GOESSCHE (OIUAYT, I H&i. MAANDAG 13 DECEMBER. ,'%K N*" Oe uitgave deter Court nt get skied Maandag* Donderdags avondsuitgezonderd, op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J 75, per pos! t .t.Oii. dew tine advertent ten worden a $0 els. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en dooa'bet ig/en van Jregels a f J .20 behalve het zegelregt. franco h iBmiagfE&fiii BEKBXDaULBIffa. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te weten Dat de maatregel door den g;meente-raad genomen, om door inzameling, bij inschrijving, van liefdegaven tot liet doen van eene U1TDKELING van EETWAREN en BRAND STOFFEN aan de INGEZETENE ARMEN op NIEUWEJAARSDAG. en het daardoor tegengaan en zoo mogelijk geheel we ren van het zoogenaamd nieuwjaar-wenschen door de be hoeftige klasse, hetgeen eigenljk niets anders is dan eene onbetamelijke bedelarij wederom met eenen ge- wenschten uitslag bekroond is; als bedragende die in schrijving reeds de som van f 47 5,71. Dat de gelden voor zoo ver die niet bereids gestort zijn, door de commissieu uit den gemeenteraad zul len worden opgehaald op Woensdag den J4 dezer in den voormiddag, aanvangende ten tien ure; wordende de ingezetenen uitgenooiligdalsdan het bedrag van hunne inschrijvingen gereed te houden, terwijl aan hen die nog mogten verlangen tot het beoogde doel bij te dragen, daartoe gaarne gelegenheid gegeven wordt aan de huizen der raadsleden. En dat de uitdeeling van levensmiddelen zal gedaan worden door eene commissie, bestaande uit de heeren F. VERVENNK, Nz. Lid van den gemeente-raad. Or. L C. de PEVAE, Lid van de commissie tol de (Economische Spijsnitdeeling. Mr. J. L. H. L1EBERT, Lid van het Algemeen Arm bestuur. M. J. de JONGHDiaken bij de Üervormde Ge- M. de DREUDiaken bij de Christelijk Afgeschei dene Gemeente en H. C. PILAAR, Gemeente-Secretaris. Op Maandag den 2 Jannarij J8.Ï4, aan de Weezen en Armenschoolte beginnen des middags ten twaalf ure. Burgemeester en Wethouders zijn de tolken van den gemeente-raad, door ook nu weder openlijk dank te betuigenaan allen die tot het welslagen van dezen heilzamen maatregel hebben medegewerkt en verder me- dewerken zullenen daarbij den wensch te voegen dat de bchoeftigen in deze gemeente zich dankbaar zullen betoonen, voor hetgeen ieder naar redelijkheid zal worden toebedeeld, en deze zich zullen onthouden van dien dag rond te loopen tot het ophalen vati gif ten aan de huizen van hunne meergegoede medeburgers, die door hunne bijdragen van hunne belangstelling in het lot der armen hebbett doen blijken, en zeer zeker ieder zullen afwijzen die de onbeschaamdheid heeft daarenboven nog te komen bedelen. Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 10 December 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. G. PILAAR. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Goes maakt door deze bekend dat bij haar van regerings wege weder zijn ingekomen cenige stukken bel rellende den Hendel, de Scheepvaart en de Nijverheid, en die van heden af gedurende 14 dagenbij den Voorzitter der kamer zullen ter inzage liggen. Onder deze komen voor a. Tabellarische overzigten van den Hambnrgschen han del in 1852. b. Verzameling van verordeningen voor het koningrijk Hanover 1853, (vervolg). c. Overzigt van den stand der regten in de jaren 1846—1853 in het koningrijk Groot-Brittannie betrekkelijk de voornaamste artikelen der voortbreng selen van dat rijk en zijne koloniën. d Statistieke opgaaf van handel en scheepvaart aldaar, loopende tot 5 September 185-3; en e. Staat van katoenen-goederen gedurende de maand September 1853, m dit rijk ter verzending naar Nederlaudsch-lndieii, opgegeven. Goes den lil December 1853. Op last der kamer O. PILAAR, lid en loco-Secret. mmmmWo GOES, 10 December, Naar wij vernemen is ook door de Kamer van Koophandel en fabrieken al hier aan de tweede kamer der Staten generaal een adres ingediend f tot ondersleuning van het heken- de voorstel der negen leden voor zoo veel de ont heffing der tonnengelden he treil; en aan den Mi nister van Finantien, een nader en aandringend ver zoek otn, met ontheffing of wijziging van den deswegen's aangenomen stelregel binnen deze stad een kantooi der electro magnetische telegraaf te vestigen. De gronden bij dit vernieuwd verzoek aangevoerd ko men ons allezins geschikt voor om hel belang bij dit kantoor, zoo voor de llooge liegering als voorde inwoners van dit gewest, krachtig te doen uitkomen» GOES, 12 DecemberIn'ons vorig nummer werd gemeld, wij vernomen hadden dat hel gecollecteerde voor eene bedeeling op l\ leuwej-i «r toen reeds ƒ443,01 bedroeg; volgens officiëele bekendmaking (Zie aan het hoofd dezer con/ant) is dit Oedrag gestegen lol f 475 71 waarvoor den mild en gevers wordt dank gezegd. Uit Arnhem wordt beiigt dat in het dorp Wes tervoort één ijzingwekkend ongeluk plaats heeft gehad, liet hoofd van een* Ertgehchman, werkzaam aan de bouwing van de spoorwegbr ug over den Yssel aldaar werd bij de behandeling eener schroef aan eene lol opvoering van water dienende locomotief letterlijk verbrijzeld, welk ongeval ook bijna aan eene der op ziglers ware overkomen. Uil