MH ('MAAIT. NATIONALE MILITIE 41 Jaargang. DONDERDAG 2 FEBRUARI}. BIWIEI1 IlIIIIICTMfffll WAARSGHUwm& lilSWTIBMII- No. 10. sit De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f ^,75, franco per post 1 .f90. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren- des namiddags. Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst'. Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan J0 regels d f behalve het zegelregt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennisse van allen die bet aangaat, dat de Militie-Raad, krachlens art. 126 der Wel op de Nationale Militie, van den 8 Januarij 1817 (Staatsblad no. 1), over dezen jare zijne Eerste Zitting tol onderzoek der Lotelingen voor een jaar vrijgesteld volgens art. 37 der Wet van 27 April 1820, (Staatsblad no. 11welke vermeeneii moglen regt op vrijstelling Ie hebben, zal houden te Middel burg Hoofdplaats dezer Provincie op Maandag den 6 Februarij aanstaandedes morgens ten half tien ure, in de Abdij aldaar. Van de verpligting om voor dien Raad te verschijnen zijn echter uitgesloten zoodanige Lotelingen welke geenerhande reden lol vrijstelling hebben daar de zulken door den Militie-Raad finaal voor de dienst gedesigueerd zullen worden. Terwijl bij deze alle Ouders, Voogden Curators of Gemagligden worden herinnerd, dat zij reclames hebbende, voor hunne absente Zonen of Pupillen zich zullen moeten 3isteren ten dage, ure en plaatse voormeld. Zullende de Commissie voor de werkzaamheden der Nationale Militie lot de afgifte der benoodigde At testen vaceren ten Stadhuize alhierZaturdag den 4 dezer, dés namiddags ten half vijf ure, ter opma king van welken men vooraf ter Slads-Griffie de noo- dige opgaven gelieve ledoen. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze worden gepubliceerd en geaffigeerd mitsgaders ge plaatst in de Goesac/ie Courant, Goes, den 5 Februarij 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. P. BLAAUBEEN De Secretaris H. C. PIL A A R GOES 2 Februarij. - Rij besluit van 29 Januarij jl. no. 66, heeft zijne majesteit goedgevonden tot burgemeester van Co lijnsplaat Cats en Kortgeen te benoemen II llijbau. De stoomboot de stad flissingen. maandag jl. >an Vlissingen vertrokken, heeft zonder beletselen de veis tot Rotterdam kunnen voortzetten, en is dingsdag avond behouden gekeerd. Ook de stoomboot IValetteren, waarvan wij in ons vorig nummer melding maaktenis dingsdag avond te Middelburg gearriveerd en schijnt geheel hersteld, althans de dienst zal morgen op hel aangekondigde uur vervuld worden. Onder de vele wetsontwerpen die in gereed heid worden gebragt orn aan de tweede kamer der Stalen-Generaal bij de hervatting van hare werk zaamheden te worden aangeboden behoort ernaar men verneemtook een lot wijziging van eenige be palingen van het tarief van regten op den In- en Uitvoer. Men wil weten dat o. a. eene wijziging van de regten op de katoenen zal worden Voorgesteld Volgens een berigl uit Middelburg beslaat al daar sedert eenigen tijd het plan, dat nu weldra ver wezenlijkt zal worden, lot liet oprigten van een kol fijhuis voor de leden van hel Afschaffings-Genoot- schap onder toezigt van den hoofdleider van dit genootschap aldaar, Ds, Taats. In dit kofïijhuis zal alleen verkrijgbaar worden ge steld melk kofhj en bier. Tot dien einde zal het Bredasche veerhuis, op de Turfkade. ingerigt wor den. Uit Apeldoorn wordt var. den 28 Januarij gemeld: Gisteren avond werd alhier een concert gegeven ten voordeele der algemeene armen de zaal van de Boogschutters- doelen koning IVillem III was overvol. Men beloofde zich overvloedig eo aangenaam kunst genot men oogste schrik en verwarring. Een aan zienlijk en geacht ingezeten, de lieer van S. een trio (viool, violoncel en piano) met twee ande.en uitvoerende, werd onder die uilvoering overvallen door eene zenuwberoerte die terstond doodelijk bleek te wezen. De ontsteltenis was algemeen en onbesclirtj fel ij k groot en de radeloosheid der tegenwoordig zijnde echtgenoot en kinderen wezenllijk hartverscheurend. De heer van S bewoonde sedert eenige jar en een landgoed, leefde als stil burger niet alleen, maar ook als een stil weldoener voor armen en ongelukkigen; te midden van dezen sehoonen arbeid werd hij plot seling opgeroepen zoo men vertrouwen mag, tot hooger en uitgebreider werkkring. In hel belgisch blad Eclaireur lezen wij dat twee personen te Namen in een oogenblik lijds door het hazard-spel een verlies leden van 1,500 fr. Dat men met papieren geld ter voorkoming van schadesteeds voorzigtig moet omgaan, ziel men in de twee volgende gevallen door hetzelfde blad mede gedeeld Zekere landbouwer JU. L. zijne pachtsom betalende, waarbij zich papieren geld bevond opende een der knechten de deur der kamer waar die afrekening plaats had; door den logt daardoor veroorzaakt, werd een biljet van 1000 fr. opgenomen en geraakte al kante lende in het vuur waar het oogenblikkelijk door de vlam verteerd werd. Nadat M JIJ. zijne couranten en andere pa pieren op de tafel had bijeen geschoven, verzocht hij zijne keukenmeid een paar eijeren voor zijn souper gereed te maken. Dit gebruikt hebbende en een biljet van 500 fr, onder de papieren belend, willende bezorgen had zich daarvan een der