«OESSCIIE (OIRAVr. MAANDAG 20 DECEMBER. AITIO.VRfJ HHJTIK. OEnEEHTE-RAAD TE GOES. f.h \&L ■H... T E '■*v. in t De uitgave dezer Court 'nt gesskivdt Maandags en Donderdags avonds uitgezonderd op feest da oost JftO. (lewone advertentien worden a cis. ae reget geplaatst dooiihet V" ten ran 6 regel# a f J °f() he. ha ire het ...r. i per po 'ten. I)e prijs per kwartaal is f J 76, franco Geboorte-huwelijks- en egel r egt. OPROEPING VOOR DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat, ter voldoening aan de wet ten van 8 January 1817 en 27 April 1820 op de Na tionale Militie, op Maandag den 2 Januarij 1854 en volgende dagen, tot den 20 daaraanvolgende, dagelijks uitgenomen des Zondagsdes morgens van 9 tot des namiddags 2 ure, ter Secretarie zal gereed liggen, het REGISTER VAN INSCHRIJVING TOT RE LOTING VOOR DEZELVE MILITIE welk register op denzelfden dag door het hoofd van het bestuur zal worden geteekend. Zij welke zich voor of op dien dag niet hebben laten inschrijven, zul len als nog worden ingeschreven aan het einde van het zelfde register en tevens verwezen worden tot eetie boete van niet minder dan 5 en niet te bovengaande de 6om van f 100, of, ingeval van volstrekt onvermogen tot eene gevangenisstraf van vier dagen tot zes weken; terwijl dezulken, die zich voor den 28 dierzelfde maand niet hebben laten inschrijven dadelijk zullen worden gearresteerd en naar de hoofdplaats der provincie ge bragt, om aan den militairen kommandant, ter inlij ving en tot vermindering van het koutingent, te wor den overgeleverdovereenkomstig art. 66 eu 68 der wet van 8 Januarij 1817 en art. 8 en 10 der wet van 27 April 1820. Wordende mitsdien alle manspersonen, welke op den 1 Januarij 18 4 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, (lioedauige zijn dezulken, geboren in den iare 1835) bij deze opgeroepen en vermaandom met overleg ging van hunne grboorte- of doop-akle, zich in boven gemelde dagen ter inschrijving in het gemelde register ter plaatse voormeldaan te biedenen voor afwezi gen hunne oudersvoogden curators of gevolmag- tigdeu. En teil einde niemand zich zoude kunnen excusere i, uithoofde van onbekendheid met de wettenten op- zigte der inschrijving, en 'tgeen verder daarbij is be paald zoo worden bij deze de navolgende artikelen uit eerstgemekle wet op de Nationale Militie woordelijk geïusereerd. Aut. '21. Almede zullen zich jaarlijks voor rlen 5 Januarijaan het plaatselijk bestuurin geschrifte moeten adresseren de bij de Nationale Militie voor zich zeiven dienende manschappen die in den loop van het laatstvoorledene jaarhetzij door overlijden van èenen vader of wel moederweduwe zijndeof door èene plaats gehad hebbende regterlijke separatie of echt scheiding der ouderen, of eindelijk dooi' overlijden van een' broeder of broeders, regt op vrijstelling, overeen komstig de bepalingen bij art. 91 gema"kt, hebben verkregeneu hun ontslag diensvolgens zullen verlan gen. Bij deze verzoekschriften zullen moeten worden overgelegd de noodige bewijzeningerigt overeenkom stig de voorschriften bij het aangehaalde art 91' ge- statueerd. a tot het doen der aroorsclirevejaarlijksche aanvrage om ontslag zijn, evenzeer rils de manschappen '.zeiven ook derzélver ouders of voogden curators en gemag- tigden bevoegd. n Art. 22. De plaatselijke besturen, na de voorschre veile adressen en bijgevoegde bewijsstukken te hebben onderzocht, zenden dezelve, voorzien van hunne con- sideiat'ienvóór den Ji Januarij aan den Commissaris des Rollings in deze. provincie. tl Art. 23. Alle aanvragen om ontslag, ter zake vöor- schreve, bij de plaatselijke besturen niet vóór den 15 Januarij ingekomen zijndeof waarvan de bewijsstuk ken niet in behoorlijke orde zijn bevonden, zullen voor dat jaar niet worden toegestaan. a Art. 40 Om tot eene geregelde