«««He COURANT. No. 8. 41"" Jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f df75, franco per post f d,90. DONDERDAG 20 JANEARIJ. Gewone advertentien worden a W ets. de regel Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan d6 regels a. f d.2(f behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BliffliL iffljgCTiMMlü GOES 26 Januarij. Bij besluit van den 21 Januari) 1854 no. 72 heeft zijne majesteit goedgevonden: te benoemen tot gezworen van den polder Baarland, provincie Zeeland den heer J. Traas. Volgens gerucht zou er plan bestaan, om binnen korte dagen de werken aan het kanaal door Zuid- Beveland met kracht te hervatten en men bereids aan Hansweerd bezig zijn met het lossen van eenige machinerien. Tevens zou men aldaar eerstdaags eène engelsche directie verwachten. De Staats-Courant bevat eene opgave vao het getal der porlbelalende brieven die gedurende 1850 1853 met de post zijn verzonden Binnenl. 1850, 3.915 564; 1851, 8,522 786; 1852,9,664,141; 1853 10 542,085. Builenl 1850 1,413,344 1851 2.268,459: 1852, 2,644,269; 1853, 2,807.768. Totaal 1852, 12 308,410; 1853, 13,349,853. De totalen over 1850, wijzen slechts het getal brieven over acht maanden aan. Over de vier eerste maanden van dat jaar zijn daaromtrent geene opgaven inel de vereischle naauwkeurigheid te doen. De poslwel is met 1 Sepl. 1850 iu werking gekomen. Onlangs is in de bladen melding gemaakt van den dubbelen moord die in den nacht van 5 op 6 dezer te Duren op den 80jarigen pastoor en zijne oude dienstmaagd gepleegd is; Thans verneemt men dat ile vermoede moordenaar gisteren naar Aken is overgevoerd. Men zegt dat deze persoon op het punt zijnde in den echt te treden de gouden ketting, welke aan de dienstmeid ontroofd isaan zijne aan staande bruid gegeven had. Toen hij in de woning zijner bruid gevangen genomen wevd had bij de gouden tabaksdoos bel gouden horiogie en de ket- tipg van tien pastoor en het gouden kruis der dienst meid bij zich. Vlaardingen '22 Jan. Het schip de Vriendschap kapt. IVmdstra naar Schiedam gedestilleerdgeraakte gisteren in het Nooïdquil beneden de haven in het ijs bezet en aan den grondde kapitein niet aan boord zijndededen de loods en de stuurman een anker uit brengen, om tot den vloed te wachten en alsdan te trachten hetzij onze haven, hetzij Schiedam te bereiken. Om het anker te winden begaven de gemelde loods en de stuurman zich in de boot, latende slechts een man aan boordnadat zij daaraan eenigen tijd te vergeefs hunne krachten hadden beproefdzonder dat het hun inogt gelukken iets te vorderen, door het menigvul dige en zware ijs, kwam de hier wonende persoon van P. van Gelderenmet zijne boot van de Nieuwesluis, langs het schip om zijne hulp aan te bieden. Pas ech ter is deze aan boordof de boot waarin de beide man nen met het anker bezig warenwordt door een ge weldige ijsschol omgeslagen en door den kabel geheel onder gehouden. Naauwelijks ontdekt van Gelderen het doodsgevaar der beide mannen, wiens leven onher roepelijk verloren scheen, of hij springt in zijne boot, steekt met onbegrijpelijke snelheid van het schip, en het gelukt hem de beide drenkelingen behouden in zijne boot te krijgenhoewel de een reeds zinkende was. Nu echter waren zij nog niet gerednaauwelijks waren zij in de boot van van Gelderenof de sloep van het schip wordt door het ijs onder de boot geschovan, ook deze kantelt om en van Gelderen en zijne beide gered den zouden alle drie eene prooi der golven zijn gewor den zoo zijne buitengewone tegenwoordigheid van geest hem geen gebruik van de