No. 9. 4Isle Jaargang. SIWMH MffiimtTIIi TEN DIENSTE TAN HET LEGER. BISIIÜk ffilSWCTMMKlio GOÏMM loiiuvr. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags J avondsuitgezonderd op feestdagen. t)e prijs per kwartaal is f «7,7.5, franco per post f d^90. j De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namii MAANDAG JANUARIJ. Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan d6 regels d f i,2ö, behalve het zegelregt. BEBENDHABim». AANBESTEDING VAN TE LEVEREN PJJRDEN De COMMISSARIS des KONINGS in de PRO VINCIE ZEELAND, Brengt ter kennis der belanghebbenden dal op den Jh February J854, te Maastricht, te 'sGra- venhage te Haarlem te Deventer te TJtrecht te Leijden en te Leeuwarden zal worden aanbe steed de levering van REMONTE-PAARDEN ten dienste van eenige korpsen kavalierie en artillerie van het leger waarvan een derde moet zijn van inlandschen oorsprong; zullende de aanneming voor een jaar of voor vijf achtereenvolgende jaren beproefd worden. De voorwaarden van aanbesteding liggen voor gega digden ter lezing onder andere op de provinciale griffie van Zeeland. Middelburg, den 26 Januarij 1854. De Commissaris des Konings voornoemd VAN TETS. GOES 30 Januarij. Met den 15 Eebruarij aanstaandeis van Zr. Ms. fregat Palembang op non-activiteit gesteld, onder meer deren, de luitenant ter zee 2de klasse J. K. van de Kruijsse Pilaar. Door Z. M. den Koning is voor Zeeland de regeling der tentoonstelling van Landbouw te Botterdam opgedra gen, onder meerderen, aan den heer I. G. J. van den Bosch, te Wilhelminadorp. Men verneemtdat Z. M. de Koning het hem aangeboden buitengewoon eere-lidmaatschap der maat schappij tot bevordering der Toonkunst, welgevallig heeft aangenomen. Dit berigt versterkt voorzeker de gekoes terde hoopom Z. M. het aanstaande feest der maat schappij binnen Botterdam te zien bijwonen. Van regeringswege is aan de tweede kamer der Staten-Generaal toegezonden een ontwerp van wet, strek kende tot opheffing van de paardenposterij. In den considerans van dit ontwerp wordt de overweging ver meld dat de paardenposterij niet meer door het al gemeen gevorderd wordt. Den 11 dezer werd het beroepswerk te Wemel- dinge hervat. Op het twaalftal werden geplaatst W. KraijenbeltJ. KnapW. Zegers11. L. van Bam C. D. L. BahlerJ. BinnewegA. C. Kamer- Man C. Giltay, J. D. Beman Brouwer, J. van leeu wen A. D. Thuijn de Lignij en A. G. van Dijkhui zen, predikanten te Overschie, Oud-AlblasWijk-bij- Heusden, Hoog-Blokland, Op- en Neder-AndelHar derwijk, Borsselen, 'sHeer Arendskerke, Ede, Colijns- plaatKapelle en Ouddorp. Het zestal bevatteDD. W. Kraijenbelt, W. Zegers, A. C. KamermanC. Gil- lay, C. D. L. Bahler en J. J. Knap. Het drietal: W. Kraijenbelt, C. Giltaij en C. D. L. Bahler. Waar uit met eenparige stemmen beroepen werd W. Kraijen belt predikant te Overschie. Van goederhand vernemen wijdat Ds. Kraijenbelt voor dit beroep heeft bedankt. Voorleden Zaturdag is de Walcfaersche boot varende van Middelburg op Bergen-op-Zoom, tus- schen het hoofd en de haven van Bergen-op-Zoom op het drooge geloopen en werd bij bet weder vlot raken eerst ontdekt dat daaraan een groot lek was overkomt*!, zoodat zij met moeite de haven is binnen gehaald. De passagiers en goederen zijn voor rekening der stoomboot-onderneming aan den Yersekendam oi en verder per as naar hier gevoerd. Volgens ons toegezondene gedrukte biljetten, wordt de stoombootdierist lusschen Middelburg Rot terdam en daar tusschen gelegene plaatsen met 1° Februarij e. k. van Middelburg hervat. De meeste dagbladen, waaronder ook deze cou rant, hebben vroeger uit den Courrier de