GOESSCHE m&it mu\ïM 1853. ÏJssSMlfi# igMf DONDERDAG 24 NOVEMBER. Bigfili IBIIIillTMTiii BEKENDMAKING IIIWWIfflMilo DU1TSCHLAND, Fbankfort 19 November. ENGELAND. Lokdkü, den 20 November. -ó-!' De uitgave dezer uur ut geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal it Ff J,7S, per post t y,9*>. Gewone advertentien worden a SO ets. de tegel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodbet igtenvan .16 regels d 1' J.SO behalve hel zegelregl. franco BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, van het bureau van stemopneming aldaarontvangen hebbende de processen-verbaal van inlevering der stem briefjes en het opmaken der gedane stemming ter be noeming van Leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Goes, in plaats van de dit jaar aftredende leden, gehouden den 23 en 24 dezer; uitwelke laatste blijktdat met volstrekte meerderheid van stemmen herbenoemd zijn de heeren J. KRANSEN van de PUTTE en CORNELIS PILAAR. voor Goes. En dat voor de gemeente Kkuiningen eene her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren P. C. BAARENS, H. BLOK en D. DOMINIS. bekomen hebbende de eerste twee stemmen en de beide overigen ieder eene stem, welke herstemming is bepaald op VVoensdag den 7 December 1853, en de opening der stembriefjes den volgenden dag, des voormiddags ten tien ure. Brengen overeenkomstig art. 18 van het besluit van heeren gedeputeerde staten van Zeelandvan den 20 Augustus en 1 September 1852, N°. 36, ter kennis van een ieder die het aangaatdat afschriften van ge noemde processen-verbaalter gewone plaats in deze gemeente zijn aangeplakten dat gelijke afschriften Ier inzage van een ieder ter secretarie dezer gemeente zijn nedergelegdwaar dezelve dagelijksuitgenomen des zondags, van des voormiddags tien tot des namid dags twee ure voorhanden zullen zijn. Aldus gedaan ten Raadhuize van Goes, den 24 No vember 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. Bilslag der verkiezingen voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Goes. Stembus Goes. Getal kiezers 60. Gestemd 12. Vol strekte meerderheid 7. Hebben bekomen de heeren C. Filaar9, J. Fran sen van de Putte7, C. P. Soutendam, F. S. A. Kni- telN. FervennePz.M. StiegerC. Massee (1. Sterk, B. van Asperen Fervenne en J. A. A. Fran sen van de Putte, ieder eene stem. Alzoo benoemd voor Goes de Heeren C. Pilaar en J. Fransen van de Putte. Stembus Kruiningen. Getal kiezers onbekend. Ge stemd 4. Volstrekte meerderheid 3. Hebben bekomen de heeren F. C. Baarens ,2,1/. Blok en D. Dominisieder eene stem. .Alzoo herstemming tusschen die drie heerenwelke bepaald is op 7 December, e. k. GOES, den 24 JVovember, Bij de buitengewone duurte van bel brood, doet zich hier Ier slede en in de omstreken een tweede bezwaar voor dal bet zelfs rnoeijelijk voor geld te verkrijgen is uit hoofde van de windstille gedu- rênde verscheidene dagen en het gemis eener stoom molen waardoor de voorraad meel bij de bakkers is geconsumeerd. Uitgezonderd welligt enkelen, kun nen de meeste kalanten niet aan het dagelijks door hen benoodigd brood geholpen worden. Keeds heeft men zich van de molens der bierbrouwers bediend om zoo goed mogelijk in een en ander te voorzien ter wijl enkele leveranciers hunne loevlugt buiten het eiland hebben moeten zoeken ten einde aangegane verbindtenissen na te komen. De gort en rijst zijn mede in prijs geslegen en ter naauwernood kan men ver buiten de stad bij dezen of genen landbouwer (altijd tegen hooger prijs als gewoonlijk) zoele of karnemelk koopen. Met verlangen wordt alzoo naar een koeltje die anders deze maand nog al gewoon is tamelijk wel op te leveren uitgezien. Door het gouvernement is benoemd lot onder wijzer 4de klasse in de Oost-Indien de beer L. G. van der Hoek. Met genoegen verneemt men, dat door den in specteur der telegrafen te Middelburg en Vlissingen een onderzoek is ingesteld betrekkelijk den aanleg der telegiafiscbe lijn, welke van Vlissingen over Mid delburg. Goes en Bergen op-Zoom, te Breda zoude aansluiten. Bijaldien geene locale hindernissen zich voordoen schijnt men met de daarstelling van genoemde lijn spoedig (welligt nog in dit jaar) een aanvang te wil len maken. Gewigtig zoo voor den handel als par ticulier en mag meri voorzeker deze tijding noemen, waardoor de correspondentie met onze naburen stellig veel spoediger en gemakkelijker worden zal. Een brief uil San Francisco (Oalifornië), geeft de volgende beschrijving van eenen reusachtigen boom De boom die omgehakt is, is niet de dikste; el- zijn er twee nog dikker doch deze zijn beide een weinig hol hetwelk met de gehakte liet geval niet is De top van den boom is met het vallen aan duizend stukken gebroken, die zich hebben verspreid, zoodat liet onmogelijk is de juiste hoogte Ie bepa len doch vermoedelijk was dezelve tusschen 300 en 350 voeten (en dus omtrent gelijk aan die van den Utreclitschen Dom.) Door den val biak de boom in 2 stukken, op eene plaats waar hij 12 voelen middellijn had. Vier rnensclien hadden 22 dager, werk om dezen reuzenbooiri te vellen en toen hij eindelijk viel, vras de kracht van den va) zoo groot, dat hij 4 voelen diep in de grond