mmm: (OIRAilT. ^ms No. 3. BICTM1I MffilIIEfMTIII 4Isle Jaargang. v I .ejG De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f ^,75, franco per post f J.90. De. inzending van 'advertentien moet geschieden vóór drie uren des namidda MAANDAG 9 JAN'UAÜSj. Gewone adrertenlicn worden a %0 ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodb.erigten. ran Jóregels d f «7.2Ö, behalve, het zegeire^l. BÈKEBIDMAKiN©. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES' brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden: Dat de tweede suppletoire beschrijving over het jaar 1853 voor de PLAATSELIJKE BELASTING oi> de .HONDEN, afgeloopen en dien conform het kohier opgemaakt is; alsmede dat hetzelve, ter voldoening aan het bepaalde bij art. 264 der gemeentewet, door hen voorloopig vastgesteld, van heden af, gedurende veer tien dagenin den voormiddag, ter secretarie ter visie zal liggen ten einde ieder belastingschuldige in de ge legenheid te stellen om zijne reclames, gednrende deze veertien dagenaan den Gemeente-Raad in te dienen. Wordende een iegelijk, die bij deze beschrijving mogt zijn overgeslagen aangemaandom zich dien tijd ten nutte te maken tot het doen van zijne aangifte, ten kantore van den ontvanger der plaatselijke belastingen. En ten einde een ieder hiervan kennis drage, zal deze worden afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan te Goesden 7 Januarij 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. GOES 9 Januarij. Op den 26 December I. I, heeft deWeIEw ZGel. lieer d. B. Hagen door Z. M. den Koning eer- tol Emeritus verklaard zijnde, zijne bediening als fierder en Leeiaar bij de Uertormde Gemeente te lleinkenszand nedergelegd en zijn Ëvv. 's afscheid gepredikt.De wakkere grijsaard sprak naar aan leiding van I Tim I. v. 5 over de Christelijke liefde als het einddoel der Evangelie prediking Nog even beklom Ds JU. Lolz van Ellewontsdijk den kansel om de Gemeente voor te gaan in het gebed voor den nu rustenden Leeraar die bijkans eene halve eeuw niet ijver en trouw hel Evangelie verkondigde en steeds de hoogachting aller welden- kenden heelt verworven. Wij meenet) uit goede bronnen te welen dat bij den kerkeraad het voornemen bestaat dooi de be roeping van eenen reeds gevestigden Predikant in de vacature te voorzien. Dezer dagen kw mi te Ellewoutsdijk een schipper met passagiers aan. Eerst bij het aan wal komen bespeurde men dat een hunner was vlood gevroren. Volgens geiuchl moet er in eene gemeente in de nabijheid van Gent schier een geheel huisgezin van koude bezweken zijn. Des morgens de deur niet ziende opengaan was een der buren er binnen ge drongen en daar zou li'ij de vader en de moedérmet een jong kind aan bare borst, dood gevonden hebben. Twee kinderen waren door spoedige hulp gered. Evenz er zou in den nacht van 27 op 28 De cember II. eene arme vrouw, ten gevolge der koude dood gevonden zijn op wat stroo in hare armoedige woning te Brugge. De Grondwet meldl Wij vernemen dat de verandering die liet personeel van het ministerie door de .benoeming van den heer Mutsaers heeft ondergaan, hoogstwaarschijnlijk nog door eene andere zal worden opgevolgd. Het n.i nisterie moet naar men zegt niet onge neigd zijn om de minister van finantiën te bewe gen zich alleen met hel departement van Herv eere- dienst te vergenoegen.» Hel ministerie van finantiën is opgedragen aan den heer Mr F. H. van Hallthans minister van buitenlandsr.he zaken. Het getal souvereine vorsten pp de wereld is ihans 83, als: 6 keizers, met inbegiip van Faus tinas I; 16 koningen, waaronder Jainaco koning der Moskitos 5 koninginnen Ranavalana, konin gin van Madagaskar en koningin Pomeré medegere- kerid 18 presidenten, 10 regerende vorsten tvan minderen rang). 