la. Meuse het berigt overgenomen dat de bezwaren die den aanleg van een' spoorweg van Middelburg naar Venlo in den weg stonden opgeheven zouden zijn en al- zoo met de aanslaande lente met de werkzaamhe den aanvang zal worden gemaakt. Een correspon dent uit 's llage schrijft nogthans aan de Arnsterdam- sche Courant dat hij gelooft van goeder hand on— derrigt te zijn dat ja wel aanvankelijk bezwaren vroeger bestaande, zijn uit den weggeruimd, maar daarom nog niet tegen de aanstaande lente met het werk zal kunnen worden begonnen. Daartoe is de zaak, dat is de consessienog niet ver genoeg ge vorderd. Tegen dépot eener waarde van 500 000 in effecten ten kantore te Amsterdam nedergelegd is een uitzigt op onderhandeling met den heer Dubois Nihoul over de voorwaarden der concessie geopend. Met eenige der van wege de regering gestelde hoofd- conditiën heeft hij zich door de aanvaarding der soorloopige concessie, vereenigd deze hebben be trekking tot den tijd binnen welken het werk inoet voltooid zijn waar zal moeten begonnen worden en welk kapitaal tot waarborg voor de goede uilvoe ring zal moeten worden gesteld en binnen welken termijn nadat de definiteive concessie zal zijn ver leend. Dat kapitaal moet anderhalf millioen gulden bedragen. Over de verdere voorwaarden moet men het met den beer Dubois Nihoul binnen een' gestelden tijd eens worden en eerst daarna, wordt hem volgens gedane toezegging do concessie gegeven en mag met het werk worden aangevangen nadat de bedongen borgtogt van een en een half millioen zal zijn gestort. Hij gelooft dus met zekerheid te kun nen zeggen dat met het aanvangen der werken Ie gen de aanstaande lente ja zelfs legen den zomer dezes jaars helaas nog niet valt te rekenen. Men zal zich gelukkig mogen achten indien deze zaak waarbij Zeeland de haven van Vlissingei) en Mid delburg in het bijzonderom niet van het geheele rijk te spreken znlk een groot belang hebben le gen het volgend jaar zoo verre is gevorderd dat met de werken kan zijn of worden aangevangen Te hopen is het dat don ook de verbinding van Venlo met Maastricht, vroeger geconcessioneerd doch door het vervallen der concessie van Dronkers achterwege gebleven niet zal uitblijven. De N. Bolt. Cour, van 18 dezer behelst hel volgende artikel Hoe langer hoe meer schijnt het tijdstip te nade ren waarop do teekenkunst een meer wezenlijk be standdeel van het lager onderwijs zal uitmaken en van de vele klagten die thans alom opgaan over de mindere doelmatigheid van het lager onderwijs zijn er mogelijk geene meer gegrond, dan die over de onvol doende beoefening of geheele verwaarloozing van die kunst. Door de Gids werd nog onlangs eene uitvoe rige beschonwing over het noodzakelijke van de be oefening der teekenkunst medegedeeld terwijl dezer dagen ook van wege het brilsche ministerie voor we tenschap en kunst eene circulaire gezonden is aan de onderwijzers der door dat departement gesubsidieerde volksscholen houdende wenken betrekkelijk het tee- ken-onderwijs waarin op den voorgrond wordt ge plaatst dat dit onderligt een degelijk bestanddeel van het lager onderwijs moet uilmaken. Dit schijnt ook reeds het gevoelen te zijn geweest van den verdienstelijken onderwijzer P. Leupen te Middelburg, die door de uitgave van zij ne practise he Handleiding tot het Elementair teekenen uitge geven bij de Gebr. Abrahams en waarvan reeds een tweeden druk is verschenen, bewezen heeft volkomen te begrijpen op welke wijze men reeds op de lagere scholen het teekenen kan en moet beoefenen. Wij vestigen daarom gaarne op dil werkje de bijzondere aandacht In aanmerking nemende, dat