No. 4. 41"" Jaargang. Be uitgave dezer Cour au l geschiedt Maandags en Donderdags avonds uitgezonderd' op feestdage De prijs per kwartaal is i' .1.75. franco per post f' J.90. Dn inzending van advertentien snoet geschieden vóór drie uren des namiddags DONDERDAG 12 J iNl iRlj. Gewone advertentien worden d W ets. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberiglenvan d~óregels d f J. 10. behalve het regelreei. GOES, 12 Januari)., Men schrijft uit Middelburg, dat het voornemen be staat om de stoomboot Walcheren, aanstaande maandag de dienst van Middelburg op hier Zierikzee en Ber- gen-op-Zoom te doen hervatten. Heser dagen zijn de ambtenaren der registratie uitgenoodjgd: oto eene opgave te doen van de namen der dag- en weekbladen die in bun ressort worden uitgegeven met het getal der eiemplaren die telken reize worden gedrukt, de grootte van het papier daartoe gebruikt en de opbrengst van het zegelregl in hoofd som en opcenten Men meent dat er bij de regering plan bestaat om eene wijziging in het zegelregl voor dag- en week bladen te brengen en deze uilnoodiging daaraan te Kunnen toeschrijven. Wij lezen in de Haarlemsche Courant: Men verneemt, dat de aanleiding tot het besluit van den heer van Doorn, om zijn ontslag te verlangen uit de betrekking van minister van finantien, moet worden gezocht in eenig verschil van gevoelen waarvan bij de beraadslaging over het bekende voorstel der negen leden in zekere mateis gebleken en waarbij de lieer nan Doorn heeft te kennen gegevendat naar zijn in zien aan geene afschaffing van belasting kan worden gedacht, zoolang de bijdrage uit de koloniale geldmid delen niet. koude worden ontbeerd, terwijl de ministers van buitenlaiiüsche zaken en van Justitie van oordeel warendat er omstandigheden zouden kunnen ontstaan, onder welke dit tijdstip niet zoude behooren te worden afgewacht, om tot de voordragt van eenige ontheffing te mogen besluiten inzonderheidindien de hoop op eene vredelievende oplo-sing der oostersche verwikke lingen niet geheel inogt worden afgesneden en de vrees voor oorlog mogt verdwijnen. Een treurig voorval heeft den 7 dezer onder de gemeente Wognum plaats gehad. Bene jonge boeren dochterdie met haren broeder op eigen hoeve woonde, ging, gekleed met hare hoofdsieraden, als naar gewoonte ter hoornsche markt, doch keerde niet weder naar huis terug. Hare betrekkingen hierover verontrust, stelden alle pogingen in het werk om haar op te sporen en na lang zoeken, gelukte het deze eindelijk haar te vinden in een hoschje achter de Zwaag, waar zij zich van het leven had beroofd. Al de gouden versierselen vond men ook bij haar. Achteruitgang in zaken van den land bouw, valsche schaamte, ontstaan uit den haars inziens vernederenden toestand waarin zij zieh voortaan zou moeten bevinden, schijnen de ongelukkige tot dezen zelfmoord gebragt te hebben. Uit Hulst wordt van den 5 geschreven: dat in die streken iri de laatst verloopene dagen zooveel sneeuw gevallen was dat op sommige plaatsen en wel in de gemeente Hontenisse. nabij Kuitaart, aan geene wegruiming te denken viel, en men ten einde de passage open Ie stellen, een tunnel had gegraven Ier lengte van nirea 20 voet en hoog genoeg om de langste persoon ongebukt onder de sneeuw te laten doorgaan. Uil Emden meldt men aan de Groninger Cott rant een vreesselijke moord dezer dagen Ie N'es- selroden ambt Dndeistadt, gepleegd. Een korporaal der kurassieis aldaar ingekwartierd, had heihaal delijk met twee andere personen in eene herbeig kaart gespeeld en daaibij aanzienlijke verliezen geleden. Op zekeren avond vetwtjderde hij zich na de gewone speel partij vande beide anderen zeggende: dal, bij oögert- blikkelijk zou terug zijn om ben alsdan