222s e Staais-Loterij. BUITENLANDSCHE LETTERVRUCHTEN. tigdMen had roor dat ongewoon werk een schoonen herfstdag uitgekozen de bevolking der omliggende dorpen was in feeslkleeding het schouwspel komen bijwonen en onder eene plegtige stilte zag men hel wonder der nijverheid en der wetenschap ten hemel rijzen. Een levendig gejuich ging er op toen de ballon, de touwen spannende na,eenige schommelingen zich onbeweeglijk plaatste loodregt boven den schoorsteen wiens ivenwigt hij voor hel vervolg zal bevestigen. In de zitting van de tweede kamer der staten- geoeraal van jl. Vrijdag, was aan de orde de voort zetting der algemeene beraadslagingen over het voor stel der negen leden waarover onder meerderen het woord voerde de heer Mr. van Deinse. Hoe ook het denkbeeld vaneen voorstel tot afschaf fing van twee belastingen, (den accijns op hel geslagt en hel tonnegeld) zonder in de plaats stelling van eenigen anderen last, zegt ZEd. elkeen moog loelag- chen, nog aangenamer zou gewis een voorstel klinken, waarbij in ééns alle belastingen werden afgeschaft niet moeijelijk zelfs zou het vallen met eene becijfe ring op papier den onkundige Ie doen gelooven, dat 's lands middelen dit wel toelieten inen had sleclils de uitgaven lol een minder bedtag uil te trekkenen de inkomsten tot een hooger bedrog op te voeren. Gewis men zou zich niet hebben te verwonderen, indien duizende adressen daaraan hunne adhaesie schonken. Maar op de wetgevende magt rust de dure ver- pdiglirig om met voorbijgang van eigen wensch persoonlijk belang of bejag van volksgunst uitspraak lb doen te onderzoeken of hel met eeoe gezonde staathuishoudkunde kan overeenkomen of 's lands toestand en schatkist het waarlijk gedoogen of hel wezenlijk nuttig en heilzaam voor de Maatschappij zal zijn. De bedenkingen legen het gedane voorstel reeds door eenige vorige sprekers ingebragt, zijri ook af geleid uil de personen die hel voorste! gedaan heb ben de tijd en wijie waarop zij het gedaan heb ben, de bedoeling die daarnevens zoude liggen of wel de hoofdzaak daarvan zoude uitmaken. ZEd. kan dat al'es echter niet beamen het kun nen voor hem geene reden zijn om legen dat voor stel te stemmen hij wil niet onderzoeken of die beschouwingen waar zijn, ware dit zoo, ZEd. zou het hoogst afkeuren maar waren zij ook ten volle bewezen zou ZEd. daarvoor hel voorstel toch niet verwerpen.Is hel voorstel op zich zelf beschouwd goed dan rnoel liet aangenomen is het verkeerd dan moet het verworpen worden. Dat gedeelte van het voorstel, waarbij het lonoe geld zou worden afgeschaft staat en valt om zoo te zeggen met het hoofdpunt de afschaffing van den accijns op het geslagt stond het alleen op zich zelf en wierd het door eene andere inkomst vervangen zon hij zich in het belang van het algemeen daar vóór kunnen verklaren vooral indien het voornilzigl besnond dat onze handelsleden op dezelfde lijn als die van Hamburg,Antwerpen en anderen hunne tarieven zouden verlagen, om zoo doende het oogmerk lekunnen bereiken dat rnen zich daarvan voorstelt het uit lokken der scheepvaarten bevorderen van den aanvoer, naar onze havens voor mindere kostbaarheid ZEd. wil zich bepalen bij de beantwoording der vraag: is het voorstel, inzonderheid met betrekking lol de afschaffing van den accijns op het geslagt goed. en daartoe onderzoeken 1° of het runt opeen goeden grond en 2° of het voorgestelde doel er mede bereikt zal kunnen worden Ons bestek laalniel toe al het door ZEd. aangevoerde ter bestrijding van deze beide punten mede le deelen, uit welk een en ander de heer van Deinse heeft besloten om, zich legen hel voorstel te verklaren. - Op de aanbevelingslijst door de arrondissements- regtbank te Middelburg, ter vervulling der vacerende kantonreglerS-plaats te Middelburg dezer clagen opge maakt, komen voor: de heeren Mr. J. P. van der Bill kantonregler te Tholen arrondissement Zie- rikzee, wonende aldaar jhr. mr. L.PF. A. Schuur- beque Boeye, advocaat, plaatsvervanger kantonregler in het kanton Middelburg en candidaat-nolaris, wo nende te Middelburg en mr. J. G. de tVitt Hamer kantonregler te Oostburg, wonende Ie Oostburg. Uil Vlissingen berigt men dat