B1STUIII «iüiiTMTilI BEKENDMAKING. OPENBARE VERGADERING GEMEENTS-HAAD TE GOES. BIlIilL, Ii«OT»M«Il0 He uitgave dezer Court ut geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op feestdagen. üt prijs per kwartaal is 75, frriH't per post t ,9(>. Gewone advertentien worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodbei '.gtenvan J6 regels a t J .SO behalve het zegelregt. Diegenen welke genegen moglen zijn zich lijdelijk en we! hoogstens voor hel tijdvak van 1 Januarij lot den laalsien October des jaars 1854, te belasten met de uitvoering van de duor het gewestelijk bestuur van Zeelanddsaigestelde STOOMBOOTEN-DIENST op de WESTEISSCIJEL- DE worden uilgenoodigd zich ten spoedigsten immers vóór of uiterlijk op den achtsten December aan slaande aan te melden ter provinciale griffie van voormeld gewest, alwaar dienaangaande de vereischte inlichtingen te bekomen zijn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter keunis van de Ingezetenen dezer gemeente: Datop het uitgedrukt verlangen van Heeren Re genten over de algemeene armen alhierde REKENING en VERANTWOORDING van die administratie, over het jaar 1852, zoo als die door den gemeente-raadin - deszelfs vergadering van den 27 October jl. is gearresteerd, met bijlagen, ge durende drie weken, te beginnen op Woensdag den 7 dezer maand, des Woensdags, Donderdags en Vrijdagsvan des voormiddags 10 tot des namiddags 2 ure, op de Secretarie dezer gemeente, ter inzage.van de Ingezetenen zal worden nedergelegd. En zal deze door aflezing, aanplakking en plaatsing in de Goessche Courant worden openbaar gemaakt. Gedaan ten Raadhuize van Goesden 1 December 1853, Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. van den ZITTING VAN DEN 24 NOVEMBER 1853. Vervolg en slot van ons vorig nummer.) Wordt voorgelezen eene missive van heeren gedeputeerde staten dd. 21 en 28 October jl. waarbij wordi le kennen gege ven: dat door het voorgedragen reglement op de daar te stellen stoomvaart dienst tusschen deze gemeente en Rot - terdam. het bestaande reglement op de heurlveren, daad werkelijk zou worden opgeheven: dat dit reglement, ge grond op de wet van Augustus 1818, door de beide ge meente besturen gemeenschappelijk vastgesteld en door de gedeputeerde staten der betrokkene provinciën goedgekeurd tiiet zoo inaar plotseling zijne kracht kan verliezen, maar door de raden wederkeerig moet worden ingetrokkenwaar om door den voorzitter voorgesteld wordt tot de intrekking van het bedoeld reglement te besluiten, in te gaan met bet tijdstip van de in werking treding der sloombootdienst en onder mededeeling daarvan den gemeente-raad te lloi- terdani tot gelijken maatregel uil te noodigen. Waartoe met algemeene stemmen besloten wordt- De voorzitter herinnert de leden van den raad, dat den 14 Maart van dit jaar besloten is., lot ondersteuning van het adres door de kamer van koophandel en fabrieken iu gezonden, opdat in deze gerneenle mugl gevestigd worden een telegraphisch kantoor. De heeren met bet onderzoek en rapport daaromtrent van rijkswege belast, schijnen dezer dagen daaromtrent rapport uitgebragt te hebben en officieus is liet bekend geworden, dat door ben is voorgesteld de lijn over dit eiland van Btr gen op'Loom regstreeks op Middelburg te. leggen, zonder dal bier eeu kantoor zou gevestigd zijn Of daarvan eenige bate of voordeel zou genoten worden door de gemeente. burgemeester en wethouders zouden daarom wenscben een nader adres in te dienen en te trachten daarin verandering te brengen door bet aanbod, om voor rekening der gemeente het locaal vooreen kantoor daar te stellen; volgens de wet hebben gemeenten 'van den 2e.'en 8e rang regt, zoodanig kantoor te vorderen, mits de gemeente galandere voor een jaarlijkse!» revenu van 2000'en dit komt hun bezwarend voor; daarom stellen zij voor in te dienen een adres, van hetwelk de voorzitter voorlezing doet. De heer S. Vader betuigt met belangstelling de voorlezing van bet request te hebben geboord, doch vraagt hoeveel de