1853. DONDERDAG 15 DECEMBER. rOJVBELShVEHEElVMGMNG De uitgave dezer Court nt geschied/ Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J 75, fratio» i'. per post J,90. Gewone adverten/ien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodbet iglenvan J6 regels a f d ,20 behalve het zegelregl. - 1-- De COMMISSIE tot de (ECONOMISCHE SPIJS- UITDEELING te GOES, geeft bij deze aan bare medeburgers ter dezer stede lcennis, dat, uithoofde van den thans reeds ingevailen Winter, zij hare bedeeling vroeger dan in vorige jaren zal aanvangen en wel op Woensdag den 2J December, e. Je. Daar hierdoor de daaraan verbondene kosten aanmerke lijk zullen vermeerderenworden diegenen die genegen mogten zijn hunne inschrijvingen alsnog te verhoogen beleefdelijk uitgenoodigdzich daartoe bij de commissie te willen aanmelden, terwijl hunne verarmde natuurge- nooten minzaam in bun aandenken worden aanbevolen. Goes, 15 December 1853. De Commissie voornoemd J. W. van KERKWIJK, Voorz. P. J. A. van DAM 1 Secretaris. TE GOES. Een aangename winteravond wordt wel nergens ver smaad en zeker allerminst in eene kleine Stad waar men zooveel genietingen mistdie grootere plaatsen ruimschoots aanbieden. Vondels- Vereeniging vergast daarop jaarlijks een aan zienlijk deel harer stadgenooten, zij deed dit ook weder jl. maandag avond. Eene eivolle zaal bevestigde ds graagte waarmede de gasten aan de beleefde uitnoodiging voldeden; het schoone geslacht luisterde almede het auditorium op en zoo wij vertrouwen, waren ook zij zoo talrijk opgeko men, niet alleen om zich te amuseren maar om te -genieten, in den zin zoo als de Vereeniging ons die steeds en inzonderheid dien avond te genieten gaf. Allen die met ons tegenwoordig waren, gaven herhaal delijk te luide bewijzen van goedkeuring, dan dat wij eene andere meening zouden durven koesteren en eene herinnering aan het gehoorde en gevoelde, daar onze gewaarwordingen bij afwisseling der voordragten, door zang en pianospel aller aangenaamst werden op gewekt, zal dan wel niet ongevallig kunnen zijn:Een zoete droom toch over het genoeglijk verleden, wordt vaak te spoedig voor ons afgebrokeneen terug voeren daarin van den wakenden heeft dus het voor deel van langeren duur, en daarenboven dat afwezigen er als in kunnende deelen, het doel leeren kennen en met ons waarderen. Vondels gezelschap heeft zich daarop vernieuwde aan spraak verworven, vertegenwoordigd als het werd door zijne ijverige ledendie goede zaken goed hadden in- Van daar de zeer goede voordragt van van Beers gedichteene bloem uit de volksklasse door den" heer H. S. Krol van der Hoek. Dé heeren Jan van den Jiusscle, Qnakkelaar en de Beer stelden ons den Karei de Groote, Ogier en den aartsbisschop van Tul pijn in de twee vadehs van ten Kate waardiglijk voorengeheel eigenaardig was wederom de luimige voorstelling van het nut der zwemkunst of theunis en betje eens onbekenden dichterdoor den lieer Cromjongh. In de tweede afdeeling waren het de heeren Henry van den Buxsche en Schetsberg die ons de Manfredi en Luigi in erancesca di rimini deden kennen en zich daarbij zeer onderscheidden. Aangenaam werd II. J. Schimmels ronde PUTjf.n door den heer G. lil,aanbeen ons voorgedragenterwijl de laatste voorstelling uit het blijspel //de neven, van P. T. Helvelius van den lierghdoor de heeren van Dalen, van der Hoek en Ilocharl op eene wijze werdt verrigt die indedaad allen verraste. En nu de zakendie waren niet minder goed. Wa ren ons de namen der dichters a-priori een waarborg voor hare degelijkheid de aard hunner vruchten kon toch minder smakelijk zijn maar dat waren ze niet ze waren