loting te komen zullen, overeenkomstig art. 207 der grondwet, alle in gezetenen, die op den J Januarij van elk jaar hun 19de jaar zijn ingetreden na daartoe bij publicatie te zijn op eroepen vóór den "20 Januarij van ieder jaarbi j het plaatselijk bestuur van hunne woonplaats, zich tot die loting doen inschrijven. n Art. 51. Ten opzigte der inschrijving en loting- zal wel in 't bijzonder 111 liet oog moeten worden ge houden, dat, welke aanspraak op vrijstelling iemand zoude vermeeuenwegens gebreken of anderzintste hebben desniettegenstaande de inschrijving en loting- door denzelven eveneens als door alle anderen zal moeten geschieden. '/Onder de inschrijving zullen ook begrepen zijnde gehuwden en afwezen Jen; de gehuwden Zullen aan den militie-raad moeten overleggen de bewijzen van him huwelijk. Art. 53. De oudersvoogden' en regenten zullen ver) ligt zijn hunne kinderen of pupillen in persoon of door iemand, daartoe door hen schriftelijk gemag- tigdte doen inschrijven; daarin nalatig blijvende, zullen zij verbeuren eene boete van niet meer dan hon derd, guldendoch niet minder dim vijf-en-twinlig gulden, en, ingeval van volstrekt onvermogen, met eene gevangenis van eert tot twee maanden worden gestraft, onverminderd de bepalingen ten aanzien der kinderen of pupillen, bij art. 165 hierna gestatueerd. "Art, 56. De wettige woonplaats of domicilie voor de inschrijving- hierboven vernieldwordt gehouden, voor hen die ongehuwd zijn, de, woonplaats der ouderen eu bij overlijden van beiden, die van den eerstbenoeinden voogd, voor de gehuwdende plaats alwaar zij hun bestaan hebben, in twijfelachtige gevallen omtrent ge huwden zal voor de wettige woonplaats gehouden worden die plaats, alwaar zij on den eersten January van elk jaar, tot de uitoefening van eenig beroep, patent heb ben bekomenof wel voor het middel van het perso neel eu mobilair, of dat hetwelk in de plaats daarvan zoude mogen worden geïntroduceerd, beschreven zijn, eu voor zoo verre zij daarin niet besehie en zijn noch patent hebben bekomen de plaats waar zi j zich bevinden met deze verdere bepalingen: dat zij, die in een vreemd landuit ouders ter oorz.ake van 's lands dienst af- wezend, of anderzins op reis zijnde buiten het Rijk geboren zijn, zullen worden 'ingeschreven binnen die plaats., alwaar zij hunne wettige woonplaats hebben dat jonge liedendoor hun vadermoedervoogd of curator achtergelaten en geen bestaan hebbende, op de lijsten van die gemeente zullen worden gebragt, alwaai hunne ouders eerst in vang benoemden voogd of curator- het laatst hunne woonplaats hebben gehad en, wanneer deze woonplaats niet bekend mogt zijn, of dat dezelve buiten het Rijk is gelegen, op die van de plaats al waar zij zich bevinden. Dat zi j die geene ouders, voogden of eigen bestaan hebben, zullen worden ingeschreven in de plaats alwaar zij zich bevinden. Dat de geallimenteerden en kinderen in Godshuizen en lieidadige gestichtenzullen worden ingeschreven in de pina s alwaar (ie Godshuizen zijn gelegen of de alliineutatie geschiedt. En dat ten opzigte .van de gevangenen, welke in de jaren der loting vallen, de regenten der gevangenissen verpligt gullen zijn., vóór den 10 Januarij van ieder jaar, aan het bestuur van »le Gemeente,'alwaar die ge vangenen hunne vaste woonplaats hebben eene ïiaiiuw- keurige opgave te doen van alles, wat hetzelve voor de opsehrijving nnodig heeft te weten, met bijvoeging der misdaad waarvan zij beschuldigd of om welke zij veroordeeld zijn geworden, en den tijd voor welken zij ztjrt geconlineerd. Ver.volg en. slot hierna OPEN BA II IS V EIIC AI) KlilNG vis oen ZITTING VAN 22 OFCKMBEÏ! 