GOESSCRE <01 RUT. «SET mmmti&mmMo No. 15. 41stö Jaargang. De uitgave dezer Cour wit, geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f .*,75, franco per post f ó,90. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namid MAANDAG £0 FEBRUARIJ. Gewone advertentien worden a W ets. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigtenvan d6 regels d f d,W, behalve het zege Ir egt. BICTTO» IWeilTMTIII BEKfiMDMARW Achtervolgens art. 3 van het koninklijk besluit van den 6 Januarij 1831. n°. 68, (Staatsblad n°. 2) heeft zijne excell. den heer minister van finanlie». bij reso lutie van den 16 February 1854, bepaald, de prijzen, hel opgeld daaronder begrepen waarvoor de collec teurs splitters en debitanten der Staats-Loterij de loten en gedeelten van dien voor de tweede week der trekking van de laatste klasse der 222ste loterij zullen mogen uitgeven te weten BIJ VERKOOP: Geheele Loten f 76 00 Halve - 38,00 Vijfde - 15,20 Tiende - 7,60 Twintigste - 3.80 BIJ VERHURING: Geheele Loten f 30.00 Halve - 15,00 Vijfde 6 00 Tiende - 3,00 Twintigste - 1,50 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dot bij voornoemd artikel van dat besluituitdruk kelijk is vastgesteld dat de collecteurs splitters en debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbe paling Ie regelen, en dezelve gedurig Ier inzage voor hel publiek beschikbaar te hebben. Gons den 20 February 1854. Be Commissaris des Konings in de provincie Zeeland Bij delegatie voor denzelven De Burgemeester van Goes, M. P. BLAAUBEEN. GOES, den 20 Februarij. Bleef onze stad van de gevolgen van storm en on- weder in dit barre jaargetij verschoond in den vroe gen morgen van 11. Vrijdag den 17 dezer, dreigde een noodlottige brand hier veel verwoesting aan te rigten; inzonderheid scheen dit onze oude en nieuwe mee- en garancine-l'abrieken even buiten de oostpoort langs de haven van Goes gelegen te zullen gelden. Gelukkig woei de wind uit den Z. W. verschoonend voor de stad en verhief hij zich niet bij het aanbreken van den dag, toen omstreeks 5 uren het gelui der klok de burgerij uit den slaap wektetengevolge der ingeroe pen hulp van de brandweer door den hoofd-directeur van de mee-fabriek Zuid-Bevelandaankomende de maatschappij van verbeterde meekrap-bereiding in Zee land alhier gevestigd. De brand is er ontstaan in één der drie kapitale droogtorens Uit den aard van derzelver constructie, als zijnde geheel in steen opgetrok ken, met steenen verwulven en van ijzeren kappen voor zien, mogt men bij het nemen van gepaste maatregelen en spoedige krachtige hulp, wel de hoop voeden, de brand tot de torens te zullen kunnen beperken doch wie durft het vooraf bepalen Al zeer spoedig was de president generale-brandmeester, de heer J. Walraven van Kerkwijk, op de plaats des onheils, waardoor hij, onder het aanrukken der spuiten, gelegenheid vond om het terrein en de localiteiten der fabriek op te nemen en zijne maatregelen daarna vast te stellen. Deze werden daarop met orde ten uitvoer gebragt. Vier stads-spuiten namen aan de blussching opvolgend een werkdadig deel, terwijl de spuit en ver dere blusehmiddelen in de fabriek aanwezig, tegelijktijdig werden benuttigd. Het kon echteT niet voorkomen worden, dat de brand zich aan den tweeden toren mededeeldebeide waren met racin beladen ter drooging. Het beleid van het brand-bestuur, de ijver der spuit gasten en de goede orde door de schutterij ondersteund werkten echter zoo krachtig te zamen, dat de brand noch in den derden toren, noch aan eenig ander deel der gehouwen zijne vernielende kracht uitoefende Tusschen 9 en 10 uren was men den brand zoo goed als meesteren bleef men die bedwingen; met dat gevolg dat men die met den middag geheel meester was, zoodat een uur daarna