ijsschots had doen maken om daarop te springen en de beide mannen ook daarin behulpzaam te zijnwaarna het hun gelukte ook de boot op het ijs te krijgen en daarmede het schip te hereiken. Het vaartuig is daarna weder vlot geraakt en gïsteren avond in onze haven gekomenmet de beide mannen aan boordwelke van Gelderennaast God als hunnen redder beschouwen. Blohxijl. Ontzettend is de menigte visch die hier gevangen wordt. Een visscher deed een trek inel de zoogenaamde zegen in onzegygyenkolk^en had onge veer 5000 halve ned. pd. visch in zijn net. ITALIË. Home. Men verzekert dal de regering eene memorie ter zake van de heilige plaatsen laat in gereedheid bren gen als een op feiten steunend antwoord op zekere historische bewegingen van de kanselarij te Petersburg. Bedoeld stuk zal eerst aan de verbonden hoven ge zonden en daarna openbaar gemaakt worden Het pausselijk bewind vreest, dat, hoe ook de uitslag zij van het russisch-lurksch geschil het eene nieuwe verbeurd-verklaring van de Heilige Plaatsen of van een deel daarvan ten voordeele der Grieken zai ten gevolge hebben en wil dus zoo veel mogelijk zulk een feit voorkomen RUSLAND—TUBKIJE Officieel is er nog niets bekend geworden van het antwoord des keizers hetzij op de kennisgeving wegens de vloten, hetzij op de voorstellen door Tur kije aangenomen; doch de aanvankelijke berigten des Wege en bijzondere brieven in de geatditsle buiten- landsche bladen beschouwen liet antwoord als on gunstig voor hel behoud des vredes. Berigten nil Parijs melden, dat de rnssischegezant aldaar, die om zijne behoedzaamheid hekend is, open lijk zegt dal hij eerlang genoemde hoofdstad zal verlaten. De overlogt der Russen over den Donau wordt als een hoogst gewiglig feil beschouwd, dat in Engeland en Frankrijk een diepen indruk zai maken. Over de wijze waarop die geschied is zoowel als over den uil slag van de poging der Russen legen Malchin, heerscht groole onzekerheid en even wedersprekend luiden de berigten nopens de bewegingen der vloten in de zwarte zee. Uit alles mag inert echter lof dusver opmaken, dal de. Russen een gewigtigen slap te lande voorwaarts gedaan hebben nadat zij belangrijke versterkingen hadden ontvangen en verdere in aantogt zijn, terwijl zij ter zee in eene zeer ongelegene stelling tegen de vereenigde vloten zijn gekomen waarbij men eene botsing vreest, waarvan men de gevolgen bezwaarlijk kan berekenen. De nadere voorschriften aan de vloot voogden der verbonden scheepsrnagt blijken varr al- gemeenen aard te zijn. Ten aanzien der algetneene beschikkingen betref fende de plaatsing en verdeeiing der russische krijgs magt wordt gemeld dat geheel het corps der garde op den voel van oorlog is gebragt en dat voor hel corps der grenadiers de reserve is opgeroepen. Iri en om Moskau, zal hel hoofd-dépöt van de reserven der verschillende coipsen worden gevestigd; 't welk zal bestaan uit de soldalen die tijdelijk uit de dienst zijn ontslagen, en weder zijn opgeroepen, en 't welk zoo verzekerd wordt, tot een bedrag van 150,000 man zal kunnen worden opgevoerd Buitendien zal de active armee aan de linie van den Donau op 200,000 man worden gebragt, en die, welke bestemd is, om aan de aziatische grenzen werkzaam le zijn, op 100,000 man Alsdan blijven er 150,000 mari over ter bezetting van de poolsche provinciën en 100 000 man voor de bewaking der kusten aan de Oostzee en van Finland. Voor eene eventuele ver dediging dezer kusten worden ook in der haast een aantal kanonneersloepen gebouwd. Al deze toebereidselen zullen eene buitengewone uitgave vorderen van 60 millioenen zilveren roebels, waarin door eene uitgifte van bankbiljetten zoude worden voorzien. Het bedrag der thans in omloop zijnde bankbiljetten wordt op 222 millioenen geraamd, en vermits de geld-en metanl-voorraad in de kelders van de citadel van Petersburg op eene waarde van 142 millioenen roebels wordt geschat, meent inen dal eerie dergelijke uitgifte, nog zonder de geworïe verhouding van een lot drie le verbreken zoude kun en plaats hebben. DUITSCHL.AND. FnANKFonT. 