No. 6. 41ste Jaargang. DONDERDAG 19 JANUARIJ. mum, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J,75, franco per post f Ó.90. Gewone advertentieu worden d 20 ets. de regel gep Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan dóregels d behalve het zegelregt. De inzending van advertent ie n moet geschieden vóór drie uren des namiddags. De KAMER tan KOOPHANDEL en FABRIJKEN IE GOES, maakt door deze bekend, dat bij haar ran regeringswege weder ziin ingekomen de volgende stukken betreffende den handel de scheepvaart en de nijverheid en welke van heden at' gedurende 8 dagen bij den secretaris ter inzage zullen liggen, als: a. Eene opgave van de hoeveelheden der onderschei dene soorten van graan en meel in het ko ningrijk Groot-Brittannie ingevoerd, in de negen maanden, geëindigd den 10 Octolrer 1853, b. Het regeringsblad N°, 43 van liet Groot-Her togdom Baden, en c. Het tarief der Tol-Vereenigingingevoerd den 1 Januarij 1854. Goes, den 19 Januarij 1854. Op last der Kamer voornoemd H. K. DOMINICUS tan den BOSSCHE, Secretaris. Zoo als in de Goessc/ie Courant van Maandag 11. met een enkel woord is vermeldbestaat bij eenige ingezetenen dezer stad het voornemen, om eene loterij te houden geheel ten voordeele der minvermogenden. De ontwerpers dezer loterij stelden daarbij drie hoofd denkbeelden op der. voorgrond. 1°. Tegemoetkoming der minvermogenden. 2°. Dit te doen op een tijdstip, dat de hulpbronnen voor den minvermogenden nog niet zijn geo pend en de algemeene liefdadigheid toch min der is. 3°. Het genoegen der meergegoeden. In de eerste plaats zal het wel geen betoog behoe ven dat minvermogenden ten allen tijde behooren te worden te gemoet geltomendoch ieder zal dit te meer gevoelendie de buitengewone duurte van alle levens behoeften in aanmerking neemt en begrijptdat ook den vlijtigen en zuinigen arbeiderbij den doorgesta ne!! strengen winter die hooge prijs van de noodwen- digste levensbehoeften dubbel heeft gedrukt. Verstoken van alle verdienstenmogt hij met het zuur bespaarde loon van den zomertot hiertoe zijn bestaan en dat van zijn gezin rekkengeen andere weg staat voor hem open om dit vol te houden tot den gewonen tijd der werkzaamheden dan de bank van leeningof hongerlijden. In de tweede plaatsbetgeen hier vooral niet mag worden uit het oog verloren, zijn gewoonlijk omstreeks de helft of het eind van Februari}de publieke kassen tot onderstand uitgeput, de bijzondere liefdegiften der ingezetenen van lieverlede minder gewordenen toch is juist dit het tijdstip, dat de arme of minvermogen de eene tegemoetkoming het meest behoeft; de doorge stane winter heeft hem hulpbehoevend gemaakt; schaamte alleen houdt hem terug die te vragen; zult gij de gift, die hem voor de maatschappij als een nuttig lid be houdt terughouden Kunt gij vergeten den zegen Gods, ten voorleden jare genoten, toen de engel des doods zijnen sikkel zwaaide en gij gespaard bleeft? Vergeet het niet wat u toen werd voorgehouden dat alleen krachtig voedsel en goed deksel in staat u was den sehrikkelijken engel te teugelen Maar genoeg De liefdadigheid is te zeer bij allen hier ingeworteld, om niet te verwachten, dat ieder ge ven zal. Het denkbeeld der ontwerperskomt hoofdzakelijk op het volgende neder De prijzen worden ingewacht vóór of op 15 Febru- arij e. k.ten huize van een der onderteekenaars. Zij zullen worden ten toon gesteld en de namen der gevers, door de ontwerpers en hunne medewerkers stipt geheim worden gehouden. Aangenomen worden ook verzegelde surprisesmits de naam van den gever of de geefster bekend zij bij een lid der directie. De verloting wordt gehouden in het openbaar tegen betaling van zeker nader te bepalen