naar buis te brengen. Hij keerde inderdaad bijna oniniddelijk terug doch naanwelijks in de gelagkamer getreden, baalt bij. twee pistolen te voorschijn schiet een van zjjne in despelers op de plaats dood eri wondt met «en Iwécde schot den onder in het been. Het schijnt dat do moordenaar daarna zicb zelf in den achter hel huis zijoden put heeft gestort, althans heeft men hem levenloos daaruit opgehaald. Naar men verneemt zal <le Directie der Zie rikzessche stoomboot te Rotterdam een zeilvaai tuig in gereedheid brengen, om zoo spoedig mogelijk, bij open water, vrachtgoederen naar Zierikzee in te laden en zulks zoo lang nopdig heen en terug, ftol/erdam 9 January. De heer 6*. lieden morgen alhier door de zandstraat gaande gaf nolens volens een blijk zijner tegenwoordigheid van geest. Rij een bakker aldaar was men bezig zakken meel met een takel door behulp van een paard op te hij- schen Zijn voet in het opgaande louw verward ge rakende. greep hij zich met de handen daaraan vast. om struikelen voor Ie komen en maakte alzoo ten aanschouwe van de talrijke daar gezetelde nymphen met sigaar en paraplui eene luchtreis De molenaar, die hel paard leidde door hel gerucht der aanschnu- wers opmerkzaam gemaakt wordende, wilde, dal de luchtreiziger zich langs het afhangend touw zoude nederlaten maar deze verkoos neder te kamen, ge- l.jkervvijze de opsleiging had plaats gegrepen aan welk vetlarioen voldaan werd waarop onze held alsof er niets gebeurd was, zijn weg met sigaar en paraplui vervolgde. Men leest in de gi ondwet: De tegenwooidi{>e minister van binnenlandsehe Zaken acht in strijd mei liet gevoelen san zijn'voor ganger. de gemeente besturen verpligt om de kosten van vestiging en onderhoud van ter zake van bede hui) of latidloopiog veroordeelde personen in de be dclaars-gesliehlen te voldoen. De minister gioridl die verpligling op koninklijke besluiten die, volgens liet 3de der additionele artikelen van de grondwet, van voortdurende kracht worden geoordeeld, tot dal zij door andere wettelijke bepalingen, waartoe bereid» een ontwerp aan de tweede kamer der staten generaal is aangeboden zullen zijn vervangen. Wij twijfelen of vele gemeente raden dat gevoe len zullen aankleven, te meer, daar bij niet weinigen geene gelden tot dat einde op de gemeente-begroo- ling zijn beschikbaar gesteld. Men meldt uit Lekkerkerk dd. 9 Januarij Uit een binnenpolder is hier in de nabijheid door een molenaar opgemalen een vreemdsoortige visch hebbende eerie lengte van omtrent 7 palmen eri in hel midden bijna |van gelijke dikte de n'sch heelt veel* overeenkomst met een karper, waaronder de ken ners dezen echter niet rangschikken, In het Ambt Vodenhoven, is den 5 een lijkje van een pas geboren kind van hel vrouwelijk ge slacht gevonden, dal volgens den uitslag der lijkschou wing geleefd heeft. Hel lag in eene drooge gracht in de sneeuw terwijl de voetjes reeds zoo goed als door roofvogels verslonden waren. Uil Madrid wordt van den 8 gemeld dat de prinses waarvan de Koningin dezer dagen is beval len is overleden. De Koningin wist hel nog niet. Uil Antwerpen zijn in het jaar 1853 niet minder dan 66 schepen met 15 262 landverhuizers vertrokken, ln hel vorige jaar bedroeg hel aantal schepen uil diezelfde haven vertrokken 68. met 14 425 land verhuizers. Gedurende de laatste I 1 jaren zijn uit de haven van Antwerpen in het geheel 578 schepen .erlrnkken met 100 889 landverhuizers. Niet ver van Ti eten en de fransche grenzen op het grondgebied van Macor. (Belgie) zijn twee arme kinderen tan elf tot twaalf jaren onder de sneeuw dood gevonden. arhngen 6 Januarij. Eergisteren was hel hi-r zoo koud dat vele vogels dood neder vielen zelfs in de vlugt Er viel, bij feilen wind zoo