GOESSCIIE COURANT. HTwil No. 18. 41ste Jaargang. DONDERDAG 2 MAART. De uitgave clezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. i De prijs per l-wartaal is f óf 5. franco per post f ófO. Gewone adver ten lieu worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en. doodberigtenvan J— 6 regels d f óf O, behalve het zegelregt. s' De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Miiiiik mmmmmimm» GOES, 2 Maart. Verleden maandag werden alhier in de zaal der so ciëteit van ongenuchtew vrij, door de afdeeling der maat schappij van toonkunst, de beide zoo gunstig bekende muziekstukkenalsDas lied von der Glocke van F. von Schillermuzijk van A. Rombergen Die Jahreszeiten oratorium van J. Haydn(le deelde lente2e deelde zomer) waaruit het programma be stond uitgevoerd. Overvloedig kunnen wij zeker noe men de vermeldingdat deze met het grootste genoe gen werden aangehoord, terwijl de verschillende solo's en het chor, dank zij de uitmuntende leiding van den heer Dr. lï. B. van den Bosch en de vele zorg daar aan door Z.Ed. besteedden meesten. bijval vonden.— Wenschelijk ware hetdat meerderen door hunne op komst toonden, wezenlijk belang in de edele toonkunst te stellen en 't genot er van te waarderenop dat de verschillende uitvoerdersdie om wel te slagentijd noch moeite ontzien, ook daarin eenige vergoeding en verdere opwekking vinden. Op de deswege door deo gemeenteraad en de kamer van koophandel ingediende adressen, tot vestiging san een telegrafisch bureau alhier is door den minister van binnenlandsche zaken te kennen gegeven dat de snelle uitbreiding die het rijk aan de telegrafische lijnen denkt te geven niet toelaat met het vestigen van hulpkantoren gelijken Ired le houden, omdat het personeel voor de dienst der telegrafie geschikt zeer beperkt is, doch daarop later welligt kan worden terug gekomen. Z M. heeft goedgekeurd hel beroep uitgebragt door den kerkenraad der hervormde gemeente van den Hoek (classis Yzendijke) op J. F. van Sinsbergen predikant te Schore en Vlake. Bij de mijnen in Nederlandsch Indiëis lot ingenieur der 3de klasse bevorderd de aspirant-in genieur F. E. H. Liebert. Bij koninklijk besluit van 2 Februari) jl. no. 72, is op liet verzoekschrift van O. Dronkersals directeur en J. J. de Kanter als administrateur vergunning verleend lot het oprigten eener Zeeuw- sche maatschappij van stoomvaartwelke gevestigd zal zijn le Middelburg. Bij koninklijk besluit is bepaald dat door de provincie Zeeland voor de ligting der nationale mi litie van 1854 zullen moeien geleverd worden 449 manschappen, waarbij nog komen 27 ter aanvulling, zoodat het aantal, zoowel het gewone als huilenge wone conlingenl zal bedragen 476 manschappen. Daar toe moeten worden geleverd door de miblie-kantons Middelburg 46, Vlissingen 50, Veere 26. Zierikzee 34, Brouwershaven 27, Tholen 36, Goes 36. Kapelle 43, Sluis 30, IJzendijke 40. Axel 45 Hulst 87, Kortgeen 16. Terwijl men als eene bijzonderheid van geringe slerfle uit Zierikzee meldl dat aldaar van 7 tot 22 Februrrij niemand overleden is en van 1 tol 23 Fe bruary slechts 4 personen gestorven zijn op eene be volking tan 7000 zielen, voegen wij er bij dat ook hier op eene bevolking van 5400 zielen gedurende de geheele maand February slechts 5 personen overleden zijn. De minister van financiën, in ervaring gekomen zijnde dal ongeacht zoo vele en herhaalde bekend makingen en waarschuwingen de belgische koperen munt sleeds in groove hoeveelheden binnen liet rijk in omloop