fiOWHE 01 «AVI. No. 2. 41SK Jaargang. DONDERDAG 5 JANUARIJ. De uitgave dézer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f óft5, franco per post f d,90. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namii Gewone advertentien worden a HO ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan J6 regels d f behalve het zegelregt. GOES 5 Januarij. In 1853 zijn geboren i 103 kinderen van het mannelijk en 78 vrouwelijk geslacht, te ramen 181 kinderen, waarvan 3 mann. en 2 vrouw, onecht. Levenloos aangegeven zijn 14 kinderen, zijnde 10 van het mannelijk- en 4 van het vrouwelijk geslacht. Onder de geboorten zijn 4 tweeling geboorten be grepen waaruit zijn voortgekomen 4 kinderen van het mannelijk en 4 van het vrouwelijk geslacht. Overleden: 92 personen van het mannelijk en 86 vrouwel. geslacht, te zamen 178 personen waaronder 1 van het mannelijk en 1 van het vrouwelijk geslacht, elders overleden doch alhier ingeschreven. Er hebben in hetzelfde jaar 55 huwelijks.voltrek kingen plaats gehad. Men verneemt, dat tegen 1 September aanstaan de, door mejufvrouw C. Groeneijk, wed. L. M. de Ranter ontslag is aangevraagd uit hare betrek king van fransch-school-onderwijzeresse alhier. Men heugt sich niet, er immer te dezer stede en omstreken zooveel sneeuw getallen is als in de laatste dagen. De communicatie middelen zijn nage noeg allen gestremd hollartdsche en builenlandsche berigten ontbreken ons lot Dingsdagook de vlaarn sclie zijn ten achteren en men ondervindt thans eerst regt dal men een eiland bewoond. Men schrijft uit Middelburg, dat verleden Maan dag de even aangevangene godsdienstoefening in de nieuwe kerk verstoord werd, door het gerucht, dat de bliksem in den abdij toren daarnaast geslagen was. Het vuur had zich medegedeeld aan den hal onder het ijzeren kruis waarop de haan rust. Men is er echter spoedig in geslaagd den brand te blusschen door middel van de zich daar bevindende sneeuw. Op de tijding, dat het gevaar geweken was, is de godsdienstoefening voortgezet en rustig afgeloopen. Z. M. heeft uit de door de tweede Kamer der staten generaal aangebodene nominatie bestaande nil de heererr BachinePfister en van Eijck, den heer Pfister benoemd tot lid der reKerrkamer ter ver vulling van de openstaande plaats, door het overlijden van den heer v. Idsinga. Door den opper-ceremonietneesler is bekend ge maakt, dat het hof den rouw zai aannemen wegens hel overlijden van 11. M. de Koningin van Portugal voor den tijd van veertien dagen eene week den middelharen en eene week den liglen rouw in te gaan derr 3 Januarij 1854. Te Pijnacker en omstreken is men algemeen verontwaardigd over het berigt dat Engeltje van der Plies werkelijk voedsel gebruikte. Men is zulks te meer. omdat men dit volstrekt van de vrome ziel niet verwachten kon. Toen de lijkschouwing den 25 December plaats had, heeft de persoon bij wien Engeltje van der Plies verpleegd werd, hekend, dat zij dagelijks thee, bouillon en melk gebruikte. Daarvan is dadelijk eene acte op gemaakt. Men leest in de Br. Cour. Als een bewijs dal er tegenwoordig veel visch wordt gevangen, deelen wij mede, dat voov een paar vlagen in sléchts eérren trek met een visehnet is gevangen eene hoeveelheid visch, meest blei, die een gewigt uitmaakte.van 4000 onde ponden. Ook wordt er iiij Zwartsluis en omstreken veel aai gevangen en is deze visch daardoor tot een vrij geringen prijs betaald. RUSLAND—TURKIJE. De Times bevat eene telegrafische depêche uil Weênen houdende berigt uit Konstanlinopel van den 16den dezer meldende dat Boschid pacna in eene bijeenkomst met de gezanten van de groote mo gendheden beloofd heeft alles te zullen aanwenden om den Divan welke den 20sten dezer zou verga deren te bewegen de VVeener nota aan te nemen; hij geloofde echter dat eene schikking moegelijk tot stand zou komem ten gevolge der handelwijze van Perzië en Rusland De Turken rustten eene ex peditie tegen Sebastopol uit. De Perzen zijn in ge meenschap met de Russen gelreden De generaal Yermoloff zal over de Perzische troepen hel bevel voeren. De Turksche gezant te Teheran en de Per zische te Konstanlinopel hebben in strijd met den raad der Fransche en Britsche gezanten hunne pos ten verlaten. Het Journaal de Frankfort beweert dat de vereenigde vloten niet slechts in last hebben om ge vechten tusschen de Turksch-Egyptische en Russische vloten te voorkomen maar ook om de Turken te beletten verdere versterkingen of krijgsbehoeften naar het leger in Azië of de Ctrcassiërs te zenden. Ook de Fransche bladen zijn van dit gevoelen. Uit de nadere bijzonderheden thans bekend ge worden betreffende de te Ughusle, nabij Alexandria- nopel door generaal Bebutoff op ^f6«ff-pacha be haalde zege blijkt dat de Russen dit voordeel duur hebben gekocht. Hun eigen bulletin spreekt van 317 dooden waaronder 9 officieren 795 gekwetsten waaronder generaal vorst Orbelinni en 33 officieren. Zoo ook moet de overwinning te Sinope door de Russen