(OIRVVT. No. 5. 'i Jaargang. biiiiil, mmmmmm&mo mmm De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags Gewone advert en tieti worden a 20 ets. de regel geplaatst. avonds uitgezonderd, op feestdagen. ÏVlAANDAO Uw «F Aï^ffl AUrlf© Geboortehuwelijks- en dóodberigtenvan 6 regels d 1' óiiO, De prijs per kwartaal is f i,75, franco per post f óf)0. behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags GOES 16 January. Er bestaat alhier een plan om door middel eener loterij zonder nieten [e beproeven aan onze arme sladgenooten nog eene bedeeling gelijk aan die op nieuwjaar te bezorgen reeds is een beg;n gemaakt met het aanbieden eener lijst, om de toezegging van een of ander voorwerp ter verloting te ontvangen. Men twijfelt niet of dit plan zal ondersteuning vinden, en eene algemeene deelneming van de bestaande en steeds blijvende belangstelling in het lot onzer armen getuigen. Bij Z, M. besluit van den 13 Januarij 1854, n°. 69, is in deszelfs tegenwoordige functie herbenoemd en bij continuatie aangesteld tot kanlonregter te Cort- geen Mr. f. G. de Backer. Men verneemt, dat er op den 14 dezer eene allerbelangrijkste ontdekking door den heer kanlon regter van Hulst heeft plaats gehad. ZEd. was door de policie te St. Nicoiaas onderrigt dat aldaar op heeler daad was betrapt Sophia Sleirwegh. huisvrouw van Charles Ludovicus CFeemaes, sinid Ie iionie* nisse bezig met het uilgeven van valsche vijf en twee francs stukken. Bij de huiszoeking bij getnelden ff eemaes zijn er onderscheidene valsche stukken van f 2,50 en 25 cents (Ned. munt) gevonden mitsgaders de mallen en stempels en andere gereedschappen henoodigd tot het vervaardigen van valsche munt. De verdachte zoude gearresteerd zijn en zijn misdrijf bekend hebben. Men schrijft uil Venlo, dd. iO dezer maand aan dsn Courrier de la Meuse Ik haast mij u de belangrijke lijding mede te deelen, dat de laatste hinderpaal, welke zich verzette legen de daarslelling van den ijzeren spoorweg van Middelburg naar Venlo, is opgeheven. Hel gouver nement had aan de maatschappij Dubois-Nichoul de concessie lot het daarstellen van dien spoorweg ver leend orrder voorwaarde dat de concessionarissen een borglogt zouden stellen van 500,000. liet is thans stellig dal die som door de maatschappij Dubois-Nichout gestort is en mitsdien niets meer belet dat legen de aanstaande lente met de werkzaam heden een aanvang worde gemaakt, Grondw.j Leeuwarden, JU Januarij. lieden namiddag, ten ruim 4 ure zijn uit het huis van reclusie en tuch tiging vier gevangenen ontvlugt Het werd echter onmiddelijk door de militaire wacht ontdekt, die de vlugtelingen over het ijs nazette en op den grachtwal dadelijk een hunner weder in handen kreeg nadat hij door eenen militairen oppasseren eenige toegesnelde personen reeds was aangehouden. De arresiatie der drie anderen ging echter met meerdere moeijelijkheden gepaard. Zij waren eenen anderen weg gegaan en hunne verrolgers reeds van den beginne uit hel gezigl. Na echter een paar uren over velden en door sneeuw en ijs als het ware doorgedraafd te hebben, mogt het aan de afgezonden militairen en gevangenbewaarders ten laatste ook gelukken, deze drie meester Ie wor den dank zij den bijstand van eenige landlieden, die ze aan de kleeding terstond als gevangenen herkenden. De onlvhigting is, naar wij vernemen, geschied, door het maken van een gal in een der zolders ol bovenste werkzalen, dat zorgvuldig werd verborgen gehouden, en waaruit zij zich door een louw dat zij hadden weten te fabriceren ol' meester te worden naar he neden hadden laten zakken. Zij hebben roorls, hoe gevaarlijk ook voor den goeden uitslag, den dag voor hunne stoute onderneming moeten kiezen daar zij zich des avonds steeds in andere zalen bevinden waaruit te ontkomen veel meer moeijelijkheden op