de brand weer aftrok, die op verzoek eene der spuiten in de fabriek achterliet en des nachts tusschen Vrijdag en Zaturdrg nog hare dienst bewees, vermits men toen werke lijk eenig vuur in den eersten toren zag, die men geheel verschoond dacht, maar het dan ook aanstonds meester werd en vernieuwde ontwikkeling van brand verhoedde. Uit de gemeente Kattendijke en Wilkelminadorp was men met hare brandspuit Vrijdag morgen almede tijdig ter hulp gesneld, nogthans zijn hare diensten gelukkig niet behoeven aangewend te worden. Gedurende den geheelen Zaturdag en Zondag, is niets verontrustends meer opgemerktzoodat dit ongeval hiermede is afgeloopen en in betrekkelijken zin de schade gering te achten is. Hare waarde schijnt men echter nog bij geene mogelijk heid te kunnen bepalen, ondanks men, na het meester zijn van den brandwaarvan de oorzaak tot dasverre volstrekt niet bekend of nagespoord is kunnen worden, onverwijld heeft aangevangen met zooveel doenlijk het inwendig ver brandde, in de beide torens op te ruimen. Intnsschen zijn alle dergelijke ongevallen altijd hoogst betreurenswaardig zij verspreiden in den aanvang angst en schrik, den tijd gedurende groote bezorgdheid om trent het onzekere einde en de uitgestrektheiden verstoren daarna korter of langer den werkzamen loop der nijverheid, die al evenwel en allerwegen hij de be hoefte aan gestadig voorschrijden met vele moeijelijk- heden en opofferingen te kampen heeftzoo ook hier, waar het ontwikkeling geldt der toegepaste wetenschap om aan eene bijna verlorene bron van volkswelvaart liienw leven en vertier te schenken. Onze burgerij mag echter daarin een grond van bevrediging vindendat het brandwezen dezer gemeen te door zijn beraden en kioek gedrag een waar steun punt is bij en onder brandgevaar, en onder het beleid van het gemeente bestuur met hetzelve ijverig is om het te stuiten en te keer te gaan waarbij de manschap der schutterij zich onderscheidt in het bevestigen van orde en het bewaren van den eigendom. Zóó vereenigd, is de burgerij haren eigenen schutsengel, vooral wanneer gelijk nu, de hoede en magt der Voorzie nigheid hare pogingen gunstig ondersteund en bekroond. Met genoegen en belangstelling vei nemen wij, dat onze voormalige stadgenoot de Heer AIVulJfae.rt thans historie-schilder te Genei door Hare Majesteit de Koningin van Portugal, Dona Maria II, is benoemd lol Bidder der Orde van OnzeLieve- Frauwe van Villa-Vigosa Onder geleide van eenen zeer vleijenden briel werden hem liet koninklijk Palent en de Insignia dier Orde door den ambassadeur ran Portugal bij het Hof te Brussel toegezonden als een openlijk blijk der liooge waarde, welke hare Majesteit hechtte aan zijn uitstekend talent. Men verhaalt ons oil Heinkenszand, datterwijl twee knaapjes, waarvan het oudste 10 en hel jongste 6 jaren telde, zich al spelende met ballen vermaakten en doordat een der ballen in het water rolde welke het oudste wilde grijpen dit in het water is gestort en verdronken. Het jongste schijnt de plaats des oogelnks verlaten te hebben zonder van het voorge vallene kennis Ie geven en eerst toen liet te laat was en de drenkeling vermist werd is op deszelfs aan wijzing het lijkje gevonden. Amsterdam J5 February Zag men reeds eenige jaren nu dezen dan genen den vaderlandschen grond verlaten, om in Amerika een nieuw vaderland te zoeken, dit voorjaar openbaart zich o. a. te Aalten sterker weder dan in de laatste jaren, de zucht naar landverhuizing. Een groot aantal, meer dan 200 per sonen van beiderlei sekse, van zeer verschillenden onderdom (men treft er onder aan grijsaards van 70 jaren) maken zich reisvaardig. Ondertusschen verzuimt men daar niet en dal kon men niet genoeg allen aanbevelen, die naar Ame rika willen verhuizen, om