal opkomen om alle agenten, van dien jeugdigen leeftijd, aan te stellen maar dat het hem leed zou doen indien zich een geschikt persoon van 28 of 29 jaren aanboodde ze te moeten afwijzen om zijnen leeftijd. Dhr. van Kerkwijk zou er nog al bezwaar in zien den burgemeester te binden aan den leeftijd van 30 jaar; de 23 jaar is het minimum van leeftijd en hoe minder men den burgemeester in zijne keus beperkt hoe eer men verwachten mag dat deze goed zal zijn. Dhr. van der Meulen verklaart niet te verlangen, dat zijn amendement in omvraag worde gebragt. Daarop worden art. 2, 3, 4, 5 en 6, met algemeene stemmen aangenomen. NB. Wet hier bedoelde besluitvindt men in ons vorig nommerl) Wordt gelezen het verzoekschrift van den heer J. de Vouw, We-, om ontslag als generale-brandmeesteruit I tiding van advertenties moet geschieden vóór drie liren des nam hoofde zijne gezondheid de waarneming van die betrek king niet langer toelaat. De voorzitter zegt, dat burgemeester en wethouders overtuigd van de gegrondheid van het verzoek ,- voot- stellen een eervol ontslag aan den adressant te verlee- nen en de vacature onvervuld te laten tot de nieuwe regeling van het brandwezen. Waartoe met unanieme stemmen besloten wordt. Gelezen zijnde het verzoekschrift van den heer Mr. J. L. ff. Lieberluithoofde zijner veelvuldige werk zaamheden ontslag verzoekende als lid der plaatselijke schoolcommissie, stelt de voorzitter voor, dit te zen den aan de schoolcommissie ten fine van consideratie en advies en wanneer dit gunstig mogt zijntevens twee personen voor te dragen om bij eventueel ont slag van den heer Lieberleen ander in zijne plaats te kunnen benoemen. Hetgeen wordt goedgekeurd. Worden voorgelezen 1°. Het adres van Jan Adriaanse, om het einde dijk loopende van de heining bij O bertijn tot den Molen dijk in erfpacht te eriangenom daarop den pelmolen van dhr. C. C. van den Bosch over te brengen. 2°. Het verzoek van J. Olberüjnom zulks van de hand te wijzen. De voorzitter berigt dat burgemeester en wethouders het terrein hebben opgenomen en geen bezwaar hebben tegen de inwilliging van het verzoekmits hij het wachthuisje der ambtenaren doe afbreken en verplaat sen ten zijnen koste, en hij den door hem in erfpacht verkregen grond nimmer met eenig houtgewas beplante, den grond afvlakke en efi'ene en aan de huiten zijde van denzelven een geschikt voedpad make en onder- houde en hij voor erfpacht betale 50,sjaars, ge durende 99 jaren waartoe burgemeester en wethouders het voorstel doenmet ter zijde stelling van het ver zoek van Olbertijn. Dhr. van den Bosch, wil veronderstellen dat de voorgedragene erfpachtsom in evenredigheid is, met die voor het stichten van andere fabrieken en vraagt, zoo daarvan mogt afgeweken zijn om de redenen daarvan te mogen kennen. De voorzitter antwoordt daarop, dat de voorgedrage ne retributie hooger is en meer bedraagt dan de wer kelijke waarde van het terrein anders zou medebren gen maar burgemeester en: wethouders hebben bij hun voorstel daarop het oog. gehad, dat de daarstelling van eenen molen niet overal kan geschieden en de bij zondere geschiktheid van het terrein aan den verzoe ker wel eene grootere opoffering dan anders, waard zou wezen. Dhr. van den Bosch kan dit niet toegeven daar ook andere fabriekanten het voor hunne fabrieken geschiktst terrein verkiezen. Dhr. van Kerkwijk heeft voor eene hoogere erfpacht- som dan voor andere fabrieken geopineerd, omdat men in den omtrek van een' molen niet kan planten en dit alzoo een bijkomend bezwaar is, onafhankelijk van de grootte van het te geven terreinwaarvoor evenwel de verkrijger wel degelijk verpligt is eenige vergoeding te geven. Dhr. van den Bosch erkent ditmaar ziet er geene redenen voor zulks in dit geval toetepassen, daar het niet planten het gevolg is van de reeds bestaande mo lens in den omtrek. Dhr. van der Meulen wenscht ook de erfpacht in evenredigheid gebragt te zien tot die voor andere fa brieken bepaald. Gok dhr. Smallegange vindt de voorgestelde som te hoog, maar deze geheel in overeenstemming te brengen met andere fabrieken zou welligt bezwarend voor de gemeente kunnen zijn. Hij stelt alzoo voor de erfpacht te brengen op 