7 groothertogen, 10 hertogen, 1 paus, 2 sultans (Borneo en Turkije) 2 gouverneurs (Entre-Rios en Corrienles), 1 onderkoning (Egypte), 1 schach (Perzië) t irnan (Mascale) 1 emir (Ca- boul), I hey (Tunis) 1 direkteur (Nicaragua) en 1 diktator (St. Domingo) Men leest in het fVeekblad van hel Begt hel volgende De commissie van 24 September II.. heeft in de afgeloopene week haar eerste lersiog ingediend aan den minister van justitie, dal is, de grondslagen voor eene toekomstige reglerlijke organisatie. De minister zal daarover r.u in overleg treden met de commissie, en van de vraag of men het daarover zal kunnen eens worden, zal liet vermoedelijk afhangen of de arbeid verder zal worden voortgezet. Welke de grondslagen der commissie zijn is niet bekend en kan ook niet bekend zijn omdat, als wij wel onderligt zijn men is overeengekomenom die zorgvuldig geheim te hou den. Wij hebben echter reden, om te veronderstellen dat zij merkelijk afwijken van die van het bekende verslag van 1848 Te Zall-Boirimel is in den nacbt van 31 De cember op 1 Januarij in dè groote kerk en te Nij megen in den nacht van 1 op 2 Januarij mede in de groote of Sl Stevenskerk door middel van braak diefstal gepleegd van gelden die in de consistorie kamers bewaard werdén. Hoogeveen 4 January. Gisteren in den laten avond is er bij den heer t. K. gemeente ontvanger alhier, een stoute diefstal ge|ileogd. Genoemde heet was met zijne vrouw naar eene partij. De dief of dieven hebben dit moeten weten en, ofschoon ner gens braak zigtbaar was, in huis weten te koinen moeten na alvorens voor de deur der voorkamer eenige stoelen te hebben geplaatst regelregl naar de slaapkamer zijn gegaan, en hebben aldaar uil de bed» stede, waar gezegde echte lieden gewoon- zijn te sla pen. een kistje weggenomen, waarin zich plus minus f 2060 bevond. Heden ochtend is het kistje op een kleinen afstand van hel huis weder gevonden, waarvan het slot was afgebroken terwijl zich nog in hetzelve be vind f 327 50. De justitie heeft bereids de zaak in loco onderzocht en verlangend is men of deze eenig licht over dezen vreemden diefstal zal verspreiden. Breda. In den nacht van den 1 op 2 Januarij jl. is in het grensdorp Baarle-Nassau een moord begaan, Tusschen twee broederparen is in eene herberg twist ontslaan het eene paar broeders verwijderde zich na middernacht en wachtte het andere op, en toen deze ook eindelijk de herberg verliet werd het door het eerste paar afgewacht, één der broeders met een slok de ander met een geladen geweer gewapend. En nu werd van beide wapenen gebruik gemaakt, tengevolge waarvan een der huiswaarts keerende broedeis op de plaats gedood en de ander beduidend gewond is ge worden. Een der daders tnoet de wij-k naar Belgie genomen hebben terwijl de andere door de Justitie is aangehouden. De heer van der FFel grondeigenaar en landbouwer te Delft, heelt dezer dagen een eerege schenk ontvangen bestaundu in een kostbaren gouden ring met caiolijnen steen bezet van Z. Eic. den beer generaal f. von llachn chef der genie «an het Russische keizerrijk voor de verzending van eene uitmuntende collectie Hollandsch horenvee op de landgoederen van gemelden generaal in het ko ningrijk Polen. Het doel van deze verzending vee welke aan den heer van der FF el als gereputeerd bekwaam landbouwer werd opgedragen is. om het ras van het Hollandsche horenvee