No. 16. DONDERDAG 33 FEBRüARlj. BltTiili ISIflIimtTlII 41*,c Jaargang. goessche courant. 'pm irr^j De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f óf!5. franco per post f J,90. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodberigten. van 6 regels a f behalve het zegelregt. De KAMER van KOOPHANDEL en EABRIJ- KEN te GOES, maakt door deze bekend, dat bij haar van regeringswege zijn ingekomen, eenige stukken be treffende den handelde scheepvaart en de nijverheid welke van heden af gedurende 8 dagen bij den secre taris der kamer ter inzage zullen liggen. Onder dezelve komen voor a. Statistiek van het koningrijk Belgie, algemeen overzigt van deszelfs handel met het buitenland, ge durende het jaar 1852. b. No. 46 der Geselz-Sammlung voor het koningrijk Hannoverjaargang 1853. c. Tarief der tara-usanzen bij den suikerhandel te Hamburg, van kracht met den 1 Januarij 1854. Goes 23 Februarij 1854. Op last dér kamer voornoemd H. K. DOMINICUS van den BUSSCHE. IIHSk IMTOCTMlIMIiL GOES, den 23 Eebruarij. Onder het afdrukken dezer ontvangen wij be- rigt, dat bij het bestuur der Goessche Tombola, ter verloting eene prijs is ontvangen van Hare Koninklijke Hoogheid Mevrouw de Prinses Fre- derik. der NeDERIANDEB. Bij besluit van 15 dezerheeft Z. M. bepaalddat de godsdienstige gezindheden binnen het rijk, onder kennisgeving van den gezegenden staat, waarin hoogst- deszelfs zuster, mevr. de groothertogin van Saksen- Weimar-Eisenach zich bevindtzullen worden uitge- noodigd, om daaraan in derzelver gebeden indachtig te zijn en den Hemel eene voorspoedige bevalling af te smeeken. In openbare tereglziuing van 20 dezer is dooi de reglbank alhier bij vonnis uitgemaakt dat Job Ossel behoort tot de vrouwelijke en niet lot de mannelijke kunne zoo als zij was ingeschreven. Bij de inschrijving voor de nationale militie waar aan men haar wilde doen deelnemen op grond harer gebooi te- iikle, werd dit abuis eerst ontdekt. Droevige berigten ontvingen wij eergisteren uit Zierik'zeedoor builengewonen hoogen watervloed ontstond op de Nieuwe Haven bij het lange Groe nendal eene verzakking, tnen zegt. grootendeels door het woelen der baren op eene plaats waar men be zig was de straat te verleggen, welke daardoor spoe dig doorweekt was. Een paar huizen stortten in en andere zoo in die straat als op de Nieuwe Haven wer den erg beschadigd. Gelukkig dat, hoe onverwachts zulks ook plaats had er geene menschen liet leven bij verloren 't geen zeker bet geval zon geweest zijn. indien er geene menschenvrienden de woningen waren binnen geiteden de kinderen nil hunne wieg, hoog bejaarden uit hun woonvertrek door bet water had den gedragen en in veiligheid gebragt en ook ande ren, tot zelfbehoud, op de hoogste verdiepingen hunner woningen den dag hadden afgewacht. Onberekenbaar nog is de schade aan wonin koopwaren en huis raad zoo der bewoners van de Nieuwe Haven als die der Nieuwe Boogerd- en St, Domusslraat toege- bragt. Die van het lange Groenendal, de Molenstraat en Venkel meest allen lol de behoeftige klasse be- hoorende zijn in de diepste armoede gedompeld. De ramp is groot en onmogelijk kunnen wij deswe ge al de bijzonderheden inededeelen. De kistdam voor de verzakking gelegd, is gereed, en (ie passage door de vroeger onder water staande stralen heropend. Zoovee) mogelijk voorziet de edele menschenlislde met den meesten ijver in den eersten nood en vertrouwt men, dat even als de ramp ongedacht trof, die ook op ongedachte wijze zal gelenigd worden. Men meldt als uit eene vrij goede bron