GOMHE COURANT. No. 7. 41ste Jaargang. tmt PUBLICATIE. 'W' :#jc De uitgave dezer Courant geschiedt^ Maandags en Donderdags avonds uitgezonderd op "fee&fjLagen De prijs per kwartaal is f franco pür^post MAANDAG SB JANIJAR1J. Gewone advertenlien worden d 20 ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodberigten, van d— 6 regels d f ófti behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Biaiill 4 ilIlIHIifMTIiH MATEN EN GE WIGTEN» De GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND, doen te weten dat in hunne vergadering van heden is vastgesteld hetgeen volgt «De, bij besluit van Gedeputeerde Staten van den 12 en 19 December 1845, N°, 23. (Provinciaal Blad Ho. 134), vastgestelde termijn voor liet kos- teloos Herijken van nieuw vervaardigde reeds ge- ijkte Maten en Gewigten, die inde winkels en ina- gazijnen van fabrijkanten en handelaars in maten «en gewigten onverkocht en blijkbaar ongebruikt voorhanden zijn wordt voor wat het jaar 1854 betreft, verlengd lot en met den laatsten Februarij aanslaande. En zal dit besluit door middel van het Provinciaal blad worden ter kennis gebragt van Burgemeester en Wethouders der gemeenten in deze provincie, met uitnoodiging om den inhoud daarvan bij openbare afkondiging ter kennis van de ingezetenen te brengen; lerwijj een afdruk van hetzelve aan ieder der Arron- dissemenls-ijkers in deze provincie zal worden gezon den. Gegeven te Middelburg, den 13 Januarij 1854. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN TETS, Voorzitter. S. van der SWALME, Griffier. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES roepen een iegelijk op, weike van die gemeente over het ulgeloopen jaar 1853, iets te vorderen heeft wegens gedane VVERKZAAMHEDEN LEVERAN TI EN en dergelijke, om zijne declaratie daarvan vóór het einde der volgende maand bij hen in te dienen zullende diegene welke verzuimen rnogt hieraan te voldoen zich zeiven de onaangenaamheden te wijten hebben daaruit voortvloeiende. Gedaan ten liaadhufze van Goes den 21 Januarij i 854. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris II. C. PILAAR. 3EKEMDMAMMCI. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bij deze den Ingezetenen en verdere belangheb benden bekend, dot, volgens circulaire van Z. E. den Staatsraad, Commissaris des Konings in de Pro vincie Zeeland, van den 22sten October 1850, A. No, 6583' 3de afdeeling (Provinciaal Blad No. 144) door hen jaarlijks vóór of op den 31 Januarij aan de lleeren Controleur der Directe Belastingen en van hel Kadaster te Middelburg en den Bewaarder der Hijpotheken en van liet Kadaster te Goes opgaven behooren te worden ingezonden, betrekkelijk In dijking van legen de Zeeof tegen de vrij in Zee uilslroomendc Rivieren, liggende Buitengron den, ontginning van Woeste gronden droogma king van met boezemwater bezette Eigendommen Stichting Herbouw Bijbouw of vertimmering Splitsing van Perceelen geheele of gedeeltelijke Slooping van Gebouwen. En noodigen mitsdien een ieder dien het aangaat uit, om hen door eene tijdige inzending Ier Secre tarie dezer Gemeente, uiterlijk op den 28 der loo- pende maand, van de daartoe benoodigde opgaven, voor zoo veel deze Gemeente betreft in staat te stellen hieraan zoo volledig mogelijk te voldoen zul lende diegene welke hierin nalatig is, zich zeiven de nadeelen te wijten hebben diedaaruit zullen ontstaan En opdat niemand onweten'tieid voorwende zal deze worden afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Goesscke Courant. Gedaan te Goes den 2! Januarij 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. KEMISGEVIMG. De BURGEMEESTER van GOES, gelet op de 2de alinea van art. 7 der wet van den 4Julijl850, (Staatsblad No. 37), tot regeling van hel Kiesregl en de benoeming van Afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der Stalen-Generaal noodigl de In gezetenen dezer Gemeente uit, om zoo zij elders io de Directe Belastingen zijn aangeslagen daarvan vóór den J5 February eerstkomende ter Secretarie der Gemeente te doen blijken. Gedaan ie Goes, den 21 Januarij 1854. De Burgemeester voornoemd M P BLAAUBEEN. GOES 23 Januarij. Wij vernemen dat aan bet ontwerp lot het houden eener tombola ten behoeve der minvermo genden eene vrij algemeetie deelneming te beurt valt en bereids toezegging is gedaan voor meer dan 300 voorwerpen, Door eene en andere opmerking, nopens het doel waartoe de te ontvangen gelden zuilen worden aangewend, is de commissie geleid tot net denkbeeld, om dit geheel te doen afhangen van het meer of min gunstige saizoen en die te gemoet koming Ie doen bestaan in kleeding deksel voedsel brandstof of dergelijke waarover met de verschillende armbesturen in deze stad zal worden geraadpleegd. Wij vertrouwen dat de heide onlnorpene loterijen, waarvan in het vorig nummer gewaagd is, eenen on verdeelden bijval zullen vinden opdat bet goede doel daardoor beoogd bevorderd worde, en de ont werpers van beide in staat zullen gesteld worden veel te doen tot nut of leniging onzer behoeftige slad- genooten. Bij beschikking van den minister van