levert. Te Nimes is onlangs de luchlschipper Deschamps bij de tweede Taart, die hij van hel amphitheater aldaar bij zeer ongunstig en stormachtig weder on dernam,, verongelukt. Zoodra de luchlbol het amphitheater verlaten had, sleepte de wind hem met- schrikkelijke snelheid in zuidwestelijke rigting voort. Omtrent 10 minuten na het vertrek zag men dat ilij daalde, dan heen en weer slingerdeen dan zich verlengde, waarschijnlijk ten gevolge van eene scheur in den toestel, die hel gas deed uitsfroomen. De val werd nu zoo snel dal ieder het ergste vreesde, liet neder vallen had 12 kilometers van Nimes plaats tusschen Generoc en Beauvoisin. Eenige lieden uit de eerstgenoemde plaats zagen den bol vallen en vonden Deschamps zonder leeken van leven op den grond liggen, eenige metres verder schuitje en bol. Het lijk werd eerst naar Beauvoisin gebragt, alwaar een geneesheer den dood constateerde, en vervolgens naar Nimes waar eene inschrijving geopend werd voor zijne twee kinderen en zijne vrouw die hem doorgaans vergezelden maar nu op zijn bevel terug gebleven waren, Ilij was een der onverschrokkensle voorzigtigste en errarensle luehtschippers; 119 reizen had hij gelukkig tolbragt, Tengevolge van de heftige koude, waarop eene zeer vochtige weersgesteldheid is gevolgd, hebben een aantal gebouwen in Frankrijk, zoowei als elders, veel geleden. Te Brest is een huis ingestort en te Mallaga, in Spanje eene geheele kazerne, waar-bij een aantal militairen] het leven hebben verloren. Te Parijs is bij de barrière van Sèvres een wachthuis ingevallen. Te Saint-Brieiiïin het departement der Cótes-du- Nord. is een groot gedeelte van een in steen gehou wen rand of lijst ran de hoofdkerk losgeraakt er) op hel druk bezochte marktplein gevallen gelukkiger wijze zonder iemand te kwetsen, De brug van Luccy, welke ter hoogte van 30 meters, over de rivier de Bhöne tusschen Frankrijk en Savoye is gelegd is met een vreesselijk geweld ingevallen. Een gedeelte van de rots waarop die brug steunde is door dien val mede naar heneden geworpen. HOSLANDTCJBKfJE Uit Konslanlinopel zijn berigten ontvangen tot den Islen dezer. Op dat tijdstip waren de Fransche en Engelsche eskaders de Zwarte zee nog niet binnen- geloopen. Integendeel bevonden de eskaders zich nog in de ilaykos baai. Men verneemt, dat de jongste opstand dei'Soflas Ie Konslanlinopel geen ernstig karakter had en dat in den divan de wedelieverrde gezindheid gedurig meer veld w i t; l Het FranscheJournal de Dèbals zegt het volgende uit officiële bron geput, te kunnen mededeelen De divan heelt, wel is waar, het sluiten vaneen wapenstilstand met Rusland verworpen, ciocb het mi nisterie gemagtigd lot het openen van onderhande lingen, op de volgende grondslagen herstelling der betrekkingen tusschen Rusland en Turkije op den voet zoo ais die waren tijdens liet gezantschap ran prins JUenzikoff', de bevestiging der traktaten die in een eenig nieuw traktaat zullen worden geresu meerd wat betreft de ontruiming der Donau-rot s- tendommen zal de Porie genoegen riemen in den waarborg der mogendheden; de conferentie» zullen in eene onzijdige stad geroerd worden de privilegiën der Christenen zullen worden geratificeerd; er zullen inwendige hervormingen plaats hebben; de waarborg der onafhankelijkheid zal volgens het traktaat van 1841 worden hernieuwd.» De üébats merkt voorts op dat het bovenbedoelde besluit van den divan van vroegere dagteekening is dan het bevel, aari de gecombineerde vloot gegeven en dan hel verbod door haar aan Rusland gedaan om de vijandelijkheden ter zee voort te zetten, De Londensche bladen geven voorloopige, doch naar zij zeggen zeer geloofwaardige tijdingen uil Rus land volgens welke de Keizer stelliger dan ooit be sloten heelt vol te houden en de oorlog aldaar een geheel nationaal karakter