25. Dit amendement wordt in omvraag gebragt en ver worpen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Vervenne, Verschoorvan Kerkwijk, Soutendam, Kakebeeke en de voorzitter. Het voorstel zoo als het door burgemeester en wet houders gedaan is, nu in omvraag gebragt, wordt aan- Gewone advertenties, worden d 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doudberigtenvan J 6 regels d I' J.20, behalve het zegelregt. iddags. genomen met 8 tegen 3 stemmen die van de heeren van den BoschSmallegange en van der Meiden. Het kohier der honden belasting voor de loopende dienst, wordt in (behandeling gebragt en? conform dc later ingekomen aangiften gearresteerd tot een bedrag van 34 i, Door den voorzitter wordt voorgesteld, om aan hee ren Gedeputeerde Staten autorisatie te verzoeken om uit de -onvoorziene uitgaven te betalen lö. Het aandeel der gemeente in de kwade posten op de personele belasting dienst 185051 ad ƒ24,70. 2°. Wegens te weinig begrootte zegelkosten 1,05. 3°. Wegens te weinig begroot voor de uitoefening der kiesverigtingc.n /55,35 waartoe besloten wordt; alsmede om 261,15s te kort on boek-, druk- en bindwerk te vinden bij af en overschrijving; hetgeen door dén raad wordt goedgekeurd Worden medegedeeld dat zijn ingekomen. Missive van de besturen van 's Heer Arendskerke en Kattendijkedat zij genoegen nemen met het aan deel in de kosten der kamer van koophandel. Missive van mej Söhr dat, zij de betrekking van schoolhouderes in de bewaarschool aanneemt. c. Missive van den minister van biunenlandsche zaken, dat voorshands niet gunstig kan beschikt worden op het verzoek tot vestiging van een telegraphisch kantoor in deze gemeente, doch daarop later welligt kan terug gekomen worden. d. Missive van heeren Gedeputeerde Staten en extract eener resolutie van den minister van binnenlandsclie zaken, waarbij magti'ging is verleend tot de aanstelling van den heer II G. van hingenals onderwijzer der bijzondere school van dé le klasse. De voorzitter zegt, het voornemen te hebben gehad om zijn vroeger te dezer zake uitgebragt verslag te vervolgen, doch uithoofde van liet ver gevorderde uur, dit tot de volgende vergadering zal terughouden. e. Brief van heeren Gedeputeerde Staten, goedkeuiing van het suppletoir kohier der honden belasting. f. Gelijke kennisgeving van de goedkeuring der ge meente rekening over 1852. g. Gelijke missive met goedgekeurde ontwerpen tot belasting heffing op den wijn het gedisteleerd en de tarwe en afschaffing van de op die artikelen bestaan hebbende belastingen en van die op de huurwaarde, de hondende bieren het geslagt en de brandstoffen. Ten gevolge daarvan worden bij raadsbesluit de ambte naren des rijks-bela tingen en policie agenten aangesteld en benoemd voor Ce surveillance der plaatselijke helas- tingen. Waarna de voorzitter de vaste commissie voor het ffnantiewezen geluk wenscht met de bekrooning van haren veelomvattenden en wel volbragten arbeid, waar door het geheele belastingstelsel in overeenstemming met de gemeentewet is gebragt; hij verheugt zich dat Goes de eerste stad in Nederland is waar dit belangrijk deel der gemeentelijke administratie geregeld en inge voerd zal wezen. h. Brief van heeren gedeputeerde staten houdende goedkeuring der uitgifte van grond op erfpacht aan Adamus Meijler. i. brieven van den heer L. C. de Peval en hot al gemeen armbestuur, houdende berigt van de aan vaarding en installatie van dien heer, als lid van genoemd collegie, k. Eenige staatsbladen en daarna de vergadering ge sloten. GOES, 23 Maart. Vol ff ens toezegging in ons vorig nummer deelen wij hier het adres mede door de gemeente-raad aan de Tweede Kamer der Staten Generaal ingediendhoudende bezwaren tegen de bepaling van art. 66 al. 1 der voorgedragen wet op het armbestuur. AAN DE TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De gemeenteraad van Goes, de bepaling, vervat in art. 6*6 al. 1 van het ontwerp van wet tot regeling van het Arm bestuur van 3 Dec. 1853, in strijd achtend met liet belang der gemeente, die hij vertegenwoordigt, heeft de eer, krach tens art. 144 der Nederlandsche grondwet, zich met zijne

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1