entree-geldmede geheel ten voordeele der armen. De profluerendte gelden zullen na altrek van de hoog noodzakelijkste kosten, worden ter hand gesteld aan de commissie die belast is geweest met de nieuwjaars- uitdeelingmet uitnoodigifigdaarvoor zoodanige be deeling in kleediug, eetwaren of brandstoffen te doen als zij geraden oordeelt. Terwijl ontwerpers zich voorbehouden, den avond der verloting voor alle deelnemenden zoo aangenaam en on kostbaar mogelijk te maken. Meerder tot aanprijzing' bierbij te voegen, ware eene beleediging aan uw gevoel. Weldoen is eene natuurlijke behoefte, voldoe daaraan naar uw vermogen en wat gij den armen geeft het wordt slechts geleend aan God. GOES 19 Januarij. Volgens de telling bedroeg de wettige bevolking van Goes op den 31 December II. r Van het mannelijk geslacht: 1084 beneden de 18 jaren, 558 ongehuwden boven de 18 jaren, 897 mannen en 113 weduwnaars, zaïnen 2612. Van het vrouwelijk geslacht; 862 beneden de 15 jaren 874 ongehuwde daarboven 898 Trouwen en 282 weduwen '/.amen 2916. De geheele bevolking bedroeg alzoo 5528 zijnde 128 meer dan het vorig jaar. De bevolking was verdeeld als volgt 39S5 Ned, hervormden 4 waalschen 1 anglicaansch episeo paalscb 27 evang. Ititherschen 4 doopsgezinden 339 afgescheidenen, 1122 roomsch catholijken en 46 Israëliten. Afwezig waren 86 van bet mannelijk- en 60 van het vrouwelijk geslacht; tijdelijk verbleven 52 mann. en 58 vrouw., zoodal de feitelijke bevolking bedroeg 257S mann. en 2914 vrouw., zarnen 5492. Naar wij vernemen zal eerstdaags gevolg wor den gegeven aan een lang voorbereid plan in het belang onzer armen ondernomen. De vereeniging die gedurende twee jaren reeds werkzaamheid bij den nijveren armen zocht Ie bevorderen en Ier opleiding van de kinderen der minvermogenden, met goed ge volg, eene naai- en brei-school opende, beeft ge ineend overeenkomstig het doel barer instelling in dit saisoen vooral vermeerderde gelegenheid tot werk zaamheid te moeten zoeken. Zij heeft daarom he hoeftige vrouwen geholpen om kleedingstukken Ie vervaardigen opdat zij nuttig zouden bezig zijn en met het daarvoor verworven loon hars huisgezinnen zonden worden gebaat. De voorraad der vervaar digde voorwerpen zal worden verloot en de deelne- ining aori deze loterij zal het dubbel voordeel ople veren dat men arbeid bevordert en zoodanige klee dingslukken verkrijgt, die desverkiezende aan de ar men weder kunnen worden uitgereikt. De loterij zal even zoo vele prijzen bevatten als loten terwijl het lot slechts op 10 cents zal worden gesteld. Aan genaam zal het zijn, als men van belangstellenden ook andere pi ijzen ter verloting ontvangen mag omdat men zich voorstelt de baten die daardoor verkregen worden, aan te wenden om de bovengenoemde school te ondersteunen. De vereeniging heeft bereids hier en daar het verzoek om bijdragen tot deze verloting gebragt er. stelt zich voor dit eerstdaags tot allen te rigten. Gisteren is hier gevankelijk in het huis van arrest overgebragt de persoon van Ch. L. HFeemaes, smid te Hontenisse, verdacht van het vervaardigen van valsche munt. (sie ons vorig nummer De stoomboot Walcheren, die volgens annonce de dienst op Zierikzee en Bergen op Zoom herval heeft is dingsdag jl, van laatslgemelde plaats te Mid delburg geretourneerd en heeft de reis 'zoo heen als terug in den gewonen tijd volbragt, zoodat de com municatie lusschen die plaatsen weder geregeld kan voortgezet worden. Te Zierikzee zijn den 14 dezer in het hervormd dtaconie-armengesticht Ier verpleging opgenomen elf maleische matrozen en twee maleische vrouwen, sedert eenige dagen Ie Brouwershaven verpleegd geweest en afkomstig van liet bij Benessegestrande schip