zich op de beginselen der Engelsehe taal toe te leggen. Men meldt dal in de gemeente Beilen de in voering der konijnenteelt (inzonderheid der vlaamsche konijnen) als voedingsmiddel voor de arbeidende klasse heeft plaats gehad en wel op de belangrijke landontginning van den heer Grothe van Utrecht genoemd JVije/l' IJeimwaar thans vlaamsche konijnen in eik arbeidersgezin gevonden worden. Uit Boskoop wordt van den 17 gemeld, dat in zachte winters zonder of met slechts zeer weinig vorst zoo als in de laatste drie jaren het broeijen van enkele overblijvende trekvogels eene bijzondei beid genoemd mag worden maar dat die bijzonderheid veel giooter is bij eenen langdurigen en matig slienger, vorst, zoo als dezen winter,ondervonden wordt, waarom het merkwaardig mag genoemd worden, dal deze week onder ue dakpannen van een huis een nest met vier jonge spreeuwen is gevonden 'l welk opgemerkt werd doordien een geheel vederloos jong uit heinest gevallen was. 's fjer/ogenbosch. J8 February. Een vaartuig van 80 lust loebehoorende aan schipper Masion met stukgoederen en zout geladen komende van Dord- rechi eri bestemd voor Maasliicht, is heden namiddag in de rivier Builendiege, nabij deze slad mei déii kop op de kade van den vjiedschen polder geloopen. Felle rukwinden maakten dat nog geen drie man het roer meester konden worden zoodat men bel schip ongehinderd in zijne vaart moest laten. Het is reddeloos gebroken en zit met het achterste ge deelte diep onder water. RUSLAND—TURKIJE Het Journal de Constantinople van den 29 Ja nuarij berigldat den 0 dier maand door vijf rus- sische fregatten een aanval op liet fort St. Nicolaas beproefd is doch zonder gevolg. Daarop zou later nog een tweede aanval op dat lort hebben plaats ge had doch de 1ndépent/anee Beige wier corres pondent te Konstanlinopel dit mededeelt, is van ooi- deel dat het berigl van den laatsten aanval niets is d in eene andeie lezing van dien van den 6 Januarij. De laatste lijdingen uit Bucharest loopen lol den 3 Februarij en behelzen onder anderen, dat op dien dag de generaal Liprandi liet bevel had aanvaard over de troepen in k'eiri YVallachije ter vervanging van den generaal Anrep aan wier, dit kommandement ten gevolge van het gevecht bij Citate is ontnomen. Uil VViddin wordt van den 3 Februarij aan den Morning-Chronicle geschreven, dat Owez-pucha aan typhus lijdende was Volgens genoemd blad, zouden Klapka en anderen lot de Mahomedaonsche gods dienst zijn overgegaan. Te Konstanlinopel heeisolite lolmaakte rust en een overheerlijk weder Sedert hel begin des winters was de koude onbeduidend geweest. Anders is het aan deri Donau gelegen waar de koude buitengewoon lievig was, zoodat men zelfs voor het toevriezen van den Donau beducht was. iets hetwelk in geene (8 jaren gebeurd was. Dit zoude van belang zijn voor de krijgsoperaliëri De Moniteur berigl dat de keizer der fran- sciieu op den 29 Januarij II. aar, den Czaai' van Rus land een eigenhandigen brief (wiens mededeeling ons bestek niet toelaalheeft geschieven. Daarin wordt, na een overzigt van den legenwoordigen staal van zaken gezegd dat men nu op een keerpunt is gekomen, waarde aaneenschakeling der feiten spoedig óf lot een' definiliven vrede óf tot eene bepaalde breuk moe! lijden. De keizer twijfelt niet aan het besluit, dal de Czaar nernen zal tusschen de alternatieven, dia aan zijne keuze worden aangeboden indien deze, gelijk hij (keizer) eene vredelievende oplossing van hel hangende vraagstuk wenscht. Niets is eenvoudiger dan Ie verklaren dat een wapenstilstand zalgeteekend worden en dat de oorlog voerende partijen zullen terugtrekken in welk geval de diplomatie hare onderhandelingen tal hervatten.

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1