goed en rijp, veel-soortig, doch goed gescha keerd een beeld der reine onschuld uit de volks klasse als het wezen der ware deugd, door nijveren arbeid beschermd, tegenover dat der begeerte naar ij de len tooi, een lokaas en prijs der verlijding, werd ons zóó geteekend, dat hét tot nadenken moest uitlokken; ook werd ons de Grootmoedigheid als do ware verwin nares der wraak, en de Zelfopoffering door broeder liefde, heerlijk geteekend. .Wist alverder de vond des dichters partij te trekkenom ons de kracht der reine min zelf in geestigen scherts voor te stellen, een ander schetste ons in luimigen trant de heer- schende kwelgeesfen in het maatschappelijk levenen nog een anderin diepen eenvoudhet beeld der zonde en bekeering door den gang naar het ronde putjen of liever door de zegenrijke werking van het geweten Dan genoeg, daar ons ten eenenmale de kennis ontbreektom iets meer dan alles loffelijks te zeggen van het dubbel bezet mannen-quartet, van het gemengd koorder heerlijk uitgevoerde duetten en wat al meer, waarvan de liefelijke toonen ons ge moed gestreeld, onze zinnen bekoord hebben dank zij den zangers en zangeressendank den leden van Vondel die zich beijverd hebben en er rijkelijk in geslaagd zijn, om ons een' génoegelijken en genotrijken avond te schenken waarvan de strekking moet er kend worden tot werkzaamheid, deugd en goede zeden op te wekkenons hart daarvoor te stemmen en ons gemoed tot rein genieten door beide voor bet goede en schoone te openen ter bevordering van die eehte beschaving die den mensch veredeldverhoogd en tot zijne ware bestemming leid Vondels vereeniging bloeije daartoe lang in ons mid den ook tot voldoening barer stichters, en, gespaard voor verliezen, zoo als zij er ditmaal een onder hare werk zame leden te betreuren had E. P. GOES. 15 December. Reeds ondervindt inen hier door de ingevallene vorst het moegelijke van eene gestremde communicatie, eenige sloomhoolen hebben hunne vaart gestaakt; ook de post kwam heden ruim 2 uren later dan naar gewoonte aan. Men schrijft uil Zierikzee, 13 December: Dezer dagen had te Amsterdam een voorval plaats, waarvan weinige een wedergade kennen. Op den 5 December 1845. had een welgesteld gezin het onge luk hunnen zoon door den dood te verliezen, Nog smartelijker was dit verlies daar het hun eenigsl huwelijks pand was hun eenige jaren te voren ge schonken Is het dus te vet wonderen dat het hart der ouders eene wonde kreeg die nog heden niet geheeld was. Op Si. Nicolaas avond ontving dé fa milie per post een brief uit deze stad afgezonden. W ie schetst de ontzetting tier ouders, toen zij inden brief, die geen letter be'alle als St Nicolaas ge schenk de advertentie vonden uil eene courant ge knipt, waarin de geboorte en de dood van hun kind werd bekend gemaakt. Hoewel de legterlijke arm dergelijke misdadigers niet kan bereiken zal echter ieder weldenkend mensch met verachting op hen onderzien De directie van den llijrr-spbordreg heeft wegens den hoogen p'ijs der levensmiddelen eene gratificatie van lOpCl. toegelegd en ineens uitbetaald aan ieder ambtenaar wiens traclemen! minder dan 600 bedraagt eenigen tijd vroeger heeft zij eene toelage geschonken aan enkele ambtenaren die meer dan f 600 inkomen hebben en aan de arbeiders het zoinerloon laten behouden. liet Jusland bevat een reisverhaal van een duitscher in nederlandsche dienst langs de westkust van Sumatra, waarin de heldhaftige daad van eeneu hollandschen sergeant wordt vermeld, die aan de op offering vatt van Speijk herinnert. Bij het begin van den opstand of oorlog van 1841 gelukte hel den in landers, eerrige kleine bentings