hel drijfijs zich reeds aan de zijde van Bath vertoont, zoodat de toe gang lot Antwerpen is afgesloten. Vele schepen heb ben zich tian ook door den ijsgang verpligt gezien in de haven te Vlissingen binnen te loopen. Dirksland Jl December. Eergisteren werd eene arine vrouw 74 jaren oud die slecht van gezigl was door hare klein dochter dood gevroren op hel veld gevonden. Zij was sedert twee dagen vermist en waarschijnlijk door het mistige weder Van den fZgten weg gedwaald. Gorinchem, J8 December. Het ijs op de rivier de Merwede is reeds zoo sterk dat er heden aan het veer tusschen Hardinxveld en Werkendam 25 vette koeijen ieder van 1200 tot 1400 ponden zwaar, zijn overgegaan. Ook is er aldaar reeds een Meijerij- sche kar met paard overgereden zoodat het te voor zien is, dat als de vorst aanhoudt morgen geladen karren er zullep cergebragt worden. Haarlem J9 December. De telegrafische berig- ten uit Parijs bevestigen, heigeen reeds van elders is bekend gemaakt dat namelijk de gezanten der vier mogendheden in konslanlinopel eensluidende instruc- tien hebben bekomen om zoo mogelijk eene za- menkomst van een i ussischen en tutkschen gevolmag- tigde, in 't bijzijn van de vertegenwoorriigers der ge noemde mogendheden te bewerken ten einde tot eene oplossing van het geschil le geraken. Men vlei de zich dat de Porie geenszins de ontruiming van de vorstendommen zoude vorderen alvorens tol het afzenden van eenen gevolmagtlgden naar het bedoel de congres te besluiten. PRIJZEN VAN f 1000 EN DAARBOVEN. Jste Klasse. lste Lijst. No. 12412een prijs van 20,000. No. 1489, een prijs van 5000. No. 16910, een prijs van 2500. Noi 11964, 8754, 16443 en 19757, ieder een prijs van 1000. 2de Lijst. No. 5390, een prijs van f 1250. No. 14272 en 4607, ieder een prijs van 1000. DUITSCIILAND.Frankfort, 16 December Veel opziens baart hier hel berigt, dal door prof. Ptanaverguein Kolmar eene soort van water-lo comotief is vervaardigd die zich met de verbazende snelheid van 30 a 40 postmen per uur voortbeweegt. Daar zij op de oppervlakte van liet water voortrolt, is deze snelheid genoegzaam dezelfde tegen als met stroom, bij een hoogen als bij een lagen waterstand In plaats van op raderen rust deze locomotief op rollen die hol en waterdigt zijn. Men ziet met ongeduld de nadere bijzonderheden te gemoet van deze belangrijke uitvinding die indien zij aan de verwachting mogt beantwoorden onberekenbare voor deden voor hel bevaren der slroomen en rivieren zal opleveren. De ondergeteekenden gevoelig voor de vele blijken van deelneming en hulpwelke zij zoo van buiten als van uit de stad Goesvan vrienden en be kenden, hebben mogen ontvangen tijdens de ziekte en na het overlijden van hunnen eenigen Zoon, betuigen, hieTvoor bij dezenook in naam van den ontslapene hunnen opregten dank, met hartelijke bede tot God, dat zij te zamen mogen bewaard blijven voor een' zoo grievend verlies als de ondergeteekenden hebben moeten oudervinden. Wolfaartsdijk 21 December 1853. J. ab UTRECHT DRESSELHUIS. P. E. ab UTRECHT DRESSELHUIS. de Backer. ENGELAND. Londen, den 17 December. Te Londen heeft de lijding, dat Perzie den oorlog aan Turkije heeft verklaard, grooten indruk gemaakt. Zeker is het dat Engeland bij deze aangelegenheid het hoogste belang heeft; immers het is door Perzie dal Busiandaari de engelsche regering hel uitsluitend overwigt in Indie betwisten kan. FBANKIUJK. Parijs, Jl December. Het Journail de Constantinople van 4 Decem ber. bevat een kort berigt aangaande het voorgevallene le Sinope waarvan men den afloop nog niet wist. Men zegt dat Osman-pacha bevelen van Konslan linopel had ontvangen om zijne standplaats le Si nope te verlaten, inaar daaraan geen gehoor verleend heeft. Men geloofde dal hieruit de alzetting van den Capitail-paella en ook eene verandering in het kabinet aan welks hoold Beschid-paella zoude komen, korule volgen. Eindelijk bevat hetzelfde dagblad eenige bijzonderheden omtrent een mislukten aanval der Tur ken tegen hel fort St. Nicolaas (Chefkelel) op 18 November. Telegrafische beriglen uit Triest melden, dat generaal Bebukoff den 2 dezer de Turken voor Alexan- dropol geslagen heeft, en de