IMF De voorzitter brengt, liet voorstel der commissie in be handeling. De heer S. Vader verzoekt het woord en verklaart zich ■niet met de conclusie der eoininissie te kunnen vereenigen; hij acht' het verzoek hoogst billijk en in het belang der stad dat die énorme belasting op den wijn, die bijna gelijk staat met een verbod, niet ingevoerd worde; uit het zoo hoog opvoeren der belasting vreest hij, dat de zucht tot smok kelen zal geboren worden terwijl de belasting, zoo als zij nu is. nimmer tegenkanting heeft ondervonden en het meer te voorzien is, «lat het verbruik dan niet zoo zeer vermin deren zalde tabak is evenzeer een artikel van weelde en ofschoon de belasting van dat artikel niemand drukte, is zij op voorste! der commissie afgeschaft. ZEd. is dus zeer voor de inwilliging van het verzoek. De heer van Kerkwijk vei wondert zich door den heer Vader te hooren zeggen, dat de voorgestelde belasting bijna gelijk zou staan met een verbod: zoo iets moge fraai klinken in de ooien van het publiek maar wanneer men weet, dat de verhooging van die belasting slechts 7, cent per llesch bedraagt, dan zal men wel overtuigd zijn, dat nie mand die zulks gewoon is, zich daarvoor het gebruik van wijn zal ontzeggen. De lieer Vader is bevreesd, dat door de veranderde sur veillance aan de poorten, de smokkelarij zeer zal bevorderd wordenzoodal hij van de verhoogiug der belasting uiet veel vrucht voor de gemeente verwacht. De heer Verschoor zal niet herhalen, dat hij steeds is 'geweest tegen en altijd met kracht zal bestrijden het tegen woordige belastingstelsel daarom zal ZEd. tegen het voor stel der commissie stemmen. De heer van den Bosch wil ook reden geven, waarom hij voor het voorstel der commissie zal stemmen het verzoek dooi- «Ie wijnhandelaren gedaan is ontijdig, dit had belmoren te geschieden toen de regeling van hel belastingstelsel ter Sprake was, thans kan dit niet meer ingewilligd worden. Niemand meer liet woord verlangende, wordt liet voorstel der commissie tot afwijzing van het verzoek in omvraag gebragt en aangenomen met 6 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Verschoor, de Knokke van der Meulen en Saaijmans Vader. Aan de orde is het verzoek van heeren Gebr. Marinck, tot het rooijen van eenige hoornen, zeer hinderlijk in de uitoefening van hun bedrijf als houtzaagmolenaars in ver- land daarmede is nog ingekomen en wordt voorgelezen eene op zegel geschrevene verklaring van die heeren en den mo lenaar Adriaanse, waarhij zij aannemen, hij de inwilliging van hun verzoek eene jaarlijksche retributie te zullen beta len van 12.waarin door Dein'. I'arincK 8,door Adriaanse f 4,— zal worden hijgedragen, mits de gemeente zich alsdan verhinde, aan de begraafplaats geene andere hoornen te zullen bijplanten, dan tronkboomen van gewune lengte. De voorzitter berigt. dat burgemeester en wethoudersten aanzien van dit request een speciaal onderzoek gedaan en de overtuiging verkregen hebben, dat de bedoelde hoornen voor de adressanten zeer hinderlijk zijn. Zij vermeenen alzoo dat het verzoek zou heli oor en ingewilligd le worden en stel len voor, de hoornen te rooijen en in liet openhaar te ver- koopen zij vereenigen zich met de voorgestelde bijdrage van 12,waartegen dan de gemeente zich zou moeten verhinden, daar ter plaatse geene hoornen meer te planten. Alleenlijk zouden zij de heeren Marinck en Adriaanse solidair willen verhonden zien want mogt een van hn«le het molenaarsbedrijf laten varen, dan zou welligt het voor deel der gemeente van 12, jaarlijks, gedeeltelijk vervallen. Zij vinden te meer redenen voor dit voorstel omdat de booinen «lie men verlangt te