veel sneeuw dat die tot honge duinen werd opgejaagd verschil lende posten kwamen te laat of in 't geheel niet aan Seilerl eenigen lijd heersclit in den Bomtneler- waard eene ziekte onder de schapen. Alleen te Veld- Driel zijn er byoa 600 stuks gestorven. RUSLAND—TURKIJE. Een telegraphisch lierigt uit Triest van Zondag 8 Januarij houdt in u Algemeen is Ine liet gerucht verspreiddat de Engelscbc en Fransche eskaders de zwarte zee zijn binriengeloopen Naar luid van bijzondere brieven *an vroege re dagteek ning dan met den telegraaf, uit de Turk- sehe lioofstad was de partij die den ooi log Wil de doorzetten, nog zeer maglig en arbeidde deze nog ijverig in 'I verbot gene Handel en verkeer, zijn geheel gestremd onder den druk dei omstandigheden. De klinkende munt is genoegzaam veidwenen. De Sofia's die door den Sernskier zijn gevangen geno men zullen streng worden gestraft. Indien de Sul tan niet tusschen beide komt moeten zij, in zak ken grhonden, in den Rosphorus worden geworpen. Gedurende hel oproer is het rustig in Pera en Gelate gebleven en daar het niet onbekend wasdat de beide violen oniniddelijk de Christen te hulp zouden komen is het bij bedreigingen gebleven. Dij eene beschouwing der feiten waardoor de jongste dagen weiden gekenmerkt, is liet wel niet te veel gewaagd een oorlog te veronderstellen tusschen Frankrijk en Engeland aan de eene en Rusland aan de andere zijde; dat behalve deze drie mogendheden en Turkije nog andere aart dien oorlog zullen deel nemen. is althans hij de gegevene verklaringen van onzijdigheid niet te verwachten. Men ziet thans ook de openbaarmaking te gemoel in den Monileur van de lastgeving aan de admiraals der vereenigde vloten verstrekt. Blijkens een te VV'eenen ontvangen telegrafisch he'rigt nil Bucharest van I Januarij had generaal Ju rip stellig be'igt gekregen zich met eene divisie inlau- lerie en eene biigade cavalerie in beweging te zetten en naar Kaiafat op te rukken hetzij om de stellin gen der Turken stormerliand te hemagtigen, als daar kans toe zou zijn hetzij in tegenovergesteld geval •in zich te bepalen tot eene naauvve insluiting met den vijand. Uit Gor.stantinope) zijn wel lelegrapliische berigten ontvangen, later dan den 22 Deeeinb., dncli geene brie ven zoodal het gebeurde aldaar tusschen 22 én 26 dier rnaand nog niet naauwkeurig bekend is. Uil de brieven van den 22 blijkt, dal hel reeds bekende nnl, woord der Porie op de laatste Weener voorstellen den 18 officieus en den 20 officieel aan de vertegen woordigers van de mogendheden is medegedeeld Den 22 echter was het Iradé van den Sultan welk staat stuk de beslissing van den groolen raad moet bekrach tigen nog niet uitgevaardigd. De Pair ie Zegt thans in slaat te zijn het berigt uit de Siecle Ie kunnen logenstraffen welk blad de tijding mededeelde, dat, tengevolge van het verschij nen der engelsch -fransche vloot in de Zwnrle Zee, Oosteniijk en Pruissen officieel zonden hebben ver» klaird zich terug Ie trekken uil de Conferentie te VVeenen. In een deel van Klein-Wallachije zijn de hnerefl tegen de Russen opgestaan. Osman pacha opper bevelhebber der bij Sinope vernielde turksche vloot, is als krijgsgevangene, Ie Sebaslopol aan zijne wonden overleden. Volgens de Times zou keizer Nicolaas gezegd heb ben dol hij nooit een zijner generaals naar de conferentie van Weenen zal zenden om er zijne veroordeehng en zijne onleering te onderteekenen. n Dezelfde briefschrijver gelooft, dat een legerkorps van 70 000 man naar Turkije zal worden gezonden, dat de vereenigde violen onder hevel zullen staan van den admiraal Dundas en dat Candia wnsr«chy.oliik hei algemeens depöt des legers**! zij.uv -

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1