Bussen den Turken 24 stukken geschut melde bajonnel hebben ontweldigd. De Turken tellen 1500 dooden Op dit oogenblik heerscht eene groote gisting in de vrouwenwereld vooral onder die der hoogere klasse, welke aan hel hof verkeert, en wel ter zake van de holmantels met slepen. Men koestert echter de hoop dat deze gisting weldra tot bedaren zal gebragt worden. Sedert Maandag II. hebben niet minder dan ongeveer 20.000 niet te Parijs gevestigde metselaars wegens het ophouden van het wem door de vorst Parijs verlaten ten einde met de overwinst van het zomer saizoen naar hunne haardsteden terug te keeren. Er is sprake van eene verandering in het cere motiieel bij de receptie van Nieuwejaarsdag op de Tuillerien. Tol dusverredefileerden de gezanlen voorbij der, vorst, maar voortaan zullen zij ineen kring staan rondom den troon met de ministers en de overige groot dignitarissen van staat. De Bcy van Tunis een der vier grootste in leven zijnde schaakspelers heeft de parijssche schaak-club van Passage Jonffray tot een wedstrijd gedaagd. E zullen drie partijen worden gespeeld (de eerste i reeds begonnen) en wel door briefwisseling; wie twee partijen win'. behaalt den vaslgeslelden prijs van 25,000 francs. De Bey heeft aan zijne tegenstanders den eersten zet gelaten. De ondergeteekende berigt zijne geëerde Stad- en Landgenootendat hij heden Tuim voorzien is van ROOD EN WIT AARDENWERK. Verzoekende ieders gunst en belooft eene prompte en oi,iA. Wtaing. A. HEILER Beestenmarkt, te Goes. Bij DE GEBROEDERS ABRAHAMS te Middelburgzal met den aanvang van het volgende jaar worden uitgegeven een NIEUW TM DSCHKIFT, onder den titel van Uit te geven in 1Z maandelijksche afleveringen van vier of vijf vellen druks a 16 pagina's in gr. 8®. prijs per jaar f 6,00. Het prospectus met eene proeve van bewer king is in alle Boekwinkels voorhanden en verkrijgbaar. gratis K. WILLERS KRUIDEN-OLIE heeft een bijzonder weldadi ge n invloed op het haar en op de huiddie zij beide 'enig houdt en voor uitdroogen bewaart. Zij is een extract van zekere Al penkruiden, die den groei van het haar zeer bevorderen en het krachtigglanzend en golvend maken. Niet alleen zijdie geen haar meer hebbenmaar ook die vreezen het te zullen verliezen gemeenlijk begint het dan eerst rossig en stroef te worden) kunnen deze Kruiden-Olie met vrucht gebruikenzij bekleedt zekerlijk de eerste plaats onder al de poniaden en haar-olien die bekend zijn. ó,50 kost de Flacon- Kleine brochures die eene nadere beschrijvingeene verza meling van attesten en eene gebruiks-aanwijzing bevattenwor den gratis afgegeven in onderstaande depots Om de echte van de verschillende nagemaakte soorten te be ter te onderscheidenheeft 'de heer K. Willek eene waarschu wing op een Rosa-bandje om zijne fleschjes geplakt. AmsterdamVerkoophuis. VlissingenA. M. Kalbfleisch. GoesG. Vreeke. MiddelburgJufr. J. M. Auwer. En in de be kende Dépots in de andere steden. De waterzucht, zelfs ïn de hoog sten graad, wordt genezen door de pillen van HOLLO- WAY. De oorza ken der water zucht zijn verschil lend,maar gewoon lijk ontstaat dezel ve door de verhindering van den vrijen loop des bloeds. Om die circulatie beter te doen plaats hebbenbestaat er wel- ligt geen beter middel dan de pillen van HOLLOW AY, de wijl zij het bloed zuiveren, het ligchaam versterken, de sappen verbeteien, het water verminderen en hetzelve, wanneer men in het gebruik der pillen volhardt, geheel doen veidwijnen. Eene menigte personen, die aan water zucht geleden hebben, kunnen de krachtdadige uitwerking dezer pillen betuigen: en wel voornamelijk vrouwen op ze keren leeftijd op welken zij dikwijls aan deze gevaarlijke ziekte onderhevig zijn. Door het vermeerderd debietzijn de prijzen als volgt Doosjes pillen a 0,80 1,85 3,00 6,75 f 13.50 20.50. Potjes zalf a 0,80, ƒ1,85, ƒ3,00 7,05, 13,85, 20.95. zijn op franco aanvragen a contant te bekomen bij J. W. Verbeek Vrolijk, te Axel. J. P. Verlinden, te Ber gen-op Zoom. Den heer .3. Straalman, hoofd-depót boud er, te 's Bosch, alsmede te Londen Strant 244, HOLLOW AY'S éta- bliessement. Tit.fio.kft, 6U F. Klkkuwkss own

Goessche Courant | 1853 | | pagina 2