GOESSCHE <01 RUT. A& ffi No. 19. 418te Jaargang. MAANDAG 6 MAART. BICTiill «IIIffMTIIi BE&EMDMAKmCi. 11 «fe x-.- De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags J avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f ^,75, franco per post 1' ^,90. j Gewone advértentien worden d 10 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberiglcnvan J(regels a f J\2ö. behalve het zegelregt. De inzending van advert en tien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Achtervolgens art. 3 van het koninklijk besluit van den 6 Januarij 183), n°. 68, (Staatsblad n°.,2) heeft zijne excell. den heer minister van finantien, bij reso- iulie van den 2 Maart 1854, bepaald, de prijzen het opgeld daaronder bègrepen waarvoor de collec teurs splitters en debitanten der Staals-Loterij de loten en gedeelten van dien voor de vierde week der trekking van de iaatste klasse der 222ste loterij zullen mogen uitgevente weten BIJ VERKOOP: Geheele Loten 85.00 Halve - 42,50 Vijfde - 17,00 Tiende - 8 50 Twintigste - 4,25 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat bij voornoemd artikel van dal besluit, uiïdruk- keljjk is vastgesteld dat de collecteurs splitters en debitanten gehouden zijn om zich naar die prijs be paling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Goes, den 4 Maart 1854 De Commissaris des Koniugs in de provincie Zeeland Bij delegatie voor denzelven De Burgemeester van Goes, M. P. BLA AUBEEN. GOES, 6 Maart. De uitslag der loting voor de nationale militie van dezen jare is geweest als volgt N°. 32 C. Verburg. 33 G. G. Snoep. 34 H. J. van Hove. 35 J. Proos. 36 H. Liplijn. 37 P. C. van Strien. 38 W. Goossen. 39 J. J. Schoeffelenberger. 40 C. lieijn- liout. 41 P. Pejak. 42 P H. Heirman. 43 O. van der Hoeff. 44 A. Oosterdag. 45 C. de Munck. 46 W. The- wes. 47 D. Nonnekens. 48 S. Blommers. 49 J. van de Velde. 50 J. J. Ramondt. 51 G. Slavekoorn. 52 P. Meijler. 53 J. Warrens. 54. D. Hordijk. 55 W. Geel hoed. 56 A. van Hese. 57 P. van der Peit. 58 J. Groo- temaat. 59 L G. van der Hoek. 60 D. van Paasseu. 61 P. Zweedijk. 62 J. P. I. Knitel. 63 G. Bodbijl. 64 J. Scheele. 65 J. Jacobs. 66 B. de Jonge. 67 M. B. de Munck. 68 J. C. Reijnhout. 69 J. Nagelkerke. 70 C. Tijzebaard. 71 H. de Pan. 72 M. Jacobs. 73 A. van der Straate 74 P. J. Bouwens. 75 W. van den Berge. 76 B. Knieriem 77 P. Plas. 78 A. van Lindonk. 79 M. de Jonge. 80 G. Verheule. 81 M. Smolders. 82 H. J. Molhoek. Het contingent voor deze gemeente te leveren, be draagt 16 waaronder 1 buitengewoon. Bereids zijn van vorige ligtingen 4 in mindering ingelijfd. Zoo ten gevolge van het besluit van den minis ter van oorlogstrekkende om dit jaar geene paspoor ten aan de miliciens van 1849 uittereikenals door de meerdere werkzaamheden voor ambachtslieden zijn de prijzen voor plaatsvervangers voor de nationale mili tie hier zeer hoog gestegen. Ten voorleden jare enga geerde men die voor f 400 tot f 550 a f 600,thans bedingt men f 850 tot f 1000. De officiële tijding is ontvangen, dat de miliciens der ligting T849 niet, zoo als gewoonlijk, op 10 Maart a. s. zullen gepasporteerd wordenmaar daartoe eerst latei magtiging zal worden verstrekt. Met het grootste genoegen vermelden wij, datZ. E. de minister van binnenlandsehe zakendezer dagen goedgunstig heeft beschikt op het verzoek der heeren J. A. A. Fransen van de Putte, c. s., tot het aanleggen eener stoombootdienst uit de kaai dezer gemeente naar Botterdam. Men leest in liet Handelsblad, geschreden uit Goes Als eer, staaltje, hoe ver d,e dienstijver der com miezen hier gaat, diene het