door overmagt Ie be stormen. waarbij zij alies. vermoorden wat in hunne handen 'iel. Zelfs vrouwen en kinderen vonden bij de aanvallen der barbaren geerte verschooning en menig afzonderlijk wonende liollandsche ambtenaar werd met h.ijne larnilie gruwzaam vermoord. De ellendige horden rekenden bel niet beneden zicli om de m hunne handen gevallenekrijgsgevangenen op eene ijselijke wijze ter dood Ie martelen Maar door alzoo als kanibalen oorlog te voeren vuurden zij den wanhopigen inoed der kleine, doorgaans slechts uit 50 lot 100 man be staande bezettingen der in liet land verstrooide bentings nog meer aan, Tegen een slechts door 50 man bezet fort rukte de woeste, gedeeltelijk met schietgeweer, groolendeels met sabel en lans gewapende scharen bij duizenden aan. De bezetting hond slechts korten tijd tegens'and doch bij bet inzien der onmogelijkheid om de bestorming van bet fort door de talrijke vij anden langer te verhinderen besloot de kominandant naar die zijde been waar de vijanden bet minst tal rijk waren, eenen uitval te wagen, om, zoo moge lijk. den aftogt naar Padang Ie kunnen maken Maar een gewond sergeant, wien zijne kameraden aanboden te dragen sloeg dit aanbod af en verlangde in hel fort te blijven. De bezetting trok bet poortje uit. Nu stormden de vijanden in massa over den van ver dedigers ontbloolen wal. Doch toen de benting met de tierende schare gevuld was en slechts een klein gedeelte van dezelve de uitgetrokken bezetting schoten nazond had plotseling -eene vreeselijke uitbarsting plaats die hen allen in dondelijke verdooving deed nedervollen. Zij die de uitbarsting overleefden en na eenige minuten ongedeerd ol ligt gewond weder opstonden, zagen tot hunne verbazing alles rondom zich heen in schrikkelijke verwoesting. De kruidtoren, door den moedigen sergeant aangestoken was ver dwenen, terwijl het puin van zijn muur- en hout werk in en builen de benting, verstrooid lag. Dewallen waren door den schok gescheurd en de grachten gevuld. Vreeselijk was de aanblik der gedoode en zwaar ge wonde menschen In verren omtrek zag men lijken der Maleijers die deels door het buskruid vetbrand. deels door stukken van liet muurwerk of door de in den toren bew aarde kogels gelrolfen of door den schok in de hoogte geslingerd weiden en meer of min be schadigd op den grond vielen. Men rond geen spoor san de overblijfselen van den sergeant, voor wien de Hollanders een monument op de plaats zijner moedige daad moesten opriglen. Ook zijn naam wordt niet medegedeeld. Onder de berigten door den overland mail uit Indie tot October aangebragt, vind men in de Singapore Free- Press, van 14 October uit l'rotne, dat volgens rle jorislfc tijdingen in die streken, de pokken onlangs vreesselijke verwoestingen hebbeiv aangerigl zoodat bonderde kinderen overleden zijr,. Uil tie hoofdplaats verspreidde de ziekte zich in de omliggende districten onder de landbewoners. De Kijans zijn zoo bevreesd dat de ziekte tot hen zal komen dal zij de Barraru rivier hebben gesloten en aan een ieder hebben verboden ze op te zeilen, tot dat de ziekte verdwenen is Men zegt echter rial een Uuropeeseli koopman van Laboan door het Cordon zou zijn geslopen maar men weet nog niet met welk gevolg. Coevorden J2 December. Eergisteren werd op de molen in liet Laar een 70 jarige grijsaard door de roetien over de 30 voeten liooge zwikstelling geworpen. De wind was niet sterk zoodat iiij niet ver geslingerd werd. Hij was niet oogenblikkelijk riood maar zoodanig van builen en binnen bescha digd dat men zijn einde met elke minuut verwacht.

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1