stichting van zoodanig kantoor wel kost De voorzitter antwoordt, dat zulks moeijelijk te begrooten is, omdat de plaats waar zoodanig locaal moet gesteld wor den onbekend is: maar die kantoren zijn van eenen kleinen omvang en vereischen betrekkelijk geringe kosten. De beer van der Meulen geeft in bedenking of er niet een gewigtige grond zou kunnen bijgebragt worden in bet voor gelezen adres, door te verhielden, dat deze plaats de zetel is eener regt bank en liet belang der justitie, bij ontvlugting van beschuldigden of gevangenen communicatie middelen vereisclit, die spoedig werken; waarop de heer van Kerk wijk ZEd. tegemoet voert, dat zulks wel ligt meer geschikt zou zijn indien de reglbank dit zelve deed. Ook de voorzitter beaamt zulks en acht dit wenschelijk, evenzeer als hij met genoegen vei'iiomen heeft, dat ook de kamer van koophandel een nader adres* zal indienen: bij acht het beter dat zulks door de regterlijke autoriteit zelve geschiede, dan dat van dit punt melding worde gemaakt in bet adres van den raad. De heer van den Bosch wil zich eene opmerking veroor loven bij verklaart dat bij zich op dit punt wantrouwt en niet kan inzien de groöte voordeelen die hel vestigen van een telegraphisch kantoor bier te weeg zou brengen; hij wil gaarne erkennen dat bij dwaalt, anderen, beter op de hoogte dier zaak zien er meer in intusschen vordert het rijk niet meer dan 2000,jaarlijksche garantie en is de behoefte aan een kantoor bier waarlijk zoo groot, dan kan dit bijna geen bezwaar geven daar bet gebruik de kosten zal afwerpen. In dat geval zou hij het voegzamer en beter achten de vereischte 2000.te garanderen, dewijl bet aanbod om een gebouw van geringe waarde daar te stellen bij den minister wel niet als equivalent zal gelden, voor bet ver langde; de vraag blijft dus alleen, is een kantoor bier noo- dig en nuttig. De voorzitter refuleert zulks door j te brengen: dat bet slichten van een kantoor geen of althans slechts een gering bezwaar voor de gemeente oplevert, omdat zulks voor eens is.; maar de gevorderde garantie daarentege'p is onzeker bet locaal te slichten kan zeker niet gelden als een equi valent, maar juist daarom zijn al die daadzaken en omstan digheden in liet adres aangevoerd de ingezetenen der ge meente toch, hebben met alle ingezetenen des rijks bet regt op eene communicatie. I). v. door middel der posterijen; in tusschen is bet rijk niet bij magte die altijd le verschaffen, zoo als hij vorst en hevigen stormwanneer onze kusten ongenaakbaar zijn daarom juist is als grond voor de bil lijkheid van liet verzoek in de eerste plaats ónze insulaire positie aangevoerd; en mogl bet adres van de band worden gewezen, dan zou men nog al tijd bij magte zijn de garantie aan te bieden als dit verkozen 'werd. De heeren Smai.legange en Verschoor, verklaren een over wegend bezwaar te zien in de garantiedaar er vermoe delijk door den hooge.ii prijs der berigten niet zeer veel gebruik van gemaakt zou worden. De heer van Kerkwijk zegtdat die prijs niet zoo boog is; voor een gewoon berigt uit Rotterdam's Huge Delft Leiden, enz., zou men slechts 50. cents behoeven te betalen. De beraadslagingen gesloten zijnde wordt het adres met. algemeene stemmen goedgekeurd1 en tot de inzending be sloten. De voorzitter zegt, dat de proef ten voorleden jare ge nomen, oin de bedelarij op nieuwejaarsdag tegen te gaan en in plaats van geld vermorst te zien dit nuttig te besteden, als welgelukt. mag worden geacht. Verscheidene ingezete nen hebben hun verlangen fe kennen gegeven, dat. daarom trent even als ten voorleden jare zou worden gehandeld en het is daarom dat Burgemeester en Wethouders voorstellen even als vroeger 1o. Inschrijvingen te vragen van de ingezetenen tot het beoogde doel. 2". te bepalen dat de gelden zullen worden opgehaald door de raadsleden. 