GOESSCHE COIIANT. mmmmm No. 14. 41 Jaargang. DONDERDAG 16 FEBRUARIj. ste De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags j avonds uitgezonderd op feestdagen. J De prijs per kwartaal is f J.75, franco per post f J.90. j Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigtenvan 6 regels d f ófL0, behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren. des namiddags. RAPPORT der commissie belast geweest met de nienwejaars-bedeelingop den 2 Januarij 1854. Aan den gemeente-raad van Goes. De commissie, zamengesteld uit leden van den ge meente-raad en de verschillende collegien van armen- bedeeling in deze gemeente, aan welke weder is opge dragen het doen van eene uitdeeling van levensmidde len, tot voorkoming van bedelarij op den jongsten nieu- wejaarsdag, heeft de eer hiermede een kort verslag te doen van hare verrigtingen in deze. De goedkeuring welke zij het vorige jaar mogt on dervinden, zoo wegens de keuze van de bedeelde levens middelen als nopens de wijze waarop de uitdeeling toen heeft plaats gehad, noopte haar, een en ander, zoo mo gelijk nu weder op dezelfde wijze te doenmet dat onderscheid evenwel, dat zij, in plaats van varkens- vleeschzoo als de vorige reis bedeeld wasdaarvoor droog inlandsch spek wenschte in de plaats te stellen. Bij de ongemeene duurte der te bedeelen levensmid delen, en den strengen winter, die meerdere aanvragen deed te gemoet zienwas het onbetwistbaar, dat, wilde men dat plan volvoerener eene aanmerkelijk hoogere som dan vroeger noodig zoude zijn, en het was dus een verblijdend berigt, dat de inschrijvingen zoo gunstig waren uitgevallen, dat er in die meerdere kosten zoude kunnen voorzien worden. Hierop bouwende, aarzelde de commissie niet hare uit- deelingslijst naar den maatstaf van het vorige jaar in te rigten, en mitsdien andermaal aan ieder éénloopend persoon en hoofd eens gezins, een geheelen aan ieder kind een half aandeel toe te leggen, in eene bedeeling van 10 oneen tarwe kropbrood en 3 oneen spek; ter wijl daar te boven aan reder huisgezin van een tot drie zielen 10, van vier tot zes zielen 15, en boven dezes zielen "20 turven zouden worden verstrekt. Om evenwel voor de te verwachten meerdere aanvragen eenigzints gedekt te wezen besloot de commissie 60 ned. pd. brood20 ried. pd. spek en 2 ton turf meer in te slaan dan in het voorgaande jaar was gebruikt. Br is alzoo den laatsten December 1853in de daartoe weder beleefdelijk afgestane, weezen- en armen school, bezorgd en door leden der commissie ontvangen 1080 ponden brood; waarvan 1000 brooden van 10 en 160 van 5 oneen, en 320 ponden spek, hetwelk al daar is gesneden in zoodanige gedeelten als men ter uitdeeling noodig oordeelde; terwijl de turf, in deze gemeente niet te bekomen zijndedoor de vriendelijke tusschenkomst van den heer G. H. Kakebeeke is aan gekocht te Hoedekenskerke en van daar in tijds ver voerd naar de bergplaats van turf van het algemeen armbestuur, waar dezelve, tegen intrekking van kaartjes aan de bedeelden afgegevenis uitgereikt. Die uitdeeling wasuithoofde de nieuwejaarsdag op Zondag viel, bepaald en heeft plaats gehad op Maandag den 2 Jannarij 1854, des middags van twaalf tot drie urenwaarbij de commissie weder is bijgestaan door bedienden uit het weeshuis en van de armen-adminis- tratien. Het deed de commissie leed, dat met den voorhan den, in haar oog, ruimen voorraad, niet aan alle aan vragen konde voldaan worden een vijftigtal personen moest door haar worden afgewezenwaaronder zeer zeker velen waren, die men aldaar niet zoude verwacht hebben, maar toch ook enkelen aan wien men gaarne een aandeel had gegund van deze uitdeeling. "Waren de begiftigden dankbaar cn tevreden en was dit eene aangename voldoening voor de commissie, het bespeuren van de zucht om uit deze bron van liefdadig heid te putten, door hen voor welke die niet was ge opend, en van de blijken van onvergenoegdheid der genen die moesten afgewezen wordenverbitterde dat genoegen. De bewustheid van naar pligt en geweten met de haar toevertrouwde giften te hebben gehandeld, was alleen in staat het smartelijk gevoel daarvan te verzachtenen het zal de beste belooning voor hate zorg en moeite zijn, wanneer de gemeente-raad en het welden kend gedeelte van hare mede-iggezetenentevreden is over hare verrigtingen. Om weder een geheel te hebben van deze handeling, heeft de commissie de eer hiernevens over te leggen Lijst der inschrijvers en der ingekomene giftenbe dragende in het geheel f 536,81. Lijst van personen en huisgezinnen die van de bedee ling genoten hebben, met vermelding van ieders aandeel. De verantwoording van het te dezer zake doorhaal' gehouden beheer. En hiermede vermeent de commissie hare taak als afgedaan te mogen beschouwen, en noemt zich met verschuldigde hoogachting, van den gemeente-raad, de dienstwillige dienaren Goes, den 19 Januarij 1854. Ph. VERVENNE, Nz. Lid van den gemeente-raad. L. C. de PEVAL Lid van de commissie tot spijsuitdeeling. J. H. I,. LIEBERT Adv., Lid van het algemeen armbestuur. M. J. de JONGII, Diaken bij de hervormde gemeente. M. de DREU Diaken bij de Christ, afgesch gemeente. H. O. PILAAR, Gemeente-Secretaris. VERANTWOORDING van de Commissie tot uitdeeling van levensmiddelen op den Nieuwejaarsdag van 1854. Ontvangen van de heeren leden van den gemeente raad het bedrag der ingeschrevene en gecollecteerde gelden metf Restitutie der gemeente opcenten op liet gemaal van tarwevoor het uitgedeelde brood- Zamen ontvangst UITGAAP. 