rooijen weinig op groeijen reeds 35jaar gestaan hebbenen volgens gedane taxatie nog slechts eene waaide hebben van 160.a 170,zoodat de retributie van f 12,'s jaars geene schade, maar voor deel voor de gemeente zijn zal. De heer Vader zegt, dal, tijdens hij lid van den vorigen raad was, de heer van den bosch. voor zijnen molen een dergelijk verzoek tot amotie van booinen op «len stadswal heeft gedaan die heer bood daarbij aan de hoornen voor éen' aanzienlijken prijs over te nemen en eene jaarlijksche retributie te betalen; toen ben ik er tegen geweest, want het genoegen van al de ingezetenen mogt niet henomen worden 'en koste van een' enkele en door dergelijke ver zoeken zou eindelijk de geheele stad geraseerd worden. Men heeft vroeger, ten wille van Gebr. Harjnck, de po pulieren aan de begraafplaats afgetopt, en daartoe kon, indien het noodig was weder overgegaan worden. Dat de plantage zoo slecht is, kan ZKd. niet toegeven, integendeel, de booinen groeijen fraaij op. Nu is het wel mogelijk dat Gebr. Marinck daarvan schade hebben, maar zijns bedunkens moeten zij die verhelpen door verhooging van hunnen niolen, even als de molenaar Adriaanse gedaan heeft. De Voorzitter repliceert daarop, dat geen molen zooveel van het hout te lijden heeft als die van de Gebr. Marinck; de plantage die dien molen hindert ligt west, zuid- en noord- westjuist in «Ie streek van waar negen maanden in het jaar de wind kómt dit was liet geval niet met de plantage hij den heei' van den Bosch, die alleen hij uoorde en noord ooste winden leed de molen van Gebr. Marinck soullreert daardoor geducht en hunne schade is aanzienlijk terwijl die van den lieer van den Bosch niet zoo groot zijn kon. Wat het genoegen der ingezetenen betreft, dit moet, on derdoen voor hun belangterwijl de plantage aan de be graafplaats zeker geen sieraad genoemd kan worden. De heer Vader zegt, dat de heer van den Bosch hein nog kort geleden verhaald heeft gedurende 3 maanden met zijnen molen te hebben moeten stil leggen, zooda£ de schade aan merkelijk is. Wal liet verzoek van Gebr. Harinck aangaat, dit is aan de lage ligging van den molen te wijten, de primitieve stichter heeft zulks kunnen voorzien en hij vindt hel dus billijk dat Gebr. Marinck hunnen molen hooger doen optrekken zoo als adriaanse gedaan heelt; hebben zij schade, de lieer van den Bosch heeft zulks niet minder. De heer Verschoor verklaart het gevoelen van den heer Vader te doelen en zou er len sterkste» tegen wezen. De voorzitter antwoordt den lieer Vader en zegt, dat juist de molenaar Adriaanse een der mede-verzoekers is, die aanbiedt eene jaarlijksche retiibutie te betalen zooilat liet wel niel twijfelachtig is dal de verhooging van zijn' molen hem niet gehaat heeft. De heer van den Bosch 'heeft met verwondering hooren aanvoeren dat de booinen west en zuid westelijk zouden staan het is integendeel duidelijk dat zij zuid- en noord oostelijk van den molen liggen. Indien men dergelijke ver zoeken inwilligt, vreest 'Hij, dat Goes al het uiterlijk zal krijgen van eene ontmantelde vesting ZKd. zou er een be duidend bezwaar in zien de stad van een sieraad te be- rooven in 't belang van een' enkele. Ook de lieer van der Meolen, verklaart er zich tegen, op «le gronden door de drie vorige sprekers aangevoerd. In stemming gebragt is het verzoek afgewezen met 7 tegen 2 stemmen, die van den heer van Kerkwijk en den voor zitter. Wordt gelezen eene missive van heeren gedeputeerde stalen van 25 November jl. houdende bedenkingen op de voorge- dragene belastingen op den wijn het gedisteleetu eu de tarwe. De le bedenking is d^ezedat in de verordeningen voor geschreven