mmm COURANT. mm m. No. II. 41stc Jaargang. m «mp mwmmmim BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. BIIHIk ÜIIOTWSJMMIIo BstHik mmmmmmm- De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags eii Donderdags j a I Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst, avondsuitgezonderd op feestdagen. I MAANDAG t> FEBRUARI!. Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan J6 regels d I De prijs per kwartaal is f dfl 5 y franco per post i JJ90. behalve het zegelregt De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Db BURGEMEESTER van GOES, brengt bij deze ter kennis van een ieder die het uangaat Dat het kohier der GRONDBELASTING op de Gebouwde en Ongebouwde Eigendommen voor deze Gemeente, over den loopenden jare, bekleed met alle de formaliteiten bij de wet gevorderd op heden is gasteld in handen van den Ontvanger dier Belastingen, binnen deze gemeente. Dat derhalven de Contribuabelen verpligt zijn de sommen waarvoor zij zijn aangeslagen behoorlijk volgens de wet te voldoen, op poene van bij gebreke daarvan tot de betaling te worden genoodzaakt. Wordende de contribuabelen herinnerd, dat alle re clames wegens bezwaren tegen den aanslag binnen drie maanden na de dagteekening dezes ter waar zulks behoort zullen moeten geschied zijn. En opdat niemand onwetendheid zoude kunnen voor wenden, zal deze worden gepubliceerdgeaffigeerd en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten Raadhuize van Goes den i February 1854. De Burgemeester voornoemd. M. P. BLAAUBEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat Dat volgens art. 1 van het Beglement op hel houden van openbare Veemarkten, tol han- yflMüSE del in Paaiiden, Bondeken, Schapen en Varkens binnen dezelfde Stad, gearresteerd den 7 April 1845 en gepubliceerd den '26 daaraanvolgende, op den laalsten Dingsdag in de maand February, zijnde dit jaar den 28 dier maand, aldaar zoodanige Veemarkt zal gehouden worden en dat dezelve zal onderworpen zijn, aan de bepalingen in dat Reglement vervat. En zal zulks door afkondiging, aanplakking en in sertie in de Goessche Courant worden bekend gé- maakt. Gedaan leu Baadhuize van Goes, den 4 Februari) 1854 Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLA AUBEEN. De Secretaris. H. C. PIL A A B. GOES 6 February. Uil Ellewoiilsdijk wordt ons gemeld dat aan den dijkbaas Jaoobus Pielerse Spruijtter gelegenheid van zijne vijftig jarige dijkbaas-bediening en zijnen taclitigsten jaardag, op den 31 January jl.door de dijks-directie van den polder Ellewoutsdijk en den ingenieur van den waterstaat J. F. IV. Conrad, met gepaste toespraak is uitgereikt eene fraai be werkte en met zilver gemonteerde twee-els lat, voor zien van een toepasselijk opschriftde gelegenheid van den dag herinnerende. Tevens dat gemelde dijk baas zijne betrekking nog met ijver en goedwillige gehoorzaamheid vervult, steeds de goedkeuring zijner superieuren blijft wegdragen en zich nog verheugd in het genot eener goede gezondheid terwijl het volle bezit van al zijne geestvermogens hem voortdurend in staal stelt óm in gezegde zijne betrekking met nog jeugdige kracht werkzaam te zijn. De tweede kamer der Slaten-Generaal is, over eenkomstig het vroeger bepaalde bijeengeroepen tegen Dingsdag den 1 4 February aanstaande, ten einde hare werkzaamheden te hervatten. Voor den hoogen raad is eene regtsvordering ingesteld tegen de erfgenamen van wijlen Z. M. ko ning fVillem II, door A. flansen strekkende'om te erlangen een volledig afschrift van liet testament van wijlen Z. M. koning TFUlem I De procureur- generaal heeft geconcludeerd lot eene niet ontvankelijk verklaring van den eisch. Het staatsblad N°. 