GOES!» (0IRAYÏ. No. 13. 41"' Jaargang. GEHE&NTE-RAAD TE GOES, BSIIIIk De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags'eh Donderdags J avondsuitgezonderd op feestdagen. I De prijs per kwartaal is f óffSs franco per post f J:90. DONDERDAG 9 FEBRUARIJ. Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan J6 regels d f f21 behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BIWMIH 4 IMIilOTEITIIS OPENBARE VERGADERING van den ten raadhoize aldaar i)P ZATURDAG DEN JJ FEBRUARIJ J854. des avonds ten 6 ore. POTTEN VAN BEHANDELING. 1 Provinciaal blad n°. 148 regeling jaarwedden van burgemeester, wethouders en secretaris en be schikking op onvoorziene uitgaven dien ten gevolge. i Beschikking op onvoorziene uitgaven voor de be looning van den sasmeester. 3 Regeling der jaarwedde van den gemeente-Ontvanger. 4 Terug ontvangst begrooting voor 1854, op verzoek van burgemeester en wethouderstot nadere wij ziging. a Opvrage begrooting der diaconie, ter bekoming van autorisatie tot het verleenen van toelage uit de gemeente-kas. 6 Bedenkingen op de verordening op het binnentreden der woningen. 7 Berigten over de reorganisatie van het armwezen. H Verslag en verantwoording van de nieuwejaars-uit- deeling. 9 Rekening over 1853 en begrooting voor 1854 van de kaïner van koophandel. 10 Rekening van de leenbank over 1853. 11 Idem van de fondsen der voormalige gilden. 12 Restitutie van plaatselijke belastingen. 13 Benoeming van een lid in het algemeen armbestuur. 14 Aanvraag gemeente-grond op erfpacht. 15 Verzoek om pensioen of wachtgeld door den hoofd commies en de commiezen der plaatselijke belas tingen. 16 Verzoek van Mev. J. C. Groeneijk wed. de Kan ter om ontslag als schoolhouderes. 17 Benoeming van de onderwijzeres in bewaarschool. 18 Tweede suppletoir kohier van belasting op de honden. 19 Voorstel van den heer van den Bosch, betrekke- kelijk de concept wet op het armbestuur. 20 Voorstel van den burgemeester tot bepaling van het getal en de belooning der agenten van policie in de gemeente. s Mededeeling van ingekomene stukken. DE GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND. Gezien hel besluit dér Staten van Zeeland van den van den 5 November 1853. Roepen dien overeenkomstig op al de genen het zij bijzondere personen, Gemeente besturen of ven- tvootschappendie genegen inogten zijn met 1 No vember 1854 of zoo veel vroeger als nader zal kun nen worden overeengekomen in concessie te nemen de uitoefening van de STOOMVAARTDIENST op de WESTER-SCITELDE zoo als die bij besluit der Staten van Zeeland van den 15 Julij 1853 is omschreven en zulks met overname der aan de provincie toebehoorende stoomboot en verdere aan- hoorigheden tegen genot van een sttbsidie van de provincie voor een te bepalen getal jaren en onder verpligting tot nakoming van zoodanige voorwaar den als in het belang der dienst raadzaam zullen vrorden geacht. De gegadigden gelieven zich vóór of op Woens dag den 1 Maart aanstaande aan te melden ter pro vinciale griffie, alwaar van den 15 dezer maand kennis zal kunnen worden genomen van de voor waarden waarop de dienst zal moeten worden uit gevoerd. Middelburg den 3 Februarij 1854. De Gedeputeerde Stalen voornoemd, V A N TETS, Foorziller. VAN DER SWALME, Griffier. INGEZONDEN. Gisteren avond hadden wij alhier hel genoegen liet aangekondigde door den heer Ahkensmann te geven vocaal- en instrumentaal concert bij te wonen. Een uitgebreid programma had met ons verschillende toehoorders uitgelokt zoodat eene volle zaal van de belangstelling getuigde. Aangenaam verrustte ons hel eene nummer naliet andere en streelden ons devoort- gebragte toonen het gehoor terwijl wij in de gele genheid waren met verschillende, voornamelijk blaas instrumenten nadere kennis to maken. Algemeen scheen men hoogst voldaan over de uitvoering en snelde nog voor ieder .de lijd te spoedig heen, zoodat wij gaarne wenscheri dat de heer Ahrensjiann, die in 't belang der kunst geene moeite noch tijd ontziet, steeds meerder genoegen siriake in de zoo merkbare vorderingen der aan zijne leiding toevertrouwde leer lingen, dal hij ook die belangelooze ondersteuning, zoo bij publieke uitvoeringen als anderszins mag blij ven onderrinden. die hem zoo welwillend wordt ver leend en voor welke bijdragen ook wij erkentelijk zijn,en eindelijk dat wij spoedig in de gelegenheid gesteld worden gelijk concert bij te kunnen wonen. 8 Februarij 1854. Namens eenige hoorders, geene beoordeelaars, M GOES 9 Februarij. Toen in ons vorig nummer werd gezwegen over eene bedeeling der armen was dit bepaald op ver langen van de milde geveis en hunne familie thans nn ons Ier plaatsing eene advertentie bezorgd wordt, waarin bedankt wordt voor de vele bewijzen van deelneming bij de heugclielijke viering der 80 jarige geboortedag van den heer Kakebeeke maken wij ook melding van de belangstelling welke ZEd. op zijnen jaardag in de armen stelde, door eene ruime bedeeling van brandstoffen en eetwaren welke korte dagen Ie voren ook plaats had bij het tieren der 70ste jaardag van den heer L. de Fouw Jz. Beide, de eerste als wethouder de tweede als Secretaris sedert verscheidene jaren in hel belang der stad en ingezetenen van Goes werkzaam ontvangen dan ook bij deze den welgemeeriden dank der armen, die hun den wensch brengen dat zij nog lang voor familie en betrekkingen gespaard blijven en tevens getuigen zijn van de erkentelijkheid der genen welke zoo mild door hen werden bedacht. Men verneemt dat door den kerkenraad der hervormde gemeente, te Heinkenszand |tot herder en leeraar is beroepen, Ds. G. de Wildeman van La- kerveld Rellerman predikant te 's Heerenhoek en zulks ter vervulling der vacature, ontstaan door hel eeivol emeritaat verleend bij kon. bes!, van 29 Oct, 1853 N° 58, aan Ds. B, Hagen vroeger predikant aldaar. Bij besluit van 5 Februarij jl,, N°. 