hel getal der leer lingen voor de telegrafie na het iaalste vergelijkend onderzoek benoemd bij bet loenemend telegrafisch verkeer, niet meer toereikende is voor de behoefte, heeft de minister van binnenl. zaken aangekondigd dat tol opleiding en oefening van telegrafisten voor de dienst van den rijks telegraaf in liet jaar 1854, na vergelijkend onderzoek een aantal van hoogstens 22 leerlingen toegelaten zal woiden om op nader aan te wijzen plaatsen onderrigt te ontvangen. De voor waarden der toelating enz, zijn opgegeven in de Staats- Courant van 28 Januarij. Men verneemt met zekerheid dat door het mi nisterie van oorlog de hoofd-administratien der korpsen infanterie zijn aangeschreven, om de verdere nan- schaffiing van het thans bestaande hoofdtooisel te staken, willende hiermede in vet band brengen, dal weldra een besluit zal worden uitgevaardigd, waarbij bedoeld heofdtooisel door een model van sierlijker en iigteren vorm zal worden vervangen. Eene wel eenvoudige maar zeer nuttige uit vinding is die van een Belgisch papier fabrikant, om namelijk de bekende, zoo algemeen in gebruik zijnde enveloppes, met bel postpapier aan één stuk temaken. Dit geeft nul en gemak tevens. Men is daardoor zeker van den datum der afzending welke zekerheid een losse enveloppe niet geeft. Het vouwen is ge makkelijk daar de maat zich zelve aanwijst; terwijl de ouwel of het lak nooit een letter van den brief zelve kan raken. Op deze wijze kan nooit een brief in een verkeerd geadresseejd couvert geraken, of uit de enveloppe genomen worden, zonder deze onbruik baar te maken. Uit Gouda wordt van deri 25 Januarij gemeld: In den afgeloopen nacht is eene poging lot diefstal gedaan, doch gelukkig verijdeld. De policie dezer stad was geïnformeerd, dat er plan bestond, om ten huize van den landbouwer A. Boos. in de oude Gouwe, onder de gemeente Broek c. a. in te breken, en had daarvan den burgemeester dier plaats kennis gegeven die zich daarop in persoon vergezeld van twee veldwachters, bijgestaan door den commissaris van policie dezer stad en diens agenten tegen den avond naar de gemelde woning begeven had. Om streeks 12 uren kwamen de dieven, drie in getal en nadat zij zieh door breekijzers den ingang door de vensters hadden weten te openen en waren binnen getreden werden die ramen van builen bezet om het ontsnappen te voorkomen daarop werden zij van de andere zijde overrompeld en kwamen ook zij, die nog huiten stonden binnen om gezamenlijk de schul digen in boeijen te klinken, waarmede zij gevankelijk naar deze stad werden vervoerd. Een van hen een arbeider uit Gouderak verweerde zich met krocht en was nog bijna ontsnapt, indien niet de veldwachter van Noord-YVaddixveen herri gegrepen had; dezeont- ving bij de daarbij plaats hebbende worsteling nog eene vrij diepe wonde op het voorhoofd. De tweede is zekere A. Schenk uit Gouda terwijl de derde uit Nijmegen is en reeds vroeger geesseling en tucht huisstraf onderging. Nadat onlangs iemand in Pruisseri den minister van binneniandscite zaken de mededeelirrg van een on- feilbaar geneesmiddel tegen de aardappel-ziekte, voor den prijs van 80,000 daalders bad aangeboden, beeft zich nu een gewezen militairen-arts opgedaan die legen eene belooning van 25,000 frederiks d'or be looft de soldaten houw- en kogel-vrij te maken indien al niet in den volstreksten zin, dan toch zoo dat het getal der verwondingen lot op een vijfde ver minderd wordt. Men verneemt tol hiertoe niet, dat van eene der aanbiedingen gebruik is gemaakt. Te Oosthuizen had dezer dagen een zeldzaam

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1