volgende. Zeker heer, een liefhebber van fraaije vogels, laat per stoomboot uit Holland een paar faisanten komen. De rijks- coimniczen visiteren bij de aankomst en bekeuren den vogel-beminnaar als overtreder der jagtwet; hij vraagt beleefd aan de ambtenaren de vertooning hunner com missiën en de ambtenaar der 2e kl. Meijer had die niet bij zich; bij vordert de afgifte zijner vogels doch zij worden hem geweigerd; eindelijk na bij den con trolenr en officier van justitie zicli vervoegd te hebben, worden hein de vogels teruggegeven en gezegd dat de ambtenaren die taxeren op 20 en hetn proces verbaal declareren. Dit geschiedde, doch men ineent. dal de heer F., eigenaar der vogels, van zijne zijde proces-verbaal zal'laten opmaken, wegens willekeu rige onthouding van zijn eigendom en overtreding door de ambtenaren van art. 38 der jagtwet. Indien dit alles waarheid bevat en (Ie jagtwet hier zoodan'g wordt toegepast, dan meeneri wij de inge zetenen den welgemeenden raad niet te mogen ont bonden om bij verbuizen en dergelijke voor het vervoer hunner slagvinken, leeuwrikken kwartels of' lijsters zich vooraf bij den burgemeester van een consent lot vervoer te voorzien anders zijn de ge volgen niet te berekenen Bij de tweede kaïner der Slaten-Generaal is in gediend een ontwerp van wet houdende wijzigingen in de bestaande verordeningen op de heffing van den accijns van het gemaal. In de voorafspraak van (lil ontwerp komt voor, dat in deze verordeningen ver scheidene bepalingen worden gevonden welke bel domstellen belemmeren van molens of inrigtingen waarin de tarwe lot meel voor den handel wordt be reid dal door de eene wijziging dezer bepalingen de gelegenheid kan worden geopend (lal dergelijke trafieken kunnen tvoiden opgerigt. en tevens «fin wor den voorzien in de bezwaren tegen het bedrag van (ien accijnswaaraan de maïs, of lurkselie tarwe, onder worpen is. Maar luid van de memorie van toelichting van Z E. den minister van finantien ad interim heeft zich de handel in tarwemeel in sommige staten zeer aan zienlijk ontwikkeld zijn aldaar gioole inrigtingen tol de fabricatie daarvan daa(gesteld en ook van daar aanzienlijke hoeveelheden herwaarts gezonden. Het al- zoo verkregen meel schijni zich door de wijze van bewerking door meerdeie deugdzaamheid te onder scheiden en ook door sommige hakkers Ie worden voorgetrokken derwijze dat de invoer welke in 1850 bedroeg 81 937 ponden, in 1852 tot 643,215 ponden is geklommen. Bij de tegenwoordige verordeningen h-eft men liet oog gehad op de gewone korenmolens. Deze zijn be zwaarlijk overeen te brengen met de bedoelde inrig tingen, in welke bet meel op eene groole schaal voor den groothandel wordt bewerkt zoodal tot dusver dergelijke inrigtingen alleen in Limburg alwaar de accijns bij admodialie wordt geheven hebben kunnen worden tot stand gehragt. De belangen van de Ne- derlandsche nijverheid, zoowel als van den handel en den landbouw maken het wenschelijk dat ook zoo danige inrigtingen elders hier te lande kunnen worden gevestigd en de voordrag!1 behelst daartoe de ver- eischle vooizieningen. Bij hel ontwerp wordt de accijns van het gemaal van de maïs gelijk gesteld met die der rogge, en al- zoo van f 2 per 1000 ponden, in hoofdsom terug- gebrogt op 60 cents, ten einde hel gebruik van deze graansoort, als een goed en krachtig voedsel opleve rende, zooveel mogelijk te bevorderen. Uit het voorloopig verslag van de heeren v. Nis pen, Dommer, Dirks, v. jimerongen en v. Bosse, rapporteurs voor de wet ter opheffing van de paar- denpnsterij blijkt dal de groote meerderheid