Hendrik. Door de strenge koude zijn de banden en voeten van twee matrozen bevroren heigeen misschien van een voor hen doodelijke gevolgen zal hebben. De vrouwen zijn slechts 15 en 16 jaren oud. Een uil ludie ge repatrieerd soldaat, de maleische taal magtig. strekt tol tolk om deze ongelukkiger! Ie verstaan -Een der in de afgeloopene week te Nieuwediep binnengekomen schepen, is overbrenger van eene zeer noodlottige tijding ten aanzien van een onzer van Liverpool naar Australie gezeilde koopvaardijschepen. Een man der meerendeels uit Er.gelscben bestaande moliozen. in volle zee bezig met reeven, had de kapitein dezen tot wat meerder spoed aangespoord, waarop eerstgenoemde eene minder kiessche en min achtende beweging met de hand had gemaakt de kapitein daardoor in drift ontstoken zou naar zijne kajuit zijne gevlogen een schietgeweer gegrepen en daarmede op den matroos hebben losgebrand die levenloos van de ra op het dak was neergestort. Uit 's Gravenhnge, wordt van den 16 gemeld, dal de Soiree Magnètique door den magnetiseur Sieme/ink vrijdag j.l, ten voordeele der algemeene armen van 's Gravenhage gegeven ten vollen heeft beantwoord aan de verwachting die de vorige Soi rees hadden opgewekt. Van de toepassing van het gewijzigd magnelismus, (werking in wakende toe stand,) zullen wij alleen zeggen, dat de proeven on-' begrijpelijk zijn, verklaré wie kan. dal na ecu; kwar tier ours gedanst of gelagchen te hebben de pols in normalen toestand is en dezelve, riaar den wensch des publieks door aanraking van den magnetiseur versneld of vertraagd wordt. De aandacht werdt hij - zonder getrokken door de onbegrijpelijke veischijnse- len der cataleptische Sumnabules een man en eene vrouw. De beer S deed vier personen eene chaine o! zoogenaamde magnetische keten formelen erij alleen door het aanvatten var, de hand van een hunner, allen iri den magnetische!) slaap vallen. De twee cataleptische deed hij daarop door zijn magnetische» wil en zonder een woord te spreken al die bewe gingen uitvoeren welke het publiek verlangde en- die mot de grootste naauwkenrigheid werden uitge voerd hij deed hun houdingen aannemen waarin men wakende geeue minuut kan blijven, en deed hun dezelve geroimen tijd behouden hij opende hun de oogen en dezelve bleven niet alleen onbewegelijk maar levens ongevoelig voor licht er. wind hij wekte in hen den lust lot zingen op en met hem zongen zij zeer verstaanbaar eene fransche romance, hetwelk op verzoek van eenige hoog geplaatste personen te mid den van het publiek, herhaald werd. De lieer Sie- melink trachtte door eenvoudige doch beschaafde voordragt zijne werkzaamheden vooi het publiek be grijpelijk te maken en mogt niet alleen verdienden lol' inoogsten doch tevens de eer genieten uilge- noodigd Ie worden deze Soiree spoedig door een andere te doen volgen. Nopens de plaats gehad hebbende ontvlugtino uit het huis van reclusie en tuchtiging te Leeuwar den, vernemen wij nog (lat hel complot daartoe door zeven gevangenen die meestal hij elkander zaten was beraamd geworden, en dat eerst toen de vijfde dacht te ontkomen de ontdekking der vlugt van de vier anderen plaats had. Dat de drie laatste onlvlugten voorts weder zijn geval, is vooral te danken aan den moed en de tegenwoordigheid van geest van twee schippers, die op ruim een uur nfstands van die stad de vlugtelingen zagen aankomen en ben legen biel den. Eene ernstige worsteling bad toen lusschen hen plaats, waarbij een dgr boosdoeners, die met een scherp mes was gewapend daarmede naar een der schippers stak zonder hem echter Ie kwetsen hoezeer hem later een zware beet in de hand toebrengende.

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1