was, dat hij aanhaling van goederen, de inven taris in het proces verhaal zou worden opgenomen hetgeen in strijd is met art. 277 der gemeente wet. De 2« dat hij liet raadsbesluit van «Je belasting op lictge- disteieerd behoorde geveegd te worden: van 10 graden sterkte; meerdere of mindere hoeveelheid naar evenredigheid; de 3c dal hij bet besluit van de belasting op tarwe behoorde bepaald te worden dal van tarwemeel en tarwegebak met ander meel vermengd dezelfde belasting zal geheven worden als van zuiver tarwemeel of gebak terwijl de commissie van finantie, die in haar rapport tol tegemoetkoming dezer be zwaren adviseert, hare zijds voorstelt, om in de verorde ningen van tarwe en gedisteleerd nog le voegen de woor den zoodra mogelijk. Deze bedenkingen worden met algemeene stemmen goed gekeurd en de besluiten en verordeningen dieusvolgens ge vvijzigd. Wordt voorlezing gedaan der missive van heeren gedepu teerde staten van 2 December, houdende mededeeling «lat j Z. M. hij besluit van den 16 Nov. 11. heeft goedgekeurd, de i voorgediagene helling van eeiieu hooldelijken omslag en van de honden belasting eu daar ten gevolge van die goedkeu- ring de bestaande belastingen belmoren te worden afgeschaft, -i stellen burgemeester eu wethouders voor, met 1 .Januari) I e. k. af te schallen 1«. «Ie beslaande belasting op «Ie huur waarde, en 2". die van de bon len, en zoodra de drie zoo even geamendeerde belastingen zijn goedgekeurd 3». die op bel bier. 4«. «lie op bet geslagl 5die op de brandstollen 6». «lie op «ien wijn, 7<>. die op de tarwe, 8». «lie op liet gedisteleenl waardoor liet belastingstelsel dezer gemeente geheel geregehl zal zijn, uitgezonderd «Je begial'enis regten; doch daar «lie verordening iu verband slaat met hel keizer lijk decreet van prairéalmet verschillende koniuklij e be sluiten eu het provinciaal reglement, welks geldigheid mis schien zou kunnen betwijfel»! worden, kan deze zaak op dit oogenblik nog niet geregehl worden. De voorzitter stelt alzoo in de le plaats voor, met 1 Jan. e k. af te schallen «Ie belasting van lü«>/{> op de luim waarde. De lieer erschoor verklaart zich daarmede niel le kun nen vereenigen en zoo als altijd wat het belastingstelsel betrefthier tegen te moeten stemmen. De voorzitter merkt op, «lat het voor de minderheid in alle vergaderingen, eu alzoo ook in deze, verpligtend is, de besluiten der meerderheid te eerbiedigen. Het zou tocli bespottelijk zijn, nu de raad eenmaal tol bei hellen van nieuwe belastingen besloten heeft«Ie oude daarnevens le laten heslaan; men zou anders verpligt zijn de oude zoowel als de nieuwe te hellen en hij gelooft niet, dat zulks in het denkbeeld van den heer Verschoor kan liggen. De heer S. Vader vraagt of de afschaffing reeds is aan 1 genomen, waarop de voorzitter antwoordt, dat dit wel zoo is, doch voor iedere afschaffing een afzonderlijk besluit ver- eisclit wordt, ter goedkeuring door 7.. M. den Koning. De hesluiten achtereenvolgens in stemming gebragt wor den met algemeene stemmen aangenomen. Vervolg en slot hierna.) tounen-geldafgeloopen eu geëindigd met het beslui om dit voorstel niel aan te nemen welk besluit, met 41 tegen 24 stemmen, is tot stand gebragt. In de gemeente-raad te Rotterdam is den 22 dezer behandeld, het voorstel van burgemeester en wet houders alhierom over ie gaan tot de opheffing van liet beurtveer tusselien Goes en Rotterdammet het oog op de aangevraagde concessie tot het aanleggen eener schroef-s oomboot diensttusselien beide steden. Burgemeester en wethouders stellenin verband met liet advies der kamer van koophandel voordat geen besluit dien aangaande zal genomen worden vóór dat bedoelde schroef-stoombootdienst in werking zal zijn gekomen, waarop aldus besloten werd. ii'x* e Suuiis-i .oU'i ij. PRIJZEN VAN /'IOO0 RN HAAI! BOTEN. Jsle Klasse. 