Amerika wordt door een dagblad van Al baing hel overlijden gemeld van een' duitscher Schumann genaamd die 25 jaren geleden eene be langrijke som geld van een homhurgscl) handelsbuis had ontvreemd en naar Aine-i-ika was gevlugl. Hij kocht te Albaing 2 buizen die nog vóór dal hij ze verzekerd had afbrandden. Dit als een wenk des hemels aanmerkende, besloot hij hel overige van zijn leven aan arbeid tn spaarzaamheid te wijden, ten einde het gestolen» terug te kunnen geven. Hij nam een anderen naam aan en in 5 jaren tijds had hij met eene sigaren allaire 14 000 dollars gewon nen nagenoeg de som tnel den intrest welke hij aan zijne patronen had ontvreemd. Dit geld zond hij naar Hamburg doch de zoon des huizes wilde den intrest, ten bedrage van 3700 dollar? me! aannemen. Wat de berouw hebbende man nog daarenboven heelt nagelaten is. krachtens zijn uitersten wil, onder zijne nageblevenen te Albaing en New-York verdeeld ge worden.* Een broodbakker te Sieèn (Assen) heelt rlit jaar een jong varken (Engelsch ras) gemest, dat ge passeerde week bij bet slaglen zes maanden oud was en schoon aan de haak bet gewigt had van 135 Ned potuien dus 270 halve Ned. ponden, terwijl bet spek nagenoeg een Ned. palm dik was; liet varken is schoon aan de haak verkocht voor 28 cents halve Ned. pond bet geheel voor f 75 60. - Gedurende dezen her 1st hebben zich weder dui zenden en duizenden wilde ganzen beurtelings opge houden op de kwelder-en slijkgr'onden langs betitelt diep in de nabijheid van Zoutkamp. Vlicdorp eilei ders. Het is zeer te bejammeren, dat men deze vo gelen rlie anders voor «domme ganzen» worden uitgescholden en waarmede men geheele dorpen zoude kunnen spijzigen, niet heler weel te verschalken. De beste jager toch keert dikwijls onverrigter zake huis waarts. In de Staats Courant san 3 Jünij jl. werd ge waagd van de in 1855 te Parijs te houden algenieene toonstelling van voortbrengselen van landbouw en nij verheid In het begin van dezelfde maand hebben direcleureu der Ned: Waai: ter bevordering van nijverheid te Haarlem bij rondgaande brief, de verschillende de partementen dezer Maal: op die tentoonstelling op merkzaam gemaakt en hen uilgenoodigd alles in het werk te stellen wal de verzending van waardige voorwerpen kan bevorderen Gelijktijdig hebben zij de departementen in welker ring kamers van koop handel en fabrieken zijn verzocht zich tot die kamers Ie wenden, om de zaak te bevordeten en daartoe met de Maatschappij te willen medewerken. Later is door de Maatschappij eene hoofdcommissie zamengesleld uit de heeren C. J G/avernans direc teur der Maatschappij le Rotterdam F. D. C, Suer- mondlte Utrecht, en Mr. IV. J. C. van Das- sett, te Amsterdam benoemd die onder goedkeuring en ondersteuning der regering, zich tnel de voorbe reidende maatregelen en later met de regeling en lei ding van eenen ander zal belasten. Bovendien zijn de departementen der Maatschappij door directeuren uilgenoodigd tol het benoemen van sub-corntnissiën d e zicli met de hoofdcommissie in verband zullen stellen om de zaak allerwege !e be vorderen, hebbende de regering zich bereitl verklaard hunne verdere pogingen te ondersteunen door eenige bijdragen wanneer deze boven de bijzondere giften blijken noodig te zijn. Wij vernemen dal thans in al de departementen der Neder landsche Maatschappij ter bevordering van nijverheidte Haarlem, waaronder Middelburg'O n Goes voor Zeeland zoodanige sub corntnissiën zijd benoemd en men zich hier ter verkrijging van meer dere inlichtingen bij den heer O. Verhagen kan vervoegen. Helder 7 December. Hel polder- bestuur heeft in de afgeloopene week eene even nuttige als welda dige maatregel genomen; het vaststellen namelijk eener premie op hel mollen te vangen. Dit ongedierte ligt in den laalslen tijd zulk eene verwoesting aan dat vele weilanden thans schier schijnen omgeploegd. De premie van 10 cents per mol heeft thans vele lieden, die nu niets konden verdienen op de jagt gedreven en naar wij vernemen zijn er onder hen die tol drie gulden per dag hebben verdiend. Men leest in de Stoompost De Lowell Courier (Vereenigde Staten, Massa- clltissets) berigt aangaande ezne schoenenfabriek al daar waarin 300 werklieden bezig z.ijn per dag 800 paren schoenen af te leveren. Alles geschiedt met grooten spoed veroorzaakt zoowel door het ge bruik van machineriën, als door de uitstekende oide der inrigling. De zolen worden gesneden niet tnel een m es maar met een scherp werktuig dat met eiken sloot de geheele zool uit dik leder slaat. Evenzoo wordt liet bovenl der uit de bereidde huiden geslagen. Het naaijen geschiedt ook per machine: een werktuig., rial ilen arbeid van 10 man verrigt Treffend is bet, tie fabriek te zien werken aan den eenen kant ziet men hopen leder, laken, schoeiytagelsschoendraad, enz. dat alles gaal op weg. tre dt lusschen piet- rollen srtijwerluigen levert zicli over aan liet naaiwerkluig en treedt aan den anderen kant als een massa schoenen te voorschijn. De fabriek levert aan meest alle groote plaatsen der vereenigde stalen maar tot nu toe is de voornaamste mat kt in de

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1