536 24 560 95 81 14 L. Glerum. 135 N. pd. J. de Deken. 135 A. Ledux. 135 11. Snoep. 135 v TV. Verburg. 135 Jac. Scheele. 135 G. de Jonge, Wz. 135 A. Verburg. 135 u -Zamen. 1080 N. pd. brood A 24 ct. f 259 20 J. van lloeff. 270 N. pd. spek A 78 210 60 IV. Temperman. 50 dito A 80 40 00 320 N. pd. Den heer G. II. Kakebeeke60 ton turf, met de vraat van Hoedekenskerke - 42 60 TV. J. Guldenbergvader in het weeshuis, gedaan verschot .3 55 De weeskinderen, voor het rondbrengen der biljetten en het schoonmaken van de weezen en armenschool waarin de uitdeeling heeft plaats gehad. 5 00 Geheele uitgaaf. 560 95 Gedaan te Goes, den 19 Januarij 1854. Ph. VERVENNE, Nz. L. C. de PEVAL. J. L. H. L1EBERT, Adv. M. J. de JONGH. M. de DREU. H. O. PILAAR. I GOES, 16 Februari). fn bet begin dezer week verhaalde men hier van eene schuit met steen geladen die aan het Sas zou ge zonken en waarvan alleen een kind zou gered zijn. Zie hier wat van deze geheele zaak de waarheid is. Een schipper komt inet eene lading steen uit Holland de schuit is niet zeer digi en kort bij den wal zinkt ze, evenwel hadden man, vrouw en 2 kinderen den lijd om zich in de boot Ie redden, ter wijl men reeds bezig is de lading over te werken. Volgens geruchten zou de regering eerlang aan de staten-generaal aan bieden twee wets-ontwei'pen. het eene lot aflossing van schuld het andere voor stellende een nieuw conversie-plan. Men verneemt dal He regering met hel oog op eene herziening van de verordening op liet stuk der' malen en gewigten hel gevoelen van deskundigen heeft gevraagd opziglens de wensehelijkheid tot iiel vervangen der drie korenschalen door eene enkele schaal. Naar rnerr verneemt heeft Z M. de Koning Hl. D. verlangen te kennen gegeven dat er ook dit jaar hij gelegenheid van zijnen aanstaanden verjaardag, even als in vorige jaren geer.e openbare plegligheden plaats hebben Bij besluit van. 7 Februari) heeft Z. M. goed gevonden te bepalen, da! aan alle ambtenaren en be ambten der rijks-politie van wege Z. M. zal worden uitgereikt eene ambls-penr.irig, voorzien aan de eene zijde, van H.D. naamcijfer onder eene koningskroon; aan de keerzijde, van het woord rijks-politieen daaronder het volgnommer waarop de houder in hel algemeen register van hel personeel van rijks-politie ambtenaren staal opgeschreven. Deze airibts-penning van wit metaal vervaardigden ten allen tijde aaneen zwart zijden lint om den hals. onder het vest gedragen zal alleen worden vertoond wanneer rle rijis-polilie-ambtenaar of beambte, hetzij in liet be lang van 's rijks dienst of ter bescherming van zijn persoon het noodig acht van zijne hoedanigheid en bevoegdheid te doen blijken en is staats-eigendom. In deze dagen waarin zoo veel over het cos- tuurn der predikanten geschreven en gesproken wordt, zal het niet onbelangrijk zijn Ie vernemen dat ds. Schotel te Tilburg zich sedert een geruimen lijd bezig houdt met een werk over hetzelve. Indien men wel onderrigt is zal zijn Eerw, den oorsprong en de geschiedenis ervan opsporen, er het belagche- lijlte von in het licht brengen en het aannemen van de toga aanprijzen. Op den 8 Januarij jl.des morgens ten 9 ure, is te Vlissingen in de bus van het postkantoor gesto ken een brief, gerigt aan den lieer Kvijl van Gijn. te Dordrecht, bevattende de navolgende waardei 8 muntbiljetten ieder A f 100 Nos. 642, 657, 661 662 671 684 687 en 689 en 6 muntbiljetten* ieder a 10 Nos 436 446 447 448 449 en 450 allen met de letters K. G. en van de laatste uitgifte deze bl ief is niet aan hel adres bezorgd. De officier van justitie te Middelburg verzoekt aan dit berigt publiciteit Ie geven en hem van alles wat deswege mogt worden ontdekt te berigten. Wij vernemen dat het ontwerp van wet no pens het regt van vereeniging en vergadering door den minister van Justitie onlangs in gereedheid is gebragt. Het is aan den raad van staten onderwor pen die, gelijk gewoonlijk met de aan dat collegie ingediende voordragten het geval is zijne aanmer kingen deswege aan de regering heeft medegedeeld. De minister houdt zich naar men verneemt thans bezig met het ontwerp in gereedheid te brengen om eerlang aan de staten-generaal Ie worden aan geboden. Aan de Antwerpsche graanmarkt is, in deaf- geloopen week de prijs van tarwe en rogge,, bij geringen omzetvrij wat gedaald.

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1