1853. Afwezig de lieeren Yep.venne door ongesteldheid, Shad- legange door beroepsbezigheden. De nol uien der vorige vergadering worden gelezen en ge arresteerd. De voorzitter berigt, dat burgemeester en wethouders aan den heer van Kerkwijk hebben opgedragen, om nader met de eigenaren der gebouwtjes aan den kaaikioktoren en poort le spreken; hij noodigt dien heer ijit, daaromtrent rapport te doen De lieer van Kerkwijk deelt mede, met de beide,eigenaars le hebben gesproken: Vertregt begroot de kosten en lasten van zijn gebouw op jaarlijks J 30,die tot kapitaal ge, bragl eene vermindering op zijne vraag zou ten gevolge hebben van ƒ000,hebbende Vertregt verklaard voor f 1400,te willen afstand doen; van de Velde begroot die van Zijn gebouw op 5,'sjaars, in kapitaal op 100.— zoodal bij voor 000,afstand zou willen doen; beide heb ben verklaard geen lust le hebben hunne eigendommen voor minder af te staan. De voorzitter zegt, dat naar aanleidjng daarvan burge meester en wethouders nader een voorstel aan den raad zul len doen. Aan de orde is de begrooting van de kosten der kamer van koophandel en fabrieken. De voorzitter berigt daarover eene missive van den president dier kamer ontvangen te hebben, verzoekende, dat die stukken ter nadere overwe ging aan de kamer teruggezonden worden, waarom bij voorstelt die zaak builen deliberatie te houden. Hetgeen wordt goedgekeurd. In behandeling wordt gebragt bet request' van drie wijn handelaren Ier dezer slede, te kennen gevende, dat zij ken nis hebben genomen van bet raadsbesluit van den 8 Augus tus II., waarbij de belasting op den wijn met. 1. Januarij wordt verhoogd tot 18,87^ dat zij door de verhoogde pi ijzen van den wijn, teweeg gebragt door de bijna gebeele mislukking van den wijnoogst in die zoo boogje- opvoering van de belasting, veel bezwaar zien voor bunnen handel, te meer daar de zucht der ingezetenen, om limine benoo- digdheden van 'elders in te slaan toeneemt en bij de vele concurrentie van buiten goreede aanleiding vindt, om aan die zucht le voldoen; waarom de adressanten verzoeken, de voorgestelde verhooging der belasting op den wijn niet ten uitvoer le leggen of althans aan le houden, tol de tijds omstandigheden zulks veroorloven. De vaste commissie voor bet finantie- wezen in. wier banden dit request ten line van raad en berigt is gesteld brengt daarover bij monde van den lieer van h luk wijk rapport uit. In dat rapport geeft de commissie bare verwondering te kennen, dal de adressanten eerst den 25 October van c,!it jaar met hunne bezwaren voor den dag komen (.{'schoon bel openbaar gemaakte plan tot wijziging van bet belasting stelsel reeds van Junij 1852 dagteekentin Januari) dezes jaars in bet openbaar is behandeld, en bel ontwerp tot ver booging' der belasting, in Augustus in bet openbaar is be handeld en vastgesteld. liet moge gedeeltelijk waar zijn, dat de wijnoogst mislukt is. evenzeer zal men moeten erkennen, dal de wijn een artikel van weelde is. dal bij de overtuiging der commissie en van den raad lat de afschaffing van alle accijusen, boe wetisehelijk ook. voor als nog ondoenlijk was. in de eerste plaats ter belasting in aanmerking moest komen. AVat de klagt der adressanten over de concurrentie - en toenemende zucht der ingezetenen om hunne goederen van elders le ontbieden, aangaat, zulks kan niet worden tekeer gegaan dan door bet stelsel van monopolisalie en dat di.t stelsel door den,.uli essanleu zeiyen .wel niet verlangd wqrtj.t, zal men toestemmen, daar door de adressanten, i.n 1852 nqg ruim 0000 kannen wijn zijn uitgevoerd, bovendien is hij bet vaststellen der gemeente begroeting op die inkomst gerekend eii kan niet gemist worden, op welke gronden de commis sie adviseert lot afwijzing van bet gedaan verzoek. Waarbij te minder zwarigheid bestaat, omdat ieder jaar op nieuw onderzocht moet worden, welke helasliugeu verbeteringen bebooren le oudergaan.

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1