afkom- komstig, dal eerlang eene promotie bij het leger zal plaats hebben Onder anderen zouden eenig. inuta- tien bij bel korps koninklijke maréchaussee alsmede bij den plaatselijke!) staf plaats hebben en zou aan de 2de luitenants van deze laatsten hel traclemer.t van f 800 worden toegelegd. - Men zegt, dat Jhr. li L van Jndringa.de Kemppenaar door Keizer Na.poleon benoemd is tot kapitein over eene compagnie èlrangers die eer lang naar Turkije zal vertrekken. [drr.h. Cl.) Het Staatsblad no, JZ bevat hel beshlit van den 14 Februarij 1854. houdende eenige wijzigin gen in den bepaalden uilerlljken vorm (Ier munlbil* jelten van 50, enwel dal die stukken aan de achterzijde, even als die van tien gulden, van den overdruk in het blaavw zullen worden voorzien zullende daarentegen op de biljetten van vijftig gul den de inhoud vastgesteld in art. 1 van dat evenge- meld besluit, in hel rood. worden gedrukt, uitgezon derd alleen de tot den plaatdiuk van den kutislrand behoorende woorden wollig betaalmiddel en Koningrijk der Nederlanden. 's Gravenhage ./7 FebruarijDe afdeelingen van de tweede kamer der Staten Generaal hebben onder zocht de ontwerpen van wet tot verhooging van hoofd stuk V der staatsbegrooting voor 1853 wegens de wees- en momboir-kamers de pensioenen der leden van hel hoog militair-geregtshof en tot opheffing der paai denposle.-ij. Nopens den loop der werkzaamheden van de kamer verneemt men overigens de volgende bijzonderheden Gedurende deze week zullen de afdeelingen van de tweede kamer zich bezig honden met het onderzoek van de ontwerpen van minder gewigt of van kleinen omvang. Aanstaande maandag zullen zij aanvangen met in overweging te nemen bet ontwerp nopens het reglement van beheer in Nederl. Jndië. Zij zullen dan achlervolgens de gewiotige ontwerpen, die aan de kamer zijn ingediend, onderzoeken. In diet) lusschen tijd zal de regering gelegenheid hebben Ie antwoorden op de bedenkingen, waartoe de eerst onderzochte kleine ontwerpen mogten aanleiding geven. Naafloop van bet onderzoek over de gewiglige ontwerpen, zullen de openbare beraadslagingen over de eerst onderzochte ontwerpen aanvangen, alsmede over bet ontwerp nopens de inkwartiering en andere voordragten die ter af doening mogten geleed zijn. Men vleit zich dal daartoe behoort het ontwerp tot herstel van het Ned. Indisch muntwezen. Na afloop dier beraadslagingen zal de paasch-vucantie invallen. De regering zal dan den lijd hebben gehad te antwoorden op de bedenkingen, weike op de laatst onderzoebto gewigtige vvets oótwgrpen mogten zijn gemaakt, zoodat de kamér dan. na de paasch-vacantie. voornemens is over de bedoelde ontwerpen achtervolgens te beraadslagen. Dit moet, naar vrij vernemen, bel vastgestelde plan van den loop der werkzaamheden zijn, dat zonder buitengewone omstandigheden of ver hindering door de kamer zal worden .gevolgd. Te Boermnnd geraakte Op den 18 "dezer een schippers-gezel die zich achter de kagchel geplaatst had in slaap, zijne kleederen valleden vuur waardoor hij deerlijk gewond werd. Toen hij bemerkte dal zijne kleederen in vlam stonden riep hij zijn makker op, die verschrikt opsprong, den etntner greep en water willende scheppen voorover in de Maas viel en verdronk. Zijn lijk is nog niet gevonden. RUSLAND—TURKIJE. Eigenlijke nieuwstijdingen betreffende de Russisch- Turksche kwestie ontbreken heden ten eenemale. Van het toonee! des oorlogs in de vorstendommen verneemt tnen dat de Russische generaal von Schil ler in den nacht van den 9den op den 10 dezer eene batterij