3o. dat hetzelfde locaal tot liet doen der uildeeling we derom zal worden aangevraagd. en 4o. dat de coininisie voor de uitdeeling zal bestaan uit twee gecommitteerden van dezen l aad een lid van bet al- gemeen armbestuureen lid van de diaconie der hervorm de en een van de afgescheidene gemeente. Welke voorstellen unaniem goedgekeurd wordende, door den voorzitter uit dezen raad worden aangewezen, de hee ren P. Vervenne en II. C. Pilaar Secretaris. NVorden medegedeeld dat zijn ingekomen. n. Missive van heeren gedeputeerde staten van 31 October houdende berigt van den ontvang der verordening in bel belang der openbare gezondheid. b. gelijke missive van 12 iVovember met gelijk herigl no pens de verordening op de intrede in de woningen der in gezetenen. Welke beide bereids zijn afgekondigd. c. de staatsbladen 112, 113 en 114, welke worden gede poneerd. Niemand iets ineer voortestellen hebbende wordt de ver gadering gesloten. GOES, den J December, Bij besluit tan 26 November no 66, heeft zijn» Majesteit goedgevonden, den heer D. J. Mooijaart uit de betrekking van dijkgraaf van den polder Oud Noord Bevelund te ontslaan. Z. M. beeft aan Mr. G. J. fokker, op lijn verzoek eervol ontslag verleend als kantonregler t« Middelburg. liet onderzoek betrekkelijk hel bekende voorstel der negen leden in de afdeelingen van de tweede kamer der staten generaalzegt rner., is afgeloopen. en hel verslag deswege wordt opgemaakt. Men verneemt dat hel ontwerp, van wet no pens liet armbestuur, onlangs bij den. raad van state is behandeld en dal hel eerstdaags aan de t we ede kamer der .stalen-generaal zal worden aangeboden. in Drenthe is het plan gestormd, binnen kort een der in dat gewest gelegen Hunnebedden in hel belang der wetenschappenop te ruimen en teonder- zoeken. Eene wetenschappelijke commissie zal de sleenen van dat Ilunnebed, aan een particulier teMeppel in eigendom behoorende, doen springen en den grond doen opgraven als wanneer men verwacht in het bezit van antiquarische voorwerpen te komen die welligt eenig licht zullen verspreiden over den oor sprong, den duur enz. der Hunnebedden. Te Hellevoetsluis zijn dezer dagen door ééne vissc.bersloep aangebragt 2400 stuks schelvissen, waar voor,/ 300 aan belgische opkoopers bedongen is. De vangst gaal vrij wel, immers bovengemelde schuil was slechts acht dagen in zee geweest, maar daar er zich geen schelvisch nabij de kust bevindt zijn zij genoodzaakt zich ver noordwaards op le begeven., hetgeen ten gevolge heeft dat het grootste gedeelte der gevangen visch reeds voor de aankomst dood is. Hulst, 28 Oclober. lieden zijn rdliier de open bare voorlezingen over den landbouw en de daarme de in verband staande natuuikundige welenscbappe» geopend. Nadat de beer I. G. van den Dofch als lid der daartoe door Z. M, den Koning benoemde com missie den oorsprong, en bet doel dezer voorlezingen had ontwikkeld eri den belangstellenden tot het bij wonen derzelve bad opgewekt heelt deze de veide- re le vervullen taak aan den heer Dr. van Geuite opgedragen welke na het hoofd van het ge meente-bestuur te hebben dank gezegd voor zijnen betoonden ijver Ier bevordering dezer zaak dn het verband tusschen de lucht bet waterde dieren en de planten te hebben uiteengezet het woord heeft gevoerd ijverde verschillende bestanddeelén der damp kringslucht, en den invloed daarvan op het leven en den groei van dieren en planten en déze, zijne beschouwingen door hel doe» van proefnemingen op gehelderd en bewezen. Eene rrij talrijke menigte toehoorders woonde deze eerste voorlezing bij. -■ Dit Vèéiidain wordt gemeld Onderscheidene ladingen mosselen zijn alhier aan gebragt om daarmede de landerijen te heinesten. Men is van oordeel dal dit aan de verwachting zal voldoen, uithoofde dé innerlijke stof veel vette bestand- deeleri beval en de arbeiders daardoor nadeihand door het opzoeken der schalen nog eenig werk beko men zouden. N00RD-AMEBJKA. Nederlandsche Kolonie Sheboygan, 8 Nov ember. Onder de ontelbare voorwerpen in het Patent Office» te Washington, en die getuigen wat vernuft doen kan, behoort eene pai uitgevonden machine, die

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1