heeft aangenomen fit ad- gewesten komen geldelijke en andere vaderlandslievende aanbiedingen bij den Keizer in eene dier giften be loopt zelfs vijf millioen roebels. De Russen leggen openlijk hunne verbittering tegen eenige leden van de Erigelsche regering en vooral legen den gezant lord Liedcliffe aan derr dag, dien zij de schuld geven van den oorlog Ie hebben bewerkt. Zij noemen hem spottend lord Padisschah den Sultan des Sultans, en ofschoon zij niet ontkennen dat de Russische staatkunde in Konslanlinopel geslagen is zeggen zij veelireleekenend dat de Russen zich elders daarvoor voldoening zullen welen te verschaffen De Times gist. dat dit legen fndie bedoeld is en een brief in dat blad wil. dal in de zoogenaamde steppe 100.000 ruiters gereed zijn om op het eerste leeken tot on dersteuning van de Aziatische stammen legen de En gelsche bezittingen op te rukken. 0UITSCHLAND, Fisahkfoist. Uil Warschau meldt men. dat de heer Devil- lets van wege de bekende fabriek van Coeherill, te Seraing zich vari daar over Mosksu Tobolsk naar Irkutsk begeeft om aldaar eene stoomsleepboot van 120 paardenkracht op de rivier, frlit-ch te houwen. Dit schip is bestemd lol communicatie met het Hemel sche Rijk. Tevens lezen wij in o'e russische bladen, dat de Keizer besloten heelt eene handelmaatschappij onder de Kozakken aldaar op het voorbeeld van bet Siberische knmitéè op te rigicn. Ken nieuw bewijs, dat de keizer do handelsbetrekkingen met China wil bevorderen. Uit Leipzig verneemt men dal op (Ie mis al- daar de zware wollen stoffen lot aanmerkelijk hooqere prijzen zeer gezocht zijn. Voor lakens is weinig vraag; zij vinden slechts tot veel lagere prijzen nemers Keulen. Op een uur al'stands van Schon'ila ligt een dorp Madura hetwelk geheel door vrouwen bewoond wordt. Zi; zijn ongeveer 2000 in getal maken eene snort van burgerlijke gemeente nil die vrij van alle belastingen is en belijden liet Malio- medaonkqtre gelooi' maar drageii den sl n ij er niet. Madara is het loevlugtsbord van die ongelukkige vrou wen welke zich aan de wraak barer mannen of den toorn varr ouders t;n familie onttrekken willen, en dan vindt men daar vrouwen uil alle standen en uit alle gedeelten des Turkschcn rijks Zondra een rei ziger zie» vertoont, komen zij hem te gemoet en noodige» hem uit wat zij hem kunnen aanbieden zich Ie laten welgevallen. Allen die zich naar Ma dara begeven willen worden mei blijdschap opge nomen en de wellen der gastvrijheid op de ruimste schaal uitgeoefend maar de reiziger die alleen zijne nieuwsgierigheid zon willen bevredigen, wordt met mishandelingen overladen en onder schimpwoorden verdreven. De Dere-Beys kozen vroeger hunne gu- iendes, eene soort van danseressen, onder de bur geressen van Madara doei» zij dienden niel slechts lol vermaak van hare beeien maar vormden van top lot leen gewapend tevens eene soort van lijf wacht die hen op snelle paaiden iri den oorlog begeleide. De kolonie van Madura neemt overigens noch oude noch leelijke vrouwen in haar rniddfen op Berlijn. De pastoor van Slokheim bij Duren in Pruisen is in den nachl van 5 op 0 dezer vermoord, ook zijne dienstmaagd is omgebragt alle de goede- j ren der pastoiy waren gestolen. De pastoor was 80 de dienstmaagd 60 jaren oud in den O Idenbhi;gischer fo/hsbó/e lezen wij het volgende Twintig jaren geleden en nog later was men vrij algemeen van oordeel, dal de fabrijkmachines en vooral de spoorwegen onze trekpaarden meer ol minder ontbeer 1 i)k zouden maken of toch ten minste de prijzen daarvan zoo zonde doen dalen dal de landman moeijelijk rekening zou vinden bij hel aan» fokken van deze dieren De vrees is evenwel onge grond geweest juist door de spooi wegen is er over al zulk een levendig verkeer ontstaan dat (Je trast»

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1