van twaalf stukken zwaar geschut op liet ei land Komabariin den Donau voor lïutschuk heelt opgerigl De jongste berigten uit Konslantinopel van den 2 Februarij melden dat destijds hel nieuwe konvooi met leeflogt dat door sluombooten der vereentgde eskaders zoude begeleid worden nog piet vertrok ken was. Al de schepen van hel Torksch-Egypti sche eskader hadden bevel ontvangen ovn zich reis vaardig te houden legen den 20sten dezer. Men maakte hieruit op dat zij zich riaar de zwarte zee zouden begeven en door eenige schepen van de ver- eenigde eskaders zouden vergezeld worden. Voor het viogenblik evenwel bevonden zich in die zee slechts twee Eugelsohe en twee Fransche stoomfre- gatten Particuliere depêches uit Sebaslopol melden dal een Krigelsch vaartuig in de Zwarte zee in do nabij heid dier haven aan den grom! geraakt zijnde be- magtigd is geworden door de Bussen om reden dat iiel Tnrksclte troepen aan boord had. Dit feit wordt evenwel nog in twijfel getrokken. Een transport Turksche troepen aan welker hoofd twee Poolsche bevelhebbers geplaatst waren was te Trehizonde geland. De Bussen hebben in Azië oenen aanvai op Chef- ketii beproefd doch zijn met verlies teruggeslagen. Te Konstafltiriopel is ernstig sprake van een ge- wigtig voorste! betrekkelijk hel toelaten vart Chris tenen tol de militaire dienst dat aan den Divan zou worden onderworpen en waarvan men de aan neming hoopt. Te Weenen ziet men elk oogenblik de verschijning van een manifest des Keizers van Rusland te geinoet, waarin deze definit'ef zijne bedoelingen blootlegt. Aari de hoven van Weenen en Berlijn is door de fransche regering kennis gegeven van hel zenden va» een expcdilionnoir korps naar het Oosten. Laatste berigten.) Nopens de krijgsrerrigtingert aan den Donau is niets naders met zekerheid bekend. Alles bepaalt zich tot gissingen. Sommigen willen weten dat de aanval van de Russen op Kalefat zóó na ophanden zoude zijn dot hunne voorposten zich reeds op een kanonschot afstand» van de turksche versterkingen bevonden. Volgens anderen zou de generaal v. Schilder de onmogelijkheid inziende om de steilte stelling der Tur ken van voren aan te lasten een omweg willen maken en desnoods met geweld liet onzijdige Servische gebied doortrekken. Deze lezing vindt weinig geloof. Dezelfde onzekerheid heerscht nopens de krijgsver- riglingen in Azië. Men hlijft overigens nog altijd in liet onzekere nopens de vraag of het antwoord van Keizer Nico/aas al dan niet te Parijs is ontvangen. Dienaangaande wordt verzekerd dat de graaf v. Nesse/rode aan den heer de Cash'lbajac had doen welen dal de Keizer van Rusland ongesteld was en hem niet konde ontvangen, maar hem gemagligd had te verklaren, dat, daar de brief van Keizer Na.poleon geenerlei verandering in den staat van zaken bragt de Czaar hel niet noodig oordeelde Ie antwoorden. DUITSCIÏLAND. IF eenen dl FebruarijHeden namiddag zijn drie afzonderlijke treinen van den Noorder-spoorweg met hruggen-toestellen en liet korps pontonniers naar het observatie-korps aan de turksche grenzen ver trokken. Ten gevolge van den langen en gestrengen winter, heerscht thans in het Badensche, bijzonder onder dat gedeelie der bevolking dal zich met den wijnbouw or.ledig houdt de bitterste armoede. Bij gebrek aan brood en aardappelen voeden zij zich reeds sedert een geruimen tijd met een afkooksel van allerlei stronken vermengd met een stukje lijnkoek en het bloed van geslagt vee. Velen dezer ongelukkigen zijn reeds be-

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1