mmmmimm- MAANDAG 14 NOVEMBER. Ue uitgave dezer Courant geschied/ Maandags en Üontietd'ags avonds, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J,75, franco per post t jfjO- Gewone advei tentien worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodbet igtenvan J—6 regels a J,20 behalve het zegelregt. GOES, den J4 November "Voorleden vrijdag is door deu schuttersraad der dienstdoende schutterij alhier, uitspraak gedaan in de zaak van G. M. Nschutter. Ten processe bleekdat de beklaagde tegon den ser geant 11.had gezegdsmeerlap, blijf van mvjn lijf of ik sla je de kolf van H geweer in tien nek. n De auditeur vermeenende, dat door die uitdrukking art. 54 der wet was overtredenconcludeerdedat de beklaagde zou worden weggezonden uit de schutterij met verdere veroordeeling in eene geldboete van f 50 tot 100 te betalen bij wege ,van jaarlijkselie con tributie, gedurende zijnen nog overigen diensttijd. De raad zich niet met die couclusie vereenigende overwoog in substantie, dat de gebezigde woorden niet daarstelden verzet met woorden of daden tegen eenen superieurdoch gekwalificeerd moesten worden als ge drag' tegen de ondergeschiktheidwaartegen is voor zien bij art. 58 van gemelde wet. En veroordeelde diensvolgens den beklaagden in eene geldboete van f 10,cum expensis. Tot predikant te Hoek (kl. IJzendijke)is be roepen ds. -T. F. van Halsbergenthans te Schore en Vlake. Men verneemtdat de door den kerkenraad te Wemeldinge ten tweedenmole beroepenen weleerw. zeel gel. heer Ds. Ilogerzeil, te Scherpenisse, andermaal voor dit beroep heeft bedankt. Men meldt ons nil 's Gravenpolder, dat ter ver gadering viiri den gemeente-raad op jl, vrijdag tol benoeming van wethouders, bepaald, vijf leden wa ren opgekomen welke allen bij de stemming blanco briefjes hebben ingeleverd, zoodat, evenmin als in de vorige vergadering toen tenzelfden einde slechts drie Ie» den verschenen zijn, eene benoeming heeft plaats gehad. Men schrijft nit Hontenisse van den 10 dezer: Eene vrouw van het gehucht Kampen in de ge meente Stoppeldijke welke zich herwaarts begeven had, om bij den ontvanger eenige belasting te betalen, en middelerwijl haar kind van 9 maanden onder de zorgen vari deszelfs twaalfjarig broertje had gelaten vond bij bare terugkomst het wicht deerlijk in het aangezicht verbrandt. In een stoeltje voor het vuur zittende was het daar voorover in gevallen. In dezelfde gemeente was weinige dagen vroeger, een ander kind 8 maanden oud, bij gebrek aan be hoorlijk toezigl eveneens in het vuur geraakt en had daarbij van af de knietjes tot aan het onderlijf zware brandwonden bekomen. De Ncd. Sloompost deelt de volgende niet on belangrijke bijzonderheden aangaande de spoorwegen in de nieuwe wereld, uit een onlangs uitgegeven werk over Amerika, van den heer Eijma mede: Betrekkelijk de inrigling der waggons bestemd voor de reizigers bij nacht deze rijtuigen zijn inderdaad huizen waarin niets, volstrekt niets onbreekt wat tot de ievensbehoefte vereisclit wordt. Zij zijn ver deeld in onderscheidene vakken of slaapkamers, eeni ge voor de vrouwen eenige voor de mannen. Elk dier kamers heeft zes bedden of liever zes slaapka mers, zijdelings jarigs de muren geplaatst. Voor dat de nacht invalt, vormen de twee kleinste slaapban ken eene voortreffelijke kanapé en deze in de ho rizontale rigting geplaatst noodig lot haar nieuw gebruik wordt door ijzeren haken die door een van binnen aangebragt werktuig worden in beweging gezet vastgehouden drie perpendiculaire riemen zijn den slapende een waarborg niet te vallen. Men zou zich bedriegen wanneer