GOESSCBE COURANT 1853. No. t»«. MAANDAG 5 DECEMBER. ADVERTENTIE. BEKENDMAKING IIKIflTiJifMII- De uitgave dezer Court nt geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is per post t J.90. Gewone adverrentien worden a "20 ets. ae regel geplaatstGeboorte-, huwelijks- en doodbei igtenvan J6 regels a 1 J ,20 behalve het zegeiregt. 4 75, franco Be Inschrijvings-Biljetten voor de Nieuwejaars uitdeelingzullen aanstaanden Woensdag, door de leden van den gemeente-raadworden opgehaald. MËTÏÏMË BURGEMEESTER en WETHOU DERS van GOES roepen bij deze op. een ieder die genegen is te solliciteren naar de be trekking van SCHOOLHOUDERES in de aldaar op ir rigten BEWAARSCHOOL voor kinderen van minvermogenden zich daartoe in persoon of met vrachtvrije brieven aan te melden bij dat kollegie voor den eersten Januarij 1854. De belooning is bepaald op ƒ400 00 'sjaars. Gedaan ten Raadhuize van Goes den 3 December 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PI L A A R. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van (iOlfiS maken bij deze bekend- Dat de commissie voor de school voor kinderen van minvermogende niet bedeelde ouders op maandag dén l2deri dezer, des middags ten twaalf' ure, aan het locaal der school in de hooge boomen zal vace ren tot hel opnemen van leerlingen voor die school tot welker aangifte de belanghebbende ouders bij deze worden uitgenoodigd. Goes den 3 December 1853 Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAABEEN. De Secretaris II. C. PILAAR. BEKENDMAKING De BURGEMEESTER van GOES, maakt bij deze. aan de Ingezetenen dezer gemeente bekend: Dat de Kohieren No. 4, 5 en 6der PERSO NELE BELASTING, over het dienstjaar 1853 op den 28 November 1853, door den heer Commissa ris des Koniugs in deze Provincic executoir verklaard, op heden ter invordering aan den Ontvanger van "s Rijks Belastingen gezonden zijn; zullende dus een iegelijk, ha hekoinene kennisgeving van zijnen aan slag Verpligt zijn dien overeenkomstig de bepa lingen der wet te voldoen op straffe van anderzinls daartoe te worden gedwongen terwijl diegenen welke hun Aanslag-Biljet niet zullen ontvangen heb ben zich van .een dub_beld van hetzelve ten kantore des Ontvangers zullen kunnen voorzien en zij die zouden veririeetien dat de aanslag niet overeenkom stig is .mei Kunne opgave of met de plaatsgehad heb bende tauxalie opneming eri telling zich deswegens schriftelijk met inachtneming der voorschriften ten dien aanzien wegens de Directe Belastingen in het algemeen bestaande door lusschenkomsl van den Con- troleur der divisie -kunnen beklagen. En opdat .riiemand bieromtreria onwetendheid voor wende zal deze worden afgekondigd op de gebrul kelijke wijze. Gedaan te Goes den 3 asptèmber 1853. De Burgemeester voornoemd M, P. BLAAUBEEN. GOES, den 5 December. den berigt van Soeiabaija, dat zich aldaar hel vreemde verschijnsel voordoet.dat Javanen plot seling dood ter neder vallen. Zulks heeft onder an deren op den 17 September digt bij de woning van den Wedono plaats gehad, alwaar twee vrouwen zich hadden neêrgezet die dadelijk daar het levenslicht uitbliezen terwijl op den 19 September dat onheil mede een' Javaan op Simpang is overgekomen. Die noodlottige verschijnselen worden voornamelijk toe geschreven aan de ondragelijke, geest en ligchaam af mattende en onderdrukkende hitte, die thans te Soe ra ba ij a heerscht. Met de stoomboot Makasser den 28 Septem ber van Padang aangekomen werd de bevestiging ontvangen der reeds in omloop zijnde tijding van het onverwacht en droevig uiteinde vaneen' der ver dienstelijke officieren van het Indische leger den kapitein der infanterie J. M. Sorgjongste broe der van den in 1849 ten gevolge zijner le Peinamg- kat op Borneo's Westkusl verkregene wonden over leden luitenant kolenel van dat wapen F. J. Sorg. Een inlandsch fuselier zijner kompagnie dien de kapitein wegens diefstal van equipementstukken tot vier dagen provoost had gestraft viel den dapperen krijgsman onverhoeds aan en school hem op de plaats dood. Wij vernemen dat de onthulling van het stand beeld van Koning Willem II le 's Hage op den Gden December aanstaande zal plaats hebben den dag waaiop wijlen de Vorsl in 1792 was geboren. De studerende jeugd aan de universiteit te Utrecht, altijd gereed om te helpen dikwijls ook zonder dal hare hulp wordt ingeroepen heelt goedgevonden eerie inschrijving te openen, om de behoeftige klasse al daar op deze of gene wijze te ondersteunen. Eerst sedert drie dagen ligt de inteekenlijst op de studenten sociëteit, en bereids is voor eene betrekkelijk aanzien lijke som ingeschreven. Op welke wijze de in te schrijven som zal besteed worden schijnt nog niet bepaald te zijn. Volgens gerucht zou het voornemen bestaan, orn dekens aan te schaffen, en volgens aan wijzing van de diakoniën der verschillende gezindten aan de