dnurder gekocht zijn dan aanvankelijk herig werd. Zoo zijn hij deze affaire het russische linie schip Jagondie van 90 stokken en drie fregatten daarbij verloren. Eerstgenoemd schip was door een lurksch fregat geklampt en met hetzelve in de lucht gesprongen. De ministeriële Times doet heden opmerken dat de verandering, welke in de vredelievende be trekkingen van het Perzische hof met Turkije en zelfs met Engeland heeft plaats gegrepen eene rrieu we en belangrijke verwikkeling tan het Oostersohe geschil oplevert. Het genoemde blad schrijft die gebeurtenis toe aan den invloed en kuiperijen van Rusland eti ziet daarin een nieuw blijk dat deze mogendheid, sedert een' geruimen tijd zich heeft voorbereid lot hel geschil met de Porte, waartoe de aanspraak op een protectoraat over de Christelijke on derdanen van den Sultan tot voorwendsel heeft ge diend. Uil Warschau meldt men van den 12den Dec. dat in alle dagbladen welke uit DuilSchland Frank rijk, enz. te Warschau aankomen geen enkel be rigt aangaande het krijgslooneel te lezen is daar zelfs het onbeduidendste berigt door de censuur onleesbaar gemaakt wordt. Bladen uit Berlijn bevestigen dat de keizer van Rusland zijn geheele leger mobiel heeft verklaard, en zij melden dat binnen weinige dagen eene keizer lijke proclamatie te Petersburg zal verschijnen waar in de ijver en de vaderlandslievende toeweidirrg van vroegeren en tegenwoordigen tijd der Russen worden erkend en voor hel vervolg ingeroepen. Volgens eene schatting in genoemde bladen zou hel Russische le ger. als het geheel mobiel zou zijn, over de tivee millioen man tellen met een artillerie-park van 1000 stukken in 125 batterijen. Een berigt van der, 28 December jl. uit Wee- nen met den telegraaf uit Konstanlinopel van 19 December medegedeeld, houdt in, dat de onderhan delingen over hel nieuwe vredes voorste! der vier mogendheden begonnen waren, en dat de Porie eene vredelievende gezindheid betoonde. De vereenigde rloten lagen rn>g altijd in de baai van Beycos. DUITSCHLAND. Fbankfokt. Het berigt, dat in Polen een verbod van uitvoer van granen was uitgevaardigd, schijnt zich niet te be vestigen, althans is daairan geene medeJeeling bij de regering te Berlijn ontvangen. ENGELAND. Loupes Te Philadelphia heeft zich sedert het vorige jaar eene geneeskundige faculteit gevormd tot opleiding van jonge vrouwen voor het medicine vak. De in- rigling aan welke vijf professoren onder welke drie van liet vrouwelijk geslacht ooderrigt geven vindt algerneene goedkeuring en ondersleuning. Ook de ontleedkunde wordt door eene vrouw geleerd. Mejufvrouw doctores Harriet K. Hunt, heeft andermaal hare belasting in Boston betaald, doch protesteert legen hel verpligten van personen om be lasting te betalen, die geene stem hebben in de heffing derzelve Zij begeert het stemregt en is on getwijfeld lid van de vrou«enregten»-vereeniging De groote Schaakpartij die te Londen tus schen de heeren Harluitz en Lomenthal is ge speeld is eindelijk afgeloopen. De eerste heeft daar bij de overwinning behaald. De daarvoor aangege- vene weddingschappen zijn gedurende den strijd al grooter en grooter geworden. Jn 't geheel bedragen zij 11,000 ponden sterlings. Onze bladen deelen een berigt uil Belijn mede, inhoudende, dat tusschen Zweden en Denemarken onderhandeld wordt over hel sluiten van een offensief err defensief verbond. Men voegt er bij, dal Zoeden zich te land en ter zee wapent en dat Denemarken zijne kusten versterken en Koppenhage in staat van verdediging stellen zal. De stoomboot Humboldt dienst doende tus schen Havre en New-York en den 22 November van eerstgenoemde stad vertrokken, is bij Halifax ver ongelukt De passagiers zijn gered Men weet niet of de lading ter waarde van twee millioen geheel of gedeeltelijk verloren is. FRANKRIJK. Pakijs. Gedurende hel jaar 1853 zijn meer dan 1000 vaten met verdachte wijn in de Seine uitgestort. Niet tegenstaande dezen geslrengerr maatregel wordt de wijn vervulschiog steeds op groote schaal voort gezet. Zij', die met de ineensmelting van de heide takken der Bourbons ingenomen zijn spreken van een brieldien de Hertog van Nemours aan den lieer Guiiol zou hebben geschrevenaangaande de de zoogenaamde futie De Hertog na daarin zijne vreugde aan dag gelegd te hebben over hetgeen te Frohsdorf gebeurd ia wenscht zich met deze ver- eeniging geluk daar volgens dezen hieruit zooal niet tegenwoordig dan toch in de toekomst geluk kige gevolgen voor Frankrijk zullen voorlvloeijen. De heer Pescatore consul-generaal der Ne derlanden alhier heeft aan den prefect der Seine eene som ran 10,600 fr. ter hand gesteld toor de armen te Parijs. BELGIE, Bküssel. De Burgemeester van Brussel heeft aan den redac teur van Vlndependance Beige een schrijven gerigl waarin hij verzoekt dat zonder zich aan eenige verpligting le willen onttrekken de stadsbe- ambten die bii den aanvang van het jaar gewoon

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1