blijft, brengt nogmaals Ier algemeene ken nis dat die munt bier te lande hoegenaamd geen wetligen koers of waarde heelt dal mitsdien op de afwijzing uil alle openbare kassen het slrengste toezig! zal worden gehouden; terwijl daarentegen nederland- sche koperen munt voortdurend bij Iteeren betaal- ■neesteren in de arrrondissementen kan worden aan gevraagd en verkregen. Bij' den Kerkenraad der Hervormde Gemeente tc Middelburg is van Burgemeester en wethouders eene afwijzende beschikking ingekomen op het door hem ingediende adres tot afschaffing der kermis, Er loopen verontrustende geruchten omtrent een hevig oproer dat le Rotterdam dreigt uit te barsten. Men ineent sporen te hebben ontdekt van eene zamenzwering onder de dienstmaagden aldaar. Zoo sommigen meenenniet zonder heimelijke op- ruijing van den kant var, verscheidene hunner vrou wen ter zake van art. 12 eener nieuwe keur voor de gemeente, aldus luidende: Het is verboden de straat te schrobben of daarop water te gieten Van den Isten April tot den laalsten September is het echter geoorloofd de straat te besproeijen welk art. door den Gemeente-raad met 20 tegen 6 stemmen is aangenomen. Leijdsche Courant. In de vorige week hebben de al'deelingen der Tweede Kamer van de Staten Generaal zich bezig gehouden met het onderzoek van hel wetsontwerp nopens het Regerings-reglement van Nederl. Indië. Dat onderzoek ts thans afgeloopen. Op gisteren was bepaald het onderzoek der wets-onlwerpen betrekke lijk het domijn-fonds de amortisatie Oer conversie en de vereeniging der gemeenten Uit Ruinen wordt gemeld dat le VTeene vrouw haren man heeft vergiftigd en dal de justitie reeds onderzoek doet. Wat hiervan zij zal de lijd leeren. Men meldt uit Leeuwarden dat in den nacht van den 25 op 26 February door middel van uit en inwendige braak, een stouten diefstal in de syna goge is gepleegd. Zes paar kostbare versierselen der wetsrollen en eene aan een dier wetsrolllen hangende zilveren plaat met vergulde ornamenten ter waaide van f 2000 zijn ontvreemd. De kerkroovers schijnen zich gedurenijede dienstop den 25 in eene der boven galerijen van de kerk verborgen te hebben. Eenige heeren, die nog ineen over de synagoge gelegen huis bijeen waren ontdekten licht en beweging in het gebouw en toen zij zich met den koster naar de syna goge begaven, waren alle deuren geopend en de dieven reeds ontvlugl. Te Brussel heeft zich eene maatschappij gevormd tot oprigting eener economische bakkerij wier doel is beter en goedkooper brood voor alle klassen der burgerij verkrijgbaar te stellen. Volgens de statuten dier maatschappij zal het graan van de beste kwali teit aangekocht door een bestuur van toezigl ver malen worden in molens tot de inrigting zelve be- hoorende. Alle bijzondere bewerkingen der brood- inaknig geschieden toigens de nieuwsteen meest doel matige uitvindingen en otidér bestuur van bekwame personen. De inrigting mag tot geen ander einde gebezigd worden dan tol het bokken van brood. Als eene bijzondei beid bij de loling voor de nationale militie, welke afgeloopen Zaturdag te Gro ningen heeft plaats gehad berigt men dat daaraan ook twee broeders hebben moeten deelnemen daar de oudste was geboren op den lslen Jan. 1835 en de jongste den 6den Dec. van dalzelfde jaar. Beidejon- gelingen hebben een dienstpliglig nommer getrokken, doch het nommer van den oudste was 40 itooger.dan dat van zijnen broeder, zoodal bijgevolg de jongste dezer twee dienstpliglig is. NOORD-AMERIKA. Nederlandschó Kolonie