in Polen Ie ver spreiden. Men meldt uit Leeuwarden van 29 December: Het ijsvermaak blijft hier ter stede nog steeds zijnen gang gaan. De hardrijderijen op schaatsen wisselen elkander gedurig af en geven niet zelden lot de zonderlingste verionninger. aanleiding. Zon werd j. I Dinsdag op de gewone baan achter den Stadstuin eene hardrijderij gehouden waarbij direc teur en keurmeesters, rijders en gasten, kortom al len gemaskerd -varen en onder de zotste namen verschillende personaadjes karakters en beroepen vertegenwoordigden. Overal leest men van pogingen, aangewend om liet lot van armen eo den nood der behoeftige arbeiders klasse te lenigen. Verblijdend is bet hierbij op te merken, dat, vooral teri aanzien van laatstgenoemden het principe wordt gevolgd werkverschaffing en verrassend zijn dikwijls de middelen welke daartoe worden gevonden. De stad Groningen vooral geeft zich hierin prijzenswaardige moeite maar zij open haal d ook men moet hel erkennen in vele din gen een pruktisclie:n geest, waaraan vele andereplaat sen wel een voorbeeld mnglen nemen. Zoo eenige zaak dan is bet gevent et eene, die verkeerd kan worden uitgeoefend en ligt lol gevolg kan hebben juist hel tegenovergestelde van dat 't welk de milde hand bedoeld. Volgens de Harlinger Courant heefteen oog getuige verhaald, dat den 19 der vorige maand te Londen een tienjarige trek-os Ier bezigliging stond die de buitengewone hoogte van 9 en de lengte van 13 Ëngelscbe voeten had en hoewel op ver na niet vel niet minder dan 6569 Engelsche of nagenoeg 5781 halve Nederlandsche ponden woog. RUSLAND—TURKIJE, De laatste beriglen uit Knnslantinopel schijnen meer vredelievend In de vergaderingen van den groeten raad. die volgens beriglen uil Koristantinojiel van 23 December op den 20 —22 December gehouden werden zou zijn besloten het VVeerier protocol en de nota aan Ie nemen, onder voorbehoud van eenige kleine wijzigingen die de Porie hoojile<lal noch bij de vier mogendheden noch bij Rusland een bezwaar zonden uilmaken. Deze vergaderingen, die telkens voltallig waren en door de twee nieuwe mi nisters Hilil en dchrned-pach» werden bijgewoond, onderscheidden zich door een kalrnen loon en waar- digen ernst die hare leden bezielden. De Porte zou daarop de ontruiming van lier rus- sische gebied in Azië door hare troepen bevolen heb ben, in de hoop dat Rusland haar voorbeeld zou vol gen, door zijne troepen uil de vorstendommen terug te doen trekken. Wat de geringe wijzigingen die de Porie zich voorbehield aangaat kan men weinig zekers mededeelen. Zij neemt, zegt men, een wapen stilstand aan. doch blijft volharden op de voorwaarde, dat de vorstendommen eerst ontruimd worden, Zij berust in een congres in eene stad op onzijdig gebied en in de herziening der beslaande Irar.taten. De oproerige beweging der Ulemas waarvan vroeger is melding gemankt, had volgens een berigt uit Para dd. 22 December plaats tengevolge van hel ge nomen besluit door den Divan tot het aanknoopen van onderhandelingen. Toen dit besluit bekend werd, ver zamelden zich eenige studenten ten gelalle van2500 door eenige Ulemes (wetgeleerden) opgezet, om daartegen Ie petitioneren liet werd een oploop die een meer of inin ernstig aanzien had. Het bij den Sultan ver- eenigde ministerie van deze wanordelijkheden onder- rigt. nam terstond maatregelen en liet 400 studenten in hechtenis nemen Alles was daarna weder rustig. Iei» adjudant van den Sultan is met twee finnen naar Servië gezonden waarbij men zegt, de russiscli-

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1