men zeidedat die bedden volkomen goed zijn doch men is echter in zijn schik als men ze vindt zoo als zij zijn en door die voorzorg een dragelijken nacht kan door brengen. Elk dezer met zes bedden voorziene ka mers heeft gemeenschap met de volgende, zoodat men des noodig van den eenen kant van den waggon tot den anderen kan loopen. Door eene aan de zol. dering aangebragle verlichting wordt de duisternis van den nacht weggenomen. De dagwaggons zijn wel niet zoo rijk en gemakkelijk ingerigl als in Europa maar bieden daarentegen zekere voordeelen aan, die wel te benijden zijn als men een langen weg heeft af te leggen. De waggons hebben bijna dezelf de constructie als die der tweede klasse op de spoor wegen in Eoropa de zoldering is echter hooger daar die hoogte wei zeven voet bereikt. In het midden van den waggon is een zeer breede doorgang die hel rijtuig in tweeën deelt Ier regter en Ier linkerzijde bevinden zich stalles, zoo als wij in de schouwburgen zien, doch met eene meer verheven zitting. De wagens hebben geene zijdeuren. Men komt er .in en gaat er uit door beide uileinden. Voor elk dier deuren is een soort van omlooperid balkon met ijzeren balustrade aangebragt dienende tot brug om gelijkvloers van deri eenen wagen In den anderen te gaan. Op deze wijze kan men den ge- heelen trein langs loopeii, Tusschen de klassen is geen ander onderscheid dan dat de vrouwen hel voorregt genieten van een spe ciale waggon: ook de kleurlingen wordt in een spe- cialen waggon hunne plaats aangewezen. Wat de slaven betreft, deze worden in de stalen alwaar sla ven zijn met de goederen in een soort van berg plaats voorop aan den trein gestept alwaar ook gelegenheid is om te rooken. Elk Amerikaansch burger heeft gelijke regten op dezelfde plaatsen de prijs is voor allen gelijk. In den rrouweo-waggon is eene kleine salon be vattende een compleet toilet voorzien van al die voorwerpen waaraan de behaagzucht der vrouw zelfs op reis behoefte beeft. Deze salon is behoorlijk ingerigl en versierd 's winters staal een kagchel in den waggon. In de tereenigde staten betaalt men zijne plaats niet alvorens zich op den trein te begeven althans zij nietdie op den weg er op komen want in de vereenigde stalen laat men den trein ophouden als hij in zijne vaart is even als men bij ons aan een omnibus een teeken geeft om te blijven stilstaan. Door een Rijks-ambtenaar te Anlois is eene ge heel nieuwe en allereenvoudigste zamenstelling van vervoer in gewone rijtuigen uitgevonden die aan goedkoopheid vele voordeelen verbindt. De wagens naar die zamenstelling vervaardigd worden met de grootste gemakkelijkheid door zich zeiven bewogen of voortgedreven en loopen op straat- grind- en zandwegen met de snelheid van een kwartieruurs in een uur. en met eene kracht van zes lot acht paar den. De uitvinder de heer Ortleb zegt deze uitvinding ook op den ploeg te zu|len toepassen zoodat het ploegen daardoor niet alleen zonder paar den maar ook aanmerkelijk snellei zal kunnen ge schieden. Naar wij vernemen heeft de uitvinder reeds Octrooi voor vijf jaren en vele bestellingen van particulieren ontvangen. Te Wognuni nabij Hoorn, is dezer dager, eene boeren hofstede met daarbij behoorend land voor de aanzienlijke som van 44,000 verkocht, terwijl de zelfde hofstede met denzelfden grond nog geen 40 jaren geleden aangekocht is voor de som van 7300. 