6 bevat een koninklijk besluit van 20 Januarij II. houdende, dat het port der blie ven door middel van de fndische-landpost over En geland langs den weg van Southampton verzonden voortaan bedraagt één gulden. - De berigten nil den Bommelerwaard melden dat er reeds p, m. 15 it 1600 schapen aldaar aan de zoogenaamde leverbot gestorven zijn. Ook 12 koeijen zijn aan die ziekte bezweken. De oorzaak wordt grootendeels daaraan toegeschreven dal de schapen in vochtig land geloopcn hebben alsmede aan het voe deren van slecht hooi. Te Texel had dezer dagen een treurig ongeval plaats. Twee nog zeer jonge kinderen een knaapje en een meisje, vermaakten zich met spelen, toen het knaapje beproefde over eene lage heining te klonteren; door een onbegrijpelijk toeval bleef zijne halsdas, onder dat bedrijf, aan een spijker baken, en schijnt hij door sc.hiik of onnoozelheid zich niet te hebben weten los te rukken, zoodal hij bleef hangen. Zijn zusje, jon ger dan hij, kwam kort daarna in *s ouders huis en verhaalde aan de moeder, dat haar broertje eerst ge huild had maar nu sliep men spoedde zich naar builen en vond het jongske levenloos aan den spijker hangen; inen verbeelde zich den toestand der moeder bij dat gezigt- Uit Billingwolde wordt van den 27 Januarij geschreven dat voor eenige dagen bij het dorp B. in Oost-Oneriand een schrikkelijke moord was ge pleegd. Een vader bragt des avonds in schemer donker zijnen zoon die dienstbaar op eene andere plaats was, een eind op weg en gaf hein bij hel af scheid zijnen zakdoek met zijn liorlogie. De vader ging op zijne terugreis in eene herberg aan, om een weinig uil te rusten. Naauwelijks had hij daar eenige oogenblikkeii gezeten of er kwamen twee mannen binnen, wier uiterlijk niet heel gunstig scheen. Een dezer mannen trok bij toeval zijn zakdoek uit den zak en de vader herkende dien doek voor denzelfden welken hij voor weinige oogenblikkeri aan zijn' zoon had gegeven. Bevende van schrik hield hij toch tegenwoordigheid van geest genoeg om hiervan niets te laten blijken maar hield zich alsof hij flaauw en kwalijk was, om zóó nit de kamer en bij den kas telein te komen. Aan dezen verhaalde hij de geheele zaak. De kastelein een kloek man ging dadelijk met een paar zijner knechten naar binnen, nam de beide kerels in arrest, onderzocht hunne goederen en ontdekte, bij eenige wapenen, hel horlogie van den vader kort te voren aan zijnen zoon gegeven. Wie kan zich den schrik des vaders voorstellen, toen hij, in gezelschap van ineer andere personen dien weg weder opging, waar hij afscheid van zijnen beminden zoon had genomen, en zijnen lieveling ddar aan eenen boom vond opgehangen! Het afscheid van vader en zoon was een eenwig afscheid geweest, de zoon was reeds gestorven. De beide mannen zijn dadelijk in handen der justitie overgeleverd. Een geruchtwij zeggen nog slechts een ge. ruchtmeldt, dat de eoinmissie door den Koning benoemdmet het doel om de vrijmaking der sla ven te bevorderen door het beramen van maatre gelen enz,, nog geene zitting gehouden heeft. Zaken die commissoriaal gemaakt worden vorderen door gaans weinig; maar indien dit ergens te betreuren is, dan vooral hier, waar het zulke teedere belan gen geldt. Men moge toch enkele getuigen kunnen bijbrengen die de slavernij in de Nederlandsche ko loniën niet zóó wreed en niet zoo oninenschelijk noemenhunne getuigenis zegt weinig tegen over de vele stemmen die bewijzen aanvoeren voor