bedienden ter schoonmaking van de pan meester gemaakt, niet we tende dat dit verfrommelde en daar zoo achteloos onder de couranten liggende stukje papier van eenige waarde was. De Economie de Tournai, maakt gewag van een' brutalen diefstal, welke te Harcourt heelt plaats gehad op de hofstede van Lagnie. De dieven na al het geen wat van hunne gading was te hebben ingepakt, zetteden zich gezamenlijk aan eenen maal tijd die naar do overblijfselen gerekend. Welke men later op de tafel vond, overvloedig moet geweest zijn. Deze vermetele handelwijs op eene door een talrijk personeel hewoor.de hofstede, zonder dat iemand het minste geraas heeft gehoord doet enkele liglgeloo- vigen beweren dal zij zich hebben bediend van de zoogenaamde doode-hand. (Men moet weten dat een oud bijgeloof, daar algemeen in zwang, den nacht dieven ten einde zich de rust van hen die zij be- rooven te verzekeren, de magt toeschrijft, om, wan neer zij zich van de hand eens dood en voorzien hebben en daari n gedurende hunnen roof eene brandende kaars plaatsen niet alleen de bewoners die zij bestelen maar zelfs alle dieren voor zoo ver de reuk of het gehoor lot hen reiken kan in eenen diepen slaap te wikkelen.) Tilburg. Ondanks het ongunstige weder was de voorjaars-markt van heden (30 Januarij) tegen ver wachting druk bezocht. De aanvoer van hoornvee was tamelijk groot, terwijl zich daarvoor eene menigte, zoowel binnen als huitenlandschc kooplieden opdeden, zoodal daarin veel omging en liooge prijzen bedongen werden. Ook in manufacturenlakens linnen en andere artikelen was de handel vrij levendig. In de vorige week is iemand, die de veemarkt te Leeuwarden bezocht, met een pijp in de mond op de straat gevallen. Daarbij heeft de pijpsleel zooda nig long en keel bezeerd dal hij na eenige dagen zeer geleden te hebben reeds heden aan de gevol gen is overleden. Te Amsterdam is jl. Zaturdag van drie wel geschapen zonen voorspoedig verlost de huisvrouw van den broodbakker C. Kramer. De vroedvrouw dier gemeente heeft de 37jarige moeder bijgestaan. Allen zoowel de moeder als de drie kinderen be tonden zich allezins welvarende. ZWEDËN en NOORWEGEN. Eene som van 600.000 zweedsche rijksbankdaal ders is Ier onmiddelijke beschikking van de regerj'pg gesteld die de krachtigste maatregelen beraamt om het land in staal van verdediging te stellen en andere middelen aanwendt om des noodig hare onzijdigheids- verklaring te doen eerbiedigen. Opmerkelijk is hier het volle vertrouwen, dal de vertegenwoordiging heeft inde regering, daar zij hare voorstellen met algemeene stemmen heelt aangenomen. RUSLAND—TURKIJE Te Berlijn zou uit Petersburg een brief van een zeer hooggeplaatst persoon ontvangen zijn, waarin ge zegd wordt, dat. hoe opregter men den vrede wenscltt, het des te meer pligt is zich met alle ter beschikking slaande middelen ten oorlog toe te rusten en dat Rusland dit nu ook gedaan heeft. De toerustingen verneemt men verder, zijn dan ook op de uitgebreidste schaal gemaakt en overtreffen nog die van 1812. Men zegt dal de rnssische gezant te Londen de baron v. Brunowlast heelt, om indien hij zijnen post moet verlaten vooreerst naar 's Gravenhage te vertrekken en de graaf v. Kisseleffde russische gezant Ie Parijs naar Brussel moet vertrekken, Zij zouden beide voorloopig een secretaris en de archive» van het gezantschap te Londen en te Parijs achter laten. DUITSCHLAND. Fiunkfoht. De berigten uil Rome luiden zeer bedroevend. In onderscheidene legatien heerscht het gebrek op eene vreesselijke wijze. De werkzaamheden aan de wegen en kanalen, welke het bewind had verordend, waren onvoldoende om al de hehoeftigen werk Ie verschaf fen. Te Feirnra had een oproer van vrouwen plaats gehad na het vei trek der Ooslenrijksche troepen. Te Rogna-Cavalli waren de arbeiders aan de openhaie wei ken tot ongeregeldheden overgeslagen, naar aan leiding van de duurte der levensmiddelen. ff eenen. De academie van beelden en kunsten zal aan 's Keizers bruidhij gelegenheid van hel huwelijkfeest, een prachtig gebedenboek als geschenk aanbieden eigenhandig geschreven door den ridder von Qauschen vorst-aartsbisschop van Weenen Verscheidene engelsehe scheepskapiteins hebben zich aangemeld ter bekoming van het burgerregl der stad Hamburg. De beweegreden daarvan is de vrees van een oorlog lusschen Engeland en Rusland en liet verlangen, om bijaldien de oorlog uitbarst, on der de onzijdige hamburgsche vlag te varen. ENGELAND. Lonpen Uil Liverpool wordt wederom eeno schip breuk gemeld. Het ijzeren schroefstoomschip Olinda, hetwelk gisteren naar Brazilië was vertrokken is ge durende den nacht bij Holijhead gestrand. De pas sagiers waren op 7 na aan land gebragt. Het grootste gedeelte der poslpaketten moet verloren zijn. Gelijktijdig werd de naar Ancona bevrachte brik Laurioton in de haven van Holijhead eene prooi der vlammen, Het stadje Fivara in Andalusie is den 8sten dezer door eene hevige aardbeving geleisl rd. De Alcazaba en een groot aantal huizen zijn ingestort. 84 personen zijn levenloos van onder de puinhopen te voorschijn gehaald. Men verzekert dat in eene oude kist die in een donkeren toren van Lambeth-paleis geruimen lijd

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1