der leden, die aan het onderzoek hebben deel genomen, heeft verklaard de voordrag! met genoegen te hebben ontvangen als bij welke wa.l hel hoofddenkbeeld betreft, aan het sedert lang door,de kamer geuit vei- langen wordt voldaan. Enkele leden hebben, ofschoon erkennende, dat de inrrgting veel te wenschen over laat de algeheele opheffing voor alsnog onraadzaam geacht voornamelijk in dat belangrijke gedeelte des lands alwaar nog geerie spoorwegen zijn aangelegd en men. in spoed vorderende gevallen aan «verdrevene eischen zal zijn bloodgesteld Hel als in de verte ver melde denkbeeld om de openbare middelen van ver voer aan eene bijzondere belasting Ie onderwerpen heeft geen bijval gevonden. - - Ui! Breda wordt van den 3 gemeld Gisteren vierde de gepensiotreeide majoor O. Bruinierliet halve eeuwfeest van zijne aanstelling als officier hem door bet staats bewind der balaaf- sche republiek uitgereikt. Ter gelegenheid van dit klein hnisseiijk feest, weidende originele perkamenten uil limine schuilhoeken gehaald. Onder »ele anderen was de bovengenoemde aanstelling in dato 2 Maart 1804; alsmede eene aanstelling tol luitenant bij het 123 leg in. van linie, te Dresden den 16 Julij I 813 na den veidtogl van Rusland door Napoleon uitge reikt zijnde hij dat korps een groot deel Hollanders ingelijfd geweest, waarvan Bruinier met eenige zijner landgenooten "as overgebleven. Overigens bleek uil die stukken dal de feestvierende gedurende 36 dienst jaren als officier de campagnes van de jaren 1799 1800, 1801. 1806 1807 1808 1809. 1812,1813, 1814 en 1815, in verschillende landen heeft bijgewoond, zonder die van den Belgischen opstand te rekenen Onderdendam 2 jHaart, Het volgende is, naar men verneemt te Eenrnm den Ssten dezer voorge vallen. Ten gevolge van het des nachts ontvreemden van aardappelen uit de kuilen Ie Eemum en omstre ken, besloot zekere bouwman die zijne aardappelen irigelijks in eene kuil in den tuin, kort bij zijne wo ning had begraven om eene lijn van strooi van uit zijne knil binnen shuis te doen bevestigen aan den haardlang en andere klinkende voorwerpen welke bij de minste beweging omver moesten vallen. Beeds dienzelfden nacht wordt hij gewekt door het om vallen dier voorwerpen waarop hij zich met zijne huisgenoolen naar buiten begeeft en vier personeii bezig vindt de kuil van den voorraad te ledigen Na eene duchtige worsteling gelukte bet hun, de dieven allen magtig te woiden Te Groningen is eene buitengewoon zware kween, aangelokt door deri landbouwer Ar.nema te Arum ter bezigtiging gesteld. Deze koe lokt duizende bek ijkers, zij weegt meer dar: 2000 ned. pil. is 5 jaren oud en voor de aanzienlijke som van f950 door een vleesch- houwer aangekocht. RUSLAND—TURKIJE. Er is te Marseille eerie stoomboot me! berigten uil Konslnnliriopel aangekomen. Zij melden uat weder een convooi van i0,000 man gereed wordt gemaakt om naar Batloun te worden gezonden. De vijande lijkheden worden overal door de koude vertraagd, Slnope wordt, op bevel van de Turksche regering, op nieuw versterkt. De werkzaamheden geschieden ouder leiding van een' europeschen ingenieur. De schipbrug tnsschen Widdin en Kalefal is weder gelegd. Omer-pacha had zich van daar naar Sophia begeven ten einde de troepen die naar den Donau bestemd waren, tegenbevel te geven en ben te gelas ten om met den meesten spoed naar Macedonië op te rukkenen aldaar den uitgebroken opstand te onder, drukken. De engelsche Standard meldt bepaaldelijk dat Khiwa (Perzische golf) den 11 December door de

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1