21 Jan. Te Bergen in Noorwegen is het krank zinnigen gesticht afgebrand. Van de 268 verpleegden hebben 22 daarbij het leven verloren. Volgens de Deensche Aarhus-Avis van 20 Jan., zou liet antwoord van Buslandop de verklaring van Denemarkenom neutraal te blijvenontvangen zijn. ltuslanö weigert deze nêutraliteit te erkennen en ver langt, dat Denemarken partij kieze. 22 Jan. Voor deze stad heeft gisteren op het ijs een fakkeltogt op schaatsen plaats gehad, waaraan ruim 2000 schaatsenrijders deelnamen. PVeenen Een dweepzieke kleermaker, die zich als profeet heeft opgeworpen heeft zicli met een waanzinnigen barbier err diens vrouw vereenigd om eerr wederdoopers-klub in de voorsteden van Weeneu op te rigten. De pogingen van liet drietal misluk ten echter. SPANJE. Maihud. Maatregelen, welke men als de voorloopers vaneen coup d'élat beschouwt zijn in den gisteren onder oor zitting der Koningin gehouden ministerraad vast gesteld De regering heeft namelijk, uit aanmerking van de gevaren waarmede de openbare orde wordt bedreigd vijf generaals naar de canarische eilanden verbannen. Onder hen bevindt zich de markies del Duet o Een zestigtal aanzienlijke leden van de oppo sitie zijn insgelijks verbannen en men vreest dat dezelfde maatregelen ook verscheiden invloedrijke dag blad schrijvers zal treffen. Er moet ook besloten zijn lot afschaffing van derr senaat en van den koninklijken raad; tot het invoeren eener constitutionele hervor ming en tot het bijeenroepen van de constituerende cortes. Zoodra de staalkundige hervorming zal zijn tot stand gebragt zal ook de financiëele ondernomen worden. Het douanen-stelsel zal in vrijgeviger zin gewijzigd worden het korps ka ra bi n iers zal gereorganiseerd worden en hel korps douanen onder Bravo Alu- rillo opgerigl, benevens de iVozos de Esouadra zul len worden afgeschaft. Men spreekt ook van eene leening in het buitenland te sluiten. De Minister president beeft alle burgerlijke gouverneurs aangeschreven de verspreiding tegen le gaart van vlugschriften, ten doel hebbende de bevol king tegeri de regering op le rutjen. - De Hertogin van Montpensier had tijdens haar jongste verblijf te Madrid een bijzonder onderhoud met de Koningin bare Zuster waarin zij bij bet spreken over zekere aangelegenbeden, zich tegen Isa bella in zoo kwelzende uitdrukkingen moet hebben uitgelaten dat de Koningin baar verbood voort aan anders dan bij officiële gelegenheden ten hove te verschijnen. ENGELAND. Lonubn De Britsche Admiraliteit heeft aangekondigd dat, indien niet vóór 31 Maart aanslaande berigl ontvan gen is dat de officieren en equipage van Hr. Ms. schepen Erebus en Terror (de steeds vermiste sche pen der expeditie van Sir John Franklin) in leven zijn die officieren en manschappen beschouwd zul len worden als te zijn overleden in Ur. Ms. dienst en dienvolgens hunne soldij met den 31 Maart zal ophouden. In den laatsten lijd is hierzoo als onlangs reeds gemeld is veel gesprokén van onbehoorlijke bemoeijingen van prins Albert den gemaal der

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1