Skeybougan 24 Janiiarij. Het is voor onze landbouwers om rijk vvotden le doen I Wij vernemen dal verleden Zaturdag de tarwe alhier met 1 25 dollar per bushel betaald werd en thans bevindt zich een agent van een voornaam han delshuis te Boston in ons midden, die opdragt heelt om zoo veel tarwe op le koopen als hij maar beko men kan, tegen 1,30 dollar of meer, naar gelang der prijzen te Milwaukie. Deze tarwe is bestemd voor Oostenrijk en andere Europesche landen, werwaarls zij na gemalen te zijn, in luchtdigte groote blikken bussen verzonden wordt. NaschriftBovenstaande was reeds gezel toen wij vernamen, dal de bedoelde agent uit Boston gis teren eene sotn van twee en-veertig duizend dollars op de bank gedeponeerd en bonderde bushels tarwe gekocht beeft tegen den nooit gehoorden prijs van een dollar twee-en-veertig cents per bushel! Deze tarwe komt bent alzoo hier te staan op ongeveer^9,50 de Nederl. mud. Geen best vooruitzigt roor de Eu ropeanen np goedkoope boterhammen. De felle koude, die wij den 2lsten, 22slen en 23sten dezer hebben moeten verduren schijnt zich over gansch Wisconsin, Illinois en Michigan te heb ben uitgebreid. Den 23slen dezer stond de thermo meter bij zonsopgang te Appleton 32 graden bene den nnl le Madison 30 graden; le Galena, Illinois, 26 graden. RUSLAND—TURKIJE De laatste telegrafische berigten uit Londen be helzen, dat Engeland en Frankrijk op dien dag eene nota gezonden hebben houdende opeisching om de vorstendommen vóór den SOsten April e. k. le ont ruimen. Aan de Russische regering zijn 6 dagen beraad gegeven, om op die nota le antwoorden. Een weigerend antwoord zal met een oorlogsverklaring worden gelijk gesteld. DUITSCHLAND. Frankfort. Uil Silesie wordt de buitengetneene en doelmatige weldadigheid van II. K. II. prinses Marianna der Nederlanden zeer geprezen. In de dorpen der arme bergstreken, worden op hare kosten nfeermalen 's weeks meel en erwten aan 500 armen nilgedeeld Dezer dagen ontvingen zij mede een ge schenk aan vlas ten bedrage van 1000 daalders, orn zich de noodige hemden te vervaardigen, Ook werd op hare bezittingen aan vele vaders van arme huis gezinnen bij voortduring arbeid verschaft. ENGELAND. Londen De nieuwe middelen van verwoesting, die de aan slaande oorlog aan hel licht za) brengen zullen alle verwachting overtreden en vooral van den kant van Engeland dat zijne arsenalen voor al de bezoekers en zelfs voorde leden van bel parlement gesloten heeft gehouden van het oogenblik af aan waarop de ad miraal Napier er in geslaagd is, om zulke aanmer kelijke sommen ter versterking der kusten der toe- vluglshavens en van die der militaire marine te doen toestemmen. Gij hebt geld noodig, zeide men in hel parlement vraag hei wij zullen tl zooveel geven als gij wilt want het betreft het lot des vaderlands. Omtrent hetzelfde tijdstip was er sprake van de over hel water zwevende vuurpijlen van kapitein FFagner welke uitvinding men aarzelde le kooper,. Een lord riep bij deze gelegenheid uit: «hij vraagt slechts 300 000 pd. st., en gij draalt nog? Haast n om deze uitvinding te koopen en verklaar terstond aan Frankrijk den oorlog, en gij zult zijne marine reeds in eenige dagen vernietigen. Geen enkel Fransch dagblad heelt van deze woor den gewag gemaakt. Doolt deze verschrikselijke uit vinding waarvan men sedert niet weer gesproken heelt en die men zelfs als helagchelijk heeft voor gesteld is intusschen bewaard gebleven in liet arse-

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1