77 heeft L. M. goedgevonden 1°. De bij besluit van 15 September 1853 gedane benoeming van eenen burgemeester van Hontenisse in te trekken. 2°. Tot burgemeester dier gemeente te benoemen, J. Sergeant. Wy vernemen, dat weldra eene voordragt van wet aan de Staten-Generaal zal worden ingediend tot wijziging van de wet op het gemaal, hoofdzake lijk om de moeijelijkheden weg te nemenwelke onder de tegenwoordige wets-bepalingen door de ko renmolenaars worden ondervonden ten gevolge van het verbod om het gemalen graan op de molens verdere bewerking te doen ondergaan. Omtrent de Russische oorlogs-korvet Navarino liggende in 's rijksdok te Vlissingen welke men be zig is geheel te onttakelen wordt vermeld dat die bodem welke reeds aan den Zeeslag van Navarino van waar liet zijnen naam ontleende deel nam door menigvuldige dienstjaren in een' toestand verkeert, die liet verdere zeebouwen zoo niet onmogelijk voor hel minst zeer gevaarlijk maakt er schijnt eene commissie van ondeizoek benoemd te zijn en er bestaan alle reden te gelooven dat dit eerwaarde eerst fransch later turksch en sedert eene reeks van jaren nurussisch oorlogschip, de bestemming aller afgekeurde bodems zal erlangen. Wij lezen in het Handelsblad van gisteren: Velen onzer land- en stadgenooten zullen zich de wondeilijke kunstvolle toeren herinneren, waaraan de hond Munilo zijne beroemdheid ledanken heelt. Dezer dagen zagen wij een nog veel merkwaardiger hondje, Lady genaamd welks leermeester1). van Straalen, uit 's Hage, aldaar in tegenwoordigheid der vorstelijke familie vele bijzonder merkwaardige en alleraardigste toeren als spelen met domino-sleenen kaarten, hel aangeven van allerlei getallen enz. heeft uitgevoerd en bij die gelegenheid een fraai mei diamanten bezet halsbandje ten geschenke kreeg. Het hondje speelt zoowel met een als meer personen het doet in een woord toeren, die aan hel ongeloofelijke grenzen. Uit Breda wordt berigl dot aldaar zekere J. v. d. Kalhier in verzekerde bewaring is gebragl komende van Bergen-op-Zoom waar hij. naar men verneemt bijna ongelooflijke diefstal met braak moet hebber, gepleegd en wel door het ontvreemden van 178 ijzeren grendels en 24 krammen van deuren, uitkomende in de grachten der vesting-werken, tns- schen de Ravelijnen Wouw en Stoelemat 3 deuren met het hang of sluitwerk 12 grendels sloten van buiten-deuren en toegangen tot mijnen en galerijen 2 ijzeren hengsels van deuren uitkomende in grach ten en zes ijzeren duimen van buitendeuren der ga lerijen waarbij liet metselwerk rondom dezelve is uitgebroken. De beschuldigde telt meer dan zestig jaren ouderdom. Onder de menigte sluiswachters, die men aan treft langs het schoone kanaal van Brussel naar Char leroi is er één die levens van een klein aan dal kanaal grenzend dorpje veldwachter is deze heeft met het oog op die beide betrekkingen niet onaardig bo ven zijne woning laten schrijven Celui qui met un frein a, la furevr des flols Sail aussi des méehants arrêler les complols. IIij die '7geweld der zee kan breidden in haai' (woeden weel ook het wanbedrijf van snoodaards le ver- hoedkn.) Had Racine in zijne voortreffelijke A thalie deze zoo schoone woorden in den mond des Imogen priesters .load liggende ooit kunnen denken dat deze nog eenmaal tot uithangbord voor eenen belgisehen sluis- en veldwachter zouden dienen. Omtrent den krijg in het Oosten lezen wij in de merkwaardige brochure van Disraëli«de krisis van het oogenblik of de russiscb -lurksc.he krijg en zijne gevolgen voor Engeland en de wereld,» liet volgende: Wij kunnen ons niet weerhouden te gelooven, dat èn de russische èn de turksche partij beide (niet min der inde verborgen stemming van allen, die een geest hebben om te denken als aan de oevers van den Donau en in de kabinetten van Europa) zich op een onein dig logischer terrein in hunne wederzijdsche stelsels zouden plaatsen indien zij wel verre dal de eene partij zich aan den godsdienstigen en zedelijken zin der Russen en de andere aan de verbeterde instel lingen en de edelaardigheid der Turken moest vast klemmen de eene partij keizer Nieolaas den besten aller regenten noemende de andere den Sultan all den meest vooruitgeschreden hervormer en menschen- vriend schetste of wanneer de eerste in plaats ons san den heilstaat der russische lijfeigenen, de laatste van den behagelijken toestand der turksche slaven te

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1