hel tegendeel. Is dan niet iedere dag dien de gruwel voortduurt zonder stoornis, eene verzwaring van schuld voor het volk van Nederland Eenigen tijd geleden werden er te Batavia be- riglen ontvangen van liet bestaan eener steenkolen mijn. in de nabijheid der meeuweiibaai (zuid-west kust van Bantam). Op het vernemen hiervan heeft de heer Geres de Fries veigezeld van eenige hee- ren en deskundigen zich met zijne stoomboot der waarts begeven en is thans weder te Batavia leiug- gekeerd. Volgens ons geworden mededeelingen is er werkelijk aldaar eene steenkolenmijn aanwezig. De hoedanigheid der kolen is uitmuntend en de uit gestrektheid der mijii doet voorspellen dal zij ge noegzaam zal kunnen opleveren om geheel Java van de in deze eeuw en vooral voor deza gewesten zoo kostbare en nuttige brandstof te voorzien. Naar wij uit goede bi on vernemen hebben in de afgeloopen week lien Jnlandsche vrouwen een zeer voldoend examen, zoo praclisch als theoretisch, in de verloskunde afgelegd. Eene inzameling, welke le Bio-Janeiro ten toor- deele van den braven neger Simon, voor hel redden van 13 schipbreukelingen van liet stoomschip Per- nambuca.no. waarvan wij in een onzer vorige num mers melding maakten plaats had heeft bij bet bekend worden van deze daad in Europa 20,000 !rs. opgebragt, en de keizer vau Brazilië heeft Simon een gouden medaille van veel waarde geschonken. Vermeldenswaard is de bijzonderheid, dat deze neger thans verbaasd is over de geestdrift welke zijne han delwijze die hem niet dan eenvoudig en natuurlijk voorkwam heefi opgewekt. RUSLAND—TURKIJE. Volgens berigt uit Triest d.d. 30slen Januarij zouden de bevelhebbers der rereenigde Fransehe- Engelsehe vloten nadere lastgeving hebben ontvan gen ten gevolge waarvan zij eene meer active rol in de Zwarte zee beginnen le spelen. De Fransche en Engelsclie schepen zoeken de Bnssische bodems op en wanneer zij die ontmoeten brengen zij ze tot de naastbij gelegen Russische haven met bevel die niet weder le verlaten. fn de jongste dagen zijn, naar inen verneemt, 9 of 10 groole Russische sche pen langs de Aziatische kust nabij Battuon door een groot deel der vereenigile vloten ontmoet en gedwongen geworden uit zee terug te trekken en naar de naaste haven le slevetien. Ook zouden de vloten bepaald bevel ontvangon hebben in de Zwarte zee le blyven zoo lang de Russen de Donauvorstendoinuien zullen bezet houden. De Londensche Times betoogt dat de aan de admiralen der vereenigde vloten gegeven instruction en de reeds aan het Peterburgsclie kabinet gedane me dedeelingen, omtrent het zenden der vloten naar de zwarte zee genoegzaam aantooneri welke de bedoe ling van dien maatregel is, en dat derhalve het vra gen van inlichtingen daaromtrent door hel kabinel van Petersburg niet noodig was. Uet zou on verstandig zijn en de twee groote natiën onwaardig (dus laat de Times daarop volgen) indien men hei wilde doen voorkomen dal de vloten in de Zwarte zee gekomen zijn om daar eer.e gestrenge onzijdig heid in aeht te nemen of om de oorlogvoerende partijen tot eene soort van wapenstilstand le dwingen. De violen zijn naar de zwarte zee gezonden omdat de zeemogendheden sedert lang aan de Porie hare zedelijke en in geval van noodzakelijkheid hare materiële ondersteuning toegezegd hadden. Het voor gevallene bij Sinope heeft getoond dat zonder die ondersteuning zelfs de kusten van Klein-Azië niet veilig waren en geene versterking aan de Turksche krijgsinagl in Armenië over zee toegezonden kon wor.

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1