zakte. Men berekent zijrt oudeidotn op ongeveer 2000 jaren. De middellijn van den gehaklen boom op 5 voel boven den grond, was 27 voel, de omtrek op die plaats 811 voet, de gemiddelde dikte van de bast H voet. Lengte van den beganeri grond lot waar de top afgebroken is 238 voet. «Nog twee boornen hadden omstreeks 90 en 50 voet omtrek. In een andere zware boom die van binnen gedeeltelijk gerot was en op den grond lag ging men ongeveer 30 passen te paard en keerde zich altijd te paard zittende, iriet bel grootste gemak om terwijl de dikte van liet hout rondom nog minstens 5 voet moet geweest zijn In Oregon zegt men, dal nog veel grooter boomen zijn. Uit Steenwijk luiden de berigten omtrent bet nieuw gezaaide rogge gewas in die streken, niet guns lig aangezien de bladeren van vele planten geel wor den en de planten vervolgens uitsterven. De «vroeg gezaaide rogge en die welke op akkers staat die in den voorleden zomer boekweit gedragen hebben is tot heden het sterkst aangedaan. In hel oostelijk ge deelte der provincie Drenthe zijn vele landbouwers beducht dat zij de eerst bestelde akkers andermaal zullen moeten bezaaijen indien de verdere voortgang van het kwaad hetwelk men toeschrijft aan eene on- gerneene vermenigvuldiging van 'nseclen als een ge volg van het buitengewoon zacht weder niet spoedig door koud en voistig weder wordt gestuit - Omstreeks 8 ure in den avond van den 20 dezer had tiisschen Muiden en \Veesp een groot ongeluk plaats. Een werkman keerde met zijne vrouw en vijf kinderen van Loenen, alwaar liet gezelschap bet brui loftsfeest van den oudsten zoon des gezins bod bijge woondhuiswaarts, toen de wagen, waarin die per sonen zich bevonden in bet water geraakte met hel jammerlijk gevolg «lat alleen de vader kon gered worden, terwijl de moederen de vijf kinderen, waar van de oudste eene dochter van 29 en de jongste eene dochter van 10 jaar hunnen dood inde rivier vonden. Leeuwarden Hoe eene oogensehijnlijke kleine ver wonding soms droevige gevolgen kan na zich slepen, heeft liet navolgende voorval in de vorige week al hier plaats gegrepen bewezen. - Een werkman had het ongeluk gehad met eene der zijden van het hoold legen een spijker Ie stouten. Ofschoon de daardoor veroorzaakte kwetsuur van buiten niet van groot be lang scheen, moet nogthaiis eèue inwendige beleedi- ging van liet hoofd hebben plaats geluid ten minste er deden zich bij den lijder koortsen op en drie da gen later was hij, steeds over pijn aan het hoofd kla gende een lijk De overledene was pas gehuwd en laat zijne jonge weduwe in zwangeren toestand achter.' Aangaande den graaf van Isenburg-fdFach/ers- baeh verneemt men de volgende bijzonderheden. Hij is in volslagen 'razernij in het gekkenhuis te Illiner nau gebragl Niet alleen was de ongelukkige krank zinnige ineen sterk lederen dwangbuis geregen, maar bovendien ook gebonden, en men moest hem naar de voor hem bestemde cel dragen. Sedert hel be kende tooneel te Kassei heelt de krankzinnigheid bij den graaf reuzenschreden gemaakt, terwijl hij jri zijne weinige oogenblikken van kalmte of rust zich als een martelaar voor de zaak des Keurhessischen volks beschouwt. De beklagenswaarde graaf verlangde, dal de keurvorst den prijs der beide door hem te Frank fort aan den Main gekochte huizen, beloopende 280 000 zou betalen, en toen de keurvmst dit weigerde veroorloofde de graaf zich zeer hittenen spot over de op last van den keurvorst te Londen gedane aankoop van paarden. Zoo zij zich bevestigd is de volgende lijding uit Konstanlinopel van 12 November welke over VVeenen van den 19 dezer aan den Morning Chronicle werd getelegrafeerd van zeer veel gewigt Deze dépêche luidt namelijk Een gedeelte der engelsche vloot is de zwaite zee binnen gezeild:» de Czaar moet, zoo als bekend is verklaard liebb n, dal hij zulk een slap als eene oorlogsverklaring zou beschouwen. Hetzij riu deze verklaring des Keizers niet officieel zij ol' dal zij slechts als eene bedreiging is aan Ie merken. 'Ie Chronicle beschouwt deze dé pêche niet van groot belang en zegt alleen, dal liet verschijnen der westelijke vloot ju de zwaï Ie zee, zoowel den Czaar als den Sultan een nieuw bewijs zal geven, van het bepaalde voornemen dezer mogend heden, om «de zaak terwi Ie van welke zij eskaders naar de baai van Besika hebben gezonden vol te houden.» Eene indirecte hevestigmg van dir lijding kan men misschien in een half officieel luidend ai li- kei van den M Pos' vinden waarin gezegd wordt: «v De door PVorenznlff zoo dringend aange' raagde versterkingen zijn niet afgezonden geworden liet corpsdat zou worden ingescheept ontving tegen bevel opdat de transportschepen niet zoo als hun lot zeker geweest zou zijn, door engebcheen fronsche kruizers naar Konstanlinopel opgebragt zoude worden. Naar wij vernemen, hebben de admiraals Ie Konstanlinopel op verlangen, van lord Strafford en van den fransc.lien gezant een eskader engelsche en franse lie oorlogslootnsehepen afgezonden om tot aan de Sulina monden te kruisen.» De Times is nog niet zoo ver gekomen, noch met zijne berigten noch met zijne redeneringen. Het zou,

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1