binnen- landsche zaken is met ingang van 1 dezer, onder meerdere benoemd tot opzigïer var, den waterstaat van de 3de klasse I. P erquyl Quakkelaar tol dusverre opzigler van de 4de klasse, te Goes Bij gelegenheid van den verjaardag van 11. M. de Koningin-weduweheeft de bevelhebber van de russische oorlogskorvet Navarino, in het dok leVlls- singen liggende, een eigenaardig feest gegeven Een 50tal bedeelden namelijk zoo mannen als vrouwen, en waarvan er 30 tol de hervormde, 16 tolde room- sclie en 4 tot de evangelisch-lulhersche diaconie be hooren, begaven zich begeleid door een hunner dia kenen, op uitnoodiging, heden voormiddag aan boord van dat schip waar een eenvoudige maar verster kende maaltijd voor deze gasten was aangerigt die het zich goed lieten smaken en menig hoera zoo voor den keizer aller Russen als voorde grootvorstin, aanhieven. Heden avond wordt inde sociëteit La Belle alli ance een bal gegeven waarop de état.major var. bovengemeld schip is genoodigd. Leest of hoort men elders van buitengewoon zware varkens, ook te Assen hebben de gebr. Hof- steenge meest alle jaar zoodanige, nu eens van 500 dan tot 600 oude ponden zwaarte. Onlangs hebben ze weder drie jonge puik vette varkens gehad: 'teene woog 371 het tweede 385 en 't derde 386 oude ponden, welke beide laatsten voor f 60 de 100 Ned. ponden zijn verkocht terwijl de koopers daarmede op de markt te Groningen nog weder winst dachten te doen. Ook le Zuidvelde is een oud varken geslagt ter zwaarte van 448 oude ponden. De staals-commissie beiast met hel opmaken der grondslagen van de reglelijke organisatie, heeft naar men verneemt haar verslag aan den minister van Justitie ingediend. ZEd. moet zich thans met het overwegen daarvan bezig houden. Zoodra de TweedeKamer der Stalen Generaal weder za] verga derd zijn en de leden der commissie zich in de re sidentie zullen bevinden zal de minister met de commissie, over de door baar voorgestelde grondsla gen in overleg treden, ten einde dan de noodige ontvverpen inet den meesten spoed in gereedheid te doen brengen. Van het Kralingsche Veer wordt van 20 Januarij gemeld Na een lang verwijl door den ingevallen vorst wer den heden wederom voor het eerst 2 winlerzalmen Ier markt gebragt. le zaïnen circa 15 kil. wegende. Deze zijn bij afslag lot hooge prijzen verkocht. Uit Bostel van den zelfden dag. Heden werden van hier door de maréchaussees ge vankelijk naar de hoofdplaats getransporteerd twee daglooners uil het dorp Schijndel en de vrouw vari een hunner welke voor eenige dagen bij eene we duwe in de gemeente Dungen bet verzoek zouden gedaan hebben om eene bepaalde ronde som ergens neer te leggen, (zoogenaamde brandbrief.) Stelt dit ver zoek op zich zeiven al geen strafbaar feit daar, was de keuze van óf gevolg ie geven aan liet verzoek óf eene vuurproef, der Justitie wat al le kras Mei) is aan de ijvere nasporingen van den heer burgemees ter «an Schijndel en den kommandant der Maré chaussee, de ontdekking van die zonderlinge verzoe kers verschuldigd. üiriSr RUSLAND—TURKIJE De Divan heeft, volgens la Patrie, besloten Con- stantinopel aan de landzijde le versterken. Reeds beeft eene commissie, beslaande ml officieren tan bet leger der Porie en engelsche officieren een aanvang ge maakt met hel opnemen van bet terrein. Sekamyl heeft een afgevaardigde naar Conslanli- nopel gezonden om den Sultan de verzekering over te brengen van de onderwerping ran genoemd opper hoofd en diens erkentelijkheid te beluigen roor de van de Porte ontvangen wapenen. Sekamyl had reeds zoo zeer gebrek aan ammunitie dat hij zijnen soldalen liet bevel moest geven alleen op officieren te schieten. De bekomen hulp van Turkije stelt hem weder instaat eene krachtige aanvallende houding aan te nemen Te Parijs was eergisteren het gerucht in omloop, dal de russische vloot in plaats van aan de sommatie om in de haven van Seposlopol te blijver), die haten verlaten had. Men sprak van 40 oorlogschepen, en men vroeg of zij de vereenigde violen le gemoet trok ken. dan eene onderneming legen Batlum of aan den Bosporus wilden wagen. - Brieven van de oevers des üonau's melden dat Omer-ptieha alle mogelijke voorzorgen heeft ge nomen om zich te Kalefal le handhaven en zich door versche troepen te versterken, ten einde zijne positie langs den geheelen Donau te verbeteren. Zijne rnagl, van hel begin af, uit 130,000 man bestaande, was in volkomen goeden staat, terwijl ook zijn reserve leger, uit 100,000 man beslaande voltallig was en al de aangewezene positien had betrokken. DUITSCHLAND, Frankfort. In onderscheidene Badensche sleden hebben de kutholijke ingezetenen verzoekschriften aan der) aarts bisschop van Freiburg gerigl strekkende om dien prelaat te bewegen, dal de soorgeschresene predika tiën over de kerkelijke geschillen niet mogten worden gehouden; daarin tevens hun leedwezen betuigende, dat men van den weg der onderhandelingen was af gegaan om met de regering tol eene schikking le komen. Hel baart niet weinig opzien dat aan eenen oos-

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1