3de Lijst. No. 3375, 9847 en 11970, ieder een prijs van 1000. 4de Lijst. No. 4815, een prijs van f 1000. A B iFfSTOiï lieden beviel voorspoedig van een' ZOON C. J. VERHAGEN, geb. Cruque. Goes, 25 Deeember 1853. De fungerende Burgemeester van de gemeente Coi.ijnspi.aat, roept voor de eerste maal op de regt- hebbenden 1J. Op een STUK HOUT, lang 6 el, gemiddelden omtrek 75 duim 2°. Op eene SLUISBOOT, Jarig 4,30 el, breed 1,24 el en diep 0,42 elen 3°. Op drie BAKEN-TONNEN, allen gemerkt: 7 D. 7'., om voorzien van do vereischte bewijzen tot reclame, zich daartoe binnen den bij de wet bepaalden t jd aan te melden. Coi.unspi.aat, den 21 December 1853. De fungerende Burgemeester J. VISSER. De fungerende Burgemeester van Cats, roept voor de. eetsle maal op de regthebbeiiden op vijf BAKEN-TONNEN', allen gemerkt 7 T., om voor zien van de vereiscldo bewijzen tot reclame, zich daar toe binnen den bij de wet bepaalden tijd, aan te melden. Cats den 24 December 1 ^53 De fungerende Burgemeester "A M.VH KUSSH. Een ongehuwde KORENMOLENAARS- KNECHT benoodigd liefst d ie met paar- den om kan gaan, tegen JD Mei 1854. Adres met franco brieven onder lett. A.aan de re dactie der (loessche Courant. *v* Bij DE GEBROEDERS ABRAHAMS te Middelburg, zal met den aanvang van het volgende jaar worden uitgegeven een NIEUW TIJ DSC'] RIET, onder den titel van GOES, 26 DiGember.' Bij vonnis dezer arrondissements-regtbank van den '24 Deeember 1853, is.de lieer en mr. P heus/wek van Kerkwijk, advocaat alhier, schuldig veiklaard, aan het onwillekeurig door onooorzigtigheul verwond, ii van den arbeider P. Sleutel alhiertijdens hij reet ZEd. op de jagt was op den 27 October 1853 ouder 'slleer Abtskerke, en bij verstek veroordeeld in eene geldboete van vijf-en-twintig gulden en de kosten. In de avond-zitting van de tweede kamer der staten-generaalden 21 December gehouden, is de be raadslaging over het voorstel der negen ledentot af schaffing van den accgns van het geslagt en van het I. m immiM nr LwinmiciiiH. Uit te geven in 12 maandelijksche alle veringen vail vier of vijf vellen druks 16 pagina's in gr. 8°. PRIJS PEIt JAAII f 6,00. Het prospectus met eene proeve van bewer king is in alle Boekwinkels voorhanden en gratis verkrijgbaar. Ei* heeft weder eene genezing plaats gehad van eene leverziekte door de pillen van HOI. LO WAY. De echtgenoot van een aanzienlijk koop man. hij Th capsto ne woonachtig leed sedert meer dan twee jaren aan eene hevige leverziekte. Zij was gedurende al dien tijI onder behandeling «Ier voor naamste geneeskundigen aldaar, «locli haai toestand werd* daardoor uiet verheten!. Toen maakte zij gebruik van de pillen van llollovvayten gevolge waarvaji zij volmaakt herstelde. De naam «lezer «lamé is 'niet hékend gemaakt;, doch. mejufvrouw (.'oilier, hoek verkoopster Ie Tlirapstone kan «le waarheid «Ier z.aak heluigeu. Deze pillen zijn ook on feilbaar in gevallen van gebrek aan spijsvcrLeering, galziekteu, hoofdpijnen en «mgestehlheid «Ier maag. Door het vermeerderd debiel zijn de prijzeir als volgt': Doosjes pillen a 0.5.0. f 1,1.5, 3.006,75. 13.50. 20.50. Potjes zalf ii 0.80, ƒ1,85, 3.00 J 7.05, f 13.85, f 20.95. zijn op franco aanvragen a coulant le hekomen hij W. erbeek Vrolijk, te Axel. J. 1' Verluiden, te Ber gen op Zoom. Den lieer Straatman, hoofd depót houder, te 's Bosch alsmede te Londen Slrant 244, UOLLOWAY'S éta- bliessement. T» f;oi& BIJ F. KLKKUWfcVs 2.001

Goessche Courant | 1853 | | pagina 2