desbehoevenden uit te deelen. Zondag j. I. had inde kerk der Herv. te Meppel iets plaats, dat, om het eigenaardige en nuttige, wel der vermelding waardig is. De oudste leeraar| A. kVKamp namelijk, had verleden zondag der ge meente bekend gemaakt, dat zijn ambtgenoot HU. Masman op gezegden zondag zou preken naar aan leiding van den catechismus over het 5de gebod des Heeren Eert uwen vader en uwe moeder enz. en de ouders uitgenoodigd, hunne kinderen dan ter kerke le doen gaan, waaraan men volgaarne heelt willen voldoen. Zondag namiddag zag men de zit plaatsen in hel groote kerkgebouw ingenomen door eene groote schare kindeien van allerlei stand en ouderdom; hel was inderdaad indrukwekkend te meer daar zulks hier voor de eerste maal plaatsvond. Wij twij felen dan ook niet, of de begaafde en talentvolle leeraar heeft hij deze gelegenheid indrukken in de jeugdige harten te weeggebragl. die zeker niet zullen verloren gaan. maar goede vruchten zullen voortbrengen in hel gedrag der kinderen jegens hunne ouders. Zr. Ms. gezant te Konstantinopel berigt dat blijkens aan hem gerigte kennisgeving der turksche legering van den 9den dezer, de uitvoer van granen, uit hoofde der tijdsomstandigheden, bij wijze van voor zorg verboden is, bepaaldelijk uit Konstantinopel en alle plaatsen waar zich turksche troepen bevinden. Er zal evenwel geene verhindering plaatshebben in den uitvoer van reeds aangekochte granen de han delaren die reeds contracten moglen hebben aange gaan, zullen dus niet worden bëmoeijelijkt. Te Lopik zag dezer dagen eerie oude vrouw bij de bevalling van hare dochter, haar honderdste kleinkind geboren worden. In eerie vergadering der rnaaischappij lot be vordering der geneeskunde, afdeeling 's Gravenhage, is een geval voorgesteld, belangrijk, genoeg om ter al- geirreene kennis le worden gebragt. Het is de ge lukkige uilslag eener operatie van een jong kindwelks mond nagenoeg geheel was toegegroeid. Door eene kunstbewerking was door Dr. Hoven bij dal kind een bijna geheel nieuwen mond gevormd. Uit 'sHertogenbosch wordt gemeld De rivier do Maas is zoo laag dal heneden Well onderscheidene schepen aan den grond zitten. Geene ligters genoeg zijn er le bekomen om de goederen ter heslemming le krijgen. Dit is dan ook de oorzaak dal men daartoe alles gebruikt. Eenige dagen geleden laadde een pont van Hedel hollandsche turf, lot dat dej turf te water ging en de Maas afdreef terwijl eer gisteren eene oude pakschuit uit hef schip van den rotterdammer beurtman ruim tier honderd balen koifij, benevens vele andere koopwaren ligt te welk vaartuig na lading zonk. Amsterdam4 December. Wij vernemen, dat Z. M. den heer Mr Pvovo Kluit. Burgemeester van Amsterdam benoemd beeft tot lid van den Hoogen Baad der Nederlanden. Heden morgen is aan den rijweg tusschen Meppel en de Wijk het lijk gevqnder. van J. S Kan. Deze persoon, die naar men algemeen vermoedt, zekerde ouderdom van eene eeuw heelt bereikt, was door geheel Drenthe als O/de Izak hekend. Zonder ling was zijne leefwijze sedert vele jaren verkoos hij ofschoon in het hezil eener zeer gegoede faini lie die meermalen poogde hem een fatsoenlijk be staan te verschaffen bedelende in zijn onderhoud te voorzien dat hij dan ook tot het laatste heeft >ol- gehouden. RUSLAND—TURKIJE. Van hel oorlogstooneel aan den Donaü en in Azië niets nieuws. De Servische regering heeft den nieuwen russischen consul-generaal die sedert korten lijd te Belgrado aangekomen was doeri weten dal hij zijne function aldaar niet mogt uitoefenen zonder magtiging des sul lans waarop de consul zijne vlag ingetrokken en Servië verlaten heeft. De Servische regering heelt zich alzoo aan de zijde der Porie geschaard althans den sultan als opperheer erkend. De jongste berigten uil Konstantinopel melden dat een lurksch oorlogsschip van 82 stukken, te Si- nope in aanbouw, en dal op het einde dezer maand van stapel zoude loopen den naam Oltenitzu had ontvangen, ter herinnering aan de jongste overwinning in Walachije. Uit Alexandrië meldt men. dat de onderkoning, op den herhaalden aandrang van den heer Saba/ire, fransch consul er in had toegestemd om het verbod van uitvoer van granen boven de 400 000 ardebs in te trekken. Stephen-Bey de minister van buitenl. zaken op wiens raad dit besluit was genomen is afgezet en vervangen door Mahmoud-l&eyoud-gou verneur van Beyruth onder Mekemel-Ali. Er waren weder Egyptische hulptroepen, ter sterkte van 10,000 man naai Konstantinopel ingescheept. [Laatste berigten Naar hel schijnt, zal de Sul tan nog vroeger naar Adrianopol vertrekken dan hij gemeld had in zijn Hall van den 31 October. Er waren bevelen gegeven om dit vertrek te bespoedigen en vooral om alles tot zijne ontvangst gereed temaken in de verschillende steden die hij zal bezoeken, daar

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1