'i Gravenhage. Ken paar alhier uitkomende dag bladen hebben óp nieuw goedgevonden hunne lezers eene gedeeltelijke verandering van het ministerie op te disschen ofschoon zij het omtrent de bijzonder heden niet geheel eens schijnen te zijn. Men kan stellig verzekeren dat zij beiden ongelijk hebben en dat er van die verandering zelfs geene de minste kwestie is geweest en alles wat daaromtrent is be- rigt volstrekt is zonder eenigen grond. Als eene bijzonderheid wordt in het Handels blad gemeld, dat op de visch-bazaar te Batavia eene haai is gebragt eene lengte hebbende van 20 met een hek van 31 voeten. Dit monster is een Sero op de hoogte van Karnpong-Koodja beoosten die stad door de djoersgar eener praauw, Kolek Drachmae ge naamd op vijf voelen diepte gevangen. Rotterdam. JS November. De schroefstoomboot Bordeaux gisteren middag van Havre de Grace ge arriveerd heeft op d» hoogte van Vlaardingen, inet loodsen aan boord omstreeks 3 uren overvaren een boeijersehuit varende in de beurt tusschen Brielle en 's Gtavenhage beladen met aardappelen, zout en andeie goederen, liet scheepje dwars voor de boeg zijnde, is onder de stoomboot doorgegaan en naar men denkt geheel nileerigewerkt en onmiddelijk gezonken. De schipper en (ie knecht zijn ter naoutveinood kon nen gered worden zijnde doornat op de stoomboot oveigekomen en hier aangebragt. Men beeft eene sloep met volk der stoomboot op de plaats des ongevals achtergelaten, om te zien wat nog te redden is. Gisteren avond omstreeks 10 uren, heeft eene 72jarige vrouw, in de toienstraal alhier, op eene vreesselijke wijze den dood gevonden. Op een stoel zittende, met een stoof met vuur onder de voelen chijnen hare kleederen vlam te hebben geval. Zeker is het, dal de buren op hel flikkren van de vlammen kwamen toesnellen, de deur van hel kamertje, waarin de oude vrouw woonde, open trapten, en haar bran dende op den grond vonden liggen. Men bood alle mogelijke hulp. doch de ongelukkige had zoo gewel dig van liet vuur geleden, dat zij, na nog een flaanw teeken van leven gegeven te hebben, onmiddelijk den geest gaf. Men verneemt, dal dezer dagen, ten 7 nre des avonds, in de nabijheid van het dorp Velp op den zoo druk bezochten straatweg, een stoutmoedige dief stal gepleegd is. Een koopman in zaden passeerde dien weg met een reiszak dien hij aan eenen slok op den rug droeg toen onverwachts iemand achter hem trad hem hel p:»k hetwelk eene niet onbe langrijke geldsom bevatte, ontnam en zich daarmede op de vlugt begaf. De beroofde zette hem onmid dellijk na, doelt de dief. die, naar men zegt, zich eerst een weinig kreupel had gehouden, schei-u meer vlugheid te bezitten althans hij verdween in een bosch op het landgoed Larcstein zonder dat men hem tot dusver heeft kunnen achter halen. Als eene zeldzaamheid wordt ons gemeld, dat even als het vorige jaar in de gemeente Haren, bij de woning van den landbouwer 4. Jansen, een ek sternest geheel in gereedheid is gebragt, waaruit men wil opmaken dat de winter in dit jaar zeer zacht zal wezen. In Zwitserland blijft het horenvee tol zeer hooge prijzen gezocht. Ossen voor welke in hel vorige jaar met moeite 70 90 gulden was te bedingen worden thans gereedelijk met 120 a 160 ff. betaald en naar Frankrijk uitgevoerd. - - t RUSLAND—TURKIJE. Uit den toon der dagbladen en berigten in ver schillende landen blijkt hei, dat de zaken in liet oosten zich hoe langer hoe meer verwikkelen of schoon door eene zonderlinge tegenspraak met vroe ger nu werkelijk de gevreesde oorlog tusschen bei de landen verklaard is en gevoerd wordt de ver- naamste beurzen tan Europa zich krachtiger houden dan zich liet (vermoeden. Is dal een gevolg van de geruchten als of de diplomatie nog ijverig in de weer is om den vrede te herstellen of dat men hoop

Goessche Courant | 1853 | | pagina 1